nsk jsem dostal od kamarada zpravu:
Takhle by mohl radar vypadat aneb Co se o radaru z medii nedovime
Pětadvacet metrů vysoká uříznutá pyramida umožňuje radaru "vidět" ve všech směrech. Podstatná část řídicího zařízení je ovšem v podzemí, kde se nachází vyhodnocování dat a řídící a kontrolní stanoviště. Součástí zařízení je i vlastní podzemní elektrárna schopná plně zásobit energií všechno, co radarový systém potřebuje.
Zdi pyramidy o šířce jednoho metru jsou tvořeny zvlášť zesíleným betonem a jsou schopny odolat i jadernému výbuchu. Jsou odstíněny proti jakémukoliv elektromagentickému rušení, včetně toho, které vzniká následkem výbuchu jaderné bomby. Veškeré kritické zařízení je montováno tak, aby absorbovalo sebevětší otřesy a zůstalo funkční i v poloze hlavou dolů v průběhu jaderného útoku. Každé ze čtyř antenních polí měří v průměru přes čtyři metry a obsahuje více než 5000 antén.
Skutečně – na první pohled množství pracovních příležitostí pro místní, jak naší politikové a média neustále zdůrazňují. České stavební firmy se jistě budou podílet na stavbě zařízení podobně, jako jsme se podíleli na lukrativních kontraktech při obnově Iráku. V létě mohou naší lidé například sekat trávu před plotem okolo stavby. Pokud budou zvlášť prověření... Mohou uklízet uvnitř. Za předpokladu, že získají zvlášť vysoké security clearance z USA.
[...]
Technicke parametry
Vykon te veci ma byt pres 500 Mega Watt ERP, v impulznim rezimu dvojnasobek. To je jen pro informaci 1000 krat vice nez vyzaruje casto kritizovany vysilac na Zizkove. Navic aby mohl radar videt i za horizont, bude se podle aktualniho stavu ionosfery proladovat v dosti sirokem rozmezi kmitoctu. To v praxi znamena, ze 100 kilometru kolem toho monstra budou permanentni problemy s bezdratovym internetem, vysilackami a mobily nebo dokonce i s oteviranim aut dalkovym ovladanim. Kovbojove z US Air Force totiz na nejake Zenevske regulativy a leta peclive planovane pridelovani kmitoctu v Evrope zvysoka kaslou a jednoduse zaberou frekvenci, ktera jim v dane chvili umozni "videt" nejlip.
Az doted nebyla nikdy takova stanice vystavena na huste obydlenem uzemi. Bydlet u neceho takoveho je asi totez jako mit v baraku permanentne zaplou otevrenou mikrovlnku. Mozna se zacnou rodit dvouhlave decka, mozna se decka prestanou rodit uplne. Nikdo si dnes netroufa ani odhadnout nasledky...
Jako maly priklad toho, co se asi stane muze poslouzit story s Americkym kriznikem USS CG 67 Siloh se systemem AEGIS 4 generace na palube. Tento kriznik byl vybaven anti-missile radarem o vykonu kolem 20 MegaWatt ERP. V roce 1998 se jako doprovodna lod skupiny letadlove lodi Dwight D. Eisenhower ucastnil akci ve stredozemnim mori v ramci "humanitarniho bombardovani" Kosova. Jednoho dne v pristavu u Neapole (Italie) doslo behem testu systemu chybou obsluhy ke spusteni VF casti a aktivaci radaru. Nasledky byli drtive. Po dobu nekolika dni (nez byly instalovany nove komponenty site) byly v uvedene oblasti mimo provoz veskere mobilni telefony. Navic zcela vyhorelo vybaveni nekolika monitorovacich stanic meteorolgu a blize nezjistene mnozstvi dalsich radiovych zarizeni.
Podotykam, ze to vse udelal radarovy system o vykonu nejakych 5% toho co chteji USA postavit tady...