• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRIShrajeme videohry s dětmi : Která hra vaše děti zatím nejvíc zaujala?
    tipy na videohry (batole?, předškolák, školák), co vás bavilo, jakou koupit myš, kontrolery, PC, tablet, nintendo, mobil. weby kde se dá učit jednoduše programovat. vtipné "didaktické" aplikace. zábava. hidden-object, tower defense, adventury, logické, RPG, turn-based souboje, sandboxy, crafting... mody do minecraftu. servery kde naše děcka můžou hrát spolu.

    Aktuálně:
    texty, ke kterým se můžete vymezit:

    - Úvod - | Amentum Wiki
    https://wiki.amentum.cz/
    rozbalit záhlaví
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    TOMBRIDER: No zatím to drží. Dávám tomu zátěžovej test. Aktuálně jsem závislej na Master Of Orion xD

    K technickému zpracování:
    - Na první pohled/osahání to vypadá solidně. Uvidíme za rok.
    - Bylo k tomu krycí sklíčko, to jsem si tam dal. Viz foto od REDSNAKE
    - S čím bojuju jsou konektory. Jako fungují, ale ztuha. USB-C se nechytá každý kabel (ale většina jo). Jack na sluchátka taky dal zabrat, než jsem to tam vrazil.
    - Software má taky mouchy, ale to záleží spíš na OS. Občas se hra sekne např.

    K ovládání se hodí i ten grip, co k tomu dodávají (na Litnxt). Padne dobře do ruky i dětem (když už jsme auditko o hraní dětí, ehm :)).

    A dodám, že jsem včera na Insta viděl reklamu na hodně podobnou konzoli, ale o něco větší, protože má ještě dva joysticky. To by možná bylo lepší pro leckterou hru. Ale tak už mám toto a koupil jsem to na základě více recenzí/zkušeností. Na reklamu na Instáči neskočím jen tak.
    LEGI
    LEGI --- ---
    STAROJDA: u nás u stejně staré dcery Mario Cart tuším 8 (na 50ccm "obtížnost") jede dlouho.
    zjistil jsem, že když jako často vyžadovaný druhý hráč jen držím plyn, ono to zatáčí samo, takže se i tak adekvátně účastním hry a můžu si číst vedle. krom toho ty různý triviální Tlapky, PJ Masks a podobně právě na základní seznámení se s joypadem. a je to rozhodně lepší hra v žánru (aby taky ne), než copy cat ze šmoulího světa, který doporučuju ani nezkoušet. není to blbý, ale je to jen laciná náhražka.
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    Pýcha a malý report
    Nedávno jsem tu psal, jak nejmladšího (4, brzo 5) zaškoluju do Nintenda. A právě splnil závěrečnou zkoušku, řekl bych :). Má Lego Maria, kouká na Mario videa na youtube a tak jsem se rozhodl mu ukázat, jak těžká je to hra! Nejdřív bojoval jen s tím, aby skočil do strany, pak nedokázal přeskočit díru. No a teď už levou zadní dá první mapu a brzo dá i druhou. Občas slzičky, ale houževnatost má po tátovi :).

    Krátce o tom, jak jsem ho cvičil s ovladačem:
    - Základy nabral hlavně v Om Nom: Run. Ovládání joysticku + občas zmáčknout A.
    - Pomohlo mu i hraní Ultra Foodmess. Taky hlavně joystick.
    - Jako ostatní děti hrál i různé minihry v Educational Games for Kids.
    - No a teď se učí zvládat stres v Mariovi.
    - Pak asi přijde na řadu Mario Kart (aby se naučil SR a SL tlačítka).

    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    HONCKA: souhlasím s první signální. Ale o tom jsou hry obecně, řekl bych :)

    Ale k tomu gamblingu a obtěžování. To imho dořešené je. Proč to říkám? Už roky to hrají moji dva synové a toto NIKDY nepotkali.
    - Gamblingem ani nevím co je myšleno. Ano, dají se (rozhodně ne ve všech hrách) kupovat "lootboxy" za Robuxy. Ale když robuxy nemají tak není problém. Robuxy jsem jim občas koupil a vysvětlil, za co má smysl utrácet. Velmi rychle to pochopili.
    - Sexuální obtěžování - to se dělo v těžké minulosti. Teď je chatování tak cenzurováno a hlídáno, že si pomalu ani kluci nemůžou s nikým psát.

    Čili za mě - klidně Roblox zakázat, to je na každém rodiči. Ale prosím na základě relevantních důvodů ;). Např ten ios a screentime dává smysl. Za mě zase to, že Roblox hry jsou obecně mizerné. Jen občas tam je něco ok. Ale vždy hra na Steamu nebo Switchi (v daném žánru) je lepší.
    KULHY
    KULHY --- ---
    Objevujeme Mumínky. K vánocům nám domů přistála krásně zpracovaná kniha ze světa Mumínků z nakladatelství Argo — Kometa.
    Kometa — Nakladatelství Argo
    https://argo.cz/knihy/kometa/
    Teď už máme ze stejné edice tři.

    Když jsem na Nintendo Directu zahlédl trailer na #hra Snufkin Melody of Moominvalley, zpozorněl jsem. Odehráli jsme včera tak 2 hodiny a chtěl bych to určitě doporučit.

    - Hra přitáhne všechny věkové kategorie a hraní zvládnou v pohodě děti tak 5+. S háčkem ve formě angličtiny, ale je to ideální kandidát na společný večer, kdy rodič čte a překládá.
    - Příběhová, exploeační adventura v lehce otevřeném světě, s občasným mrknutím na stealth a metroidvánie.
    - Něžná, melancholická i napínavá atmosféra dobrodružství skvěle zachycuje svět Mumínků se známými postavami, které si nelze než oblíbit.
    - Krásná ilustrace a nádherná mapa (máte rádi dovrodružné mapy?).
    - Huddba od Sigur Rós skvěle ladí k tónu příběhu a hudební nástroje hrajou klíčovou toli v překonávání překážek.
    - Moc hezky napsané dialogy a jednoduchý ale chytlavý příběh o tom, jak se Šňupálek vrací po zimě do údolí za Mumínkem a zjišťuje, že zde něco není v pořádku.
    - Pozitivní vzory myšlení a řešení problémů.

    Dostupný na Steamu pro PC i Mac a taky na Switch.

    Snufkin: Melody of Moominvalley – Launch Trailer – Nintendo Switch
    https://youtu.be/oNraicJviS4?si=0I9C3HPdVaiqfFOF
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Nová hra Bohemia Interactive se chce prosadit v českém školství - CzechCrunch
    https://cc.cz/nova-hra-uci-programovani-i-dejepis-ve-skolach-se-muze-prosadit-jako-arma-u-vojaku-rika-marek-spanel/

    Připomíná mi to teda Scratch.

    Scratch - Imagine, Program, Share
    https://scratch.mit.edu/

    A SGP Systems zase tvrdí, že Scratch je vykradený Baltík. 🙃

    SGP Systems - Baltík C# 3D - vizuální výukové programovací nástroje pro děti, mládež a dospělé
    https://sgpsys.com/cz/product_B3.asp
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    Kluci mi čím dál víc okupujou Switch, tak to aspoň využiju na salvu mini-recenzí. Get ready 😊

    Om Nom: Run
    Na tom je teď závislej nejmladší (4). Je to klasická běhačka-uhejbačka jakých jen na telefonu mraky (viz Subway Surfer).

    Proč je to fajn pro děti?
    - Charakter Om Nom je i na youtube, dítě ho možná zná a tak ho to zaujme.
    - Ovládání je dobré na naučení joysticku. Používají se všechny čtyři směry. Ovládat se dá i na šipkách ale i na buttonech ABXY.
    - Samotný gameplay je překvapivě nápaditý. Různé úkoly (co sbírat), různá prostředí, motivující achievmenty. Kupování oblečků.
    - Graficky je to taky dost dobré. Nedávno vyšel DLC kde jsou další mapy.
    - Je tam i multiplayer (až pro 8 lidí!) ale ten je dost těžkej. To pro děti uplně není, protože hned narazí do překážky a nebaví je to.
    Om Nom: Run | Nintendo Switch download software | Games | Nintendo
    https://www.nintendo.co.uk/Games/Nintendo-Switch-download-software/Om-Nom-Run-2066259.html

    The Last Friend
    Tohle hrajeme s nejstarším (9) jako coop. Je to mix Plant vs Zombies (stavíte věže) a Beat 'em Up (mlátička). Mix funguje docela dobře, víc se tam ale bojuje (věže spíš jen supportují).

    Proč je to fajn pro děti?
    - Možná znají Plant vs Zombies, hra je o zachraňování pejsků. Celkově je to přitažlivé na první dobrou.
    - Hlavní postava staví věže a bojuje (to je trochu složitější), vedlejší postava ale nezahálí. Bojuje naplno a má svoje vlastní skilly. Dobré kombo. Coop s rodičem je tak super.
    - Není to nakonec zas tak těžký, je tam dobrý pocit úspěchu. Dobrý mix challenge a skillu.
    - Gameplay funguje (je to kvalitní hra). Slučný progress (nové věže, skilly), různé upgrady. Speciální mapy, přidávání komplexnosti v dobrém tempu.
    The Last Friend | Nintendo Switch download software | Games | Nintendo
    https://www.nintendo.co.uk/Games/Nintendo-Switch-download-software/The-Last-Friend-2201107.html

    Rabbids: Party of Legends
    Klasická party hra ve stylu Super Mario Party. Až pro čtyři hráče, ale může to hrát člověk i sólo (proti botům). Aktuálně na tom frčí náš prostřední (6). Hraje Adventure mode. Pozor ale, není to pro nejmenší. Některé minihry jsou složitější a potřebují asistenci rodiče (na vysvětlení). Hra je taky dražší.

    Proč je fajn pro děti?
    - Coach coop funguje parádně. Hra pro celou rodinu.
    - Rabbids jsou trochu creepy, ale taky legrační. Je tam spousta oblečků. Vypadá to, že to děti baví.
    - Minihry jsou fakt nápadité, využívají joycony na maximum. Za mě o hodně lepší než Mario Party. Něco je pro děti teda těžší, ale naučí se to.
    - Gameplay opět funguje, je to dobře udělané. Motivující k dalšímu hraní, boti (ai) jsou dobře nastavení. Odměny za hraní (nové obleky, minihry) v dobrém tempu.
    Rabbids®: Party of Legends for Nintendo Switch - Nintendo Official Site
    https://www.nintendo.com/us/store/products/rabbids-party-of-legends-switch/
    URZA
    URZA --- ---
    Tak pár tipů na hry když s ve 40 snažíte preučit na controller :) (vhodné i pro děti):

    1. Flower

    Save 73% on Flower on Steam
    https://store.steampowered.com/app/966330/Flower/

    Od tvůrců Jurney, moc pěkná, relaxační a uspokujující 3D lítačka. Na ovládání jednoduchý protože se ovládá pouze směr, kamera je fixní.



    2. Neon Beats

    Neon Beats on Steam
    https://store.steampowered.com/app/1064610/Neon_Beats/

    Používají se pouze 3 tlačítka, ale je to zábava, založené na rytmu a koordinaci.



    3. Kena: Bridge of Spirits

    Moc pěkné visuálně, klasické ovládání obě páčky a spoustu dalších tlačítek na různý akce, ale je to klidná hra, dá se hrát pomalu. Občas se tam trochu bojuje, ale není to na tom založené.

    Kena: Bridge of Spirits on Steam
    https://store.steampowered.com/app/1954200/Kena_Bridge_of_Spirits/

    _LEPIK_
    _LEPIK_ --- ---
    syna taky minecraft dungeons vubec nechytlo
    ale loni jsme dohrali torchlight 3, coz je podobny žánr, i kdyz ta hra neni nijak zvlast vyjomecna, uzili jsme si spolecne zachranovani sveta..
    Save 80% on Torchlight III on Steam
    https://store.steampowered.com/app/1030210/Torchlight_III/
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    Tak jsem zjistil, že děti vůbec nechápou vzrušení z grindění lootu v akčních RPG :D

    Ok, tak aby to nebyl jen výkřík, tak dám zase minirecenzi - Zkusili jsme na Switchi Minecraft Dungeons. Imho dost kvalitní hra, promyšlená a dotažená. Ale trpí tím, že gameplay je až moc zjednodušený a monotónní.

    Pár poznámek aneb proč to (a i není) fajn pro děti
    - Minecraft svět je dobře přenesen do aRPG. Monstra, mapa, mechaniky. Je to minecraft :)
    - Produkčně je to vymazlené. Grafika, ovládání, vyprávění (jednoduchého) příběhu. Daily questy, opakovatelnost.
    - Je to čisté aRPG, tedy boj, levelování a hledání lootu. A tím, že je to jednoduché na ovládání, tak je to super vstupní brána do tohoto žánru.
    - Paradoxně ta jednoduchost mizí u základního prvku hry - artefaktů. To je jediný zdroj variability boje (kouzla) ale je tolik druhů artefaktů, že se v tom děti ztratí. Něco se fakt těžko menšímu dítěti vysvětlí a něco se i hůř ovládá.
    - No a jak jsem psal, děti ten loot nebaví. A pak je hra vlastně nuda. Furt se jen drží A (útok) a bojuje. Navíc je to i místy těžké. Mladší si nepřečte popisky, takže mu říkám já co má použít (= nuda). Starší to přečte, ale už prokoukl, že grind je vlastně nuda. Má pravdu :)
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    Mám tu další mini-recenzi. Opět v honbě za multiplayer hrami na Nintendo Switch.

    Překvapilo mě to, ale prcky (8 a 6) pořád baví party hra Ultra Foodmess. Vracíme se k ní opakovaně a kromě obyč hraní ještě grindujeme achievementy, abychom odemkli všechny charaktery. Pozor ale, je to trochu násilné.

    Proč je to dobré pro děti?
    - Fajnová a tématická grafika. Postavy (různá jídla) jsou roztomilé. Prostředí na téma jídlo je pro děti familiární.
    - Všechny hry se ovládají jen pohybem (joystickem). Žádné buttony. Takže i menší dítě to zvládne. Zároveň ty hry nejsou hloupé, každá je originální.
    - Jasný a motivující systém odměn (nových postav). První se odemknou rychle a na další už se musí hráč snažit. Ty poslední jsou pak hodně těžký.
    - Když hrajou čtyři hráči a tedy na konci jsou čtyři stupně vítězů, tak ten poslední dostane bobek. Doslova. A to děti strašně baví a chechtaj se.
    - Boti jsou překvapivě chytrý. Teda ne na každou hru, ale poskytují adekvátní obtížnost. Tedy jako rodič jsem rád za kvalitně udělanou hru.

    Ultra Foodmess Nintendo Switch Gameplay
    https://www.youtube.com/watch?v=ItFTNfd7MGE
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    KLEINZACH: Moje děti by to taky nebavilo. Imho to ani není hra pro děti :). Já to dohrál, ale musel jsem se trochu nutit do toho abych si užíval ten vibe, co to chtělo dát. Rozhodně to není pro každého.
    KULHY
    KULHY --- ---
    Občas mi přijde, že i dost záleží, jak je dětem hra představena. Někdy se vyplatí si trochu zahrát sám/a a pak je do toho rychleji uvést.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    YMLADRIS: Minecraft nás nejdřív nechytil vůbec. Ale teď to tu jede nejvíc spolu s Teardown. Trik byl u nás v tom, použít pro začátek hotový zajímavý level, takže kluci si na úvod jen dostaveli nějaké třeba epic město.

    Co je hrozně blbý, že to nemá snadno přístupné nástroje na nějaké inteligentnější stavení než "přidej jeden blok". Vede to pak k debilizaci, že decka otrocky staví něco, co by bylo lepší aby si udělali nějak inteligentněji. Snad to časem autoři napraví 🙄

    Super je hra po síti, synové mají svůj server kde hrají jednak oni dva, druhak se tam připojuje kamarád. V jejich věku jim to umožnilo snadný průnik do fungování online světů. Headsety pomohou.

    U nas se mmch na Minecraft naučili číst (inventorář) a obsluhovat QWERTY klávesnici (aby si na cedulky napsali co chtějí).

    Bohužel na Androidu není profil propojeny, takže nemají v offline svůj svět i na tabletu.

    Mají mmj spoustu minecraft oblečení, školní tašky a nevím co ještě, proste hrozný hit 🙂

    Co jsem slyšel, tak fajn je i to, že jedna z mála her, na kterou reagují v pohodě i různí gaming hejters. Takže jestli máte třeba nějakou na hry nevrlou babičku tak slušná šance, že si tohle děti zahrají i u ní bez dohadování se.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    YMLADRIS: System Shock 2:

    Nej příběh co jsem kdy ve hře zažil, asi spolu se Stray. Doporučil bych to jen pro starší děti a určitě jako výuku EN pokud chytne příběh, protože pak bude chtít rozumnet všemu. Je tam spoustu audio logs od mrtvé posádky a můžete si je pouštět dokola. Je to lekací, což spoustu puberťáků bude bavit.

    Doufam, ze tomu vyjde nějaký epic remake, jako nedávno vyšel pro SS1. Ten miluji vizuálně, ale ne herně, SS1 je úplně jiná hra než SS2 a mám rád jen SS2 - samozřejmě nic proti gustu.

    Jestli se SS2 bude jednou líbit mým klukům, jako ho miluji já, tak budu moc rád. Ale nenutil bych je do toho, jen jim jho jednou ukážu 😊
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    YMLADRIS: Armored Core 6:

    Miluje můj 6yo. Nechápu jak to dělá, je to těžká hra cílená na dospělé, složitá jsou pro dítě i menu, než se to naučí. Dohrál myslím že druhý průchod. Občas mu pomáhám s cfg mecha, najdu mu YT video průchodu, kde autor na začátku ukazuje vhodnou cfg.

    Miluje mechy všeho druhu, to ho k tomu přivedlo.

    Učí ho to pasivně angličtinu z textů (pomáháme), krotit emoce u těžkého úkolu, pochválit se po vybojované výhře. Problem solving a jak najit pomoc okolo. Pozor, nevim jestli to neporesili, ale po vydání byl boss na konci prvního levelu jedním z nejtěžších bossů ve hře, co se prvního průchodu týká.

    Moc se těší na DLC, ale zatím nebylo ani ohlášené.
    URZA
    URZA --- ---
    Začal jsem hrát s dcerou (5) na mém telefonu. Baví ji to.

    Matemág - vzdělávací hra pro děti 5-9 let (Android, iOS, Windows)
    https://matemag.cz/

    Schovali jsme matiku do pohádkového příběhu.
    Děti v příběhu pomáhají hrdinům překonávat překážky na jejich dobrodružné cestě. Nevědomky si tak vlastní motivací cvičí matematické myšlení.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    STEMBUS: neporadim. nikdy jsem to nerozresila. proste ta vyjadrovaci kreatiivni stavebni moznost tech veci na pocitaci je uplne jinde, od blbyho programovani stavenim nejakých bločků v něčem, přes minecraft, ...

    protože hra, aplikace, platforma když přestane bavit, tak co. ale ty hmotné věci .. jsou takové hmotné a omezené

    vím ale že jsou lidi co jedou Lego mindstorms, ale pořádně nevím co to je
    KULHY
    KULHY --- ---
    PALEONTOLOG: A co se tak zasadniho zmenilo? Ja to ted s malym hraju a ten zaklad, proc je hra tak pritazliva napric rokama, je tam. Kouzlo objevovani hloubek, staveni, vyroba, prezivani. Porad je to skvely, psat si svoje vlastni pribehy v tom otevrenym svete. Samotnyho me to dost fascinuje, proroze jsem to driv nehral dyl v kuse.

    Jen je to fakt navykovy. Zrovna u myho nejstarsiho (7) je to presnej hit na pocahu a vidim jak na nic jinyho nemysli. Na druhou stranu to ma v tom flow i ty potitivni stranky.
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    YMLADRIS: Unravel 2 ne, to je celkem obtížná hra. Jinak hodně přístupné je Mario Party (na Switch). Nebo obecně party hry. Pak by na Switch šlo i doporučit Nintendo Sports. To je intuitivní a víc negamerské - prostě rukou mácháš jako v tenisu. A zvládnou to i menší děti (u nás to hráli bráchové 5 a 8 spolu)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam