Obamova vlastní kampaňová organizace Organising for America nyní plánuje veřejná shromáždění na podporu zdravotnické reformy a podporu jí přislíbily některé odborové centrály, mezi jinými silná AFL-CIO. Mnoho komentátorů se v médiích distancovalo od populistické kampaně Republikánů, konzervativních uskupení a lobby zdravotnických korporací, jejíž organizátoři tvrdí, že jde o autentický projev lidového cítění. V řadě případů však byli usvědčeni z opaku, když došlo k veřejnému odhalení aktivistů, nicméně taktika přesto přinesla politický úspěch.
Obamův proslulý smysl pro správné načasování v tomto případě ztroskotal. Prezident si přál schválit zdravotnickou reformu ještě v srpnu, vyvinul kvůli tomu značné úsilí, ale kvůli antikampani se mu návrh prosadit nepodařilo, ačkoliv jeho Demokratická strana kontroluje Kongres. Navíc se zdá stále méně pravděpodobné, že reforma bude obsahovat systém veřejného, vládou garantovaného zdravotního pojištění; vypadá to na podobnou porážku jako v případě Clintonova pokusu z 90. let.
http://www.guardian.co.uk/world/2009/aug/09/obama-healthcare-reform-defeat
http://www.blisty.cz/2009/8/10/art48330.html
Politické důsledky této porážky se promítají do klesající popularity prezidenta. Podle nedávného průzkumu Quinnipiac University jeho podpora klesla na 50%, což znamená, že oproti červnu přišel o 7%. Stejnou ztrátu ukázal i výzkum provedený CNN. Důsledky ekonomické krize a odpor proti reformě zdravotnictví způsobily, že prezident poprvé vypadá jako slabý politik.