• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WHY2BEpřírodní kosmetika aneb patlimatli, které neubližuje
    GIRAFFKA
    GIRAFFKA --- ---
    MARGARITKA: ..až na to,že jen s deokrystalem nevydržim nesmrdět.. a štípe a dráždí,když se holim nějak intenzivněji.. nedělá takový skvrny,jako chemka,ale přinejmenšim se na oblečení dělaj solný mapičky (samo,vypratelný).

    takže to nemá bejt hana kamence,ale níže uvedená reklama taky nemusí mít na 100%pravdu

    teď jsem na léto najela na přítelův chemickej sprej bez hliníku a parabenů-s tim jedinym po celym dni nesmrdim.. pak jsem zjistila,že víc ženskejch užívá pánský deodoranty/antiperspiranty, že prej jsou účinnější.
    tuší někdo proč to? počítá se s tim,že ženský se stejně z principu přes den budou chtít převonět nebo se myslí,že jsou chlapi větší smraďoši?
    MARGARITKA
    MARGARITKA --- ---
    Ted sem narazila na clanky o kamenci a zaujalo mne, na co vsechno je prospesny a ze ho lide pouzivaji od nepameti...mela jsem ho zafixovany jen jako deodorant... ale stale nenalezam zadne info o jeho skodlivosti (hlinik), opravdu by mne zajimalo, jak to je...

    má silně stahující účinky na kůži
    spolehlivě zastavuje drobná krvácení nejen na obličeji a po holení
    omezuje pocení v podpaží i nohou (mnohonásobně více než dnešní antiperspiranty a deodoranty)
    při popálení pokožky (sluncem i ploténkou vařiče) příjemně chladí
    nebrání přirozenému výparu potu, tím fyziologickému ochlazování v období letních veder
    účinek je mnohahodinový; opakovaná aplikace během dne je možná, ale zbytečná
    při pravidelném používání se postupně zúží vývody potních kanálků v kůži a nadbytečné pocení se normalizuje (období puberty)
    svým antibakteriálním účinkem rozkladu potu bakteriemi zabrání nepříjemným tělesným pachům
    je čistě přírodní krystalickou látkou bez chemických konzervantů
    při dlouhodobém používání nehrozí vznik alergií
    spolehlivě odstraní bolest i otok při bodnutí hmyzem (komárem, včelou i vosou)
    zjemní pleť příznivým pH (vhodné pro akné)
    po aplikaci na pokožku nepálí ani neštípe, nedráždí
    působí jako spolehlivá prevence zánětům pokožky (působí antibakteriálně)
    nezpůsobuje na oděvu nevzhledné skvrny
    kousek kamence nezabere v kabelce téměř žádné místo (výhodný na cesty, do školy i kanceláře)
    aplikace je velmi jednoduchá (pouze navhčíme vodou)
    životnost 1 kousku kamence při denním použití je mnoholetá
    nemá žádné negativní vedlejší účinky při dlouholetém používání
    taky prý pomáhá proti plísním např. na nohách


    TAMARIX
    TAMARIX --- ---
    TABBY: Nee, takhle jsem to nemyslela. Sekundární chemii se nevyhneš nikdy, spíš mi šlo čistě o ten přístup při pěstování palmy olejné. Palmu olejnou můžeš jako cokoliv pěstovattaky šetrně http://cs.wikipedia.org/wiki/Palma_olejn%C3%A1 .
    GALE
    GALE --- ---
    LOMILOMI: V d-Testu zkoušeli jejich prací účinnost. Použili několik těchto pracích ořechů a jako srovnání vyprali prádlo ve vodě o stejné teplotě. Voda má celé čáře vyhrála. Toliko asi k jejich pracím vlastnostem.
    WITCHIE
    WITCHIE --- ---
    Takze, praci mydlovy sliz ze savon de marseille - uvedu pomery jak je pouzivame my, pokud mate nadoby jinych rozmeru (my delame vzdy 3 po 1,5 litru) tak si to prepocitate:
    - savon de marseille v tuhem stavu BEZ glycerinu - 130g
    - jedla soda - 3-4 lzice (pouzivame takove ty odmerky na peceni)
    - 4,5 litru horke vody

    - mydlo nastrouhat na JEMNEM struhadle (s hrubym se mydlove piliny dostatecne nerozpusti)
    - pridat sodu
    - zalit horkou vodou cca do 2/3, promichat, nechat pul hod odpocinout, promichat, dolit zbytkem (doohrate) vody, promichat
    - po vychladnuti pridat par kapek (10-15) levanduloveho esencialniho oleje

    Hotovo :)

    PRANI - DULEZITE (kvuli predejiti zaneseni pracky):
    - na 1 pracku max 60ml, dat do odmerky a tu PRIMO DO BUBNU S PRADLEM
    - do oddeleni na avivaz - 1-2 lzice obycejneho alkoholoveho octa
    - prat na 40 stupnu ci vice
    MARGARITKA
    MARGARITKA --- ---
    LOMILOMI: a jaky pomer oliva-vavrin preferujes?? Cim vetsi podil vavrinoveho oleje, tim je mydlo drazsi, tak jestli je v necem lepsi a ma jeste priznivejsi ucinky na pokozku nebo je to treba hodne "silne" a staci to prumerne (13-20%)...?
    TABBY
    TABBY --- ---
    LOMILOMI: Myslis jadrove mydlo, nebo praci orechy?
    LOMILOMI
    LOMILOMI --- ---
    TABBY: a co treba myci jadra, mate s tim zkusenost?
    WOCKOO
    WOCKOO --- ---
    LOMILOMI: díky, vypadá to docela zajímavě. Navíc jsem zjistila, že by ho měli mít u nás v bioobchodě, tak asi vyzkouším
    TABBY
    TABBY --- ---
    LOMILOMI: Alepo je ted kazdou chvili ve zpravach. Nevim nevim, jak to bude s dodavkami mydla :-/
    LOMILOMI
    LOMILOMI --- ---
    LOMILOMI: Nasla jsem : "savon au fiel"
    LOMILOMI
    LOMILOMI --- ---
    WOCKOO: nejak systemove to nesrovnavam. Ostatni "prirodni" mydla, se kterymi jsem se setkala obsahuji spoustu primesi, proto pouzivam mydlo z Aleppu (nebo jak se tomu cesky rika)
    WOCKOO
    WOCKOO --- ---
    LOMILOMI: a vidíš nějaký rozdíl oproti jiným přírodním mýdlům?
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    TABBY: Tak ja mam lepsi zkusenosti s kostkou Zlucoveho mydla nez tekutou variantou.
    Nedala by si povalujici tuba vyuzit na domaci tekute mydlo, myslim si, ze by se zlucove mydlo dalo postrouhat a pridat trochu vody, pripadne i sul na skvrny ci sodu.
    LOMILOMI
    LOMILOMI --- ---
    TABBY: Diky za typ, to zni suprove. Denne spotrebovavam spoustu Vanishe (bohuzel). Blba otazka, nevis, jak se tomu rika francouzsky?
    LOMILOMI
    LOMILOMI --- ---
    WOCKOO: je to tradicni prirodni mydlo z olivoveho oleje s +/- primesi bobkoveho listu. Dela se tradicne v Syrii v meste Aleppo / Alep (?), susi se ve sklepe strasne dlouho. Nevoni - ma takovou specifickou vuni, kazde je unikat. Moje neter rikala, ze to voni jak bahno, takova zemita mydlova vune.
    Pouzivam ho uz leta na telo, obcas na oblicej. Na vlasy ne, mam dlouhe vlasy a mame dost tvrdou vodu, asi by to nedopadlo.
    TABBY
    TABBY --- ---
    LOMILOMI: Skvele :-) Mladsi dcerka mi v pondeli spadla do boruvek a diky zlucovemu mydlu jsou bez skvrn jak zlute satecky, tak ruzovy klobouk.

    Zlucove mydlu beru z DM, kostku. Stoji neco kolem 20 Kc. Flek navlhcim, potru mydlem, zavinu (prelozim skvrnu na pul, tzn. aby boruvky byly na boruvkach) a dam do kose na spinave pradlo. Az prijde rada na tu kterou barvu, hodm namydleny kus do pracky spolecne s ostatnimi vecmi a vyperu. Delsi pobyt mydla na skvrne je vylozene zadouci, nemelo by to vyschnout.

    Zlucove mydlo funguje dobre na skvrny od jidla a stolice. Dostavam tim dolu take spinu ze sustaku (abych je nemusela denne prat). Pokud hledas ekologicke reseni na skvrny, je zlucove mydlo to prave.

    (Prodava se jeste tekuta verze s aplikatorem. Ta taky neni spatna, akorat je pomer cena vykon daleko min priznivy. A zbude ti pak ta plastova tuba, takze ekologie nic moc. )
    WOCKOO
    WOCKOO --- ---
    prosím rozšiřte mi trochu obzory- to Aleppo mýdlo- na co ho používáte a jaké má účinky?
    dívala jsem se na internet na složení a tak, ale zajímaly by mě osobní zkušenosti, používáte i na vlasy, jak na ně působí?
    + kde v Praze se to dá koupit v kamenném obchodě?
    LOMILOMI
    LOMILOMI --- ---
    TABBY: ne, jak to funguje?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam