Z pametove diry (2009-...):
https://zdravi.euro.cz/...-domova/kubek-zdravotnici-nechteji-byt-u-ockovani-pokusnymi-kraliky-447057
Očkování proti prasečí chřipce, které má začít v listopadu, dostalo vážnou trhlinu: někteří lékaři a zdravotní sestry se odmítají dát očkovat.
„Nechtějí být pokusnými králíky,“ řekl v pondělí Právu prezident České lékařské komory Milan Kubek.
„Firma, která má vakcínu dodat, si smluvně zajistila, že neponese žádnou odpovědnost za nežádoucí účinky vakcíny. To je naprosto nepochopitelné. Divím se, že stát mohl takovou smlouvu podepsat,“ řekl Kubek. (To samé zřeknutí odpovědnosti se týká vakcíny na koronavirus, pozn. redakce world conspiracy)
„Kdyby si firma byla naprosto jista, že vakcína je bezpečná, tak proč by si něco takového smluvně zajišťovala?“ uvedl doslova.
Od začátku listopadu má přitom být očkováno půl miliónu vybraných občanů.
Z toho 250 000 chronicky nemocných pacientů, hlavně s dýchacími potížemi a nemocemi srdce a cév, 160 000 zdravotníků a 90 000 pracovníků zajišťujících infrastrukturu, především energetiku, dopravu, spoje, dále policisté a podobně.
„Riziko vakcíny nevyvažuje její přednost, protože průběh onemocnění prasečí chřipkou je mírný,“ řekl Kubek s tím, že očkování je dobrovolné a tak každý zdravotník se musí sám rozhodnout, zda chce, nebo ne.
Ministerstvo: Je to nezodpovědné
Ministerstvo zdravotnictví „udivuje nezodpovědný postoj některých lékařů, kteří veřejně deklarují svou neochotu k očkování“. Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně „nemocný zdravotnický pracovník při úzkém kontaktu s pacientem může být zdrojem nákazy a proto by se měl nechat očkovat“.
Očkovací látka, která bude v Česku použita, dostala minulý týden pozitivní stanovisko od evropské lékové agentury a tím splnila všechny přísné požadavky i z hlediska bezpečnosti.
Nyní ministerstvo a kraje dál upřesňují seznamy vybraných pracovníků k očkování a také místa, kde se bude očkovat.
Vakcína běžně k dostání nebude, a občanům ministerstvo doporučuje nechat se očkovat vakcínou proti sezónní chřipce. Ta proti prasečí nechrání, ale pokud by člověk prasečí chřipkou onemocněl, její průběh by prý byl lehčí.
https://archiv.ihned.cz/c1-39190450-cesti-zdravotnici-odmitaji-ockovani
Mnoho lékařů se brání očkování proti H1N1, bojí se vedlejších účinků. Vakcíny se tedy dostanou k většímu počtu nemocných a dětí.
Jen co se v Česku "naostro" rozeběhlo očkování proti prasečí chřipce, už se objevují problémy. A přicházejí ze strany samotných zdravotníků. Velká část jich totiž vakcínu odmítá, protože se bojí zdravotních komplikací, které může vakcína způsobit. Včera tedy mnoho nemocnic své lékaře k očkování volalo marně.
"U nás se zhruba polovina zdravotníků se očkování brání. Argumentují tím, že to může uškodit jejich imunitě a že by u nich mohla vypuknout autoimunní choroba. Ale že by vakcína skutečně něco takového mohla způsobit, se prozatím neprokázalo," řekla HN Stanislava Šimková, primářka infekční kliniky pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Podobně je na tom i nemocnice v Pelhřimově. "
Vakcínu dnes u nás odmítlo víc zdravotníků a jejich důvody jsou různé. Například mají pocit, že už virem nakaženi byli, a v takovém případě se vakcinace nedoporučuje. Nebo se bojí alergické reakce, která může po očkování přijít," prozradil jeden z vedoucích lékařů pelhřimovské nemocnice, který si nepřál zveřejnit své jméno.
"Podepište, že jste odmítli"
Případné alergické reakce přitom mohou vypadat různě: lehkou formou jsou drobné boláky či zarudnutí v místě vpichu, v nejtěžších případech může přijít až smrt.
"Možná je také reakce celého organismu, tedy bolest kloubů nebo svalů," doplňuje Hana Roháčová, primářka Infekční kliniky pražské nemocnice Na Bulovce, kde se včera rovněž řada lékařů očkování vyhnula. "Každý, kdo to očkování odmítne, a je ve vytipované skupině, to ale musí podepsat," upozorňuje Roháčová. Právě zdravotníci budou totiž v případě vypuknutí epidemie nejpotřebnější. Proto jsou také k očkování voláni přednostně, ještě před chronicky nemocnými, kteří přijdou na řadu ode dneška.
"Přesný počet těch, kteří odmítli, neznám. Ale z toho, co se říká mezi lékaři, vím, že to bude většina. Je to přirozené. Obecně totiž platí, že očkovat se má tři týdny před propuknutím epidemie, jinak to může způsobit zdravotní komplikace," varuje Milan Kubek,, předseda České lékařské komory. Reaguje tak na odhady, podle kterých má v Česku epidemie propuknout už na začátku prosince.
Bude víc vakcín pro víc lidí
Ovšem prozatím se v Česku u žádného očkovaného zdravotníka negativní účinky vakcíny neprojevily. Jediné takové projevy hlásí Kanada, kde vakcíny od farmaceutické firmy GlaxoSmithKline způsobily u mnoha pacientů silné alergické reakce. Proto také kanadské ministerstvo zdravotnictví přikázalo dotyčnou várku vakcín stáhnout. Nejednalo se ovšem o stejné vakcíny, které má Česko. Pochyby kolem vakcín se objevily také ve Švédsku, kde umřeli čtyři lidé krátce po očkování. Všichni však byli buď vážně nemocní, nebo velmi vysokého věku. Navíc přímá souvislost mezi očkováním a jejich smrtí se prozatím neprokázala.
Jak vypadá chřipka. Co se děje v lidském těle, když zaútočí chřipkový vir - čtěte ZDE
Odpovědnost za vedlejší účinky vakcíny bereme na sebe, uklidňuje stát - čtěte ZDE
Z toho, že se hodně českých zdravotníků zdráhá očkování podstoupit, budou mít prospěch lidé, kteří o vakcínu zájem mají, ale nedostali se na seznam očkovaných. Protože nevyužité vakcíny se pravděpodobně rozdělí právě mezi ně. Kolika lidí se to přesně bude týkat, ale zatím není možné určit.
"Zbylé vakcíny nevyhodíme. Zřejmě rozšíříme kategorii chronicky nemocných, kteří jsou vytipováni pro očkování. Také se využijí pro očkování dětí," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
// 2013
https://vakciny.avenier.cz/cz/stanovisko-ceske-lekarske-komory-k-odmitani-ockovani-lekari
Nejenom Ministerstvo zdravotnictví ČR, ale také již Česká lékařská komora (ČLK) se ostře ohradila proti odmítání očkování.
V dopise z 19. září 2013 adresovaném hlavnímu hygienikovi a Ministru zdravotnictví v demisi, prezident ČLK pan MUDr. Milan Kubek informuje o odborném stanovisku Vědecké rady komory, které jednoznačně odmítá popírání významu očkování a přeceňování nežádoucích účinků po očkování.
ČLK považuje zpochybňování přínosu očkování ze strany lékařů za postup „non-lege artis“, tedy za postup v rozporu s nejvyšším dosaženým vědeckým poznáním.
Lékař, který zpochybňuje přínos očkování nebo dokonce odmítá provádět očkování tak porušuje nejenom Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (§ 4, odst. 5), ale také Etický kodex ČLK (§ 2 odst. 1) a Úmluvu o lidských právech a biomedicíně (článek 4)!
// 2019 - tady uz se zamlcuje, ze v 2009 vakcinu odmitla vetsina zdravotniku CR
https://www.zdravotnickydenik.cz/...i-ockovani-uspela-krajni-pravice-slavi-odpurci-ockovani-uspechy/
Mlčet nestačí, když se šíří dezinformace
Současná situace, kdy je důvěra v očkování značně nalomena, souvisí podle deníku The Guardian také s tím, že experti nejrůznější konspirace léta ignorovali a nevěnovali se aktivně jejich vyvracení. Ve chvíli, kdy se ale dezinformace a fake news o očkování rychle šíří po sociálních sítích, ale mlčet nestačí.
// tohle je samozrejme kontra dezinformaci, ze debata kolem korona vakciny ma neco spolecneho s nejakym antivaxerstvi resp. autority si zas protireci. i sam Kubek.