Právo 21.6.2012
Hledá se pět spravedlivých
Václav Klaus se zasloužil o lidská práva. To není pokus parodovat různé české zákony o zásluhách prezidentů o stát.
Není to ani pokus o výsměch prezidentovi, proslulému výroky o "zaplevelování" ústavy lidskými právy i tím, že vymohl pro ČR výjimku z platnosti Listiny základních práv EU. Po pondělku se jedná o fakt: prezident známý voláním do boje proti "humanrightismu" se zasadil o lidská práva, brutálně napadená poslanci vládnoucí koalice. To když odmítl podepsat novelu zákona, která umožňuje zakázat pobyt v obci za opakované přestupky. Prezident problém i vcelku přesně pojmenoval – jako populistickou snahu reagovat na problémy nikoli řešením příčin, ale větší mírou represe ve společnosti. Měl pravdu, když mluvil o trendu – kriminalizace chudoby a šikany chudých jsou součástí rozdělování společnosti (je pochopitelně jiná věc, jak k tomuto trendu sám Klaus přispěl).
Poslankyně Řápková patří k těm, kteří na tento trend vsadili úspěch svého politického byznysplánu. "Buď postavíme na stranu těch, kteří narušují život v naší obci, anebo na stranu těch, kteří jsou těmito narušovateli obtěžováni," burcovala před hlasováním kolegy – snad aby připomněla, že jí opravdu jde o rozdělování společnosti.
Návrh, který připomínal rakouskouherské pořádky, má zvláštní osud. Veřejný ochránce práv, Senát i vláda připomínají jeho protiústavnost. Když ale zkraje června přehlasovávala Sněmovna veto Senátu, zvedlo pro něj ruku 105 poslanců vládní koalice. Včetně členů vlády, která jej předtím odmítla. Včetně ministra spravedlnosti Pospíšila, který jej označil za "absurdní".
Proti zákonu nehlasoval ani jediný poslanec TOP 09, v naprosté většině ho podpořili. Právě tato strana se přitom vymezuje vůči Klausovi odkazem k evropským hodnotám a tváří se, že do toho zahrnuje také lidská práva. Předseda této strany chodil svého času lovit body i na protirasistická shromáždění. Kdo měl oči k vidění, mohl ovšem vidět už před volbami, že sociálnědarwinistický přístup této strany se s právy slabších a "problémových" mazat nebude.
Nyní vidíme, že poslanci strany, kterou do Sněmovny poslali také městští liberálové, bývalí voliči zelených a čtenáři Respektu, má ještě méně citu pro lidská práva než prezident Klaus.
Sto pět poslanců zvedlo ruce 5. června, po výzvě plzeňské právničky Řápkové, aby ukázali, zda jsou na straně "narušitelů", či "obtěžovaných". Uvidí se, zda se mezi nimi po prezidentově vetu najde aspoň pět takových, kteří podobné dvojrozměrné vidění společnosti odmítnou.
O autorovi: Ondřej Slačálek (Autor je politolog)