Chanel Robbinsová jezdí na koni většinu svého života, od doby, kdy jí babička v sedmi letech vyměnila krávu z rodinné farmy v Ontariu za poníka.
Cválání po polích na poníkovi Star jí poskytovalo únik od myšlenek, které ji tížily - například že nemá vztah se svými biologickými rodiči nebo že je kromě své sestry jedinou černoškou v sousedství.
Asi před osmi lety se znovu setkala se svým otcem, rodákem z Jamajky. Když se sblížili, rozhodla se Robbinsová, že si bude po vzoru svého otce česat vlasy do dredů. Byl tu však problém: jezdecká helma jí už neseděla a nemohla najít žádnou, která by jí seděla.
"Konečně se cítím jako já a teď po mně společnost chce, abych se změnila," řekla sedmadvacetiletá Robbinsová z Allistonu v Ontariu a dusila se slzami. "Chci jen umět jezdit."
Černošští jezdci se dlouho cítili prakticky neviditelní ve sportu, který je stále v drtivé většině bílý. Pro ty s přírodními vlasy, které jsou pro mnohé vyjádřením hrdosti a černošské identity, může být téměř nemožné najít správně padnoucí přilbu, což vytváří další překážku plného začlenění. Někteří nyní lobbují za změnu, protože si uvědomují, že jízda na koni patří mezi hlavní příčiny sportovních úrazů mozku. Společnosti vyrábějící přilby tvrdí, že neexistuje jednoduché řešení.
Mezi těmi, kdo na sociálních sítích zvyšují povědomí, je i Caitlin Goochová, která vyrostla na koni na rodinné farmě ve Wendellu ve státě New York. 30letá Goochová, která nosí vlasy sčesané do drdolu spadajícího do půli zad, se o bezpečnost zajímá především proto, že její otec si poranil krk při pádu z koně, když neměl na hlavě helmu. Když si nechává upravovat vlasy, což je zhruba jednou za dva měsíce, bere si s sebou jezdeckou helmu, aby se ujistila, že jí bude stále sedět.
Kolem roku 2015, kdy začala vyučovat jízdu na koni, se přistihla, že musí dětem říkat, že nemohou jezdit, pokud nemají helmu, která by jim správně seděla. V roce 2021 založila hashtag
#saddleuphelmeton, aby na tento problém upozornila.
Snaha nacpat hlavu do helmy, která nesedí, představuje bezpečnostní riziko, ne nepodobné "snaze nacpat dítě do autosedačky, která mu nesedí", řekla Goochová. "Přilba prostě nedělá to, co má."
"Lidé jsou různí, vlasy jsou různé
Několik významných výrobců jezdeckých přileb, které deník The New York Times oslovil, uvedlo, že si nejsou vědomi toho, že by mnoho černošských jezdců mělo problémy s přilbou. Jiní uvedli, že si uvědomují, že jde o problém, a snaží se ho řešit, přičemž upozornili, že uvedení nové přilby na trh je nákladná záležitost, která může trvat roky.
Deník Times hovořil s téměř desítkou černošských jezdců, z nichž někteří popsali, že hledání správně padnoucích přileb se protáhlo na měsíce nebo dokonce roky. Někteří z nich uvedli, že je zaměstnanci jezdeckých obchodů odmítli a řekli, že jim nemohou pomoci. Několik z nich uvedlo, že s přilbami manipulovali tak, že je vycpávali nebo stříhali podšívku.
Není jasné, kolika jezdců se to přesně týká. Americká jezdecká federace, jeden z hlavních řídících orgánů dohlížejících na soutěžní koňské sporty, nevyžaduje od svých 447 000 členů, aby zveřejňovali své závody, a činí tak jen asi polovina z nich. Téměř 92 % z nich jsou běloši a černošští jezdci tvoří pouze 0,5 %.
Podle černošských jezdců je inkluzivita přileb důležitá, protože může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Studie z roku 2019 zveřejněná v časopise Sports Medicine zjistila, že 70 % hlášených pádů jezdců na koních způsobilo zranění hlavy. Nošení správně padnoucí přilby pomáhalo předcházet vážnějším zraněním, jako jsou například zlomeniny lebky, zjistila studie.
Thomas A. Connor, inženýr, který zkoumal bezpečnost jezdeckých přileb a byl spoluautorem studie, uvedl, že potíže mnoha černošských jezdců se sháněním přileb byly "velkým problémem pro malé množství lidí".
"Je skutečně potřeba to řešit a naprosto nulová ochota to udělat," řekl. "Kdybyste vlastnili firmu vyrábějící helmy, mohli byste se rozhodnout, že tento problém vyřešíte hned zítra."
Společnosti, které vyrábějí vybavení používané v jiných sportech, podnikly kroky k úpravě přileb a dalšího vybavení tak, aby se přizpůsobilo přirozeným vlasům černošských sportovců.
Společnost Riddell, jeden z předních výrobců přileb používaných hráči NFL, vyvinula přilbu s přizpůsobeným "přesně padnoucím" polstrováním, které zaručuje, že se do ní vejde jakýkoli účes. A loni Mezinárodní plavecká federace schválila čepici Soul Cap, která se přizpůsobí hustším a kudrnatějším vlasům, pro použití na významných soutěžích.
Žádné rychlé řešení
Výrobci jezdeckých přileb říkají, že to pro ně není tak jednoduché, protože bezpečnostní normy a požadavky na certifikační testy se od ostatních sportů značně liší.
Laura Qusenová, provozní ředitelka společnosti Tipperary Equestrian, uvedla, že si nebyla vědoma problémů, kterým černošští jezdci čelí při hledání přileb, dokud jí v lednu nenapsal Robbins, jezdec z Ontaria.
V rozhovoru Qusenová připustila, že se "zjevně nejedná o problém jednoho člověka", a zavázala se, že jej dále prošetří. Obávala se však, že vývoj nové přilby by vyžadoval nové bezpečnostní normy, což by mohlo zvýšit náklady na výrobek, po kterém by nemusela být velká poptávka.
"Pokud jde skutečně o výrobní problém, je možné všechno, ale mluvíme o letech vývoje," řekla Qusenová.
Žena sedí před stájí s přilbou na klíně.
Chanel Robbinsová ve stáji svého koně v Bradfordu v kanadském Ontariu 1. února 2023. Robbinsová uvedla, že jí jezdecká helma přestala sedět poté, co si vlasy upravila do dredů. (May Truong/The New York Times)
Při výměně názorů s Qusenem se Robbinsová rozplakala. Přemýšlela, jestli není čas najít si nový sport, ve kterém by měla pocit, že na ní záleží.
Charles Owen, populární společnost vyrábějící helmy, která sponzoruje olympijské sportovce, pracuje na "několika řešeních", která by pomohla zákazníkům, jejichž účesy se často mění, a očekává, že je představí někdy v tomto roce, uvedl Alex Burek, marketingový ředitel společnosti. Další komentáře odmítla poskytnout.
"Jako kdybyste pokaždé znovu otevírali ránu
Chauntel Smithová a Jenny Bentonová se v manipulaci s hlavami mladých jezdců do přileb docela zdokonalily.
Obě v roce 2021 spoluzaložily neziskovou organizaci CREW Urban Youth Equestrians v Minnesotě, aby černošské mládeži a dalším barevným dětem poskytly příležitost učit se o koních a zároveň rozvíjet nástroje pro zvládání emocí. Dostat helmu do práce je často časově náročný úkol, který je může připravit o čas strávený v sedle, uvedli.
"Je to jako pokaždé znovu otevírat ránu," řekl Smith, který je černoch. "A je to tak kontraproduktivní vůči účelu, proč jsou tady ve stáji, aby měli bezpečný prostor."
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)