Nejbohatší rodina světa? Putinovi 'chataři' - www.lidovky.cz
http://www.lidovky.cz/nejbohatsi-rodina-sveta-putinovi-chatari-f1w-/ln_zahranici.asp?c=A111112_134014_ln_zahranici_OGO
Vladimir Putin dokázal během deseti let vybudovat podnikatelské impérium stmelené přátelskými a rodinnými pouty.
Za nejbohatšího muže planety byl letos na jaře časopisem Forbes vyhlášen mexický magnát Carlos Slim Helu (přesněji Helu & rodina). Nyní se ale musí žebříček boháčů přepsat. Zatímco majetek Mexičanovy rodiny se odhaduje na 74 miliard dolarů, ovládá podle britského listu The Sunday Times ruská korporace "Vladimir Putin & rodina“ plných 130 miliard. V tomto případě ovšem nejde o skutečnou rodinu, ale o skupinu příbuzných a kamarádů ruského premiéra a podle všeho budoucího prezidenta.
Uvedená výše majetku nemusí působit až tak impozantně vzhledem k tomu, že tržní hodnota ruského plynařského giganta Gazprom se odhaduje na cca 150 miliard dolarů a v případě největších světových korporací na dvojnásobek i více. Ve skutečnosti to ale má Putin zařízeno lépe než hlavy těchto obřích firem. Jeho impérium totiž nepatří ani státu, ani mu do jeho správy nemohou mluvit nepředvídatelní akcionáři. Lidé z jeho holdingu totiž dobře vědí, že k majetku si přišli jen díky úzkým osobním vazbám na hlavního bosse, a nebudou tak riskovat sebemenší porušení loajality vůči němu.
Podle britských i ruských novinářů tvoří jádro tak zvaného Putinova klanu nikoliv jeho příbuzní, ale přátelé z petěrburského klubu juda a tamního družstva chatařů Ozero. Patří sem například bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi, s nimiž se nejmocnější muž Ruska (a údajně druhý nejvlivnější muž světa) potýkal na tatami ještě v dětství. Na bratry je navázán i další judista a nyní zdatný podnikatel Alexandr Karmanov. Spoluzakladatelem judistického klubu Javara-Něva je i finančník Gennadij Tymčenko. Vysoce výnosné aktivity těchto judistů sahají od finančnictví přes stavebnictví, výrobu a dopravu válcovaných trub až po výrobu alkoholu.
"Chataři“, či přesněji sousedé Putinovy petěrburské rezidence, mají dokonce více majetku než sportovci. Jde především o Jurije Kovalčuka a Nikolaje Šamalova, kteří kontrolují finanční skupinu kolem banky Rossija (mimo jiné pojišťovnu Sogaz). Tento finanční ústav zaznamenal raketový vzlet právě v období první a druhé prezidentské vlády Vladimira Putina a podle opozičního politika Borise Němcova vytuneloval asi 60 miliard dolarů ze státního Gazpromu. Vladimir Jakunin, další soused z družstva Ozero, dnes řídí ruské dráhy, zatímco družstevník Arkadij Fursenko slouží státu coby ministr školství a vědy