• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MATTNFTs - digital art & collectables
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    NFT art sales are booming. Just without some artists' permission.
    https://www.nbcnews.com/tech/security/nft-art-sales-are-booming-just-artists-permission-rcna10798
    "unidentified user on OpenSea, started putting tens of thousands of listings of her work, often duplicates, up for sale. Thirty-seven of them sold before she was able to convince the platform to take them down."

    systems to ensure a buyer is making a legitimate purchase of digital ownership have failed to keep up. Anonymous thieves now regularly steal whatever digital art they can find online and pass it off as their own to sell

    DeviantArt .... has started constantly scanning blockchains used by NFTs to alert users when copies of their work are shown on NFT exchanges. DeviantArt has sent alerts to thousands of artists since September,

    copyright in the NFT space is tricky, said Brian Frye, a professor of intellectual property law at the University of Kentucky
    Since an NFT isn’t an actual image, but rather a receipt or digital deed that points to an image, its sale wouldn’t violate an artist’s copyright, he said. Only the image uploaded to and hosted on OpenSea would.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    Moxie Marlinspike >> Blog >> My first impressions of web3
    https://moxie.org/2022/01/07/web3-first-impressions.html
    What I found most interesting, though, is that after OpenSea removed my NFT, it also no longer appeared in any crypto wallet on my device. This is web3, though, how is that possible?
    RAIST
    RAIST --- ---
    Zadnej render, zadnej generator, jen retro vzpominky na mnoha odpoledne pred obrazovkou:
    https://opensea.io/collection/the-old-good-heroes

    TYCHOVRAHE
    TYCHOVRAHE --- ---
    VLKSAMOTAR: aha ok
    VLKSAMOTAR
    VLKSAMOTAR --- ---
    TYCHOVRAHE: v původní zprávě byly body 1 + 2 určení pro
    LOOKASH_II: / když špekuloval nad možnostmi soukromého prohlížení, reagoval jsem na něj, že toto už lze vyřešit, nikoli na tvůj post o placeném obsahu.

    BAYC, jak říkám, těžko si ho můžeš prohlédnout, když nemáš token :)
    Minimizer – stejně tak.

    IPFS, pinata = decentralizovaný web.
    TYCHOVRAHE
    TYCHOVRAHE --- ---
    VLKSAMOTAR: Já chápu že exisutuje řada projektů který pužívají některé z těch principů zde popisovaných - ale ta diskuze má nějaký kontext, co jsem považoval za bizarní je platit za prohlížení NFTs (nebo z pohledu vlastníka NFT účtovat si za to že si někdo zobrazí moje NFT) a zmiňuju to snad v každým postu tady. Takže konkrétně mě zajímá příklad decentralizovaného webu, který toto řeší, ne obecného webu hostovaného na IPFS.

    BAYC - galerie opic zdarma, možnost zaplatit majiteli opice za nějaký spešl obsah nevidím
    minimizer - taky zobrazuje zdrama - žádná možnost zaplatit majiteli artu za špešl obsah či jen zobrazení
    dál to asi zkoumat není poteřeba?

    Plně uznávám, že vlastník privátního klíče, ať už k NFT na blockchainu nebo v nějaké RSA klíčence, může mít na webu/v aplikaci speciální privilegia a customizovaný obsah (stejně jako u klasickýho webu username a heslo..)

    Taky ti uznám, že pokud si udělám NFT a bude tam jen hash a obsah nikde nezveřejním, tak si ho můžu prohlížet jen já. Ale i tady bych se pozastavil nad smyslem takovýho počínání.
    VLKSAMOTAR
    VLKSAMOTAR --- ---
    TYCHOVRAHE: Podmínka 1 ta se děje asi tak u 1/5 ze všech NFT projektů už při mintování. Princip 2: ten se děje u řekl bych tak u 1/3 NFT generovaných kolekcí (3K, 5K, 10K).
    Neznámější a asi i jedni z prvních: https://boredapeyachtclub.com
    Nevyzkoušíš to, protože asi nemáš opici, jinak by ses neptal.

    Další např: http://minimizer.art
    Forgotten Runes Wizard's Cult: 10,000 on-chain Wizard NFTs
    https://www.forgottenrunes.com
    https://wolf.game

    Příklady jsou obecné, tyto konkrétně web3 použijí pouze na autentifikaci, samotný obsah je uložen klasicky nebo kombinuje web + nft, ukazuji ale tyto příklady z důvodu, že dobře ilustrují princip, ovšem pro plné pochopení si asi najdi nějaké video, kde někdo na tu stránku vleze právě se svým tokenem. Princip, jaký jsem popisoval – tedy že se vše odehraje ve web3, ENS + IPFS není technicky žádný oříšek, jenom by asi tento typ webů s velkým množstvím vizuálních prvků, nebyl nejsvižnější.

    Princip, na kterém funguje nejznámější platforma pro dweb:
    GitHub - unstoppabledomains/decentralized-websites: Repository for resources on building decentralized websites
    https://github.com/unstoppabledomains/decentralized-websites

    můj simple decentralizovaný web test:
    ryska.eth
    http://ryska.eth.link

    Dobrý a použitelný příklad toho, co jsem popsal, přesně, tedy web3 > token > individuálni obsah,
    tedy teď nemám, ale technicky, jak vidíš, to není žádná překážka, pouze zatím není síť tak silná, aby svižně zobrazovala Dappky nebo vizuální obsah.
    TYCHOVRAHE
    TYCHOVRAHE --- ---
    VLKSAMOTAR: stači klidně odkaz na zdrojáky nebo tak
    TYCHOVRAHE
    TYCHOVRAHE --- ---
    VLKSAMOTAR
    VLKSAMOTAR --- ---
    TYCHOVRAHE: Chceš příklad decentralizovaného webu, na který tě autor pustí až po přihlášení do web3 vrstvy a ani po tom ti neukáže vše, ale zobrazí ti specifický obsah na základě tvého tokenu? :)
    TYCHOVRAHE
    TYCHOVRAHE --- ---
    VLKSAMOTAR:
    Pokud 1) existuje v decentralizované podobě existuje, tak se samozřejmě pletu a rád to uznám, poprosím tedy o odkaz.
    2) je čistá teorie
    a+b) je irelevantní pro to co ptám, pokud je obsah veřejný, tak si ho v tom 3D digitálním prostoru prostě zobrazíš zdarma a zážítek je stejný jako když si ho tamtéž zobrazíš za peníze. Nezpochybňuju že formát zobrazení je důležitý.
    VLKSAMOTAR
    VLKSAMOTAR --- ---
    MATT: zjistil jsem, že to existuje teprve asi před půl rokem. A to od 6 letého kluka, který tam s bráchou tráví každý den několik hodin. Mluví se o budoucnosti v metaverse a lidi si ani nedokáží představit, že něco takového budou dělat a děcka se do metaversů připojují každý den přes 10 let – dnes roblox, před tím minecraft a bude to pro ně normální, asi bohužel nebo co já vím :)
    VLKSAMOTAR
    VLKSAMOTAR --- ---
    LOOKASH_II: To, co popisuješ je samozřejmě řešitelné (obsah pouze pro vybrané)
    1 ) NFT nebude fungovat jako přímý token s navázanými vizuálními daty, či vizualizace neprobíhá přímo na chainu,
    ale token slouží jako autentifikace pro vstup na decentralizovaný web, kde už tvůrce může nastavit, zdali se ti zobrazí pouze tvůj token nebo třeba celá kolekce. Velmi easy a princip decentralizace bude zachován, odpadá možnost mít dílo přímo na chainu, to anonymizovat v tomto případě nelze, ale web poběží na např. na ENS+IPFS, což je standardní přístup většiny vizuální NFT i dnes. Tento příklad funguje na Ethereum.

    2) složitější přístup by byl forknout si Ethereum, chain zašifrovat a přidat vrstvu nad pro jakoukoli aktivitu, do které lze vstoupit pouze po schválené autentifikaci nebo na pozvánku, principiálně tedy podobné jako 1), ale v tomto případě by šlo o síť, který by byla by-design taková, aby umožnila, co popisuješ.
    Technicky nemám ponětí, jaký postup by přesně byl nejlepší, ale určitě je to reálné, nicméně tato varianta je spíše pro zajímavost, prakticky je to nesmysl právě proto, že totožnou funkcionalitu docílíš např. řešením 1) a taky přijdeš o největší výhodu a základní princip – veřejný blockchain.

    TYCHOVRAHE: digitální art taky není jedno, kde a jak zobrazuješ.
    Stejně jako u mona lisy můžeš vytvořit specifický kontext a zážitek. Kdyby byla Mona lisa opřená v antikvatiátu, zaprášená a vedle ní by bylo 10 portrétů a 30 krajiinek, bude každému jedno a možná jednou za 10 let se tam objeví člověk co řekne "Jé, to je ale hodně pokročilá technika, kolik to stojí?" a prodavač odpoví: "350 milionů dolarů"...
    "Aha, tak to dneska asi nic, děkuji, pěkné to tady máte."..
    Stejně tak, když si budeš prohlížet random NFT na opensea, je to asi podobné.
    Kdežto
    a) vytvoříš 3D digitální prostor, ve kterém definuješ světlo, velikost, umístění, hudbu, atmosféru a ještě např vynutíš přístup pouze přes VR => dostávám se do zcela jiného zážitku (ale i bez VR)

    b) pokud se jedná např. o interaktivní NFT : https://opensea.io/assets/0xa7d8d9ef8d8ce8992df33d8b8cf4aebabd5bd270/223000007
    Tedy čistě o kód bez externích vizuálních odkazů či přímo uložených vizuálních statických dat.
    Je způsob zobrazení naprosto zásadní. Velmi dechberoucí bude asi 2x2 metrová dotyková plocha umístěná jinak v 10 x 10 metrová uvnitř černé uzavřené krychli s nejlepšími reproduktory na světě
    nebo když se na to podíváš na mobilu (pořád můžeš alespoň interagovat)
    a nebo když ti to někdo ukáže na 15'' kancelářském LCD Dell a ty ani nepochopíš, že se toho máš dotýkat.

    A mohl bych pokračovat s dalšími a dalšími různorodými příklady, věřím ale, že moji pointu chápeš.
    MATT
    MATT --- ---
    LOOKASH_II: viděl jsi nekdy Roblox? hra z roku 2006, děcka to pařej čimdaltimvíc..

    https://trends.google.com/trends/explore?date=all&q=roblox
    VALOR
    VALOR --- ---
    LOOKASH_II
    LOOKASH_II --- ---
    MATT: me nejvic na tech gaming NFT vadi to ze to vytvari jakousi exkluzivni sortu crypto milionaru ktery budou schopni ovladnoiu jakoukoliv hru.... kdyz se podivam na ceny itemu ve Star Atlasu tak si rikam to asi neni pro beznyho cloveka co chodi do prace.. ale doufam ze to "trh" nejakym zpusobem vyresi. Ze ten entry cost bude natolik diskvalifikacni ze budouci projekty budou muset vymyslet nejaky incentiva aby to lidi bavilo a vubec premysleli o tom takou hru hrat....

    Jinak me treba Decentraland prijde jako uplnej fail. vubec nechapu jakejkoliv hype okolo tyho, to je vetsi nuda nez xchat v '94. to uz mnohem vic nadeji vkladam do sandboxu
    LOOKASH_II
    LOOKASH_II --- ---
    TYCHOVRAHE: Mrkni na ty edge veci co tady linkoval VLKSAMOTAR - ala mr. DeafBeef nebo na SupDrive... onchain game jako NFT.... nebo Goblin Laboratory .... neni to jen o statickych obrazkach
    TYCHOVRAHE
    TYCHOVRAHE --- ---
    LOOKASH_II: Chápu co cheš a proč. Jen ta technologie tohle vůbec neumožňuje a řeší úplně jiný problém. Třeba bude jednou jiná decentralizovaná technologgie která se pro tohle hodit bude víc, ale současný NFT to určitě nejsou.

    MATT: Ten rozdíl je ve formátu. Prostě koukat na kalendář je něco jinýho, stejně tak je něco jinýho koukat na instagram nebo ve virtuální realitě. Ale o to nejde - s NFTčkama můžeš koukat zcela rovnoceně ve virtuální realitě a ten rozdíl je jen v tom jestli za to zaplatíš nebo ne, zážitek, formát, všechno ostatní úplně stejný protože prostě všechny data pro to tu virtuální realitu vytvořit jsou dány k dispozici zdarma. Pokud budeš chtít aby někdo na ty data co sám zveřeníš posléze nikdo nekoukal, když nezaplatí.. tak tomu právě říkám bizarní.
    MATT
    MATT --- ---
    TYCHOVRAHE: Jasne, ale ten kvalitativní rozdíl zážitku je v hlavě nebo ve formátu? spousta z toho co píšeš je jen úhel pohledu/právní rámec, kterej se může změnit. Pro budoucí generaci může být rozdíl vidět "originální" NFT v decentralandu oproti tomu si obrázek prohlídnout na instagramu. Spousta lidí si kupuje SW kterej je jinak free. atd atd..


    Podobně mě zas moc nedavá smysl současnej NFT gaming, vlastně mi přijde, že se jen "outsourcovalo" tržiště. Čekal bych, že vznikne nějakej formát/protokol na cross-gaming itemy. Mohlo by být zajimavé si vzít kvér z PUBG, enchantnout si ho ve WoW a pak s nim kosit lidi ve Fortnitu. Mam pocit, že zatim někdo rozjel podobnej koncept s avatarama, tam asi nehrozí narušení vyváženosti jednotlivejch her.
    LOOKASH_II
    LOOKASH_II --- ---
    Z jineho soudku.... napadlo me udelat serii NFT v Pietu (https://esolangs.org/wiki/Piet) ktere by v podstate byly spustitelny kod ktery by neco delal nebo treba obsahoval subliminal message. Napr. v ramci mintu by se nerikalo ze je to vlastne Piet kod.... ale zosnovat to tak ze by se okolo toho vytvoril hype az potom co by bylk mint komplete. Cele by to pak mohla byt "patraci hra" neco ve smyslu co udelali SolGods a jejich Fracture story kde by pak jako odmena byly specialni edice NFT's :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam