Lucemburk - Jedenáct států eurozóny se v úterý dohodlo na tom, že prosadí společnou daň z finančních transakcí.
Jejím smyslem je nechat obchodníky na finančních trzích sdílet náklady krize, za kterou nesou svůj díl odpovědnosti.
Během úterní schůzky ministrů financí Evropské unie se stoupencům návrhu v čele s Německem a Francií nakonec podařilo překonat odpor Velké Británie, Švédska a dalších zemí propagujících ničím neregulovaný volný trh a získat pro plán dalších devět států eurozóny. Po mohutné diplomatické ofenzivě Berlína se k návrhu v úterý připojilo Španělsko, Itálie, Slovensko a Estonsko. Již dříve svůj souhlas vyslovilo Slovinsko, Rakousko, Belgie, Portugalsko a Řecko.
"Je to malý krok pro jedenáct zemí, avšak velký skok pro Evropu," parafrázoval známý výrok velitele kosmické lodi Apollo 11 Neila Amstronga náměstek rakouského ministra financí Andreas Schieder, citovaný agenturou Reuters.
"Cesta k tomu, aby se bankovní a finanční sektor podílely na hrazení nákladů krize je volná." Takzvaná Tobinova daň, pojmenovaná po nositeli Nobelovy ceny, americkém ekonomu Jamesi Tobinovi, který ji navrhl v roce 1972, má za cíl snížit rizika finančních trhů a přimět banky, hedgeové fondy a spekulanty zabývající se vysokofrekvenčním obchodováním na burzách cenných papírů, aby se podíleli na splácení veřejných dluhů, k nimž přispěli svými aktivitami
Podle eurokomisaře pro daňové otázky Algirdase Šemety se daň z finančních transakcí stane dalším významným zdrojem financování EU. Její příznivci si od ní slibují příjem ve výši 57 miliard eur ročně.
Eurozóna se dohodla na dani z finančních transakcí - Aktuálně.cz
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=759844