V aktuálním Respektu je skvělý článek od Václava Cílka
Architektura zvířat věnovaný architektuře termitů a vůbec zvířecí říše!
...Zřejmě nejznámější stavitelé světa jsou bobři, kteří vytvářejí celá jezera s přívodními kanály, primát ve stavění by si však nejspíš odnesli hlodavci a další zvířata, která si hloubí nory. Jihoafrické krysy, které většinou žijí osaměle, vytvářejí složité sítě tunelů a zásobních komůrek s průměrně čtyřiceti vchody. Rovněž evropský jezevec je schopný vyhrabávat rozsáhlé hrady, jejichž nejstarší partie jsou až deset tisíc let staré.
Nejde jen o velikost stavby, ale také o množství druhů, které ji využívá: V podzemních systémech jihoafrických termitů bylo napočítáno 150 druhů mravenců, v místech, kde housenky na svoji ochranu vytvářejí trubičky z listů bříz či topolů, žije až sedmkrát více hmyzu.
Z hlediska ochrany přírody se ukazuje, jak důležité jsou všechny členité prostory se škvírami a úkryty, jako suché zídky, staré stromy s dutinami nebo hromady tlejícího dřeva. Kolem nich vznikne mikrosvět složený z hmyzu, malých hlodavců a drobných ptáků. Pořádek je nepřítel nočních motýlů, slepýšů a zpěvných ptáků. Možná bychom mohli navrhnout jinou definici ekologické stavby – není to jen budova, která splývá se svým okolím a nepotřebuje skoro žádnou venkovní energii, ale stavba, která kolem sebe aktivně vytváří ekosystém. Začít by se mohlo komůrkami pro čmeláky nebo navrtanými cihlami, které přilákají samotářské včely...
http://respekt.ihned.cz/c1-56430140-architektura-zvirat
Nejen na to samé téma nedávný rozhovor v Rozhlase
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2653927