• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HAWLISDomácí zprávy a komentáře - co se stalo, co se děje a co bude dál
    PATEJL_CZ
    PATEJL_CZ --- ---
    Prezidentští kandidáti Václav Klaus a Jan Švejnar píší exkluzivně pro Hospodářské noviny, proč chtějí stát příštích pět let v čele České republiky:

    Václav Klaus: Nabízím zkušenosti i pevný názor

    Jan Švejnar: Se mnou přijde slušnost a úcta
    PATEJL_CZ
    PATEJL_CZ --- ---
    HN: Klaus? Švejnar? Nebo nikdo?

    Jak se bude volit prezident? Měsíce se politické strany dohadovaly na tom, koho zvolit, ale na tuhle zdánlivě prostou otázku neznaly odpověď ani dnes ráno, těsně před zahájením volby.

    Celá volba prezidenta je tak ve vážném ohrožení. Hlavní problém je v tom, že ODS je pro tajnou volbu, ale ostatní strany mluví od začátku týdne o volbě veřejné. A protože má ODS většinu v Senátu, může se stát, že bude chtít dnes ráno jedna komora parlamentu hlasovat jinak než druhá. Politici si nejsou jistí, jestli to je možné, a řešení sporu se zdálo být včera večer v nedohlednu.

    Pro ODS je tajná volba výhodnější, Václav Klaus by tak mohl dostat hlasy i od volitelů, kteří by ho jinak otevřeně nepodpořili.

    Až dnešní dopolední hlasování rozhodne o tom, zda a jak vyřeší zákonodárci spor o veřejnou či tajnou volbu prezidenta. Nejdříve se bude hlasovat o tom, jestli bude volba veřejná, pak o volbě tajné. Když bude spor trvat, přijde na řadu "dohadovací řízení". A jeho výsledek je velmi nejistý.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    "Do Markets Pay Women More than Planners Do?" Journal of Comparative Economics, 33(2), 2005, pp. 278-299 (with D. Munich and K. Terrell).

    tedy
    - pan Munich bude prinejmensim zaujaty
    - pan Svejnar patrne nebude zadny zaryty pravicak
    PATEJL_CZ
    PATEJL_CZ --- ---
    Prezidentská debata už prosákla i do vědeckých vod. Zasloužil se o to Miroslav Zajíček z Liberálního institutu, když včera napadl práce Jana Švejnara. Jelikož je to útok nejen osobní, ale i obecný, vedený na moderní výzkum v ekonomii, zaslouží si reakci.

    ~ Štěpán Jurajda: Jan Švejnar aneb Vizitka akademického ekonoma

    Reakce na: Miroslav Zajíček: Jan Švejnar, ekonom světový... ale banální
    VANEK
    VANEK --- ---
    PATEJL_CZ: nEPASTUJ TOLIK. Dobrý je i http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/daniel-munich.php?itemid=2499 - Klaus a Švejnar v české lize akademických ekonomů:

    Shrnutí: "Švejnar diametrálně převyšuje všechny ostatní české ekonomy ... " a není divu; "Klaus působil předchozích téměř dvacet let ve vysoké politice a nikoliv jako akademický ekonom."
    PATEJL_CZ
    PATEJL_CZ --- ---
    Petr Fischer: Slibuji vám, že své sliby nesplním (HN)

    Lidé mě znají. Vědí, jaký jsem politik, jak jsem se choval. A vědí tedy, co ode mne mohou očekávat. Sebevědomé vyjádření prezidenta Václava Klause, a nejlepší vodítko pro zákonodárce, kteří možná už zítra "podle svého nejlepšího vědomí a svědomí" rozhodnou o českém prezidentovi.

    Lépe to prezident říci nemohl. Je to naprostá pravda. Politika - a jde-li o politického veterána obzvlášť - je třeba hodnotit především podle toho, co již udělal a jak se choval. Jediným měřítkem jsou politikovy vlastní sliby. To, čím se zavázal ostatním, hlavně však sám sobě.

    Nebudu prezidentem aktivistickým, slíbila na začátku hlava státu. A hned vzápětí svůj slib porušila. Václav Klaus se během svého prvního volebního období stal nejznámějším aktivistou v boji proti zjištění, že globální změny klimatu jsou reálnou hrozbou lidstva. Jeho nasazení a zápal se dá směle srovnávat se zápalem ekologických aktivistů, které prezident tolik kritizuje. Bohužel zdaleka to není jediný případ, v němž se Klaus projevuje aktivisticky. Podobně vypadá jeho angažmá v mnoha jiných otázkách. Od debaty o přijetí eura až po rozpravu o stavbě Národní knihovny.

    Vetem zákonů budu šetřit, měl by to být jen naprosto výjimečný případ. Skutečnost: Václav Klaus předhonil ve vetování zákonů Václava Havla, který měl na svou práci dlouhých deset let. Klaus nevetuje zákony, protože by byly v rozporu s ústavou, nýbrž proto, že jsou v rozporu s jeho názory, proklamativně řazenými na pravou stranu politického spektra. Prezident tím porušil další maximu, kterou veřejně přijal za svou: budu prezidentem nadstranickým, budu brát na zřetel zájmy celku, nikoli jednotlivých názorových stran.

    Totéž platí pro Klausův okázale odmítavý postoj k euru. Ani to není nadstranický, moderující postoj svorníku, nýbrž politický aktivismus, který suverénně, bez ostychu a jednostranně vstupuje na pole zahraniční politiky.

    Já bych dbal na to, aby bankovní rada byla názorově vyváženější, sliboval Václav Klaus, kritizující Havlovy praktiky. Svůj slib opět nedodržel. S výjimkou guvernéra Tůmy jmenoval do vedení centrální banky lidi, kteří jsou mu blízcí nejen ekonomickým názorem, ale i pohledem na svět a slovníkem.

    ...

    Viděno stručně a v celku: Václav Klaus v roli prezidenta splnil jen velmi málo z toho, k čemu se zavázal. V hlavních otázkách se choval úplně jinak. Všichni zákonodárci to dobře vědí. I skrze tento pohled je třeba vnímat jejich zítřejší rozhodnutí. Bude to také zpráva o přijetí stylu politiky, který lze ironicky charakterizovat klausovsky laděným heslem - Mohu vám upřímně slíbit, že své sliby nesplním.
    VICKE
    VICKE --- ---
    A tam bude dělat... ředitelku?
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    VICKE: prý odjela, už v paříži ale něco vykřikovala o mossadu a následoval přesun do bohnic. údajně už poslední týden v rozhlasu blodila po nocích po chodbách a vedla divný řeči. (tolik neověřené zdroje)
    SALUT
    SALUT --- ---
    Nevite pls nekdo co rekli na Radiu Wave, ze musel byjt odovolanej jejich sef. Ladislav Lindner-Kylar. Prej neco sprostyho o prezidentovi. Dik
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    ROMANET: na jstoru taky není všechno, že...

    http://sitemaker.umich.edu/svejnar/publications

    toto je jeden z mediálních výblitků určených pro nenáročného tupého čtenáře, který není schopen zjistit, jak je tomu doopravdy... a na příznivce nováckého prezidenta klause to evidentně funguje.
    PERPLEX
    PERPLEX --- ---
    http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=520459
    Jidášova miliarda rozdělena, vzpurný trokavec dostal nejméně
    THEO
    THEO --- ---
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    http://ihned.cz/203-10073040-22898360-000000_d-290eb3643f158312575ce5f1f22cd825-25798275-12022608035214SCHU-f4

    Miroslav Zajíček: Jan Švejnar, ekonom světový... ale banální

    Ať se Janu Švejnarovi vytýká cokoli, jednu věc mu přiznávají i zapálení stoupenci současného prezidenta: na akademické půdě Václava Klause překonává. Jistě, pro prezidentský úřad to není důležité. Ale kdo se Švejnarovým dílem prokouše, toho profesor překvapí. Nepříjemně.

    Čtrnáct: hodně, nebo málo?

    V uznávané databázi JSTOR, která shromažďuje nejvýznamnější vědecké časopisy od jejich vzniku, má Jan Švejnar 14 článků, které publikoval sám či jako spoluautor od roku 1981. Číslo vypadá nízké (v amerických poměrech také skutečně nízké je), ale v českém prostředí je to velmi slušný výsledek. Ale teď k obsahu.

    Švejnarovy texty z 80. let se zabývají vlivem zaměstnanců a odborů na fungování firem a na mzdy. Zaměřuje se zejména na rozvojový svět a země typu Jugoslávie.

    Jeho první článek (z roku 1981) se zabývá dopady Hitlerovy zaměstnanecké politiky - zrušení odborů a vytvoření Fronty práce - na vývoj mezd. Zjišťuje, že vliv Hitlerových zásahů se projevil jen v hornictví, jinak vzájemné mzdové relace zůstaly stejné.

    V textu z roku 1985 pro žurnál Economica se spoluautorem zkoumali efektivitu italských firem, jež zaměstnancům umožňovaly podíl na zisku, na řízení či na vlastnictví. V Itálii totiž po válce obrovsky vzrostl počet firem družstevního typu v průmyslu i ve stavebnictví. Článek shledává, že podíl zaměstnanců na zisku pomáhá produktivitě, podíl na řízení má prokazatelný pozitivní efekt jen v průmyslu a že kolektivní spoluvlastnictví obecně produktivitu snižuje.

    To je zcela ve shodě s tehdy převažujícími názory. Složitější úvahy, třeba proč byl v Itálii podíl družstev tak vysoký a zda se nezaměňuje příčina a následek, v nich nenajdeme.

    Zrození experta

    I když články z 80. let nejsou nijak průlomové a zajímavé, naopak spíš konformní, akademicky a technicky jsou v pořádku. Po revolucích roku 1989 však úroveň Švejnarových článků značně klesá.

    Tehdy se totiž jeho novým tématem stává transformace. Předtím hospodářskou politiku nekomentoval, ani se k její tvorbě nedostal. V květnu 1991 však v American Economics Review publikuje první transformační text "Československo: poslední hospodářský vývoj a perspektivy", jehož spoluautorem není nikdo jiný než tehdejší ministr Karel Dyba.

    Je to typický článek tehdejší doby. Nebýt zájmu amerických ekonomů o transformující se ekonomiky, článek by nikdy nemohl vyjít; dnes by to byla sotva průměrná bakalářská práce.

    Nejprve autoři ve velice hrubé formě shrnují čím dál víc stagnující ekonomiku komunistického Československa, pak popisují první kroky ekonomické reformy. Je to kraťoučký popis bez jakéhokoliv hodnocení, i z tehdejšího pohledu nedostatečný, chybí mu vhled do toho, co se vlastně v Československu děje (krom toho, že tam probíhá transformace).

    Proto jsou banální i jeho velmi obecné závěry. Transformace musí být "rychlá a konzistentní", její ekonomický program byl "relativně dobře připraven" a reformu "bude zajímavé sledovat".

    Je to lepší než v Bombaji

    Místy lze v textu najít opravdové perly. Například autoři píší, že "centralizace všech ekonomických aktivit po roce 1948 nejprve vedla k fenomenálnímu růstu systému centrálního plánování, neboť tento systém umožňuje rychle mobilizovat existující zdroje". Teprve později se projevily nedostatky systému, což vedlo k hospodářskému zaostávání.

    Autoři si nijak nelámou hlavu se zjevným rozporem toho, co napsali. Pokud systém centrálního plánování umožňuje "mobilizovat existující zdroje" (jinými slovy: pokud centrální plánovači zpočátku vědí, co, jak a s čím mají dělat, a to lépe a rychleji než trh), proč by najednou tuto schopnost měli ztratit?

    O něco málo lepší je Švejnarův text z podzimu stejného roku "Mikroekonomické otázky v období transformace na tržní ekonomiku" v Journal of Economic Perspectives. Opět se objevují perly ohledně systému centrálního plánování, například že "systém zabránil vytvoření zjevné městské chudoby" (ve srovnání s kým, s čím? S Bombají? Kdyby socialismus trval déle, přiblížili bychom se i k Bombaji).

    Hlavní myšlenkou článku je ale něco jiného: Během transformace se reformátoři soustředili na makroekonomickou stabilitu, nesmí se však zanedbat mikroekonomické otázky. Nic proti tomu, takovou obecnou pravdu těžko popřít. Potíž je v tom, že z článku nelze poznat, co že jsou hlavní mikroekonomické problémy transformujících se zemí. Kromě toho, že trhy nefungují efektivně, že provést rozsáhlou privatizaci je obtížné a že je těžké najít "společensky přijatelná" řešení. Občas probleskne zmínka ještě o vymahatelnosti vlastnických práv.

    Trochu podrobněji - na dvou třech odstavcích - se Švejnar věnuje otázce odměn pro manažery státních podniků. Je to podle něj "obtížný problém"; jen řešení jaksi v článku není k nalezení.

    Rychle! Pomalu!

    Ve všech článcích z počátku 90. let si Švejnar stěžuje, že transformace probíhá pomalu a že je potřeba zrychlit. To je poněkud jiný slovník, než jaký používá dnes. Ani tehdejší kritika však není zrovna konzistentní. V jednom článku se pozastavuje nad tím, že žádná země nepřevzala právní řád nějaké západní stabilizované tržní ekonomiky nebo "právní řád Evropského společenství" (převzít "evropský právní řád" přitom jen tak bez dalšího nelze, protože nemůže fungovat samostatně, bez národních právních řádů). V jiném však neochvějně tvrdí, že převzetí právního řádu by bylo složitější než jeho přepsání.

    Když ve zmíněném článku o mikroekonomických problémech píše o infrastruktuře a ekologických problémech, věnuje jim celých 11 řádek. Jeho rada je docela charakteristická, totiž nepříliš obsažná: "Jelikož infrastrukturní a environmentální politika vyvolává pozitivní externality vzhledem k sousedním zemím, západní pomoc je přirozeným prostředkem řešení těchto problémů."

    Celkový závěr článku lze parafrázovat (je to však téměř doslovný citát) tak, že v transformaci došlo k ke změně systému, k poklesu HDP, k externím šokům a objevily se staré problémy, například s životním prostředím. Proto je potřeba zlepšit fungování trhů, výkonnost firem, soustředit se na sociální otázky a pracovní trh.

    Těžko nesouhlasit s tím, že nějaké problémy je třeba nějak řešit.

    Slovensko je jiné. Ale proč?

    V dalším období se Švejnar přece jenom vrací k akademičtější formě svých prací. Ale téměř vždy se jedná o článek typu "Ekonomický problém XY: Případ České republiky (nebo Česka a Slovenska)".

    Většina závěrů je zcela banálních a nikterak objevných (i když se k nim dopracoval přes složitě vypadající rovnice). Příkladem může být snaha vysvětlit, proč měla po revoluci česká část federace mnohem nižší nezaměstnanost než Slovensko.

    Důvodem je podle něj to, že Slovensko mělo problémy se zaměstnáváním lidí s nižší kvalifikací, že v Česku vzniklo více malých a středních firem, že na Slovensko dopadlo dramatičtěji ukončení zbrojní výroby, v Čechách bylo více zahraničních investorů a že české firmy se lépe přizpůsobily tržním podmínkám.

    Jistěže všechny zmíněné faktory hrály roli (ostatně by je dal dohromady každý gramotný novinář i čtenář). Ale k tomu, abychom něco vysvětlili, by bylo nejprve nutné se zabývat tím, proč se Česko a Slovensko ve vypočtených oblastech natolik lišily. O tom však Jan Švejnar charakteristicky mlčí.

    A stejný vzorec se opakuje i u ostatních článků, v drtivé většině napsaných se spoluautory.

    Říkám to, co všichni

    Pokud vše shrneme, pak Jan Švejnar jistě patří mezi ty úspěšnější české ekonomy, přinejmenším z hlediska publikační činnosti.

    Ovšem označit jej za ekonoma světového formátu - nebo obecně za dobrého ekonoma - je úplně jiná věc. Jan Švejnar je ve všem, co dělá (ať už vědomě nebo nevědomě), zcela konformní k převažujícímu mínění. Zejména intelektuálních elit, mezi kterými se pohybuje a jejichž uznání hledá.

    Díky tomuto konformismu je mezi těmito elitami populární a může být i obecně úspěšný. Ale kvůli téže příčině negeneruje žádné zajímavé myšlenky ani úvahy, které by stály za zaznamenání. Pokud jeho texty v 80. letech nepostrádaly určité zajímavosti (byť byly zcela konformní), pak od 90. let je naprostá bezbarvost asi nejlepší termín, jak je charakterizovat.

    Úspěšný. Ale ne velký

    Z hlediska rozvoje ekonomického myšlení Jana Švejnara (alespoň pokud soudíme podle publikovaných textů) se zaměření na transformaci - tedy na oblast mimo jeho expertní znalosti - podepsalo na podstatně nižší kvalitě jeho textů z 90. let a později.

    Na druhou stranu mu umožnilo se stát alespoň do určité míry slavným a pomohlo mu získat lepší pozice, než zastával v 80. letech. Právě tato změna je důkazem, že Jan Švejnar mezi ekonomy světového formátu nepatří.

    Velký ekonom s pronikavými myšlenkami nepotřebuje zásah shůry, aby se dostal na lepší místo.
    VANEK
    VANEK --- ---
    http://www.lidovky.cz/svejnar-znervoznil-ods-0sf-/ln_domov.asp?c=A080205_075055_ln_domov_hel

    _BENNY: Jak se říkalo, nikdo nemůže být zodpovědný za své rodiče, zvlášť když je jim 80; McCainovi to matka dělala taky :-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    http://zpravy.idnes.cz/klaus-je-proti-synovi-nula-rika-svejnaruv-otec-flq-/domaci.asp?c=A080204_212642_domaci_dp

    A proč myslíte, že by byl váš syn dobrý prezident?
    Má rozhled, dělal výzkum všude po světě. Klaus je proti němu nula.

    V jakém smyslu je nula?
    Je spíš expert na vykrádání. Klaus byl jako ministr financí spojený s tuneláři.

    To se nikdy neprokázalo.
    Máslo na hlavě měla řada lidí, kteří se postarali o to, aby se to utajilo.


    nevim jak vam, ale mne to prijde docela nechutne. otec mu spise skodi...
    PATEJL_CZ
    PATEJL_CZ --- ---
    HN: Klaus má titul díky Švejnarovi

    Václav Klaus vděčí za svůj profesorský titul z velké míry jednomu muži: svému soupeři v boji o Hrad Janu Švejnarovi. Byl to právě on, kdo před třinácti lety v posudku pro Vysokou školu ekonomickou (VŠE) v Praze doporučil, aby se tehdejší premiér Václav Klaus stal profesorem ekonomie.

    Švejnar byl jedním ze tří členů komise, která v roce 1995 o udělení titulu rozhodovala. A podle dvou zdrojů HN, které byly blízké celému jednání o Klausově profesuře, to byl právě Švejnarův názor, který se stal rozhodujícím pro konečné rozhodnutí komise.

    Švejnar svou roli v rozhodování o Klausově profesuře nijak nepopírá. "Václav Klaus byl v té době na úrovni, že bych ho nemohl doporučit na dobré zahraniční univerzity, ale v rámci VŠE splňoval podmínky dobře," řekl HN Švejnar, který o profesuře rozhodoval z pozice zahraničního uznávaného odborníka mimo VŠE.

    Švejnar při psaní posudku prý postupoval stejně, jako když píše jiný posudek na zahraniční škole. "Podívám se na kvalitu kandidáta, zhodnotím jeho vědeckou a pedagogickou činnost a podívám se na kvalitu instituce, ze které je. Pokud kvalitu zvyšuje, doporučím ho. V tomto směru byl Václav Klaus dobrý kandidát," vysvětlil Švejnar. "Lidé proti tomu měli výhrady, to si dovedu představit," dodal s tím, že si za svým názorem stál.

    Klaus ví, že Švejnar byl členem komise, jíž vděčí za svůj profesorský titul, řekl HN jeho mluvčí Petr Hájek. Diví se, proč Švejnar dnes Klause coby ekonoma zpochybňuje. "Já myslím, že názorová nekonzistentnost pana Švejnara hovoří sama za sebe," dodal Hájek.

    O Klausově profesuře se v minulosti hodně diskutovalo. Části akademiků vadilo, že Klaus titul získal v době, kdy byl "jen" aktivním a mocným politikem, který v akademické sféře nepůsobil.
    PATEJL_CZ
    PATEJL_CZ --- ---
    Jan Macháček: Takhle prosím ne (HN)

    Premiér Mirek Topolánek řekl včera v televizi věci, které se nedají přejít mlčením. Když bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek šíří na svém blogu bludy o tom, že české občanství Jana Švejnara je právně neplatné, můžeme se tomu usmát. Macek není předseda vlády. Jenže Topolánek jako státní činitel ještě přitvrdil. Napadl Švejnara a řekl, že v jeho kampani je "korupční potenciál". Dále premiér řekl: "tam to prokorupční prostředí určitě existuje, je to na bázi pořád nedokončeného případu ČSOB. Ta kampaň určitě nestála 500 000 korun. Možná eur."

    Od předsedy vlády civilizovaného státu se očekává, že nebude pouštět do světa bludy a nesmysly. Pokud má informace o korupci a trestném činu, má podat trestní oznámení. To ale Topolánek neučinil a ani to nemá v plánu.

    Švejnarovu kampaň financují strany, které ho kandidují, a moc to nestojí. Zemi nezasypaly ani billboardy, ani televizní spoty. Pár výjezdů do krajů skutečně na mnoho nepřijde. Média vítají souboj a jsou po něm lačná, a protože už je Švejnar "celebrita", jeho kniha se s přehledem prodá. Premiérovy výroky nejenom zhoršují politickou kulturu v zemi, ale ve finále se mohou obrátit proti ODS, protože veřejnost se může začít zajímat o to, proč tato vláda dosud nezveřejnila smlouvu s Nomurou, nebo o to, jestli "korupční potenciál" nesouvisí třeba s pány Melčákem a Pohankou.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    LONESTAR: Omlouvam se, ze to pisu sem, ale myslim, ze se to hodi. Nevim, zda to byl ze strany Lonestara zamer, ale citace vety, kterou uvadi pod odkazem by mnoha lidi mohlo zplest. JE VHODNE SI PRECIST CELY CLANEK Z ODKAZU. Paroubek to mysli tak, ze se ve Svejnarovi spletl pred kandidaturou a nyni ho povazuje za vhodneho kandidata.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam