11. září 2001: Věřte nevěřte...
Týden | 4.9.2006 | rubrika: Svět | strana: 56 | autor: Lukáš Folbrecht
Třetina Američanů věří, že v jedenáctém září má prsty vláda
Nad útoky na USA stále visí otazníky. Nejistota nahrává pochybovačům, kteří tvrdí, že „Dvojčata“ zbořila cílená demolice a Pentagon poškodila armádní raketa, ne letadla.
Kdo, proč a jak zaútočil 11. září 2001 na Ameriku? Zdá se to nad slunce jasnější. O útoku kajdistů, přípravě plánů a podrobnostech provedení byly popsány stohy papíru. Nespokojencům však oficiální vysvětlení nestačí. Laici i odborníci, často organizovaní, hledají za útokem něco více. Zpochybňují jednotlivé závěry vyšetřování útoků na New York a Washington, nebo celou akci považují za blamáž tajných služeb.
Pochybovačům dodává vodu na mlýn několik zdánlivě malicherných nedostatků v oficiálním vysvětlení, jak a proč k teroru došlo. Nejčastěji vyzdvihují dosud nevysvětlený pád padesátipatrové budovy číslo sedm Světového obchodního centra - aniž byla zasažena, spadla několik hodin po „Dvojčatech“. Prý muselo jít o demolici (viz TÝDEN č. 34/06).
Kennedy, UFO a Dvojčata
Záhadný kolaps „Sedmičky“ nevysvětlila důkladná vyšetřovací zpráva kongresové komise k 11. září, která vyslechla 1200 lidí, ani studie Národního úřadu pro standardizaci a technologii o deseti tisících stránkách.
Když lze zpochybnit oficiální verzi pádu této budovy (trosky WTC a požár), proč nezpochybnit i pád samotných budov a další aspekty útoků? Zastánci konspirace pokračují rýpáním do podivných okolností vyřazení protivzdušné obrany v den útoku (prý bylo vojenské cvičení), upozorňují i na nepřítomnost velké části židovských pracovníků ve „Dvojčatech“ (prý je zpozdil židovský svátek) a podobně.
Nejde jen o hospodské mluvky, kteří vidí spiknutí za vším, čemu nerozumějí. Mezi pochybovači jsou i lidé s tituly z prestižních univerzit, jako je Princeton nebo Stanford, pracovníci technických výzkumných ústavů, profesoři a příslušníci ozbrojených složek. Konspirační teorie 11. září získávají mezi lidmi obdobnou popularitu jako v minulosti tvrzení, že vraždu prezidenta J. F. Kennedyho zorganizovali federální agenti nebo že vláda občanům tají důkazy o existenci UFO. Vše podpořeno boomem konspirační literatury k 11. září, jejíž autoři sestavují odlišné verze toho, co se „skutečně“ stalo.
Nevěřit je v módě a řady zastánců alternativních teorií k 11. září rostou jako houby po dešti. Pochybovači se sdružují v organizacích a provozují webové stránky, kde publikují závěry různých výzkumů týkajících se osudného dne. Mnohé teorie se vzájemně vylučují: kritiky sdružuje to, že se nespokojují s některou částí oficiálního vysvětlení.
Amatéři s noži
V červenci si několik stovek příznivců organizace Scholars for 9/11 Truth, sdružující přes sedmdesát univerzitních odborníků, dalo dvoudenní dostaveníčko v kalifornském Los Angeles. Oblečeni v tričkách s nápisem „Co se skutečně stalo?“ za účasti asi tisícovky příznivců dávali k lepšímu spiklenecké teorie útoků.
Konference se zúčastnil i herec Charlie Sheen, jeden z prominentních pochybovačů. Letos v květnu způsobil mediální bouři, když otevřeně žádal nové a skutečně nezávislé vyšetření útoků. Oficiální verzi útoků označil za konspiraci. „Představa devatenácti amatérů s noži, kteří unesou dopravní letadla a podaří se jim zasáhnout tři čtvrtiny cílů, mi přijde jako ukázková konspirační teorie,“ uvedl Sheen v jedné televizní show.
Alternativním teoriím věnují prostor i média. Část občanů vládě moc nevěří, ani Bushově „válce proti terorismu,“ zdiskreditované neexistencí zbraní hromadného ničení v Iráku, kvůli kterým se oficiálně válčilo. Není divu. Místo honění globálních džihádistů se armáda a tajné služby motají v Iráku, který terorismus před invazí neznal.
Výzkum z letošního května organizovaný agenturou Scripps Howard a Ohijskou univerzitou ukazuje, že více než třetina Američanů připouští možnost, že se vláda, avšak bezpečnostní služby buď na útocích přímo podílely, nebo o nich alespoň dopředu věděly a nic nepodnikly. Šestnáct procent dotázaných je přesvědčeno, že budovy Světového obchodního centra poslaly k zemi předem připravené výbušniny, a ne unesená letadla.
Příště: Drogová past pod Hindúkušem
***
Velké tragédie žádají velká vysvětlení
Sporná místa útoku na Ameriku aneb Všechno bylo jinak
Kdo napadl Pentagon
Velitelství americké armády prý neponičilo letadlo, ale raketa Francouz Thierry Meyssan, autor knihy Příšerný podvod, které se prodalo přes 200 tisíc kusů, tvrdí, že letoun číslo 757, který podle oficiální verze událostí zničil část Pentagonu, byl ve skutečnosti v tichosti demontován kdesi v Ohiu. Na centrálu americké armády prý zaútočila armáda sama, aby mohla odůvodnit vojenskou odvetu v zahraničí. Zastánci teorií o spiknutí tvrdí, že by dopravní letoun udělal do budovy mnohem větší díru. Udeřit muselo něco menšího, hovoří se o raketě.
Z letadla nezbyly téměř žádné trosky, jako by se dočista vypařilo. Příliš nepřesvědčila ani rozmazaná video nahrávka z bezpečnostní kamery z nedaleké benzínky, která má ukazovat letadlo narážející do budovy. Ve snaze utišit kritiku ji v květnu zveřejnil Pentagon.
Strhněte to!
Budovu číslo 7 prý zbořily výbušniny na přání majitele „Dvojčata" samotný náraz letadel „ustála". Podle oficiální verze jejich pád způsobilo roztavení ocelových nosníků v důsledku požárů na několika patrech. Svědci včetně přítomných hasičů ale tvrdí, že při zhroucení budov viděli a slyšeli sérii výbuchů. „Dvojčata" šla k zemi podezřele plynule, rychle a kompletně celá. Pochybuje i mnoho expertů. Van Romero, odborník na statiku budov z Institutu hornictví a technologie v Novém Mexiku, uvedl, že „po nárazu letadel do Světového obchodního centra musely být v budovách nějaké výbušniny, které způsobily jejich kolaps". Nevysvětlen zůstává rovněž pád téměř padesátipatrově budovy Světového obchodního centra číslo sedm, která stála asi sto metrů od „Dvojčat" a padla několik hodin po nich. Tvrdilo se, že zhroucení způsobil pád trosek z „Dvojčat" a požáry. Vyšetřování to nepotvrdilo. Nájemce zbořeného komplexu WTC Larry Silverstein (na snímku) prý v den teroru řekl do telefonu hasičům: „Půll it." To může být vysvětleno dvěma způsoby: buď to znamená „stáhněte své muže" kvůli jejich bezpečí, anebo ve stavařské hantýrce „strhněte ten dům". Jeho motivem má být pojistné v řádu několika miliard. Budova číslo sedm se poroučela stejně hladce jako předchozí dvě věže. Vyskytla se i tvrzení, že demolice byla dokonale provedená, aby nevznikl odpad delší než deset metrů a dal se lehce odvézt. Nejdelší nosník má délku asi čtrnáct metrů.
Kdo za teror může.,
Americká vláda prý zaútočila na vlastní občany, aby získala záminku k válkám l kdyby se americká vláda a tajné služby „přetrhly" ve snaze udělat pro Američany vše, stejně některé podezřívavé občany nepřesvědčí. Ti si myslí, že je vláda vždy ochotna a připravena tajně některé z nich obětovat v zájmu nějaké velké věci. Bílý dům prý atentáty umožnil, aby si mohl vyřídil účty s afghánským Talibanem a Irákem Saddáma Husajna. Na zakázku stratégů prý útoky objednaly nebo i samy provedly americké tajné služby. Proč by ale Američané útočili sami na sebe? Prý potřebovali záminku zásadního významu, jaké předcházely například vypuknutí obou světových válek. Pochybovači často podezřívají ideology z křesťanské pravice, takzvané neokonzervativce. Část z nich je sdružena pod hlavičkou takzvaného Projektu pro nové americké století, který usiluje o udržení a rozšíření americké mocenské dominance ve světě. Motivem je prý snaha přetvořit svět podle vlastních představ. K tomu potřebují radikální, byť bolestivý zásah do dějin a mentality lidí, jako byl útok na Pearl Harbor. A proto zorganizovali 11. září, tvrdí pochybovači.
... a kdo ne
Proč se Usáma bin Ládin zpočátku zaklínal, že s útoky nemá nic společného? Pochybovači tvrdí, že bin Ládinova vina je blamáž a že s útoky nemá nic společného. V prvních týdnech skutečně svou účast na útocích vehementně popíral. „Usvědčen" Západem byl až později na základě výpovědí zadržených kompliců a nalezených videonahrávek. Vyvolává to ale spoustu otázek. Proč bin Ládin zapíral? Ze by se ostřílený arciterorista zašitý v afghánských horách bál? Pochybovači nevěří „důkazům" o jeho vině, videonahrávky považují za zfalšované.
Konec letu číslo 93
Letadlo prý nespadlo v Pensylvánii po boji s únosci, ale bylo sestřeleno americkou stíhačkou Příběh o cestujících letu číslo 93, kteří se doslechli o osudu ostatních unesených letadel, jali se jednat, a když se již téměř dostali do kabiny, únosci letadlo otočili k zemi, je prý fraška. Pochybovači tvrdí, že letadlo bylo ve skutečnosti sestřeleno stíhačkou, neboť se blížilo na Washington, kde sídlí prezident, vláda a Kongres. Nahrává jim zjištění, že části letadla byly nalezeny i mimo oblast pádu, což by odpovídalo sestřelení. Možnost, že byl příkaz k sestřelení vydán, ale nebyl proveden, uvádějí i oficiální zdroje.
Trable s popírači
Zastánci konsplrace mají opletačky v práci Kevin Barrett (47), profesor univerzity Wisconsin-Madison, zařadil do svých přednášek o islámu semináře k jedenáctému září a válce proti terorismu. Sám k islámu konvertoval před patnácti lety po svatbě s Maročankou. Muslimové podle něho nemají s útoky nic společného. Útoky na Ameriku, ale i na Madrid a Londýn v následujících letech jsou prý „dílem nějaké speciální odnože amerických nebo západních tajných služeb". Univerzita prověřila profesora i obsah jeho kursu. Přes petici podepsanou šedesáti rozhořčenými politiky chce nechat Barrettovi prostor pro vyjádření, aby měli studenti skutečně pluralitní názorově prostředí k diskusi. Měně štěstí měl nový kaplan islámské společnosti newyorských hasičů, imám Intikab Habib (na snímku). Musel odejít, když rozhlašoval své konspirativní názory na 11. září, což hasiče rozzuřilo.