• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CASTORLiterární horor a weird fiction
    Auditorium věnované především hororové literatuře, komiksům a manze. Weird fiction se rozumí veškerá tvorba počínaje H. P. Lovecraftem a Clarkem Astonem Smithem po hybridní New Weird až po žhavou současnost.
    rozbalit záhlaví
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    FRIZER: To věřím, McDowell je opravdový mistr řemeslník v tom nejlepším smyslu slova. V minulém roce se pro mě stal velikým překvapením. Patří mezi ty znovuobjevované autory z osmdesátých let... byť reakce třeba na Databázi knih jsou rozporuplné, pro mne jasná srdcovka...
    FRIZER
    FRIZER --- ---
    CASTOR: Mam rozecteno, atmosfera i jazyk jsou skvele.
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    V prvním pololetí tohoto roku je můj favorit Blackwater Michaela McDowella. Kniha výjde za dva měsíce, jedná se o šestidílnou novelovou sérii, u nás pravděpodobně rozdělenou do dvou omnibusů (to se ještě uvidí). Čekání si můžete ukrátit jeho předešlými dvěma přeloženými romány, knihami Elementálové a Chladný měsíc nad Babylonem, vysoce čtivými a překvapivě rozdílnými díly. Elementálové jsou důrazem na atmosféru a bizarnost čistý weird, Chladný měsíc naopak přímočarý drasťák, brutální a nakonec brutálně uspokojivý.
    McDowell byl zástupcem tzv. jižanského hororu který, jak napovídá název, těží z genia loci amerického jihu.

    Anotace k Blackwateru.
    McDowellův velkolepý, mnohovrstevnatý hororový román Blackwater sleduje více než padesát let života mocného alabamského klanu Caskeyových pod vlivem krásné a záhadné – a také ne zcela lidské – Elinor Dammertové.

    Elinor do rodiny Caskeyových vstoupí během ničivé povodně roku 1919 a navždy změní osudy nejen jejích členů, ale i celého města Perdida, v němž se usadí a postupně v něm získává čím dál větší moc. Jaké jsou motivy jejích činů a jak silné je její pouto se dvěma řekami protékajícími městem, to však netuší nikdo kromě jejího manžela Oscara – a ten má dost rozumu na to, aby věděl, že na některé věci je lepší se neptat…

    TONY_TAIL
    TONY_TAIL --- ---
    V domě je příšera - Nakladatelství Paseka
    https://www.paseka.cz/produkt/v-dome-je-prisera/

    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---

    Cécile Guillot – Lullaby
    Anotace: Spojené státy, dvacátá léta dvacátého století. Hazel ráda píše hrůzostrašné příběhy a sní o tom, že se stane spisovatelkou. Její srdce bije pro krásnou sousedku Blanche. Když se to však dozví její rodiče, vyvolá to u nich pobouření a nechají dceru zavřít do ústavu Montrose. Tam se Hazel seznámí s ráznou Jo a křehkou Lullou. Všechny tři se vydávají za tajemnou ukolébavkou, která je v noci vede do nitra opuštěné zahrady… a k noční můře, před níž možná neuniknou.
    ---
    zas jedna lahodná jednohubka :)
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    Neuvěřitelných 160 let uplynulo od prvního vydání Alenky Lewise Carrolla (Alice's Adventures in Wonderland 1865).
    To snad stojí za připomenutí jedné z nejpodivnějších a nejpodivuhodnějších knih, které můžete číst. Alenka pokrývá plné spektrum emocí a pocitů, od úžasu, smíchu, ale i děsu, což jí umožňuje její surrealistické pojetí. A stejně tak různorodé jsou i její adaptace a tisíce ilustrací, které jí doprovázejí v nesčtených vydáních a mohou být pohádkové, potrhlé, nebo právě hororové.

    CASTOR
    CASTOR --- ---
    Seznam hororů vydaných u nás za letošní rok. Sestavil Milan Žáček.
    Seznam zahrnuje pouze první vydání, proto v něm nehledejte např. Duchařský příběh Petera Strauba, který vydal před Vánoci Fobos v novém překladu Michaela Havlena. (Překlad této knihy se konečně povedl).
    Horory vydané v roce 2024 | seznam knih | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/seznamy/horory-vydane-v-roce-2024-77596

    Neodpustím si říct, že nejzajímavějším titulem by pro mne za obvyklých okolností bylo Půlnoční slunce Ramseyho Campbella, kdyby jeho překlad tak krutě nezkonil Martin Štefko. Nedoporučuju a varuju.
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    Perverzní průvodce feudalismem. Komiks Šintaróa Kaga kritizuje totalitu pomocí groteskního porna — ČT art — Česká televize
    https://art.ceskatelevize.cz/inside/perverzni-pruvodce-feudalismem-komiks-sintaroa-kaga-kritizuje-totalitu-pomoci-groteskniho-porna-JCbWz
    ZCR
    ZCR --- ---
    CASTOR: tady případně digitalizáty všech tří ročníků, ta ilustrace na obalu je u různých sešitů různá

    Der Orchideengarten : phantastische Blätter (1.1919 - 3.1921,11/12) [ISSN 2510-6147]
    https://digi.ub.uni-heidelberg.de/diglit/orchideengarten
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---

    Jedna z těch lepších věcí, v tom spíše novelovitem rozsahu to pěkně odsejpalo.
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    Cover magazínu Der Orchideengarten

    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Tady na tomhle blogu se jeden týpek věnuje Cthulhu.
    Jan Pečenka - Médium.cz
    https://medium.seznam.cz/autor/jan-pecenka-1128
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    Listovací ukázka k dispozici.
    Chladná ruka v mojí dlani - Robert Aickman | Knihy Dobrovský
    https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/chladna-ruka-v-moji-dlani-718302473

    CASTOR
    CASTOR --- ---
    CASTOR: Tak ten překlad Aickmana - kdyby to někoho zajímalo - který má vyjít tento měsíc, pořídila nějaká Jitka Čupová, která má podle DK zatím na kontě třináct knih. Nebudu lhát, je to trochu zklamání - přál jsem si překlad od Žáčka, co minulý rok přeložil Blochovo Tajemství červa do této edice Smrtihlav. Ale Žáček holt nemůže dělat všechno.
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    Ještě přihodím k dobru short story Puzzle Shintara Kaga. Kompletní manga, z níž jsem to sebral, je tady
    Cities And Infrastructure Manga Online Free - Manganelo
    https://chapmanganelo.com/manga-ww137016

    CASTOR
    CASTOR --- ---
    U nakladatelství Argo vychází první manga Shintara Kaga v českém překladu. Kago je přední představitel žánru ero guro (erotická groteska), který publikuje svá díla již přes pětatřicet let a který patří k undergroundové scéně. Jeho práce by mohla potěšit fanoušky body hororu a surrealismu; pokud ho mám k někomu přirovnat, napadají mě David Cronenberg, Džundži Itó, Švankmajer, W. S. Burroughs (ale berte to s rezervou).
    Jako první rys jeho tvorby je zmiňováno extrémní násilí, příznačné především pro jeho rané práce, ale je tak přepálené, že ho nelze vztahovat k realitě a brát vážně. Kago se zaměřuje na šoky, které může nabídnout právě jen body horor, tělesné modifikace, skloubení částí lidských těl se stroji, což jsou náměty prostupující celé jeho dílo.
    To by se mohlo zdát být velmi skličující a ponuré, kdyby Kago neměl zároveň smysl pro grotesku, satiru, absurdnost a nonsens, jejichž použití v mangách jim dodává nadsázku, hravost a lehkost. Je schopný přijít s nějakou šílenou premisou a prouzkoumat jí až do krajností; jeho představivost přesahuje vše, s čím jsem se manze setkal. Obecně můžu říct, že je to vizionář, který naprosto uspokojil moji věčnou touhu po fantasmagorických světech. Za roky svého tvoření si vypracoval elegantní, okouzlující, snadno rozpoznatelnou kresbu.
    S vyjímkou dvousvazkové Dementie 21 a kolekce Super Dimensional Love Gun jsou fyzické kopie Kagových mang poměrně těžko dostupné, což je zapříčiněno tím, že se jedná o opravdu okrajového umělce. Troufám si tvrdit, že většina jeho čtenářů se s ním setkala díky stránkám určeným pro online čtení mangy (hlavně mangy pro dospělé).
    V roce 2015 Kago navázal spolupráci s italským undergroundovým vydavatelem Hollow Press, pro kterého tvoří mangu na zakázku. Tato díla byla aspoň zpočátku ušetřena prvků násilí a těch největších hnusů, body horor však zůstal. Hollow Press nedává svoji mangu do běžné distribuce a lze ji objednat pouze u nich, případně v malých komiksových obchodech. Princezna z Nekonečného hradu, která vychází česky, je právě jednou z těchto mang. Jedná se o dobrý začátek pro ty, které by Kago zajímal, ale kteří se necítí na nic brutálního.

    Princezna z Nekonečného hradu - Šintaró Kago | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://m.kosmas.cz/knihy/542863/princezna-z-nekonecneho-hradu/
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Nevím, jestli to tady neproběhlo, ale Fobos vydává postupně 4 svazky povídek E.A. Poea. Překladetelé jsou osef Schwarz, Ladislav Šenkyřík, Zuzana Mayerová, Jiří Dědeček. Některé povídky jsou v češtině vydány poprvé. Zatím jsou venku 2 svazky:
    1) Pád domu Usherů a jiné povídky
    Kniha Pád domu Usherů a jiné povídky | Naše nakladatelství
    Kniha Pád domu Usherů a jiné povídky | Naše nakladatelství
    https://www.nasenakladatelstvi.cz/produkt/pad-domu-usheru-a-jine-povidky
    2) Jáma a kyvadlo a jiné povídky
    Kniha Jáma a kyvadlo a jiné povídky | Naše nakladatelství
    Kniha Jáma a kyvadlo a jiné povídky | Naše nakladatelství
    https://www.nasenakladatelstvi.cz/produkt/jama-a-kyvadlo-a-jine-povidky-1
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    FERRYH: No jo, teď jsem si dal znovu Marťanskou kroniku, takže jsem myšlenkama u něj... Bradbury je moje stálice...
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    Homecoming 1946???! proboha... ten cas leti... ale Bradbury je stale nadcasovy... je az neuveritelne jak ty jeho povidky pusobi stale stejne silne...

    ...kolik povidek, novel a romanu ze 40tych let se jeste dneska da cist? nebo aleopn teda "cist bez shovivaveho usmevu"
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    Ilustrace Lawrence Sterna Stevense k Bradburyho povídce Homecoming (1946, česky jako Shromáždění či Rodinná sešlost). Jedná se o úvodní příběh rodiny Elliottových, tvořené z nadpřirozených bytostí a jednoho smrtelného chlapce, kronikáře rodiny. Celý cyklus vyšel pod názvem Z prachu zrození; je to poetické, melancholické čtení s poněkud hořkým koncem (typickým pro Bradburyho).

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam