• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZVIRATKODetektory radioaktivity, žhavá místa a artefakty
    Klub pro fanoušky radioaktivity :)
    Sbíráte Geigerovy počítače?
    Dozimetry?
    Máte spektroskop?
    Hromadí se vám v plechové krabici ciferníky hodinek a uranové skleněnky?
    Hledáte tip na žhavý výlet?
    Narazili jste na něco radioaktivního?
    rozbalit záhlaví
    FURAN
    FURAN --- ---
    ZVIRATKO: Pojem Orphan Source jsem neznal a teda některé jsou dost strašidelné co se týče doby expozice.
    List of orphan source incidents - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_orphan_source_incidents
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    FURAN: a pokud se nepletu ty pripady nebyly zadne zdroje z meraku (ktere prodejci uplne zbytecne odstranuji protoze nejsou nebezpecne), ale byla to cela rodina majitele srotaku, ktery prinesl zdroj vydlabany z ozarovaciho zarizeni (a to je neco co se ti fakt nahodou do ruky nedostane)
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    FURAN: To video je prokázaný fake. Autor toho videa to přiznal. Na youtube je video co to detailně rozebírá. https://youtu.be/VMyNQCVS410?si=1fT-E4eN8eVmzAkR&t=685
    FURAN
    FURAN --- ---
    Tohle mi přišlo přehnané, ale vlastně vůbec nemám představu. Vybavuji si známé případy, kdy otec dal synovi nějaký drobný radioaktivní předmět, nebo kdosi měl v kapse džín něco podobného (zářič z nějakého měřicího zařízení), skončilo to, tuším, odstraněním části hýžďového svalu. To byly, předpokládám, mnohahodinové expozice. Existují materiály, které by takové poškození dokázaly vyvolat např. během minut?
    This Man Is Already Dead, He Just Doesn’t Know It Yet🤕🫨 #interesting #crazy #facts #ouch
    https://www.youtube.com/shorts/p9SkeAZybQA
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    ZVIRATKO: jj, nicméně ze specifikace
    8.2% ±0.4% FWHM (Full Width at Half Maximum) u 103
    vs
    9.5% ±0.4% FWHM (Full Width at Half Maximum) u 102
    mě nepřesvědčilo za cenu +50EUR :)
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    TOXICMAN: ale uz je venku 103 :)
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    Windy taky umí ukazovat radioaktivitu: https://www.windy.com/radiation/UA3732SEB?28.979%2C27.861%2C5= má tam někde na to nastavení

    ZHAVAMISTA
    ZHAVAMISTA --- ---
    Pokud hledáte něco raioaktivního, nebo chcete na něco narazit, zkuste https://www.zhavamista.cz/ :)
    LUKK
    LUKK --- ---
    LORD_DE_SEIS: jestli je to klasický barel tak má skoro 150 litrů
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    V první řadě bych rád podotknul, že se jedná o tzv. Institucionální radioaktivní odpady. Jsou to odpady z různých výzkumáků (nejvíc je tam toho asi z Řeže), pak ze zdravotnických zařízení a průmyslu.

    Nejedná se tedy o odpad z jaderných elektráren - ten se (alespoň prozatím) nikam nepřeváží a zůstavá v areálu elektrárny...

    Co se týče sudů - tak alespoň co jsem se o tom bavil se zaměstnancem - do sudu se na dno vyleje vrstva betonu, pak se do toho vloží ten odpad (klidně třeba i ty hadry) ale i cokoliv jinýho a zaleje se to betonem.

    Velikostí jsou odhadem tak 100l (cca 40cm průměr a 80cm vysoké - ale neměřil jsem je)
    JOPS
    JOPS --- ---
    delal jsem ve firme, kde se prichazelo do kontaktu s radioaktivitou (ja nastesti moc ne :D), tak obleceni, ktere bylo kontaminovano, tak se davalo do sudu a ted si nejsem jistej, zda se ten sud naplnil betonem a pak verim tomu, ze se to i zabetonovalo viz prispevek od [LORD_DE_SEIS @ Detektory radioaktivity, žhavá místa a artefakty]

    Ale zda byl i beton v tom sudu fakt ted nevim... Ale kdyz vidim, ze to ma 249kg, tak kdyby byl plny betonu, tak by to asi bylo o dost tezsi ne? Ale asi to zase nejsou 200l sudy vid?
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    ZVIRATKO: ulejt nemůžu, ale tak alespoň fotku pro představu přidám... před to se postaví příčka a zaleje se to betonem

    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    ja planoval tenhle klubik nejak vykopnout, ale gratuluju k prvnimu prispevku :-D
    priste nam ulej trochu toho sudu... :)
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    Tak jen k tomu prázdnu tady přidám jeden komentář:

    Tento měsíc jsem byl ve skladu radioaktivního úložiště SURAO v Litoměřicích instalovat kamerový systém, který monitoruje zalévání sudů s radioaktivním odpadem betonem + teplotní čidlo, které monitoruje teplotu betonu.

    Pro představu: Dostanete kromě standardní výbavy do dolu (helma, lampa, nouzovej dejchák) taky dozimetr s tím, že podepíšete papír, že dostanete maximálně 20uS.

    Já jsem nakonec dostal pouze 10uS, kolega, který byl u těch sudů delší dobu dostal 15uS.

    Pro představu, když jdete na rentgen hrudníku dostanete 20uS.
    Pokud poletíte do Sydney, tak dostanete asi 70uS.
    Když pujdete na CT dostanete 9600uS.

    Zajímavostí je to, že ten dozimetr dostáváte nejen kvůli sobě, ale především kvůli firmě SURAO, aby v případě, že budete mít např. rakovinu a napadlo vás je žalovat, tak oni vám tím dokážou, že při pobytu u nich jste dostali tak malou dávku, která tu rakovinu nezpůsobila.
    TORI
    TORI --- ---
    Vítejte a ať se vám tu líbí.

    Můžete pozvat své přátele.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam