• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JINXChytré poznámky - Personal Knowledge Management and Digital Gardens
    SAJAGI
    SAJAGI --- ---
    SATAI: Google drive (za který momentálně taky hledám náhradu), Keep notes. Pochopil jsem, že Obsidian je založený na souborovém systému, tak by se asi dal použít, ale slyším o něm poprvé.
    SATAI
    SATAI --- ---
    SAJAGI: A mate uz neco sdileneho (Trebas ten drobpbox?)
    SAJAGI
    SAJAGI --- ---
    JINX: Jinak usecase - například plánujeme se ženou zařízení bytu, hodí se nám někat házet poznámky a linky a mít to společně.
    SAJAGI
    SAJAGI --- ---
    JINX: Popravdě hledám appku, se kterou se dá dělat obojí. Často ty věci spolu souvisí.
    SATAI
    SATAI --- ---
    SAJAGI:

    Obsidian - proste mas sdileny Vault s markdowny na nejakem sdilenem disku (nfs, dropbox...)
    Nebo, pokud to chces RO, tak je exportujes na web.
    JINX
    JINX --- ---
    SAJAGI: tady mi uplne neni jasny dotaz, treba notion umi nasdilet nektere poznamky https://www.notion.so/guides/understanding-notions-sharing-settings Roam pravdepodobne taky ale ten jsem nikdy nepouzil. Otazkou je jestli to chces pouzivat jako Personal Knowledge Management nebo Collaborative Knowledge Management (neni mi uplne jasny ten use case sdileni).
    SAJAGI
    SAJAGI --- ---
    Umí některé z těchto aplikací sdílení vybraných poznámek / bloků mezi více uživateli?
    JINX
    JINX --- ---
    SATAI: ano, aktuálně testují i LogSeq. U Obsidianu uvazuju nad zakoupením podpory pro sync a betaverze.
    SATAI
    SATAI --- ---
    KOC256: nevím, co běžně děláš. Ale většinou ten rozdíl je
    - poznámky jsou atomické (jedna myšlenka na poznámku)
    - hodně informace je ne v poznámkách ale v jejich prolinkování (backlinky)
    - markdown
    - snadné linkování přes [[poznámka]] a #tag
    KOC256
    KOC256 --- ---
    Taky bych uvital, kdyby nekdo dokazal kratce popsat jaky je rozdil mezi “chytrymi poznamkami” a tim co bezne delam v OneNote. Diky…
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    Jsem ve fázi pokusů, zatím si nejsem stopro jistý tím že nehierarchizované backlink řešení typu Obsidian nebo Roam je pro mě lepší než klasická hierarchie v něčem jako OneNote. Chytil jsem Roam v době kdy byl zdarma, tak jsem ho nějakou dobu používal a dost mi vyhovovaly denní poznámky, které se díky tagům prolinkují i do relevantní stránky, ale ostatní poznámky mám uspořádané celkem blízko klasické hierarchii.

    Teď přecházím na Logseq protože Roam je proprietární a jeho autoři na mě nepůsobí sympaticky, takže jim moc nevěřím a chci mít nad daty kontrolu. Zatím to funguje, Logseq je v podstatě open-source kopie Roamu a jdou do něj i bez problémů importovat Roam data. Jenom je bohužel pomalejší.

    Jsem nadšený z toho, že tyhle open-source řešení používají markdown, takže jsou spolu z velké části kompatibilní (jediný problém jsou u Logsequ odkazy na konkrétní odstavce) a lze jejich data editovat i v jiných markdown editorech aniž by se tím něco rozbilo. Takže člověk třeba není závislý na mobilní appce a může na telefonu používat něco jako Markor, nebo na kompu Typoru protože je wysiwyg.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    uz par let pouzivam
    Standard Notes | A Simple And Private Notes App
    https://standardnotes.org/
    - Win/Linux/Mac/Android/iOS/webclient
    - open source s pomerne aktivnim supportem https://github.com/standardnotes/
    - zakladni verze je free, full extensions (externi sync, markdown, html, js, spreadsheets, ...) za $30/rok


    hlavni duvody proc jsem vybral tohle
    1. pristup odkudkoliv pres browser (zadny nativni aplikace)
    2. jejich domenu mi neblokuje firemni firewall (napr. Evernote mame zariznuty)

    osobne hlavne nejsem moc organizovany clovek a mam problem vracet se k poznamkam zpetne, aktualizovat ty stary, doplnovat novy, etc... ale k tomuhle se +- vracim
    SATAI
    SATAI --- ---
    TORI
    TORI --- ---
    Vítejte a ať se vám tu líbí.

    Můžete pozvat své přátele.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam