• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  RYBOSHŠaManYsMuS

  Témata ke sdílení: extáze, trans, smrt, zrození, rituály, tanec, zpěv, bubnování, šamanská tvorba, meditace, šamanská cesta, léčení, "drogy", duchové, jiné světy, příroda, přírodní síly, energie, harmonie, šamanská moudrost, jiné entity, šamanské cestování, provázení, osobní svoboda, channeling, nové podoby šamanismu, úloha šamanů ve společnosti, moderní člověk a šaman ....

  Každý má možnost vytvořit anketu, takže když vás něco napadne ...
  Káždý má možnost měnit nástěnku, takže pokud chcete přidat knížku, link nebo moudro ...

  Snažte se uvědomit si svou cestu, než začnete polemizovat se zástupci jiných cest. Posuzujte věci vždy z většího měřítka. Mějte na paměti konečný stav. Buďte vděční a slušní, ale nesmlouvaví.

  Když je kmen v koncích, rozhoduje náčelník. Když je v koncích náčelník, šaman de na houby.

  Jsem saman?

  18 hlasy od 18 respondentů
  • 16.7% / 3 hlasy
  • 50.0% / 9 hlasů
  • 33.3% / 6 hlasů
  rozbalit záhlaví
  SCHWEPZ
  SCHWEPZ --- ---
  Šamani v pravěku věděli něco víc. Znali přírodu i počasí, nastiňuje autor knihy Šaman ze země mamutů | Radiožurnál
  https://radiozurnal.rozhlas.cz/samani-v-praveku-vedeli-neco-vic-znali-prirodu-i-pocasi-nastinuje-autor-knihy-9118675

  Šaman ze země mamutů | Databáze knih
  https://www.databazeknih.cz/knihy/zeme-mamutu-saman-ze-zeme-mamutu-522222
  CYBER_GEORGE
  CYBER_GEORGE --- ---
  NOONE: tak ten komix mne castecne pobavil a castecne deprimoval, protoze zrovna nedavno jsme tu v Amazonii meli lidi premyslejici prakticky presne timto zpusobem. :) Nicmene prezili. :)

  Smutna stranka veci je, ze spouste jedincu tohle vubec nedochazi a podporuje to i spousta mistnich "radobysamanu", kterym jde jen o to jak snadno a rychle vydelat penize.

  Ja se ted zrovna pripravuji na konzumaci... neceho, co radeji nebudu specifikovat... a je to 30 dni diety, kdy minimalne 8 dni z tech 30 musim travit se samanem osobne v pralese, aby mne mohl zkontrolovat a v pripade potreby dietu poupravit. Plus tam medituji, chodim na dlouhe prochazky, piju ruzne pripravky na procisteni organismu apod.

  Tohle samozrejme neni nic pro turisty, kteri prijedou na tyden - dva, akorat se pak nabizi otazka, jestli by takovi meli podobne veci vubec zkouset. :(
  HONZAL
  HONZAL --- ---
  Jediny prinos CCCP tam byl, ze jakysi Cech tam z nadseni psal zapisky, takze krome zdokumentovani, jak vypadalo napriklad Conakry v 60s, tak tam prave zachytil i dost, co se tykalo spirituality Susu, Bhaga a dalsich etnik. Ted nevim jmeno, knihu nasla mama v antikvariatu, ja ji pak nekomu pujcil a uz ji nemam.

  Taky tam je pekne videt, jak se to tam za tech 50 let znicilo. Slumy, prelidneni, faking mobily posledni dobou, jaguari uz v pralese nejsou. "Pokrok" nezastavis
  HONZAL
  HONZAL --- ---
  OGMIOS: Tak to bude jak v tw Guiney. Ve mestech uz folklor nenajdes a nebo jenom jakousi imitaci. Izolovany oblasti si to drzi. CCCP v kombinaci s Islamem tam po odchodu Francouzu taky chteli sjednotit vsechny (neuspesne)

  realne to spis nakonec zabije civilizacni pokrok a globalizace, lepsi infrastruktura atd
  OGMIOS
  OGMIOS --- ---
  HONZAL: uplne bych na to nespolihal ze to tam zustane/zustalo. komunismus udelal svy pro upadek, ikdyz zas naopak tam byly pozdeji podporovaci tendence. ale turisticky to neni tak zmakly, spis bych rekl ze to je "vnitroruska(CCCP)" zalezitost.
  HONZAL
  HONZAL --- ---
  NOONE: Tak on takový nebude šamanismus ani v Jižní Americe, pokud je to nějakým způsobem zachovalé, tak to bude to samé (spousta drsných věcí v našem kulturním kontextu nepřípustných, vazba na krajinu, etnicitu, jazyk a systém zvyků vznikajících tisíce let...). Svym způsobem je to vlastně dobře, že má Sibiř tak "špatný PR", čím izolovanější, tím větší naděje, že to tam ještě nějakou dobu zůstane.

  btw. co ty šamanské bubny, je to odtamtud, je tak? Já se doteď zajímal o bubnování v Západní Africe (a jen z konkrétní malé oblasti Gberedou/Hamana, protože jsem jinde nebyl), ale nějak mě láká rozšířit si obzory.
  NOONE
  NOONE --- ---
  HONZAL: Osobně znám jen dva lidi, kteří tam byli. Můj učitel a jedna paní, původem Ruska. Ta sem kdysi pozvala šamana jménem Eker Dovuu. Pak mě napadají paní Brzáková, Bohuslav Hanuš (autor knihy Nastává ráj pekla) a Marek Havlíček (autor knihy Böö: Tradice a současnost burjatských šamanů). Nedávno jsem také četl diplomku o šamanství od paní Sandry Sázelové, která tam byla.
  Na FB jsem v kontaktu s maďarským šamanem, který je v pokrevní linii Nganasan tradice (FB Arlunar), s mongolskou šamankou z tradice Darkhad (FB Mother Tree Shamanism) nebo s Olardem Nixonem (spisovatel, který se věnuje původní tradici a mapám šamanského světa) a všímám si, že je kolem nich aktivní a živá komunita. Nemyslím, že je tradice mrtvá, jen není tak populární a líbivá na západě. Sibiřské šamanství není tak moc "láska-harmonie-sluníčko-pojďmevybrovatnavyššíúroveňvědomí", jako západní new age/neošamanismus, nenabízí univerzální snadné řešení a na rozdíl od Core přístupu staví šamana do exkluzivní role, závislé na krajině a kmeni. Dostat se k tomu znamená vynaložit hodně času, energie a nákladů. Zatímco např. Villoldo a jemu podobní líbivci se Ti ještě vnucuje ve spamech.
  OGMIOS
  OGMIOS --- ---
  HONZAL: co jsem slysel ty pribehy par lidi co tam hledali tak docela drsny. v JA to je naopak dobre turisticky zmakly. osobne jsem kdysi znal jen jednu osobu co byla v Tuve za samanismem.
  SCHWEPZ
  SCHWEPZ --- ---
  HONZAL: rozhodně je to logisticky a organizačně více náročné. A ta tradice je tam poměrně narušena (viz. ten Ryšavý níže)

  HONZAL: tohle je výborný, i když to primárně není o šamanismu, dotýká se to přirozené spirituality člověka (hledajícího: Pokud to co hledáš, nenalezneš v sobě, nikdy to nenalezneš)

  Cesty na Sibiř - 1. díl - Martin Ryšavý | Databáze knih
  https://www.databazeknih.cz/knihy/cesty-na-sibir-1-dil-8034

  Cesty na Sibiř - 2. díl - Martin Ryšavý | Databáze knih
  https://www.databazeknih.cz/knihy/cesty-na-sibir-2-dil-404507

  a někde to bude i jako audiokniha: https://vltava.rozhlas.cz/martin-rysavy-cesty-na-sibir-autobiograficky-pribeh-mladeho-muze-ktery-8788987
  HONZAL
  HONZAL --- ---
  NOONE: Ja chapu, ze je to uz mainstream jezdit na detox do JA, ale ja neznam nikoho, kdy by tu Sibir zkusil. Predstavuju si to tak, ze tam praktikujiciho samana a folklor tezko najdes bez konexi? blba doprava? Tradice uz tam je mrtva?
  NOONE
  NOONE --- ---
  HONZAL: Amerika se lépe prodává?

  HONZAL
  HONZAL --- ---
  SCHWEPZ: Tuhle sme si rikali, proc vsichni jezdi do Jizni Ameriky, ale cloveka, co jel na Sibir nezname zadnyho. Cim to?
  JASONEKK
  JASONEKK --- ---
  “Lastminute” příští týden ve čtvrtek 16.3.23 dělám potní chýši. Pokud chcete vědět víc. Zde je o tom jak to dělám a odkaz na registraci: https://www.brumlista.cz/potni-chyse-initipi

  Těším se na další setkání.
  Petr Jasinčuk, Brumlista
  SCHWEPZ
  SCHWEPZ --- ---
  Šaman je prostředníkem mezi lidským a duchovním světem, říká etnografka | Plus
  https://plus.rozhlas.cz/saman-je-prostrednikem-mezi-lidskym-a-duchovnim-svetem-rika-etnografka-8909565

  „Zvlášť na Sibiři lidé velice vzpomínají na své předky, váží si jich a potřebují někoho, kdo nosí jejich paměť. Druhá věc je, že šaman je prostředníkem mezi lidským a duchovním světem. Místní lidé věří, že svět obývají různé duše, že všechno, co je kolem nich, je živé – dokonce i ten kámen,“ vysvětluje etnoložka Pavlína Brzáková, která se věnuje studiu sibiřských pastevců a lovců.
  JASONEKK
  JASONEKK --- ---
  Ahoj vespolek. Mohlo by vás zajímat. Pořádám Meditace s brumlí a bubnem. Více info na odkaze: https://www.brumlista.cz/meditace-s-brumli-a-bubnem
  ELFIK
  ELFIK --- ---
  --- Zdravim: dobry den ---
  Mate nekdo k prodeji mapacho a/nebo rape?
  Dekuji - nejlepe Praha a okoli.
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  Ahoj, někdo nějaký dobrý zdroje na sibirskej šamanismus?? Kdyby byl konkrétně mongolskej ideál..
  FRAKTALEK
  FRAKTALEK --- ---
  ne uplne samanismus (o kterem toho vim pramalo), ale prislo mi to pribuzny a mate-li Audible, tak je to zdarma v cene: https://www.audible.com/pd/Embers-Audiobook/1982611537

  Je to takove klidne obcas prekvapive zajimave povidani o tom, jak se menilo jeho chapani jak prochazel zivotem. Casti jsou formou smyslenych rozhovoru treba se starou zenou, ktera mu odpovida na otazky a tim ho obcas posouva. Zaujalo me treba hned na zacatku, jak popisoval svuj kazdodenni ritual ranniho cteni z pro nej dulezitych knih a pouzivani symbolickych predmetu jako pripominku, aby po cely den mel odvahu/moudrost/... jednat dobre.


  Embers
  One Ojibway's Meditations
  By: Richard Wagamese

  Narrated by: Christian Baskous
  Length: 1 hr and 50 mins
  Unabridged Audiobook
  Release date: 02-12-19
  Language: English
  Publisher: Blackstone Publishing
  4.7 out of 5 stars (165 ratings)

  Publisher's Summary

  "Life sometimes is hard. There are challenges. There are difficulties. There is pain. As a younger man I sought to avoid them and only ever caused myself more of the same. These days I choose to face life head on - and I have become a comet. I arc across the sky of my life and the harder times are the friction that lets the worn and tired bits drop away. It's a good way to travel; eventually I will wear away all resistance until all there is left of me is light. I can live towards that end." (Richard Wagamese, Embers)

  In this carefully curated selection of everyday reflections, Richard Wagamese finds lessons in both the mundane and sublime as he muses on the universe, drawing inspiration from working in the bush-sawing and cutting and stacking wood for winter as well as the smudge ceremony to bring him closer to the Creator. Embers is perhaps Richard Wagamese's most personal volume to date. Honest, evocative, and articulate, he explores the various manifestations of grief, joy, recovery, beauty, gratitude, physicality, and spirituality-concepts many find hard to express. But for Wagamese, spirituality is multifaceted. From this audiobook, listeners will find hard-won and concrete wisdom on how to feel the joy in the everyday things. Wagamese does not seek to be a teacher or guru, but these observations made along his own journey to become, as he says, "a spiritual bad-ass," make inspiring listening.
  FAEKAL
  FAEKAL --- ---
  MILUCH2: To je pravda, ale právě tahle kniha je od něj asi to nejsrozumitelnější dílo pro širokou veřejnost.
  MILUCH2
  MILUCH2 --- ---
  Eliade je složitý