POLEMIKA: Hyeny v českých lesích - Neviditelný pes
http://neviditelnypes.lidovky.cz/polemika-hyeny-v-ceskych-lesich-d3x-/p_spolecnost.asp?c=A110209_203017_p_spolecnost_wag
"Ivan Fuksa privatizační plány nyní kombinuje s jiným, ještě mazanějším plánem: veškeré práce ve veřejných lesích i veškeré vytěžené dřevo přenechá několika největším dřevařským společnostem. Říká, že na tom stát vydělá – gigazakázku dostanou firmy, které za to nejvíce zaplatí. Tuto koncepci popsal v programu, který nazval Dřevěná kniha. Příznačně hned v úvodu říká, že se nezabývá sociální a ekologickou stránkou hospodaření státních lesů. Navržená opatření přitom budou mít dramatické důsledky pro zdraví lesů."
"Ministr Ivan Fuksa navrhuje prodávat dřevo ve formě tzv. komplexní zakázky. Ta spočívá v tom, že těžební firmy si stromy samy pokácí, změří, ocení, odkoupí, odvezou, následně provedou sortimentaci a s mnohem větším ziskem prodají. Prodej se uskutečňuje po skácení stromu, kdy ještě není známá přesná kvalita dřeva. Státní podnik tudíž může tratit na množství i ceně prodávaného dřeva. Peníze budou chybět jinde – na zlepšení zdravotního stavu lesů, služby pro výletníky nebo ochranu přírody."
"Malé a střední pily v regionech, od kterých lidé na venkově nejčastěji kupují dřevo, zkrachují."
"Vliv největších firem je takový, že si vůči revírníkům a správcům Lesů ČR prosadí, co budou potřebovat. Jejich přirozeným zájmem je, aby měly z polesí rychlý zisk. Proto budou poškozovat lesy holosečným kácením či podobnými praktikami. Mají nakoupené harvestory a další techniku, která vydělává více, když pracuje na větších plochách, než při šetrnějším kácení po jednotlivých stromech. Revírník, který by chtěl mocné firmě vypovědět smlouvu za poškození lesa, dostane výpověď sám. České lesnictví přitom historicky spočívalo v odpovědnosti konkrétního hajného za svůj revír. Akciovka, která má omezenou lhůtu na spravování porostu (a vydělání na něm), žádnou osobní odpovědnost necítí."
Pro stát nevýhodný model prodeje dřeva ale není nový nápad Ivana Fuksy. Ředitel Sýkora podle něj už před necelým rokem jeden tendr vypsal. Měl tehdy zajištěné silné politické krytí – dozoroval jej předseda dozorčí rady Lesů ČR Pavel Drobil (ODS) a jiný její významný člen Jan Birke (ČSSD), nejbližší spolupracovník a šéf sekretariátu Jiřího Paroubka.
Drobilův poradce Martin Knetig, o té době řekl: „…co jsem zažil v Lesích [ČR] vedle Pavla, kde fakt, ale opravdu to byly krádeže za bílýho dne….“.
...jojo, pan Drobil ví, jak na to - proto je ideovým šéfem ODS, o níž zakladatel Klaus prohlásil, že je to strana podnikatelských a korporátních zájmů, nikoliv "občanská".