USA zatlačily na Írán, pohřešují agenta FBI
http://svet.ihned.cz/c1-20815950
V Íránu „zmizel“ bývalý americký agent, Spojené státy jsou situací znepokojeny.
Londýn/Praha, 3. 4. 2007 (iHNed.cz)
Spojené státy pátrají po bývalém agentovi FBI, jenž je pohřešován v Íránu od 8. března. Oznámily to americké úřady, které citovala televizní stanice CNN.
Nejmenovaný agent cestoval do Íránu soukromě, Spojené státy o něj ale i přesto projevují velkou starost. "Obáváme se o jeho zdraví," stojí ve zprávě, kterou američtí zástupci zaslali Íránu přes švýcarské zprostředkovatele. V dopisu Američané žádají informace o jeho situaci a dalších podrobnostech týkajících se agentovy psychické a fyzické kondice. Švýcarská ambasáda reprezentuje v Íránu americké zájmy.
Američan prý navštívil Kish Island, turisty vyhledávanou destinaci a "zónu volného obchodu" na jihozápadě země, kde nejsou po cizincích požadována víza.
Americké úřady pro CNN uvedly, že pohřešovaný Američan nepracoval v době návštěvy Íránu pro žádnou státní instituci USA. Jeho specializace v FBI nebyla zaměřena na Írán, dodali úředníci.
USA mají důvod zapojit se do britsko-íránského konfliktu
Světoví experti se obávají, že by pohřešování amerického agenta mohlo být záminkou pro zapojení Spojených států do britsko-íránské krize. Ta vznikla minulý týden, když 15 britských námořníků zadržela íránská policie a obvinila Brity ze špionáže a vstupu do íránských vod. Britští diplomaté ale námořníky brání a tvrdí, že se nenacházeli v íránských vodách, ale v iráckých. Všech 15 námořníků se ale v pondělí na videonahrávce přiznalo, že nelegálně vstoupilo do íránských vod. Britské úřady to popírají s tím, že námořníci museli být k výpovědi přinuceni.
S Brity vyjednává Larídžání, šéf íránské národní bezpečnosti
"Následujících 48 hodin bude kritických," sdělil britský premiér Tony Blair v rozhovoru pro skotskou rozhlasovou stanici.
Írán přišel v pondělí s nabídkou na diplomatické řešení celé záležitosti. Velká Británie se k nabídce staví pozitivně, zároveň ale oznámila, že vyčká na větší podrobnosti. Řešení krize navrhl Alí Larídžání, hlavní vyjednavač o íránském jaderném programu. "Soudit 15 námořníků, jenž byli zadrženi 23. března, není naší prioritou," řekl Larídžání. Britští představitelé se v podstatě shodují s jeho návrhem na diplomatické řešení, jehož konkrétní body ale nebyly uveřejněny. Britové uvedli, že se "ztotožňují s íránskou nabídkou, mezi oběma stranami ale panují nějaké nesrovnalosti". Blair potvrdil, že pro diplomatická řešení budou dveře otevřeny. Předseda íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Larídžání zároveň vyzval britskou vládu, aby do Teheránu vyslala delegaci, s níž by se celý případ prodiskutoval.
Larídžání v rozhovoru pro britskou televizi Channel 4 vyjádřil kritické stanovisko k postoji Evropské unie. Podle něj začala EU v reakci na krizi soudit Írán předčasně, ještě než se obeznámila se všemi fakty. Larídžání zopakoval, že Britové byli zadrženi v íránských vodách. Evropská unie se v krizi postavila za Británii a žádala propuštění Britů.
Šéf ruského generální štábu varuje: Dvakrát si rozmyslete konflikt s Íránem
Washington by si měl dvakrát rozmyslet, než zahájí proti Íránu vojenskou akci, která by navíc mohla mít globální důsledky, myslí si šéf ruského generálního štábu Juri Bajulevski.
„Škody způsobené íránské armádě a průmyslovému potenciálu by byly skutečné, ale vítězství v takové válce je nedosažitelné – její dozvuk by mohl být slyšet v celém světě,“ řekl Bajulevski, jehož cituje zahraniční agentura RIAN.
Dále řekl, že pokud učinit nějaké rozhodnutí ohledně Íránu, představitelé USA by měli mít na mysli své negativní zkušenosti z jiných zemí v blízkovýchodním regionu. „Náš strategický partner v Afghánistánu a Iráku skutečně uvízl v bahně,“ dodal.