• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WHITESCORPIODR-DOS, MS-DOS, FREE-DOS
    KUBOW
    KUBOW --- ---
    BREGALAD: zkusil bych se podívat na `MODE CON` příkaz
    FreeDOS command: mode
    http://home.mnet-online.de/willybilly/fdhelp-dos/en/hhstndrd/base/mode.htm
    první bych asi jel po kompletním nastavení `mode con /status`
    a pak si hrál s počtem sloupců ` MODE CON [:] COLS=value`

    ale pravdou je, že by to bylo lepší odladit v nějakém lepším rozlišení, bez těch prvních pár sloupců to bude hádání ve větru...
    JINX
    JINX --- ---
    BREGALAD: Neda se to na monitor posunout v nastaveni?
    BREGALAD
    BREGALAD --- ---
    Dobrý den vespolek
    Mám dotaz ;-)
    Mám FreeDos běžící na MiniPC RB-262SXv2
    Připojeny mám 16:9 monitor přes vga.
    Pri startu zobrazuje normálně, ale systém (C:\)
    Zobrazí o 12 sloupců posunutý za levý okraj monitoru. Čili kurzor nevidím.
    Když spustim Win 3.11, nebo Arachne Browser, tak se zobrazí na cele ploše, ale Dosové hry mám částečně mimo obrazovku.
    Co s tím?
    Díky ;-)
    (Snad pochopíte - náhledový obrázek neudělám - nejde mi foťák na telefonu ;-/)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    RUTHAN: staci se zamyslet a udrzovat velikost mista na "malo" :D
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    RAINBOF: Tohle je jasny, Dosbox na tohle ma i nejakej woraround command.. DR-DOS by nekde mel mit i zdrojaky s FAT32 patchi, ale tohle jeste potreba dodelat.
    Nicmene pokud to nebude portovatelny na jiny disky, tak je to stejne mrtvy, jednoduse se to da pouzivat jen ve virtualu a tam zas nekde zvuk, respektive Vmware ted uz nejakej support ma (jen SB16, ale uz nefunguje zpetna kompatibilita s SB), ale porad to ma daleko k idealu.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    RUTHAN: ten problem typicky vychazi z toho ze mista je prilis. Pak dojde k preteceni a ukazuje to nesmysl
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Zkousel sem X her na DR-DOS, necastejsi problem je dany tim, ze to nejak spatne vraci velikost prazdnyho mista na disku s FAT32 (podle me ta impelemtentace neni hotova.. a to i po opatchovani patchi co se vali na netu).. takze si asi hra mysli, ze je to ho malo, neprisel nekdo na to jak to restit?

    Jinak pokud by to nekoho zajimalo otestoval jsem kompatibilitu asi 150 her s DR-DOS dosem - list DR-DOS compatibility:

    This document is shared publicly and can be viewed in following URL:
    RuThaNs DR-DOS-OpenDOS 7.01.06 MultiTasking Games compatibility Testing - Zoho Sheet
    https://docs.zoho.com/sheet/published.do?rid=9ywhw81f9e4fdbc9347af818fd20113524552

    Pak jeste nepovedlo se nekdo zavadet DR-DOS vedle MS-DOS, co jsem se dival, tak to jde nejak NT bootloaderem, kterym se prehodi nejaka zaloha hlavicky disku, ale jeste nepovedlo se mi to prenest na jiny system, protoze tam je samozrejme ta geometrie udelana jinak.

    Jinak s DR-DOS mam smysl se mrvit, asi jen kvuli multitaskingu, pokud se vam hodil.
    VLAK
    VLAK --- ---
    ciste nahodou, nevali se vam nekomu doma soundblaster awe32/awe64 zvukovka, ktere byste se chteli zbavit/byli ochotni ji zapujcit?
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Mate vyzkoušen nějakej zpomalovač pro DOS 7.1?
    A5A
    A5A --- ---
    - nejlepší by bylo editovat ručně nějaký soubor stávajícího rozložení a prohodit tabulku znaků, netušíte kde?
    A5A
    A5A --- ---
    Jak nastavit qwertz klávesnici ve FREE DOSU? Jsou tam dvě sady české klávesnice, ale všechny jsou programátorské.

    Díky za případný odkaz.
    BUKVAJZ
    BUKVAJZ --- ---
    Ahoj.Čekněte prosím můj kanál. Vytvářím novou sérii videí zaměřující se na staré dosové hry. Dunou2 počínaje..
    BukvajzTV - YouTube
    http://www.youtube.com/user/BukvajzTV
    DAVESADE
    DAVESADE --- ---
    Tak vyřešeno, stačilo SYS na D:, naformátovat, zkopírovat a jede.
    DAVESADE
    DAVESADE --- ---
    A další oříšek.

    Mám dva disky - C a D. Na disku C je vytvořená partition s FAT16 - 130 MB. Nabootoval jsem z diskety DOS6.22, FDISKem jsem nastavil aktivní partition a pak naformátoval s parametrem S. Nyní je možné bootovat z disku C.

    Na disku D mám instalaci Windows 95. Potřebuji ji dostat na disk C. Teoreticky by mělo stačit zkopírovat patřičné soubory a adresáře, ale ejhle - Windows nejdou spustit na DOS 7.0 a nižší. Když dám v DOSovém režimu příkaz VER, vypíše mi to "Windows 95".

    Poslední krok se zdál být jasný - zkopíruju soubory command.com, io.sys a msdos.sys z disku D na C. Jenže ouha. Jakmile tohle udělám, disk C přestane bootovat.

    Je na to nějaká rada?

    (Nemohu použít disketu z W95 - nemám ji a nestačí mi image, potřeboval bych ji fyzicky).
    MIKE23
    MIKE23 --- ---
    Poradi mi nekdo, jak v DOSu vypsal z adresare pouze posledni vytvoreny soubor? Nyni umim vypsat vsechny soubory prikazem DIR, ale potreboval bych jen jeden, ten posledni ...
    DAVESADE
    DAVESADE --- ---
    Hledám nějakou ideálně free utilitu, která umí pod DOSem vytvářet partitiony. Mám tři fixní velikosti a čtvrtá se má vytvořit "do konce". Podmínkou je, aby šlo utilitu spouštět automaticky skriptem, jelikož má jít o součást image pro notebooky. Za jakoukoliv radu díky.
    FARES
    FARES --- ---
    pridano nove tema: dosbox - nastaveni, site, zvuk, win 3.x, programy, ...
    Uzivatele DOSu a jemu podobnych OS mohou zde doplnit, ci najit jiste neco zajimaveho.
    MYSZO
    MYSZO --- ---
    Hello mam dotaz, existuje nejaká moznost jak mit dos okno pres vzdalenou vesti nez je zakladni ?
    FERENCZY
    FERENCZY --- ---
    RCR: aha vidis, toho jsem si ani nevsiml. jo, to nebylo vhodne zvoleno :)
    RCR
    RCR --- ---
    FERENCZY: no, zas jsem o neco chytrejsi, akorat me zmatlo, ze se ptal v klubu o dosu...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam