• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SPECTRECyber.Punk: The future is already here - it's just not evenly distributed
    CORWEX
    CORWEX --- ---
    ARCHITECH: Blindsight není prequel, ale regulérní první díl, vyšel i česky pod názvem Slepozrakost. Kromě toho se dá zadarmo stáhnout z autorových stránek. K doporučení se připojuju všemi deseti.
    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    Permutation city je super, po dlouhe dobe neco ctiveho z tohohle zanru s rozumnou myslenkovou hloubkou. Autor je matematik, jeho webovky hovori za sebe :) http://www.gregegan.net/
    ARCHITECH
    ARCHITECH --- ---
    MAGELLAN: Za me treba:

    Greg Egan - Permutation City

    Peter Watts - Echopraxia (mozna lepsi zacit volnym pre-quelem Blindsight)

    Ani jedno neni klasickej cyberpunk, ale je to super-hard scifi a jsou tam nejaky CP motivy (augmentace, trans/post-humanismus, AI, VR)
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    Hrali ste niekedy hru singularity? Odporucam http://www.emhsoft.com/singularity/
    (spoiler: hrate za AI, a vasim cielom je presvedcit ludstvo ze neexistuje, aspon kym vas este moze ohrozit)
    JOSE_MAT
    JOSE_MAT --- ---
    já souhlasim s dragonem, jsme blízko, ale ještě tam úplně nejsme
    ZAPPO
    ZAPPO --- ---
    Na to je pro me treba zasadni rozhovor se Stephensonem z 2004, kdy rika, ze cyberpunk is dead - protoze nemuzes psat sci-fi o necem, v cem zijes. Tim ze se cyberpunk stal realitou tak zemrel jako zanr. Celkove hodne dobrej rozhovor https://www.wired.com/2004/04/clearing-up-the-confusion/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    pardon, po kotniky, aby ste rozumeli :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    nie sme v tom az po usi, ale sme v tom po clenky :)
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    QWWERTY: ja nic neshazuji, pouze konstatuji, ze vidim PROPASTNY rozdil mezi tim, ze A.I. umi vsechno to krute, co uz umi dnes (a ja za to ty machry, co na tom makaj, fakt obdivuju, co umi napsat) a tim, ze si stroj uvedomi chovanim podobnost k cloveku. Sve emoce, nalady, chybovost... promin, ale tady nikdo nic neshazuje, jenom rika, co je a co neni v jeho ocich ta hranice, kde si reknes "a sakra".. tam z meho pohledu jeste nejsme.

    tvou vetu bych lehce pozmenil: "to ale jeste neni Cyberpunk jak ho vnimam ja, jenom lepsi alogritmy"

    ad Neuralink: imho jestli neco nazvu prulomem, tak prave se domnivam, ze to jednou povim o neuralinku... zatim nikoliv.

    hlavne prosim pochopte ze to nemyslim nijak arogantne, sam nejsem zadny programator... jen i ze sve pozice naprosteho laika si myslim uplne s klidnym svedomim mohu dovolit rict "tam jeste nejsme".
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    MAGELLAN: otazkou je, jak prave napsat to pokracovani
    osobne mi prijde, ze post-cyberpunk a neco co by pokracovalo ty "bleeding edge" vize, uz pred tim docela pokryla tradicni sci-fi
    pak me jeste napada, ze predavani abstraktnejsich konceptu (napr. virtualizovany vedomi -> distribuovany vedomi v botnetu napric galaxii), nebude uplne easy na interpretaci v ramci knizky a psanyho textu

    DRAGON: v 80's to jeste nebyly ty globalni dystopicky megakorporace jako dneska (viz napr. pozice Google v dnesni siti a to ze nektery statni instituce zavisi na jejich sluzbach)
    DRAGON: augmentace se imho posunula neskutecne dopredu (shrnuti pro Neuralink), .. jasne, porad to neni seamless bionanotech, ale ten pokrok je neskutecny
    DRAGON: btw na tohle si stezuji lidi co delaji AI - ze kazdy prulom v AI, nekdo hned shodi ve smyslu "to ale jeste neni dost AI, jenom lepsi alogritmy"
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    to uz je potom otazka toho ako presne cp popisuje to co sa neskor skutocne stane realitou, co ak AI popisana v cp s emociami nie je ta forma, ku ktorej sa dopracujeme, bude to iba bezemocna AI, ktora ale vyriesi svetove problemy a umozni medzihviezdne cestovanie, lebo bude schopna posudzovat miliony moznosti a ich potencialne vysledky ... to uz nasa buducnost nebude cp lebo nasa realna AI nebude zodpovedat romantickym predstavam AI z 80. rokov?
    nastane cp az ked budu splnene vsetky poziadavky a predpoklady? lebo pokial napr. technologie vyriesia problem chudoby vs privilegovane vrstvy (taky utopicky socializmus) tak potom sa dockame iba toho cyber ale uz nie toho punk
    mne na ten cp stacia uz aj take male ulomky, zvysok si dotvorim v hlave nejakou fantaziou :)
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    NIEKT0: protoze jako kazda samostatne uvazujici entita uvedomujici si sama sebe ma potreby sdilet nejen informace, ale take sve emoce? jedna z nekolika moznych odpovedi .]
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    DRAGON: a preco by ti to mala hovorit? staci ze to vie "ono" (a ano, vie:)
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    DZODZO: tohle, co popisujes (a po pravu adorujes) imho neni cyberpunk, ale IT. Jak sem psal, CP beru trosku jinak. AI neberu tak, ze ti dokaze vypocitat pravdepodobnost tvyho dalsiho clicku, ale to, ze ti rekne, jakou ma naladu...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    je to tym, ze tie technologie berieme ako samozrejme, nikto sa ani nezamysli nad tym, ake je to uzasne ze moze malou krabickou zavolat svojim pribuznym, ktori su na druhej strane zemegule a uskutocnit videohovor...

    alebo ze ti sluzby ako google ci facebook predkladaju content, ktory ich masivny cloud na zaklade machine learningu a analyz big data vyhodnoti ako relevnatny prave pre teba na zaklade tvojho digitalneho otisku v internete - prave toto primitivne "AI" je uz taka realna hrozba man vs machine, ze mi to ako cyberpunk dost pripada, az zacnu vdaka autonomnemu riadeniu prichadzat o pracu tisicky soferov, vdaka autonomnym chirurgom aj lekari atd. atd. tak tu mame socialne nepokoje jak vystrihnute z nejakej poviedky
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    DZODZO: jasne, mozna tak tim, ze ty informace mas dostupny, ale nechces mi tu v klubu CP doufam tvrdit, ze ma mobil neco spolecneho se cyberpunkem, ze ne? :)

    primitivne ctecky EEG... ano a to je ono. Je to nastin, ale "nic" to neumi. Dnesni svet ma fakt daleko k tomu, abych o nem prohlasil, ze se cyberpunk stava realitou. A nebo jsme cetli kazdy jine knihy ;)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    tak ja ako augumentaciu beriem uz aj mobilny telefon, je to taka nasa predlzena ruka sahajuca az do internetu, to ze ho zatial musime ovladat prstami po touchscreene je lame, ale zasa len taky zaciatok, primitivne ctecky EEG tu mame uz dnes, tak uz chyba iba ich zdokonalit a pridat moznost zapisu a mas BMI
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    DZODZO: promin, ale to s tebou teda nesouhlasim. Hacking a korporace tu byly i v dobe, kdy ty knihy vznikaly, ale tys to napsal tak, ze si myslis, ze v dnesni dobe uz cyberpunk neni fikce, ale stava se realitou. A to si nemyslim. Protoze pro me cyberpunk je prevazne o augmentaci tela a ducha, vnoreni se do site a ovlivnovani sveta zkrze interface. A to se imho vubec jeste nedeje, jen nejake super drobne nic nerikajici fragmenty, ktere mozna davaji nahlednout, jak to jednou bude, ale rozhodne to neni nic, co je real shit.
    I to tvoje video neni zadna augmentace, to je spis pokus o to, jak mit, ne moc kvalitne, svou ztracenou ruku zpet.

    jen muj pohled na vec ;)
    MAGELLAN
    MAGELLAN --- ---
    Děkuji za tipy. Nečekám (a ani nechci :) kopii Neuromancera, ale posun dál. Co bylo naprosté scifi v osmdesátkách a Gibson geniálně předpověděl a hlavně popsal, musí mít přeci další pokračování. Jen mi příjde, že aktuálně se vydává "bezpečný" mainstream a gibsonovské vize nejsou u vydavatelů in, i když je určitě někdo píše. Přál bych si něco jako Schismatrix Plus v2 s myšlenkami daleko do budoucna.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    nemozes to vztahovat na konkretne dielo, ale hackovanie a megakorporacie tu mame uz dnes
    pre mna je napriklad cyberpunk aj to, ze mam zoperovany zrak, ked som tam lezal na stole a dival sa ako mi v priebehu par sekund laser vyrobi flap, ktory sa odklopi a druhy laser pod nim skoriguje rohovku a po priklopeni som videl ostro, tak ver ze mi tych 15 minut pripadalo ako na klinike v chiba city... a to je iba zaciatok, uz sa objavuju aj implantaty celych koncatin aj ked pravda este nefunguju 100%

    prosthetic arm fail
    https://www.youtube.com/watch?v=4QSiPy_Rwyg
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam