• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JINXChytré poznámky - Personal Knowledge Management and Digital Gardens
    Jak psát a udržovat poznámky v elektronické podobě včetně různých metod (Zettelkasten). Software pro tvorbu poznámek Roam Research, Obsidian, LogSeq a další...
    rozbalit záhlaví
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    JINX: Já došla k tomu, že je to "funkce". Ona ve většině ta perla je. Jen je fakt jedna nebo dvě a člověk je musí v tom balastu rozeznat.
    Ale prostě tak tyhle knihy aso fungují, no. Jinak by to mohly být tweety a ty zapadnou. :))
    JINX
    JINX --- ---
    NAVARA: taky me ty knizky od Melvilu zacinaji stvat vypada to jako nejaka beletrie a clovek tam zkousi hledat nejake info mezi radky...

    Mozna bude lepsi tohle https://exapt.press/books/personal-knowledge-graphs ale kdo vi
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    KURE: Hm, díky. Jo, to jsem nedávno viděla na YT takový systém.
    To by mohlo k něčemu vést. :)
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    Mne ten Zettle zatím přišel jako něco dobrého ve chvíli, kdy studuješ rozsáhlé téma, které potřebuješ rozpracovat, nastudovat miliony zdrojů, vykopat něco v Egyptě, prostudovat si zdroje ve Vatikánu a pak z toho udělat nějaké výstupy - třeba i na několik prací.

    Ale ne na "tady mám skript na restartování instancí", "tady mám macro do wow pro mágy", "tady v té knížce byl dobrý citát", "tohle je dobrý vtip, ale neukazovat citlivkám",...
    KURE
    KURE --- ---
    Tak mi pripadaj všechny ty knížky a videa. Samá vata, a estetika a v tom špetka informace, kterou už jsem věděl.
    A zettelkasten je podle mě kravina :D která funguje jen tomu autorovi, což byl evidentně velmi organizovaný grafoman.


    ALONSY:
    Na mobilu neumím vložit printscreen ale do té poznámky napíšu:

    ```dataview
    List from #Foto
    Sort file
    ```
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    NAVARA: Taky mi přišla dost tragická a myslím, že tam tu metodu nepopíše pořádně nikdy.

    Druhý mozek je trochu lepší, ale taky mě to šíleně sralo. Ve VŠECH těhlech knížkách je prostě miliarda okecávání o životě autora, no. Forte je ale rozhodně o něco praktičtější. Ale nevím, jestli k tomu nestačí přihlásit odběr newsletterů a přečíst si to distilovaně...

    Ale stejně si ji asi koupím (četla jsem to kdysi v angličtině). Protože já ten systém do toho svého bordelu prostě POTŘEBUJU dostat. :)


    KURE: No asi jsem to měla poměrně podobně a pak mě to prostě.. štvalo, no. Tak jsem si nezařazené poznámky rozházela do složek a už vůbec nikdy nic nenajdu. Ale používám jak tagy, tak ty query (jestli dobře chápu, co to je. Takhle nějak ten můj mess vypadá. :)

    NAVARA
    NAVARA --- ---
    Mám tu knížku o Zettle od Melvilu, dočetl jsem někam do třetiny/půlky a pořád rozebíraly dějepis a životopis autora, k metodě se ještě nezvládli dostat.

    Uvidíme, třeba ta nová o druhém mozku bude lepší…
    KURE
    KURE --- ---
    ALONSY: mě docela pomáhají query.
    Mám pro jedno téma poznámku, takovej obsah, v které je query na tag/tagy takže vidím seznam poznámek k tématu. A updatuje se to samo.
    A druhá věc co používám jsou hierarchicky tagy. Třeba fotografie/bw , fotografie/color tak můžu hledat buď všechny fotografie, nebo to víc specifikovat.
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    KURE: Já spíš než tipy na Obsidian potřebuju tipy na to, jak to uspořádat, aby to dávalo smysl a bylo to užitečný....
    Přečetla jsem snad všechno a... je mi to k ničemu, prostě se v těch poznámkách topím. A to jsou to dejme tomu poznámky za cca půl roku používání...
    Hlavně takový „náhodný zajímavosti" a rezonující hlášky dělaj šílenej bordel a nevím kam s nima. No nic.
    Včera jsem s tím aspoň trochu hnula.
    Jen se bojím, že to dělám ještě horší. Předtím jsem jela napůl para, napůl zettle, ale hrozně mi ten zettle bordel lezl na nervy. I když asi dával smysl. Ups. :D
    KURE
    KURE --- ---
    ALONSY: já nakonec synchronizuju přes Dropbox.
    Na hledání inspirace o obsidianu je nejhorší že 99% lidí se soustředí na to aby to měli hezký, barvičky, pluginy a jiný ptákoviny. Ale používat to moc ne.
    Mám v tom taky bordel, ale doufám že tagy a vyhledávání mi umožní něco najít.
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    KURE: Dva roky po funuse. :D Ale používám to na win+android+iOS. Myslím, že v takovém kombu ani jinou možnost nemám. :-))

    Jinak já jsem se sem dostala přes vyhledávání "Obsidian", prootože zjišťuju, že mám ve svém Para/Zettle takovej bordel, že mi úplně blokuje vůli s tím něco dělat.
    A mazat to rozhodně nechci. V úvodním hyperfocusu jsem tím strávila fakt možná až desítky hodin... Ale teď je to samej fleeting bordel, se kterým nevím coby.. A jestli mi vůbec někdy k něčemu bude.
    Tak hledám inspiraci. :)
    MIKESHCZ
    MIKESHCZ --- ---
    Doporučuji vyzkoušet https://www.momentum.earth/ . Pokud používáte GTD, tak se v tom najdete relativně hned.
    SATAI
    SATAI --- ---
    FYI:

    Linking Your Thinking Conference 2023
    https://www.linkingyourthinking.com/lytcon-3
    SATAI
    SATAI --- ---
    Videa z Linking Your Thinking jsou venku.

    Linking Your Thinking Conference
    https://www.linkingyourthinking.com/lytcon/nick-milo-keynote
    BUGSLE
    BUGSLE --- ---
    KURE: ja pouzivam syncthing na win, linux, linux, android a konflikty to obcas dela, ale vetsinou kdyz fakt prepisu poznamku v divnem online, offline poradi nebo blbe vnoreny vaulty a sync k offline zarizeni, protoze online vault to prepise. naopak me prekvapilo jak dobre to takhle funguje po lokalu, kde se vlastne bez problemu "kolaborovat". ale rozhodne to chce backupovat syncthing obcas zvlci.
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    KURE: Mně to Dropbox taky občas udělá, ale ne tak často aby to byl problém. Na redditu dost lidí psalo že používají SyncThing, že prý funguje líp, a je to též zdarma.
    SATAI
    SATAI --- ---
    KURE: Linux, Linux, Linux a Android.
    KURE
    KURE --- ---
    SATAI: a jestli teda můžu bejt zvědavej, na jakych systemech to používáš?
    já to potřebuju na win + android
    SATAI
    SATAI --- ---
    KURE: přijde mi, že jo
    KURE
    KURE --- ---
    SATAI: ttomu jsem se chtěl spíš vyhnout, protože to pro mě je zatím jen taková hříčka a nevím esli to budu vážně používat.
    A funguje to alespoň dobře?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam