Co by se stalo, kdyby úplně přestala platit vědecká fakta? Zavládne chaos, znemožňující popis dění, nebo naopak dostanou prostor jiné typy vnímání a poznávání světa? Jak propojit „číslovost” s citlivostí a do středu umístit vztahy – ty mezilidské i mimolidské? Jak vystoupit proti času a konvenčnímu vnímání prostoru, který nám vnucuje modernita?
Snaha o jiný popis planetárních pohybů a zákonitostí, který by upustil od vědecké objektivity a racionality, nemusí nutně vyústit v nejednoznačnost lidského jednání nebo v bezbřehou individuální spiritualitu, jež se pohodlně vyhýbá jakémukoliv angažovanému spolubytí. Naopak, umělecká díla, která byla vybrána pro promítací pásmo Elementární možnosti propojení, ukazují, že přístup propojující lidskou přítomnost s přírodními živly nám nabízí takovou citlivost, která je nutná k proměně vykořisťujícího způsobu života.
Díla Denisy Langrové a dvojice Denise Ferreira da Silva a Arjuna Neuman nás vybízí k prožití takového živelného pohybu, který nespadá do našeho historického pojímaní času. Lesy, řeky, zvířata jako by existovala v jiném tempu, které není lineární. Jak ale takové tempo pochopit, zažít? Jak se k němu vůbec přiblížit? András Cséfalvay a Emilija Škarnulyté se oproti tomu noří do kritiky vědecké měřitelnosti, nutnosti popisu a rozlišitelnosti prvků, které ale možná rozlišitelné vůbec nejsou. Oba hledí s melancholií do minulosti, aby vynalezli jinou budoucnost.
🎵 Po promítání bude následovat hudební performance Jonáše Richtera.
Kurátoři: Anna Remešová a Lukáš Likavčan
Projekt byl finančně podpořen granty Ministerstva kultury ČR a MHMP.
All videos are English friendly!