• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LINKOSBiouhel
    KEB
    KEB --- ---
    KEB
    KEB --- ---
    Mám za sebou první pokus v obyčejném plechovém kbelíku. Všechno suché větvičky, klacíky, čemukoliv silnějšímu jsem se vyhýbal. Výsledek uspojivý, uhlíky jako na videu. Akorát jsem to zalil asi moc a měl z toho uhelnou kašičku plnou vody. Přebytečnou vodu jsem vylil do kompostu (zase tak moc toho nebylo ten kbelík byl docela malý. Nyní mám (po nadrcení) vodnatou kaši relativně nejmno nadrceného uhlí. Co s tím? Prozatím jsem to, nevěda co s tím, nechal v kyblíku že voda snad vyschne (snad).

    Osobně si myslím, že klasický plechový barel by na to byl ideální i bez krácení, jak někteří podemnou seřezávali.
    KASTA
    KASTA --- ---
    LITTLEPUNKK: nebylo ve vode ale bylo uplne nacucany jak jsem ho hasil. Asi mesic stridave promrzalo. Nebylo roztrhany, ale kdyz jsem ho zkouusel podrtit lopatou, slo uplne krasne, ani jsem nevyndaval nakonec ten tlouk jako u prvni varky.
    Prvni varka ale byly smrkovy vetve, druha hlavne svestka + jablon tak rozdil muze byt i v tom, nevim.
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    LINKOS: říkám si jestli ho má cenu drtit úplně na prach ,kvůli vyplavování i větrný erozi.. já ho nechávám dost nahrubo


    KASTA: zkoušel jsem nechat mokrý uhlí na mrazu ,ale neroztrhalo ho to . Měl si ho ve vodě nebo jen mokrý ?

    btw zkoušel jsem biouhel z bukových větví a z něj se ty uhlíky rozpraskaj na malý kousky(zhruba 1cm X 1cm ) a zůstanou de facto všechny stejný ,pro mě ideal..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Horizontal airflow carbonization furnace
    http://www.youtube.com/watch?v=2r9DUx6fIec

    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    Koronavirus zmizí, ale sucho tady zůstane. Půdě může pomoci zapomenuté biouhlí – Deník N
    https://denikn.cz/...1/koronavirus-zmizi-ale-sucho-tady-zustane-pude-muze-pomoci-zapomenute-biouhli/
    KASTA
    KASTA --- ---
    LINKOS: jen rucne, tloukem nebo lopatou. v unoru jsem to po vypaleni zalil vodou a nechal venku aby to pekne promrzlo a led to uroztrhal. Drtil jsem pak asi za mesic a slo to dobre.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Čím drtite biouhel? Sám to dávám do drtiče Shark a osvědčilo se to. Teď jsem vyseparoval jemnou frakcí rovnou a zbytek prohnal přes drtič, dá se i roztlouct, ale tím drtičem to je víc najemno.
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    KASTA: radost pohledět ! :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    p.s. ty sudy na vodu tu uz byly od predchozich majitelu, jsou prorezly - nejaky jsme odvezli a ty ostatni se taky snazim nejak rozumne zrecyklovat, kdyz uz tu jsou. A jeste - jak si tu procitam tu predchozi diskusi, tak my momentalne podpalujeme brezovou kurou (musel jsem sundat jednu uschlou brizu na zahrade) a je to naprosto super, lepsi nez vsechny ty eko podpalky ap.
    KASTA
    KASTA --- ---
    ja hlasim prvni uspesny experiment podle toho prvniho videa tady (diky za sdileni) - retorta vyrobena z urizlyho plechovyho sudu na vodu (dolni cca tretina), palil jsem vetve - brizu, svestku a tresen. Cely to trvalo tak 3 hodky a nakonec jsem to zalil ctyrma konvema vody. urcite budu opakovat, jen si priste ty vetve na prikladani nalamu predem, zezacatku nez se to ustalilo, jsem kolem toho dost lital :)


    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    LINKOS: no vrstva 20cm co mám naházenou na kompostu taky nic nedělá ,ale v tom sudu...no asi budu muset vyzkoušet...

    v lese normal pálím čerstvej klest , teď tedy spíš sušší/kůrovcovej . Ale je to jak kde . Vybírám většinou ohniště až den po pálení aby bylo vše zuhelnatělý . Efektivita hrozná na to množství spálenýho materiálů ,ale před tím jsem to nechával dohořet na popel...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LITTLEPUNKK: mám jen běžně na dešti a žádnou plíseň jsem nepostrehl. Jednou jsem tam našel zvláštní útvary a pak jsem zjistil, že se tam snažili usadit čmeláci.
    Kolik toho tak vyprodukuješ? Já to poslední dobou flakam. A uhlujes normálně zavlhly materiál?
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    Máte někdo zkušenosti se skladováním mokrýho biouhlu ? Zatím ho skladuju v rašových pytlích cca 40l ,ale rád bych něco většího , resp. bych ho rád sypal do sudů než ho spracuju , nesplesnivý mi tam ? Rozjel jsem výrobu při pálení klestu v lese a docela to přibývá:)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LITTLEPUNKK: no, ty barvy mě na papíru taky štvou(zvláště časopisy a letáky), zároveň mě štve, že na výrobu je potřeba hodně energie(která se dá ušetřit recyklaci), pak, že papír rychle hoří a mě se s ním špatně zapaluje. Sám si kupuju takový dřevěný válečky na zápal.
    Ono jedno je zapalování papírem a druhá věc, že pak už to člověk neřeší a pálí papír jako bordel, když ho je víc. A pak už je jen krok k tomu že mi tady soused k tomu prihazuje i sem tam nějaky hadry a sem tam petky.
    Opaluje se ta barva sice jen jednou to je sice pravda, ale já mám taky sousedy a rodinu a nechce se mi tím tady smrdet. Ale přiznám se, že jsem opaloval soudek který jsem myslel, že je pozink a byla to jen stříbřenka...
    Ale to jsem trochu odbočil...

    Mě se líbí myšlenka, že i když nemáme techniku aby sme to alespoň zatím dělali nějak ve velkém a využívali i to teplo, tak ten uhlík co dneska uhelnatime tak ještě na jare poletoval ve vzduchu... A my ho zakonzervujem na stovky let a zároveň si tím vylepšíme půdu.
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    LINKOS: dělal jsem uhlí i na způsob tlud kamínek a popravdě tu barvu opálíš jednou a máš klid...to už je na každým co na pozemku "strpí" a co ne . Extrém mi příjde když borec z biouhlu.eu nepodpaluje novinama páč je na nich barva,ale to je právě na každým...

    nádobu na kontiky bych rád recykloval což ten bojler splňoval i když okolo toho bylo neskutečnýho bordelu z izolace... ta vana by byla ideál -plechová . Smalt si myslím že by se odlupoval tím žárem a nebo pak při tom rychlým zchlazení vodou .

    Baví mě to , vyrábět něco , co v bude v půdě -pozitivně- fungovat xx let
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LITTLEPUNKK: pěkný, trochu mě zarazilo, že to zapaluji od spodu, já zapaluji vždy z vrchu, i ohniště, mnohem méně to kouří.
    Asi nejlevnější kon-tiki je korbička ke kolečku. Ono u spousty různych sudu apod. je problém, že jsou natreny, to by mě štvalo, kdybych si to takle na zahrade opaloval. Jak se bude chovat smalt na vaně netuším

    Korba na kolečka 80l, tažená, pozinkovaná - Stavební kolečka | BRUFUS s.r.o.
    https://www.brufus.cz/...EiwA3URt7lR5gOnHPwV2Eo6N2iOX7jv6X6grhTsDlPzbcYcDFZfcvJk81r9DFhoCQ74QAvD_BwE
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    Zdravím ! hodně se mě líbí tohle - tvar kontiky https://www.youtube.com/watch?v=8xViY6RPyzI . Někde na yt jsem viděl ne 6 nebo 8 hranou ,ale jen 4 hranou nádobu a to si myslím že je super-jednoduchý na výrobu .
    Jinak jsem zkoušel uhlí vyrábět třeba jen v kulatým víku od grilu a šlo to - v jednoduchosti je síla . Teď mám rozkuchanej bojler(odřízlá 1/3 podél ) ale není to ono . Napadlo mě využít i obyčejnou vanu ,ale trochu je mi jí líto,kdyby to nefungovalo..nezkoušel jste to někdo ?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Biouhel - doma, zdarma, jednoduše...
    http://www.youtube.com/watch?v=jHxK030U1tE
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LITTLEPUNKK: osobně jsem vycházel spíše z TLUD kaminek, napriklad:
    TLUD stove for biochar
    http://www.youtube.com/watch?v=dM47gtKpGYY


    Da se toho o nich najít spousta, stačí hledat TLUD Stove a pod.
    Naším cílem by mělo být i spalovani kouře. Jsou to všechno hořlavé látky, které nám dodají energii na zplynovani dřeva, jen tak externě topit a kouř pouštět do ovzduší není dobré, už jen proto, že ho je fakt dost a bude to obtěžovat a smrdet po okolí.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam