• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VIKNová média > kyberkultura, umění interaktivních médií, digitální média, transhumanismus
    CRUZ05
    CRUZ05 --- ---
    Výstava skupiny CZAKRA
    8.4.-10.4.2010
    vernisáž 8.4.2010 od 18:00

    Výstava se koná v rámci konceptu Galerie Teleport, v prostorách bývalého domovního krytu:
    „Modrá mlékárna“, Dvorecké náměstí 6, Praha 4, MHD zastávka Dvorce

    groupe.czakra@gmail.com


    CRUZ05
    CRUZ05 --- ---
    CRYTONKA
    CRYTONKA --- ---
    sháním literaturu o cyborgách...neporadí mi někdo?díky
    OTAKAR_KUBIN
    OTAKAR_KUBIN --- ---
    FRKY: ja bohuzel ne
    FRKY
    FRKY --- ---
    neměli byste nějake tipy na téma na 10 stránkovou seminárku o umění nových médií? jsem v časvém svrabu tak nejlépe s nějakou dobrou literaturou? díky
    MARURA
    MARURA --- ---
    KORINKOWICZ
    KORINKOWICZ --- ---
    CIANT Storm je interaktivní audio-vizuální projekt s tanečními prvky jdoucí za hranice klasického VJingu: hlavním motivem projekce jsou virtuální trojrozměrné prostorové scény a obrazce vytvářené v reálném čase. Tanečník na scéně pohyby těla ovládá svého avatara v tomto virtuálním světě, což umožňuje použití zařízení na snímání pohybu (motion capture). Hudební podklad zajistí dvojice DJs Igrazcech (CZ) Grimus (AUS)

    http://www.ciant.cz/index.php?view=details&id=35%3Aciant-storm&option=com_eventlist&Itemid=27&lang=cs
    CRUZ05
    CRUZ05 --- ---
    ALTIBO
    ALTIBO --- ---
    Dobrý článek...ale myslim si že lidi jako Federico Diaz svým počínáním tuhle kritiku vyvrací..Ale nevim, zase jsem článku uplně nerozuměl, je dost složitě napsaný
    PALO_FABUS
    PALO_FABUS --- ---
    přes rok starý text konečně online

    SVĚT POHLCENÝ TECHNOLOGIÍ: KRITIKA NOVÝCH MÉDIÍ
    http://www.divus.cz/umelec/article_page.php?item=1519
    MARURA
    MARURA --- ---
    physical computing workshop v Praze,18-20.3, organizuje Ciant
    MARURA
    MARURA --- ---
    ZARAKI_KENPACHI: diky :-)
    ZARAKI_KENPACHI
    ZARAKI_KENPACHI --- ---
    MARURA: nene, iPhone je na mě moc multifunkční věc, já rád na všechno svoji vlastní mašinku\zápisník\hračku, vládnu jenom starým černobílým siemensem....jinak se dívám na web, máš můj obdiv :)...až mám pomalu chuť v kooperaci s někým dalším něco z toho ukázat v čr
    MARURA
    MARURA --- ---
    JMF: myslis jako jestli delame svoje veci pod creative commons license?
    MARURA
    MARURA --- ---
    ZARAKI_KENPACHI: jojo me mrzelo ze sem ho nemela....z ty byls jeden z vyvolenych ?;-)
    ZARAKI_KENPACHI
    ZARAKI_KENPACHI --- ---
    MARURA:
    škoda, že nebylo více iPhonů
    JMF
    JMF --- ---
    ahoj. vyuzivate nekdo creative commons? pokud ano a mate zajem se objevit v databazi, ktera bude soucasti vzdelavaci vystavy FREE CULTURE v doxu od 18.3 do 19.5., napiste pro vic info na: jahoku@gmail.com.
    MARURA
    MARURA --- ---
    CIANT LAB MONDAYS

    March 1, 2010

    PEDRO REBELO, Director of Education at the School of Music and Sonic Arts at Queen’s University Belfast.

    ROBERT KING, artist-in-residence at SARC (Sonic Arts Research Centre) in Belfast

    Start: 6:30 PM (free entry, presentations held in English)

    Address: Kubelikova 27 in Prague 3 – Zizkov (near TV tower)
    Pedro Rebelo: Network performance: distance, notation and dramaturgy

    Pedro is a composer/digital artist working in electroacoustic music, digital media and installation. He has worked on the relationship between architecture and music in creating interactive performance and installation environments which include a series of commissioned pieces for soloists and live-electronics which take as a basis the interpretation of specific acoustic spaces. He is currently Director of Education at the School of Music and Sonic Arts at Queen’s University Belfast.

    On Monday evening Pedro will focus on challenges and opportunities posed by the design and production of network performance from the point of view of collaborative creative work. The presentation introduces performance works that have explored compositional and improvisational practice in a network context through the development of different modes of participation. These include communication strategies such as notation as well as open streaming platforms which invite participants to join distributed performance settings.

    http://www.sarc.qub.ac.uk
    Robert King: Social dynamics of networked spaces

    Rob King is a New Media artist, visualist, programmer and researcher based in Toronto, Ontario. He is currently the artist in residence at the Sonic Arts Research Centre at Queen's University in Belfast. His work explores the social dynamics of networked spaces, the potentials of mobile and ubiquitous computing, dynamic and generative processes and live electronic performance.

    Rob will give an overview of his work, and demonstrate one of his works named Tentacles - a unique application for the Apple iPhone/iPod touch turning your device into a mobile game controller enabling your participation in a multi-user, location-based game projected into public spaces.

    http://tentacles.ca

    http://vimeo.com/user421993/videos



    Support:

    Activities of CIANT have been co-funded by the City of Prague and the Municipality of Prague 3. This presentation has been funded with support from the European Commission,
within Culture Programme, CO-ME-DI-A project. This communication reflects the views only of the
author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may
be made of the information contained therein.





    CIANT | International Centre for Art and New Technologies

    http://ciant.cz
    FISHEYE_100
    FISHEYE_100 --- ---
    Diky. A framerate? Dobry?
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    FISHEYE_100: Evan's AVI Screen Capture. nezkousel jsem to na vyzobávání flash videa,... ale na googlearth to fungovalo dobre.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam