Hele ten system neni tak nakladny, navic neslouzi pouze jedny zemi ale cele oblasti v tomto pripade by slouzil celemu pobrezi bengalskeho zalivu, indonezskych ostrovu a indickeho oceanu, to znamena, ze by se naklady dale snizily rozdelenim mezi zucastnene zeme. Informace o blizici se vlne a nebezpeci dokonce dostala indicka vlada (ta to priznala), tato informace se pak ale nedostala dal k mistnim uradum primorskych stredisek.
Katastrofe by se nezabranilo (materialni skody by byly stejne), zabranilo by se ale podstatnou merou ztratam na lidskych zivotech (krome oblasti primo u epicentra). Vlne trvalo nejmene 2 hodiny, nez se dostala od epicentra k pobrezi indie, sri lanky a nejmene 1 hodinu k pobrezi thajska. Za tu dobu by se i s rezervou na overeni, zda vlna vznikla, jak intenzivni a jakym smerem miri nejvetsi napor, stacilo evakuovat vetsinu lidi na bezpecne misto, protoze nejhure postizene oblasti jsou primo u more do 500 metru.
Cili stala se katastrofa, je treba poskytnou veskerou dostupnou pomoc aby se situace dale nezhorsovala a navic je nutne prinut (a imho i tlakem zvenci) zucastnene staty, aby vybudovaly ne zase tak nakladnou sit (samotne zarizeni je v podstate levne a zalozene na gps, drazsi je vytvorit komunikacni sit ala sit mobilnich telefonu, kterou by se informovaly urady, ktere by to vyhlasily nejakym mistnim tlampacovym rozhlasem). Pokud to neudelaji, koleduji si o dalsi podobnou situaci, protoze tohle bylo z hlediska dlouhodobejsich pomeru zcela bezne zemetreseni a do 50 let se urcite objevi dalsi s podobnou intenzitou.