Zpravodajské služby ztropily skandál v Německu i USA
13. května 2006 14:24
Německem a Spojenými státy otřásají aféry zpravodajských služeb, které v obou zemích zřejmě překračují zákony. V Německu sledují novináře, v Americe pro změnu telefonní hovory. Prezident Bush postup služeb obhajuje válkou proti teroru, německá vláda se od aféry distancuje.
V Německu rozpoutala skandál zpráva bývalého předsedy Spolkového soudního dvora Gerharda Schäfera, kterou předložil parlamentnímu kontrolnímu grémiu ve středu večer.
Podle zprávy sledovala Spolková zpravodajská služba (BND) novináře a další novináře najímala, aby na své kolegy donášeli. Údajně se tak dělo mnohem déle a v mnohem větším měřítku, než se původně předpokládalo.
V dosud oficiálně tajné zprávě Schäfer podle informací Süddeutsche Zeitung označuje praktiky Spolkové zpravodajské služby (BND) za přehnané, jednoznačně protiprávní a zasahující do svobody tisku.
Zpravodajskou službu nezajímala pouze témata, na kterých novináři pracují, ale i jejich soukromí. Jednomu novináři prý agenti prohledali i garáž. BND také monitorovala kavárny a další místa. Domnívala se, že se tam žurnalisté schází se svými informátory.
Mezi nejsledovanější novináře patřili pracovníci hamburského renomovaného týdeníku Der Spiegel.
Zatímco některé novináře BND sledovala, jiné platila, aby informace donášeli. Reportér týdeníku Focus, jehož jméno Schäferova zpráva uvádí, si za 16 let práce pro BND vysloužil v přepočtu devět miliónů korun.
Případ vyvolal v Německu rozhořčení. Zástupce mluvčího vlády Thomas Steg prohlásil, že vláda si takové nečestné pokusy o infiltraci nepřeje a že proti nim bude zasahovat.
Max Stadler (FDP), člen parlamentního kontrolního grémia, označil postup zpravodajské služby za skandální a prosazuje zveřejnění dosud tajné zprávy. "Spolková vláda musí projednat případ veřejně. Kancléřský úřad a prezident BND k němu musí veřejně zaujmout postoj," řekl Stadler Süddeutsche Zeitung.
Vláda se ale od problému spíš distancuje a za vyjasnění případu podle ní zodpovídá parlamentní grémium. To se k projednání Schäferovy zprávy sejde v úterý.
Bush odposlechy obhajuje
Podobná aféra otřásá i Spojenými státy. Podle deníku USA Today Národní agentura pro bezpečnost (NSA) tajně zaznamenává telefonické hovory desítek miliónů občanů.
Prezident George W. Bush agenturu v sobotu obhajoval. Podle něj jsou záznamy potřebné k pronásledování členů mezinárodní teroristické sítě Al-Kajdá. "Je důležité, aby Američané pochopili, že naše veškerá činnost se zaměřuje výhradně na Al-Kajdu a její známé přívržence," citovala ČTK Bushovo rozhlasové vystoupení.
Záznamy startují další kolo diskusí na téma "svoboda versus bezpečnost". Nevládní organizace Americké unie občanských svobod (ACLU) prohlásila, že "prezident nemůže porušovat zákon, tajně sledovat Američany bez povolení justice a systematicky podrývat práva a svobody."
O záznamech hovorů už loni informoval deník New York Times. Tehdy se ale mělo jednat jen o kontrolu zahraničních volání. Nyní se NSA údajně snaží vybudovat databázi záznamů o veškerých rozhovorech, které se v zemi uskutečňují.
http://zpravy.idnes.cz/zpravodajske-sluzby-ztropily-skandal-v-nemecku-i-usa-pdu-/zahranicni.asp?c=A060513_142448_zahranicni_tha