Bývalý agent StB Zifčák popisoval v rádiu nacvičenou akci ze 17. listopadu a zaskočil moderátora | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran
http://www.parlamentnilisty.cz/...radiu-nacvicenou-akci-ze-17-listopadu-a-zaskocil-moderatora-346380
... jak Zifčák pod identitou studenta Vysoké školy báňské údajně nasměroval 17. listopadu 1989 legendární pochod studentů z Albertova na Národní třídu.
Podle něj tehdy existovaly scénáře, jak má společenská změna proběhnout. Zifčák vysvětlil, že vedle oficiální opozice, jakou byla například Charta 77, existovala v tehdejším Československu i neoficiální opozice, která byla založena a řízena Státní bezpečností (StB). V březnu 1989 získal Ludvík Zifčák novou identitu jako student Vysoké školy báňské Milan Růžička, který byl zaměstnancem Kamenouhelných dolů v Kladně, jeho skutečným zaměstnavatelem pochopitelně zůstala StB. Zifčák se jako Růžička stal členem Nezávislého studentského sdružení, které připravovalo na 17. listopad 1989 demonstraci na Albertově a akce s ní související.
Cílem Nezávislého studentského sdružení prý bylo navázat kontakty s předními činiteli tehdejší opozice, tedy s Chartou 77. Lidé z Charty 77 se měli podle Zifčáka dostat do popředí a podílet se na předání moci. Moderátor tomu zjevně nechtěl věřit, a tak se Zifčáka pro jistotu zeptal „Vy jste měl napomáhat tomu, aby se Charta 77 mohla stát nositelem společenské změny?“ Zifčák na to reagoval „Pochopil jste to dobře.“
Bývalý agent StB dále prozradil, že cílem jeho skupiny bylo průvod studentů nasměrovat na Václavské náměstí. Vysvětlil, že to samozřejmě nebyl jeho plán, ale plán jemu nadřízených důstojníků. „Velký podíl v tom měl Alois Lorenc,“ uvedl. Lorenc byl tehdy šéfem StB. O tom, že Zifčák-Růžička je ve skutečnosti tajný policista, prý vědělo jen několik skupin, které se v průvodu pohybovaly a které byly řízeny StB. (...) Zároveň uvedl, že jeden rozkaz byl směřovat průvod na Václavské náměstí, ale druhý rozkaz byl, že se tam dostat nesmí. „To jsem věděl, takže bylo jasné, že bude zastaven na Národní třídě,“ vysvětlil. Upozornil také, že když byl průvod přepažen jednotkami Pohotovostního pluku tehdejší policie, zaznělo několik výzev, aby se lidé rozešli. Teprve poté došlo k tolik diskutovanému brutálnímu zásahu policie. ám prý od zasahujících policistů nedostal žádnou ránu. Na zem prý „upadl“, což bylo součástí předem připraveného scénáře. Ležel na zemi a předstíral, že ztratil vědomí. Zároveň se pamatovalo i na to, aby se Zifčákovi-Růžičkovi nic nestalo. V průvodu byla skupina, která měla za úkol jej hlídat. Hrozilo totiž, že jej někdo ušlape. „Dav se chová nepředvídatelným způsobem, i s tím se počítalo,“ uvedl. Součástí plánu bylo i to, že přijela sanitka Ministerstva vnitra a odvezla ho do Nemocnice Na Františku. „Tam to probíhalo způsobem, že lékař mě prohlédl a já jsem odtamtud zmizel beze stopy.“