Steven Hill vystoupí 25. 5. v Praze
Místo konání: Knihkupectví a kavárna Globe,
Pštrossova 6, Praha 1
25. května 2004 v 19:00
Po dobu delší než sto let svět věřil, že Spojené státy americké jsou modelem demokracie. Potom, během amerických prezidentských voleb v roce 2000 a znovu ve volbách do kongresu v roce 2002, vyšly v mezinárodním tisku na světlo vážné neregulérnosti – zastrašování voličů, manipulování s hlasovacími lístky, nesouhlasné výsledky, vytvořené tajným hlasovacím softwarem, a tisíce voličů, vymazaných z oficiálních seznamů. Od té doby systematický výzkum ukázal, že tyto neregulérnosti nejsou ojedinělými případy, ale spíše výsledkem celonárodní zkorumpovaností demokratického systému.
Kdo může dokázat tato šokující obvinění? Pro začátek to udělá Steven Hill.
Steven Hill, americký autor, mediální osobnost a hlavní analytik Centra pro hlasování a demokracii je na turné po Evropě, aby pomohl zmobilizovat americkou politickou opozici v zahraničí a zasadil sémě reformy. Představuje skupinám Američanů, žijících ve Velké Británii, Nizozemí, Belgii, Francii, Německu a České republice výsledky svého výzkumu a také svou poslední knihu „Fixing Elections: The Failure of America’s Winner-Take-All Politics” (Routledge Press,
http://www.fixingelections.com). V Praze bude hovořit 25. května 2004, v 19.00 v knihkupectví a kavárně Globe.
Hill, dlouholetý dopisovatel do periodik jako je The Washington Post, The Wall Street Journal, The Los Angeles Times, The Nation, Roll Call a dalších, byl také častým hostem řady televizních debat a stál rovněž před legislativním výborem, zabývajícím se volbami. Jeho kniha “Fixing Elections” byla zatím s nadšením uvítána jeho literárními kolegy a byla označena za jednu z nejdůležitějších politických knih naší doby.
Už méně známá je Hillova významná práce na reformě amerického demokratického systému. Prováděl výzkum politických institucí napříč západní Evropou a použil svá zjištění k reformě místních voleb v Kalifornii. V jeho domovském městě, v San Franciscu, pracoval jako manažer kampaně pro referendum, které přijalo systém preferenčního hlasování tzv, „instant-runoff-voting“ a organizoval další referendum, které v San Fransiscu přijalo veřejné financování voleb.
„Americké prezidentské volby v roce 2004 budou velmi těsné“ říká Hill. „Američané, žijící v zahraničí, mohou hrát v rozhodování o vítězi klíčovou roli… a navíc, protože tito Američané mají možnost žít v jiných zemích a mají zkušenost z evropských politických systémů, mají možnost porovnání a z toho vyplývajícího pochopení, jak je americká demokracie podlomená.“
Rok 2004 bude pravděpodobně rokem hlasování občanů, žijících v zahraničí. Členství v amerických politických organizacích v zahraničí se znásobilo. Je to poprvé, kdy nestranická skupina American Voices Abroad organizuje americké občany, žijící v zahraničí, k politické akci. Hillovo turné bude dále podněcovat rostoucí americkou opozici v zahraničí a také hnutí za demokratické reformy ve Spojených státech.
http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=2678