GHOSTDOG: majetek se ochranit neda, lze ochranit zivoty a to docela jednoduchym zpusobem - vcas ty lidi varovat. Napriklad na Sri Lanku (nejvetsi pocet umrti) se ta vlna dostala asi za dve hodiny od zemetreseni, pokud se odecte cas potrebny na overeni vzniku vlny, jejiho sireni a velikosti, tak dle meho mineni porad zbyva dost casu na to, varovat lidi, aby se presunuli aspon kilometr od pobrezi. Samozrejme ted je kazdy generalem, ale ja aspon doufam, ze se z tohoto pripadu vlady jednotlivych statu pouci a investuji prostredky (ktere nejsou uplne zanedbatelne, ale zase nijak prehnane vysoke, a i v techto ne tak rozvinutych statech by se bohate vratily zpet v poctu zachranenych zivotu) do systemu vcasneho varovani. Dalsi vec je, ze by na to jiste nemusely byt samy, protoze takovy system by pokryval celou oblast bengalskeho zalivu a indickeho oceanu. Vcasna informace je mnohdy daleko lepsi nez vsejaka ochrana zarizeni.
GHOSTDOG: nota bene tuto oblast zasahuji vlny tsunami pravidelne (namatkou 1797, 1833, 1843, 1861, 1883...) pouze clovek ma neuveritelne kratkou pamet. A bohuzel v nejvice ohrozenych mistech zije nejvetsi koncentrace lidi - ty mista jsou totiz zaroven urodna a jednoducha pro zivot. Obcas se divim, kde vsude jsou ochotni si lide postavit domy. Na druhou stranu chapu, ze mnohdy nemaji jinou moznost, ale i v tom pripade bych se snazil zit nekde jinde nez v rizikovych oblastech.
Timto prispevkem nechci nijak zmensit ci zlehcit hruzu, ktera se tam v nedeli odehrala, jen poznamenat, ze se ji z velke casti dalo predejit.