• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HAWLISDomácí zprávy a komentáře - co se stalo, co se děje a co bude dál
    HARALD
    HARALD --- ---
    CHA1NDLER
    CHA1NDLER --- ---
    Pokud vydat majetek, tak i s povinnostmi

    JAN KUDRNA Z KATEDRY ÚSTAVNÍHO PRÁVA UNIVERZITY KARLOVY:

    * Zastáváte tezi, že by stát neměl vydávat církvím majetek, aniž by si pojistil, jak by s ním měly církve a řády nakládat. Z čeho tato myšlenka vychází?

    Hlavní problém je v tom, že stát chce převést na církve majetek a nepřevádí na ně úkoly a povinnosti, které s tím byly v minulosti spojené. Za účelem jejich plnění byl i ten majetek shromažďován. Zejména katolická církev z něj financovala charitativní, sociální a vzdělávací záležitosti.

    * Je tato hypotéza, že by majetek měl být spojen s nějakým účelem, podpořena právní normou?

    Již Josef II. provedl racionalizaci a zdůvodnil to tím, že církevní majetek se má využívat k určitým účelům. Definoval i vztah katolické církve a státu. Církev měla být v jistém privilegovaném postavení, ale měla plnit veřejné funkce pro stát.

    * Platilo to i v době, kdy komunisté církvím majetek vzali?

    Ano. Původně vychází z kabinetního listu Josefa II. Na něj navazovaly zákony z 19. století, které vztah částečně pozměňovaly. Roku 1855 konkordát s Vatikánem potvrdil, že majetek patří katolické církvi, ale k dispozicím je potřeba souhlasu panovníka, od roku 1872 navíc i souhlasu papeže. Bylo to provedeno zákony o finanční prokuratuře či o nadačním jmění. V roce 1918 je převzala generální recepční normou první Čs. republika a fungovalo to až do roku 1948.

    * V praxi to znamenalo, že církev nemohla svůj majetek svobodně prodat?

    Přesně tak. Byly stanoveny limity hodnot majetku, se kterým církve mohly disponovat. Záleželo také na tom, zda byl majetek jen pronajímán či byl prodán. Církev měla majetek ve vlastnictví, ale byla omezena v dispozici. I dnes máte nadační zákon, v kterém jsou nastaveny velmi restriktivní pravidla.

    * Je možné se obávat, že církev majetek nevyužije k charitativním účelům, jak deklaruje?

    Předně - všechen majetek se nedá užít na charitu, část musí být použita na zajištění hospodářské činnosti. Problémem bude, že jakmile ten majetek vstoupí na trh, ne vždy správce či jednatel společnosti jedná v zájmu majitele. Církev může mít dobré úmysly, ale je otázkou, zda má kapacitu získat tolik vyškolených manažerů, kteří ji budou „stoprocentně věrni“. Každý, kdo někdy nakládal s majetkem třeba v rodině, se mohl často přesvědčit, že co zprvu vypadá dobře, může nakonec dopadnout úplně jinak.

    -----------------
    .. takze je zrejme, ze to co nam tvrdi cirkev je lez jako vrata
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Církevní restituce: nejdřív byla suma, pak se hledalo, jak k ní dojít http://www.novinky.cz/clanek/140675-cirkevni-restituce-nejdriv-byla-suma-pak-se-hledalo-jak-k-ni-dojit.html Návrhu výše církevních restitucí a náhrad předcházela politická dohoda vládních stran, že žádná církev nesmí prodělat. Církve si pak samy u ministerstva financí a kultury vybojovaly částku 83 miliard navýšenou úroky zhruba na 270 miliard za šedesát let
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    je to sem nebo do zp? asi oboji

    Česká vláda uznala nezávislost Kosova

    Ministři o tom rozhodli v průběhu výjezdního zasedání kabinetu v Teplicích.

    Česká republika s Kosovem naváže diplomatické styky.
    http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=605961
    EM303
    EM303 --- ---
    Sověti měli v ČSSR od roku 1969 jaderné zbraně, tvrdí generál Vacek
    http://www.novinky.cz/clanek/140399-soveti-meli-v-cssr-od-roku-1969-jaderne-zbrane-tvrdi-general-vacek.html
    VANEK
    VANEK --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DOKUMENT
    Jak ovládnout 220 miliard Kč v českém zdravotnictví - Princip je velmi jednoduchý. Chce to založit akciovou zdravotní pojišťovnu, kam bez práce každý měsíc natečou milióny Kč ze zdravotní daně. Potom stačí udržet tyto peníze ve zdravotní pojišťovně. Jak na to? Prostě neproplácet zdravotní péči pacientům a zdravotnickým zařízením. Říkáte, že to není možné? Ale je, díky reformních zákonům ministra Julínka.Vytvoří se monopol, kde skupina lidí bude vlastnit zdravotní pojišťovnu, nemocnice, ambulantní lékaře, lékárny, laboratoře atd.. Monopol si bude určovat ceny zdravotní péče ve svých zařízeních, pro konkurenční pojišťovny vysoké ceny a tím je finančně zlikvidují. Tak získají další pojištěnce a tím další peníze. Pacient tak ztratí možnost svobodné volby zdravotní pojišťovny. A co bude následovat? To, co bylo napsáno na začátku – zdravotní pojišťovna si bude chtít peníze udržet pro sebe. Jak to udělá? Zavede model „řízené péče“ známý pod názvem Managed health care, který byl zaveden v USA. Principem řízené péče je to, že zdravotní pojišťovna „řídí“ pacienta a své lékaře-zaměstnance tak, aby zdravotní péče byla poskytnuta co nejlevněji nebo vůbec. Říkáte, že pacient má nárok na zdravotní péči, přece jsou standardy zdravotní péče (péče hrazená ze zdravotního pojištění)? To není tak úplně pravda. Standardy zdravotní péče záměrně nejsou a ani nebudou a už vůbec nebudou zakotveny v zákoně. A co není v zákoně, to se nemusí dodržovat. Takže, to bude zdravotní pojišťovna, která bude rozhodovat, co pacientovi uhradí a co nikoliv. http://www.blisty.cz/2008/5/21/art40660.html
    DUNAR_
    DUNAR_ --- ---
    VANEK: jen plkaj. navic je projekt na zuzeni magistraly na normalni ulici, omezeni rychlosti apod.
    VANEK
    VANEK --- ---
    Macháček stručně o pražské divadelní ostudě: http://hn.ihned.cz/c4-10140710-24803640-500000_d-bezradni-radni

    ... by měl vstoupit do jejích konfliktů s ohroženými divadelníky stát. Převzít část zodpovědnosti za udělování grantů - a magistrátu nechat starost o divadelní budovy.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Hlavní pilíř reformy zdravotnictví netvoří poplatky, ale zřízení institutu "řízené péče" známé zejména z USA. Je charakteristická majetkovým propojením privátních pojišťoven s poskytovateli zdravotní péče. V tomto systému nejenže pacient ztratí možnost volit si svého lékaře (bude ho léčit ten, koho určí pojišťovna), ale zároveň lékař - zaměstnanec majitele pojišťovny a dotyčného zdravotního zařízení - bude finančně motivován na péči utratit co nejméně. Opravdu špičkové péče se v takovém systému dostane těm, kteří budou schopni si připlácet si za drahé bonusy, nebo v případě potřeby prodají dům.

    Tento stav nemusí nastat bezprostředně po zavedení reformy. Pokud ale reformy projdou v současné podobě, nastaví takovou institucionální strukturu zdravotní péče, která k němu bude přirozeně (tržně) tíhnout. Finanční skupiny, které vyrostou kolem vzniknuvších privátních zdravotních koncernů (spojených pojišťoven a poskytovatelů péče) budou svůj zájem vytrvale prosazovat všemi prostředky a v odolnost Julínkem plánovaného Úřadu pro dohled nad (těmito) pojišťovnami nevěří snad ani on sám. Nejsem si jist, jestli v takovém systému chci jako pacient figurovat... http://www.blisty.cz/2008/5/20/art40646.html
    VANEK
    VANEK --- ---
    Bwuhaha... ehm: http://www.lidovky.cz/ve-stromovce-se-propadl-strop-tunelu-dw4-/ln_praha.asp?c=A080520_110128_ln_praha_bat
    Ostatně, jak Bém s ministry s velkou slávou plánovali za 1E10 Kč zatunelovat magistrálu, už se proti tomu ozvala postižená Praha 2: http://praha2.cz/default.aspx?ido=1124&sh=97064859
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Usnesení Evropské federace lékařů zaměstnanců (FEMS)
    FEMS se seznámil s reformními plány české vlády, které považuje za riskantní nevyzkoušený experiment, který odporuje evropským tradicím zajišťování zdravotní péče na solidárním principu.
    FEMS upozorňuje, že v žádné evropské zemi nebylo dosud zdravotnictví privatizováno v takové míře, jak navrhuje česká vláda. Zdravotní péče je v Evropě považována za službou ve veřejném zájmu, jejíž poskytování nelze ponechat pouze tržním mechanismům. http://www.blisty.cz/2008/5/20/art40643.html
    EM303
    EM303 --- ---
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    koureni reste v debatach
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CD0M3: to si snad upad, treba zakaz koureni na pracovisti je dost nutnost, ve chvili kdy to nechas na rozhodnuti na zamestanavateli, tak to bude vetsinou tak ze kuraci zacnou utlacovat nekuraci, kurak si muze odejit z pracoviste zakourit kdy chce, ale nekurak v tom musi bejt furt. tohle proste nejde, nejde se od koure a smradu izolovat.
    CD0M3
    CD0M3 --- ---
    DUNAR_: :) nicmene napr. takovy absolutni zakaz koureni napr. v hospodach (osobne bych rekl ze obecne "zakaz koureni na pracovisti" dany zakonem) je pekna hovadina. a legracku, kterou rovnez planovali (planuji), v podobe zakazu prodeje alkoholickych napoju v internetovych obchodech snad neni treba ani komentovat...

    nehlede na to, ze clanek sam o sobe je docela hloupy, a to nejen samotnym titulkem. obsah ve smyslu "poslanci chteji povolit koureni na uradech, nadrazich..." nejspis neznamena zakonem dane pravo si zapalit, nybrz nechat na danych uradech/nadrazich (atd.) jak s kourenim nalozi sami.
    DUNAR_
    DUNAR_ --- ---
    FREELA: Jistě pane ministře! Předal bych to na Ministerstvo sportu, tam to zařídí.
    FREELA
    FREELA --- ---
    Obrat: Poslanci chtějí povolit kouření skoro všude
    http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=605399
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    Pracovníci budou od července v prvních třech dnech nemoci dostávat 60 procent svého vyměřovacího základu, který se stanovuje z příjmu. Zákonodárci totiž nestihnou změnit zákon o nemocenské podle rozhodnutí Ústavního soudu, který neplacení dávek v prvních třech dnech nemoci od 30. června zrušil. Na jednání sněmovního sociálního výboru to řekl ministr práce Petr Nečas. Návrh nové úpravy předloží sněmovně na její červnové schůzi, platit by mohla od září.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam