• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FAIRIELLALesní chundelatosti
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    puštík obecný
    – je to sova ultimátní roztomilosti
    – chci mít doma asi deset puštíků
    – sledovali by, co dělám a velice roztomile by s tím porůznu nesouhlasili
    – proletět by se mohli každou noc a Vršovice by se stalo tou známou oblastí, „jak tam lítaj ty puštíci“

    ATOMINATOR
    ATOMINATOR --- ---
    Vida, koukám, že už tu je, brkoslav jeden. :) RIMSAK

    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    A protože jste byli tenhle týden všichni hodní a snažili se (a kdo ne, určitě to napraví příští týden), představuji vám, milé děti, poletušku malou, která obývá pouze japonské ostrovy.

    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    sojka obecná
    (tuhle boží fotku vyfotil Petr Horna a sdílel ji na facebookové stránce Birding CZ)

    KARLOSK
    KARLOSK --- ---
    FAIRIELLA: ale nádherná. škoda že tu už skoro není. ty oranžová pera jsou až trochu evokující dravce... nejvíc ji je vidět v Českém ráji.
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    hrdlička divoká

    v letu elegantní, při pohledu zblízka spíš takové odrostlé kuře

    MICHELLEDANIELS
    MICHELLEDANIELS --- ---
    Lední medvěd

    Do lesa má sice daleko, ale o chundelatosti není pochyb. Nevěděla jsem kam s tou modelkou v podzimu, tak snad tu nebude moc vadit :)

    Lední medvěd je největším druhem medvěda (pokud nepočítáme některé poddruhy medvěda hnědého). Je ze všech druhu nejmasožravější a žije v nejdrsnějších podmínkách. Jsou to samotáři, kamarádí se pouze v období páření. Samice nadále vychovává mláďata sama. Mláďata se rodí velká asi jako morčata a samice se s nimi ukrývá v doupěti po dobu 3 měsíců, kdy je krmí mlékem a sama potravu nepřijímá.

    Vzhledem k tomu, že fotografie je pořízena v pražské Zoo, je vhodné zmínit, že odchov v zajetí je velice složitý. Samice často svá mláďata nepřijmou nebo zabijí. Složení medvědího mléka je tak specifické, že se těžko nahrazuje. První odchov mláděte Ledního medvěda se podařilo prave pražské Zoo v roce 1942, do roku 2020 se podařilo úspěšně odchovat dalších 7 mláďat.

    AMANT
    AMANT --- ---
    BLACKHEAD: tak to je spis takovej wolpertinger style:))
    Wolpertinger - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Wolpertinger
    BURKHAR
    BURKHAR --- ---
    Letos se urodilo hodně vlčat, to je dobře.

    Nejen na Moravě, ale i v Čechách: vlčata se letos narodila od Orlických až po Krušné hory - Šelmy.cz
    https://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/nejen-na-morave-ale-i-v-cechach-vlcata-se-letos-narodila-od-orlickych-az-po-krusne-hory/
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    AMANT: Kdyz Bosch, tak ptakopysk. :-D



    Lesni to snad je, chlupaty je to taky.
    (o krase ani normalnosti tu nikdo nemluvil)
    AMANT
    AMANT --- ---
    BURKHAR: tjn, to je nejdivnejsi datel ever, to by nevymyslel ani h. bosch:))
    btw sem myslel, ze nejosklivejsi zvire je takovej ten pozemni papousek, co vypada jako svuj vlastni deda..
    BURKHAR
    BURKHAR --- ---
    FAIRIELLA: Ten je fakt divnej. :) Madagaskar, no...
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    ksukol ocasatý, nazývaný místními aye-aye (tedy ajaj!)

    Je to madagaskarský tvor, který je místními lidmi považován za nejošklivější zvíře na světě. Já bych teda dost nesouhlasila, podle mě je teda dost opelichaný a tak, ale ta ouška a ocásek a podivnost celkového vzhledu mi připadají spíš kouzelné.
    Má extrémně dlouhý prostředníček, pomáhá mu při získávání potravy. Živí se totiž hlavně různými larvami a plní tak na Madagaskaru funkci datla. Používá echolokaci, díky které pozná, kde jsou larví chodbičky. Pak do dřeva vykousne díru a hlouběji, k soustu, se dostane právě tím prodlouženým prostředníčkem.
    Žije celkem samotářsky, mimo období páření se samicemi je však ochotný sdílet kulaté hnízdo ve větvích stromu s jiným samcem. Nespí v něm sice současně s jiným, ale když je jeden venku, druhý se vyspí a pak se vymění. Jsou spíše polygynní, o samičky se různě (nepříliš agresivně, ale dle wikipedie spíš „asertivně“ :D) perou. Nebojí se ani odstrčit kopulujícího samce ze samice a vyměnit si s ním místo. No nevím, jestli je to asertivní... Každopádně, ten, se kterým samice zůstane a odnosí mláďata, s ní pak nějakou dobu zůstává. Pak si jde zase každý po svém.
    Zajímavostí u tohoto lemura (protože mezi lemury ajaj patří) je to, že se jako jediný primát na světě, který výše zmíněnou echolokaci používá. Jeho volání a zvláštní vzhled způsobily, že ho místní považují za špatné znamení. Když prý na vás ukáže svým dlouhým prostředníčkem, brzy zemřete. No, nevím. Já myslím, že by tím možná mohl chtít říct spíš něco jiného...

    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MAR_TINA: Tak tohodle bahňáka bych volil!
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    RIMSAK: těch bahňáků je velká skupina a v zoo Praha mají krásnou velkou voliéru plnou různých druhů :)
    RIMSAK
    RIMSAK --- ---
    MAR_TINA: něco strašně podobného chodilo před dvěma lety na cestě kolem Hamerského rybníka na Spořilově. A my s kamarádkou jsme to užasle sledovaly a odhadovaly kdo to může být. Mohl to být dytík. :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Dytík úhorní, z podřádu bahňáků. Nohatý fešák.
    U nás bohužel ud dlouho nehnízdil.

    DYDY1
    DYDY1 --- ---
    Káně lesní, hodující na mršině.
    Káně lesní
    https://youtu.be/Hlw8WCCDP1g

    https://youtu.be/QRtiZjn87BA
    FAIRIELLA
    FAIRIELLA --- ---
    galidie Grandidierova

    jedná se o endemickou madagaskarskou šelmu příbuznou fosám. V angličtině se jí říká Grandidier's mongoose, což naznačuje i jisté příbuzenství s promykami, nebo aspoň podobnost. Jako jiná zvířata na Madagaskaru se i šelmy vyvíjely dost jinak, protože ostrov, který byl jednou jedním velkým celkem s Indií, krerá se v jisté pradobě oddělila, narazila do Asie (a tak vznikly Himálaje), tak tenhle ostrov, který od severu k jihu měří asi dva tisíce kilometrů, zůstal sám uprostřed moře obklopený jen maličkými ostrůvky. Zůstal izolovaný a život na něm taktéž. Všichni ti lemuři a různé zvláštní šelmy a speciální druh lelka (lelek madagaskarský) a hroznýše (hroznýš madagaskarský) tak měli mikrosvět, který na světě i přes odlesňování v jakés takés formě zůstává k dispozici. Madagaskar mě dost baví svou pestrostí chundelatostí a doufám, že ho člověk za mého života nestačí zdevastovat jako většinu zbytku světa.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam