• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SPECTRECyber.Punk: The future is already here - it's just not evenly distributed
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jinak ctete nekdo pravidelne Stephensona? Docela jsem si ujel na tom, ze se ke me dostanou prumerne 2 knizky rocne, coz je tempo Terryho Pratchetta blahe pameti.

    Zatim nejvic co jsem od nej cetl bylo 7ev [7eves], knizka, ktera cloveka vazne donuti se zacit znova zajimat o cesty do vesmiru


    Ted jsem zrovna docetl sequel k REAMDE! [ktere Cesky asi nevyslo, stejne jako sequel], jedna se o knizku Fall or, Dodge in Hell - dal tam rozpracovava tema nacate ve Snehu, tedy nejstarsi archetypy lidskeho vedomi, a to pred-starozakonni a pak hlavne starozakonni. Docela dost tam buduje kontrast mezi realitou, jak ji vidi extremisti realitou jak ji mame ulozenou v kolektivnim vedomi, etice, estetice,... alespon ti, kdo vysli z zido-krestanstvi [potazmo od muhamada, ale to je jen copy pasta, no offense]; resi se tam kompletni virtualita, tedy zda je mozne, aby clovek zil byz vsech tech organu, ktere mu delaji lidstvi [viz stale jeste existujici vzpominka na vecnou hadku, zda potrebuju telo k tomu, abych byl clovek]. Stephenson buduje dokonalou stavbu na hromade cihlicek velice precizne, aby na tom postavil ideu a filosofii post platonskeho a post kantovskeho definovani cloveka na zaklade memu, mozna vic nez genu [geny muzou branit celemu lidstvi, napriklad, kdyz jsi geneticky narozen bez nohou, jsi min clovek? a muze mem kridel a letani delat to, ze ve virtyalite budu mit kridla?]
    Fall or, Dodge in Hell neni moc ctiva knizka, obcas je to natazene az k nesnesitelnosti, vsyde tam, kde je 7ev az k nesnesitelnosti nahustene, ale kdyz dava clovek hodne pozor [a hodne googli], tak dojde k obrovsky silenemu rozsahu, ktery popisuje problem od nabozenstvi, myty, lidstvi, singularitu a technooptimistickou utopii, ktera nenastala, ekonomiku, principy prirozeneho i umeleho prava, ekologie je prevedena velmi elegantne na finance, takze nejsou zadne zdroje zdarma, jak treba bezne vnimame vodu, ale uz ne pripojeni k internetu....

    Dalsi je samozrejme Barokni Triogie, nvim, jestli uz je dopsany posledni dil, co se ma jmenovat neco jako System Sveta, nebo tak, ale z narazek v ostatnich knihach se zda, ze bud uz to ma na papire a odkazuje na neco, co jeste nevyslo, nebo ma aspon jasny koncept. A nebo jsem nekde neco prehlidl. Kazdopdne vsechny knihy jsou v konecnem dusledku z jednoho univerza a potkavaji se a krizi zajmy ruznych postav, ruznych skupin a ruznych konsekvenci jejich jednani.

    Barokni Trilogie v podobe Rtuti [Quicksilver] a Zmateni [?] [proste : Confusion] je velike dilo, ktere se venuje predevsim ekonomice a ekonomii, taky fyzice, respektive newtonovske fyzice, a pojima celou sirokou a presto koncentrovanou dobu empyricke filosofie a empyricke vedy, taky humanismus, renesanci a zamorske objevy. Obeplujete svet, dozvite se, na cem jsou zalozene penize a jaky je rozdil mezi dvema nazorovymi proudy, ktere tvori zaklad Britskeho Imperia [Londyn?]. Procestujete si celou Evropu a to s vidinou toho, ze na konci bude troska toho bezva tolcokovani a rabovani v podobe valky za svatou vec. No a pod tim vsim kolotaji, obyhaji a lamou se penize, ktere zase ovlivnuji dvorske intriky a v neposledni rade take vedu samotnou. Penize jsou veda, a penize jsou za vsim a taky az v prvni rade. Na treti dil se tesim jak maly kluk, ackoliv prvni mi pripadl rozvlacny [neco mezi 7ev a Fall or, Dodge...]. Druhy dil obcas pridava zapletky, ktere me az zas tak moc nezaujali a jsou tam jen pro ziskani pointy po cca 1000 stranach, coz je vcelku pain, ale zas na druhou stranu eskaluje se prvni dil velmi pekne, velmi hluboko, siroko [a bohuzel i daleko], takze impact se pak podoba trezoru, ktery ma v nahodne okamziky tendenci padat na hlavu Willieho Koyota.

    REAMDE! zatim asi nejslabsi vec, ale to jen proto, ze ...nebo vlastne ne, mozna neni nejslabsi. Mysel bych porovnat, kdy se objevily veci, co me uplne minuly [umyslne], tedy World of Warcraft a jemu podobne MMPORG + bitcoin [a jemu podobne meny zalozene na blbosti lidi, ktere ovsem pomohli vyrat neuveritelne mnostvi penez, aiz by za to nekdo moc sel sedet, nebo musel moc platit jinak] : vlastne REAMDE je takovy mezikrok mezi Cryptonomiconem, kde se resi duvera v penize, Barokni Trilogii, kde se resi penize jako princip, a vsemi dalsimi jeho knihami, kde jsou penize nutne k tomu, aby se vybudovalo neco nesmirneho rozsahu, treba clovek ve vesmiru, nebo kompletne virtualni svet. Vlastne z tohohle pohledu si zase stavi cihlicky do stavby, kterou pak nechava rozrust jako vez Babylonskou [ktera se ve zminenych knihach objevuje take vice nez jednou]... takze jako jo, prvni kniha Dodge neni uplne spatna, ale byla na muj vkus jeste moc pri zemi, zas by to nebyl spatny scenar pro Shadowrun nebo neco podobneho, a dlouho jsem si myslel, ze to ma pojate tak, ze si to s nekym jako RPG zahral. Je mozne, ze to tak je, a sequel vyrostl na ideach z puvodni zapletky, tak trosku nechtene [i kdyz u Stephensona neni nic nechtene, to tedy ne].

    Rise and fall of D.O.D.O - tohle nepsal Stephenson sam a mam dojem, ze tam delal hlavne technicky background, ktery ma jiste presahy, mozna taky nejake znalosti z historie, pac je rozhodne Bostonsky patriot, kazdopadne kniha je daleko vic postavena na pohledu zeny na soucastny svet, a to v porovnani s pohledem zeny na ten samy svet, ale o cca pul tisicileti a pak asi 300 let do minulosti. Proste zenska jako zvire a objekt, nabozenstvi jako gro zivota, az k zene dnesniho typu, tedy living, thinking live organism, create by the flow of information. [a uz vim, co dam do zahlavi auditu za obrazek, AI v zenskem tele... ted mi zas dosly nejake kontexty ;]

    Snehu a Diamantovemu Veku se nebudu moc venovat, protoze to jsem oboji cet davno, kazdopadne porad jsou nove knihy tim, co ukazal v techle dvou, tedy ze cela kniha je citanka, z ktere se, kdyz clovek dava pozor, je trosku urozena slecinka a hodne googli a ma hodne nacteno, muze dozvedet neco o temer cemkoliv, a toho neco neni malo a neni to hloupy vyber. I v dalsich knihach jej zajimaji to, co nacrtl v techle dvou [ktere obcas byli jeste dost cyberpunk, v takovem tom hodne punkove ztrestenem stylu, ktery obema kniham dost ubral na vaznosti, kterou by si zaslozily a Stephenson presel v punkovosti o dum dal a o par levelu vejs, asi jako vsichni, kdo jsme za cas vyrostli, ale furt mame ciro [pokud mame vlasy]]... Kazdopadne nizkourovnove protokoly:

    - kdyz ovladas celou hru a jeji servery, je mozne, ze ovlasdas treba protokol, kterym se to cele situje, a muzes delat veci, ktere ti GUI neumozni
    - kdyz jsi dobry tvurce hry, postavis ji tak, aby protokoly navazovaly... sitovy protokol se bude odrazet v tom, jak se bytosti prepravuji v danem svete, a z principu nebude mozne se teleportovat, aniz by clovek znicil cely vesmir, nebo duveru v nej [tedy matematika a fyzika bud plati, nebo nehrajes, coz ovsem neznamena, ze nemuzes podvadet, pokud matice a fyzice rozumis dost.... potazmo jinym nizkourovnovym protokolum] - zkouseli jste nekdy nejaky DNS nebo NTP utok?
    - pravidla hry obcas je potreba zkoumat, a obcas se zkoumaji az v dobe, kdy uz jsou aplikovana, takhle treba resi ekonomiku a ekonomii v pozdejsich knihach... protokol vzniknul bez analyzy, ale pro jeho dalsi rozvoj je potreba tu analytickou stranku taky udelat
    - protokoly a pravidla jsou v nekterych pripadech hrozne hluboko v nas, mytycka vypraveni, extaticke zkusenosti, nabozenstvi, moralka, etika, estetika... proste principy sveta, at uz jim rozumime, zname je a chapeme, nebo jsme k nim prisli jak slepej k houslim
    - na vyse zminenem si casto buduje superhrdinu, ktery pravidla zna tak moc, ze je schopen je porusovat, nebo alespon zachazet s nima tak, ze to vsechny okolo ohromi... at uz je to Umi Nejwitz [Hero Protagonist] ve Snehu nebo je to Issac Newton v Barokni Trilogii, nebo je to EGDOD [no spoil given] v reamde a spol. Jak rikala moje babicka, kdyz me ucila slusnemu chovani :

    "Musis dokonale znat pravidla, abys je pak moh obcas porusovat, jinak budes jen hlupak."
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Uvazoval jsem, cim nahradim cybejici obrazek v zahlavi auditu, a chtel jsem tam dat tenhle art ze stareho Shadowrunu, ale prijde mi moc velky a kdyz se to zmensi, nema to kouzlo... neco vymyslim, pac Giveranovu hlasku uz asi nenajdu... Kazdopadne, asi by stalo za to, ze bych poupravoval zahlavi, nastenku a tak... Pokud mate nejake linky, co by se vyplatilo do zahlavi dat, treba weby, ktere jsou s nama hodne spriznene a vubec cokoliv, na co clovek chce kliknout vic jak jednou, tak sem s tim, pohrabu se jak v zahlavi, tak v nastence, pac veci co tam jsou ted, to uz si dnesni mladez nebude vubec uvedomovat a pobirat. A vtipy pro pametniky mozna uz nikoho nezajimaji... nebo se pletu, a obcas si tady nekdo vzpomene na Dreamweb, Bloodnet a vecne debaty o tom, co je a co neni cyberpunk? ;]

    LUKK
    LUKK --- ---
    LUKK: masová výroba začala...
    LUKK
    LUKK --- ---
    OVERDRIVE: šílené!
    LUKK
    LUKK --- ---
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Chtel sem to dat sem, pac to druhe auditko za a) nemam admina, b) nemam rad ;))

    Cyberpunk, industrial a novoromantika v textech a hlavne obrazech... https://podcasts.apple.com/cz/podcast/ted-talks-technology/id470624027?l=cs&i=1000443547467
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    A pamatujete si peklo v Doomovi? Tak tadyhle je bunka, ktera kdyz se zblazni, budou Impove z medi ;) tzv Hell Cell kolonizace vesmiru

    OVERDRIVE | OVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: where is Enoch Root?! (Not to mention Jessica Hyde) [ OVERDRIVE @ OVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: where is Enoch Root?! (Not to mention Jessica Hyde) ]
    LUKK
    LUKK --- ---
    Ambassador21 - We Are Legion (Matt Green Remix) | Love, Death & Robots OST
    https://www.youtube.com/watch?v=uU3qr4Jv5a4&list=PLDisKgcnAC4RuPXVHyZ8plPDIfcI8CK3R
    LUKK
    LUKK --- ---
    Download [18+] Love Death & Robots S01 Complete 720p WEB-DL [Hindi + English] x264 MSub - KatmovieHD Torrent | 1337x
    https://1337x.to/...8-Love-Death-Robots-S01-Complete-720p-WEB-DL-Hindi-English-x264-MSub-KatmovieHD/
    LUKK
    LUKK --- ---
    :: OSEL.CZ :: - Minimozky na Petrisce dělají mozkové vlny jako předčasné narozené děti
    http://www.osel.cz/...40-minimozky-na-petrisce-delaji-mozkove-vlny-jako-predcasne-narozene-deti.html
    CRS
    CRS --- ---

    (Moskva - současnost)
    SPACEANGEL
    SPACEANGEL --- ---
    SWIST: taky bych mel zajem o hrani, jen jediny co jsem hral bylo Draci Doupe a MTG. a muzu velice nepravidelne, protoze delam nepravidelny smenny provoz ve zdravotnictvi....
    ZARAKA
    ZARAKA --- ---
    SWIST: No sakra, dělala jsem Shoadowrun 5e GM asi tak rok a půl, přistěhovala jsem se nedávno do Prahy, jsem kousek od želivského, středy upe nedávám, ale jinak se ráda přidám, mám v zásobě příliš mnoho postav.
    CRS
    CRS --- ---
    posthuman post
    Nature V's Civilization - Album on Imgur
    https://imgur.com/gallery/eaP3tHZ
    SWIST
    SWIST --- ---
    AVATAR: pardon, nechtěl jsem přepisovat celý inzerát z LFG klubu - lokalita Praha, většinou hrajeme v okolí Želivského u někoho doma, pokoušíme se držet sezení 1x za 2 týdny, středy.
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    SWIST: nejak ti tam chybi lokalita. nebo chcete hrat online?
    SWIST
    SWIST --- ---
    Omlouvám se za offtopic, ale třeba tu někoho ulovím. Sháníme hráče na Shadowrun 5e RPG, znalost pravidel není nutná, předchozí zkušenosti s RPG taky tolik ne - jsme schopný a ochotný naučit, vysvětlit.
    [ SWIST @ RPG LFG - Hledání spoluhráčů a skupin ]
    TONAL
    TONAL --- ---
    RIVA: Zbraňová výbava už bude asi záležet na jednotlivém herním stylu každého hráče. Můžeš držet celou skupinu pohromadě a uhealovat proti sobě malou armádu (než ti dojdou náboje do všeho) nebo zvládáš šílený mikro a dokážeš být s každým někde jinde v tom boji... Podle toho si určitě časem navolíš sestavu zbraní, která bude vyhovovat tvýmu gameplay. Ale základní samopaly určitě brzo odložíš :-)
    RIVA
    RIVA --- ---
    TONAL: Mas mysl pouzivat mensi energeticke bouchacky a brokovnice? Zatim jsem to vsude sefoval tema zakladnima samopalama a odstrelovackou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam