E2E4:
1. nějaké regulace možné jsou, ale zásadní problém je, že sociální platformy jsou motivované ziskem, což má jako collateral damage to co nechceme (polarizace, extremizace, fake news, záseky). a úplně obecně , surveillance je business model internetu, nejsme ochotni za internetový obsah platit..
2. ty firmy jsou monopolní. nikdo si nevybere síť, kde nikdo není, všichni půjdou tam kde mají kamarády. další dopad monopolu je, že to je místo odkud se šíří informace, i média jsou na sociálních platformách závislá..
3. bez šance, žádnou výchovou se nezbavíš zranitelnosti k emocionální manipulaci.
Ad.3. Já jsem psal o vzdělávání a osvětě. Pokud nemám být na něčem závislý anebo manipulovaný, tak musím být dobře informovaný.
Ad 1. Zkus si představit peníze jako komunikační protokol, který ledacos umožňuje. To, že každý chce být lépe zmocněný ve společnosti, to je v pořádku. Co v pořádku IMHO není, je stav, kdy existuje hluboká propast malého množství osob, které ovládají velké množství osob. A to velké množství osob má minimální možnosti. Je to už jiné téma o rovnosti příležitostí.
Ad. 2 Asi ano, ale pořád tu je ta reálná možnost se na některé sítě vykašlat a zvolit si jinou.