• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RYBOSHŠaManYsMuS

    Témata ke sdílení: extáze, trans, smrt, zrození, rituály, tanec, zpěv, bubnování, šamanská tvorba, meditace, šamanská cesta, léčení, "drogy", duchové, jiné světy, příroda, přírodní síly, energie, harmonie, šamanská moudrost, jiné entity, šamanské cestování, provázení, osobní svoboda, channeling, nové podoby šamanismu, úloha šamanů ve společnosti, moderní člověk a šaman ....

    Každý má možnost vytvořit anketu, takže když vás něco napadne ...
    Káždý má možnost měnit nástěnku, takže pokud chcete přidat knížku, link nebo moudro ...

    Snažte se uvědomit si svou cestu, než začnete polemizovat se zástupci jiných cest. Posuzujte věci vždy z většího měřítka. Mějte na paměti konečný stav. Buďte vděční a slušní, ale nesmlouvaví.

    Když je kmen v koncích, rozhoduje náčelník. Když je v koncích náčelník, šaman de na houby.

    Jsem saman?

    18 hlasy od 18 respondentů
    • 16.7% / 3 hlasy
    • 50.0% / 9 hlasů
    • 33.3% / 6 hlasů
    rozbalit záhlaví
    SHM8
    SHM8 --- ---
    ad republika Tuva, zajímavej rozhovor. vubec by mě zajímalo, jak sem teď tu šamanku dostali.
    Sibiř: O šamanech, fízlech a chirurzích bez diplomu | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/pozdravy-ze-sibire-o-samanech-fizlech-a-chirurzich-bez-diplomu_2403011224_elev

    a překrásný fotky:
    Gallery
    https://www.krupar.com/gallery/galleries/shamanism.htm
    SHM8
    SHM8 --- ---
    HONZAL: dělá tam i celovíkendovej seminář
    Sibiřský šamanismus (rituály a techniky z Tuvy) 20.-21.4.
    https://www.samani.cz/sibirsky-samanismus-ritualy-a-postupy-z-tuvy/
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    HONZAL: Nikde nežijou více eko šamani, než v práglu...
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    SHM8: Tímto se dostávám k této otázce :-)
    HONZAL:

    máme zaznačené v kalendáři a rádi si uděláme cestu do Prahe, super, těším se
    SHM8
    SHM8 --- ---
    Setkání s šamankou z Tuvy (19.4.) | Šamani.cz
    https://www.samani.cz/setkani-s-samankou-z-tuvy/
    NYRA
    NYRA --- ---
    Ahoj, budeme promítat film o šamanismu - Medicínská Cesta. 17.3.2024 v Praze Unitaria. Pořádá to Petr Bartal. Je to o šamanismu vícero tradic (Spletené Vlasy). Především je to o učení, které sem přinesl John Hawken ve svých Cestách Transformace a dále jej rozvíjí a nese jako Cestu Krásy a Ohnivou Medicínu (propojení na Tantru) Jitka Wakanu Mandalam. Tak se přijďte podívat:)
    SHM8
    SHM8 --- ---
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    RUNYAR: mapuju po 20letech jak to vypada v cechach. nicmene to vypada v podstate stejně na fronte core a tradicniho samanismu, teda s tim ze nekterí uz odesli. takze kdo dorostl mezitim? newage?
    RUNYAR
    RUNYAR --- ---
    OGMIOS: jen tak ze zvědavosti... co pak vlastně hledáš?
    NOONE
    NOONE --- ---
    OGMIOS: Z Core vychází např. Ivo Musil nebo Markéta Švarcová. Nebo Miroslav Kašpar dělá výrobu bubnu s pomocí Core učení. Bratislavě je aktivní pobočka Nadace pro šamanská studia. New Age jede aktivně např. Jitka Mandalam, která dělá roční výcvik po Johnu Hawkenovi nebo Druna dělá dlouhý šamanský kurz. Mám dojem, že New age šamanství bude dělat 99% trhu. Tradiční šamanství tady nikdy nebylo, ale tradiční šamani se tu občas objevili kolem Pavlíny Brzákové nebo Lary Kucher. Dosah je teď třeba na roční online kurz mongolské tradice Darkhad (fb Mother tree shamanism).
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    NOONE: dobra, a muzu se zeptat na jmena abyc mel predstavu? tak kdo ted jede core shamanismus? kteri tradicni samani tu zustali? a jestli muzu poprosit neco malo z new age a co delaj. dekuji, rad si udelam aktualni obrazek.
    NOONE
    NOONE --- ---
    OGMIOS: Podle toho o v jakém. Jsou tu lektoři Core šamanismu, mraky lidí v New Age šamanismu a jen pár kontaktů na tradiční šamany.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ahoj, kdo v dnesni dobe je takovej nejvic aktivni v poradani samanskych workshopu a akci? jake mame dneska v cechach osobnosti samanismu?
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    NOONE: tak ten komix mne castecne pobavil a castecne deprimoval, protoze zrovna nedavno jsme tu v Amazonii meli lidi premyslejici prakticky presne timto zpusobem. :) Nicmene prezili. :)

    Smutna stranka veci je, ze spouste jedincu tohle vubec nedochazi a podporuje to i spousta mistnich "radobysamanu", kterym jde jen o to jak snadno a rychle vydelat penize.

    Ja se ted zrovna pripravuji na konzumaci... neceho, co radeji nebudu specifikovat... a je to 30 dni diety, kdy minimalne 8 dni z tech 30 musim travit se samanem osobne v pralese, aby mne mohl zkontrolovat a v pripade potreby dietu poupravit. Plus tam medituji, chodim na dlouhe prochazky, piju ruzne pripravky na procisteni organismu apod.

    Tohle samozrejme neni nic pro turisty, kteri prijedou na tyden - dva, akorat se pak nabizi otazka, jestli by takovi meli podobne veci vubec zkouset. :(
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    Jediny prinos CCCP tam byl, ze jakysi Cech tam z nadseni psal zapisky, takze krome zdokumentovani, jak vypadalo napriklad Conakry v 60s, tak tam prave zachytil i dost, co se tykalo spirituality Susu, Bhaga a dalsich etnik. Ted nevim jmeno, knihu nasla mama v antikvariatu, ja ji pak nekomu pujcil a uz ji nemam.

    Taky tam je pekne videt, jak se to tam za tech 50 let znicilo. Slumy, prelidneni, faking mobily posledni dobou, jaguari uz v pralese nejsou. "Pokrok" nezastavis
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    OGMIOS: Tak to bude jak v tw Guiney. Ve mestech uz folklor nenajdes a nebo jenom jakousi imitaci. Izolovany oblasti si to drzi. CCCP v kombinaci s Islamem tam po odchodu Francouzu taky chteli sjednotit vsechny (neuspesne)

    realne to spis nakonec zabije civilizacni pokrok a globalizace, lepsi infrastruktura atd
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    HONZAL: uplne bych na to nespolihal ze to tam zustane/zustalo. komunismus udelal svy pro upadek, ikdyz zas naopak tam byly pozdeji podporovaci tendence. ale turisticky to neni tak zmakly, spis bych rekl ze to je "vnitroruska(CCCP)" zalezitost.
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    NOONE: Tak on takový nebude šamanismus ani v Jižní Americe, pokud je to nějakým způsobem zachovalé, tak to bude to samé (spousta drsných věcí v našem kulturním kontextu nepřípustných, vazba na krajinu, etnicitu, jazyk a systém zvyků vznikajících tisíce let...). Svym způsobem je to vlastně dobře, že má Sibiř tak "špatný PR", čím izolovanější, tím větší naděje, že to tam ještě nějakou dobu zůstane.

    btw. co ty šamanské bubny, je to odtamtud, je tak? Já se doteď zajímal o bubnování v Západní Africe (a jen z konkrétní malé oblasti Gberedou/Hamana, protože jsem jinde nebyl), ale nějak mě láká rozšířit si obzory.
    NOONE
    NOONE --- ---
    HONZAL: Osobně znám jen dva lidi, kteří tam byli. Můj učitel a jedna paní, původem Ruska. Ta sem kdysi pozvala šamana jménem Eker Dovuu. Pak mě napadají paní Brzáková, Bohuslav Hanuš (autor knihy Nastává ráj pekla) a Marek Havlíček (autor knihy Böö: Tradice a současnost burjatských šamanů). Nedávno jsem také četl diplomku o šamanství od paní Sandry Sázelové, která tam byla.
    Na FB jsem v kontaktu s maďarským šamanem, který je v pokrevní linii Nganasan tradice (FB Arlunar), s mongolskou šamankou z tradice Darkhad (FB Mother Tree Shamanism) nebo s Olardem Nixonem (spisovatel, který se věnuje původní tradici a mapám šamanského světa) a všímám si, že je kolem nich aktivní a živá komunita. Nemyslím, že je tradice mrtvá, jen není tak populární a líbivá na západě. Sibiřské šamanství není tak moc "láska-harmonie-sluníčko-pojďmevybrovatnavyššíúroveňvědomí", jako západní new age/neošamanismus, nenabízí univerzální snadné řešení a na rozdíl od Core přístupu staví šamana do exkluzivní role, závislé na krajině a kmeni. Dostat se k tomu znamená vynaložit hodně času, energie a nákladů. Zatímco např. Villoldo a jemu podobní líbivci se Ti ještě vnucuje ve spamech.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    HONZAL: co jsem slysel ty pribehy par lidi co tam hledali tak docela drsny. v JA to je naopak dobre turisticky zmakly. osobne jsem kdysi znal jen jednu osobu co byla v Tuve za samanismem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam