medvěd pyskatý, v angličtině nazývaný sloth bear, neboli medvěd lenochodí
Mezi medvědy spíš menší, i když dospělý jedinec zase jeden a půl metráku mít může. Na hrudi má bílou skvrnu ve tvaru půlměsíce, chumlavé roztomilé uši a... obrovské srpovité ostré drápy. Živí se převážně všekazy (termity) a mravenci. Drápy používá k vytvoření úzkého otvoru do takového mraveniště či termitiště a pak... Jazyk nemá lepkavý jako mravenečník, ale umí jej stočit do ruličky a vysává mravence či termity jako brčkem. Přitom se mu zároveň uzavřou nosní dírky. Medvědu pyskatému chybí přední řezáky, aby mohl lépe nasávat (to je zajímavé, protože dlouholetí notorici, kteří nasávají také velmi hojně, často také postrádají spoustu zubů... ačkoli je to často zrovna jeden z předních zubů nebo řezáků, který jim naopak zůstane a o který se výborně otvírá pivní flaška). Při nasávání potravy vydává hlasitý zvuk podobný zapnutému vysavači, je to prý slyšet až půl kilometru daleko. Jinak jí i med, vejce nebo plody stromů. Žije v Asii na území Indie a Srí Lanky.
Tito tvorové velmi samotářští a kdovíjak se nesdružují ani v době páření: je to i tím, že samec si vybere jen jednu samici a s tou pak má mladé, nedochází proto k bojům o samice. I proto samci nejsou kdovíjak urostlí oproti samicím. Možná je to i těmi srpovitými drápy. Něco jako s atomovkou, nikomu se takhle silnou zbraň nechce používat, tak jsou radši vzájemně v míru. Po sedmi měsících březosti se v noře medvědici narodí holá mláďata, která se, jakmile je to možné, přemístí na záda samice, kde s ní takto přichycená cestují. Asi je to hodně baví, protože ačkoli jsou za pár měsíců v podstatě samostatná, drží se v blízkosti matky po dobu dvou až tří let života.
Možná jste to nevěděli, ale hindsky se řekne medvěd pyskatý bhallú a ano, jedním z nich byl i známý, i když fiktivní, medvěd Balú z Knihy džunglí.
Nenechte se zmást legračním vzhledem. Medvědi pyskatí mají na svědomí patrně nejvíce útoků na lidi ze všech druhů medvědů. Nebezpečné jsou samice bránící své potomstvo. Rády útočí na obličej a svými ostrými drápy způsobují ošklivá a někdy i smrtelná zranění. Dost často jsou ale nevrlí bez ohledu na to, zda mají mláďata nebo ne, když je uprostřed jejich klidného denního spánku vzbudí třeba dřevorubci nebo sběrači plodů či medu. Je znám i případ, kdy tento chundeláč roztrhal a částečně snědl nějakou ženu. Tito medvědi opravdu nemají rádi, když je něco probudí uprostřed hlavního spánku dne. Jestli nějakého takového potkáte, tak to nedělejte. Fakt ne.