• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ELIDORKalendarium - zajímavé události a výročí - bez ohledu na datum
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Vědci prý našli kráter po Tunguském meteoritu
    http://technet.idnes.cz/vedci-pry-nasli-krater-po-tunguskem-meteoritu-fq1-/tec_vesmir.asp?c=A070626_175843_tec_vesmir_vse

    Téměř před sto lety otřásl Sibiří tajemný výbuch. Vědci už dlouhá léta tvrdí, že ho s největší pravděpodobností způsobil meteorit. A nyní se zdá, že objevili i kráter.
    V centrální Sibiři byl 30. června roku 1908 zaznamenán mimořádně silný výbuch, který se připisoval pádu velkého meteoritu. Ten měl navíc podle předchozích odhadů vybuchnout až deset deset kilometrů nad povrchem Země.

    Rána byla tak veliká, že ji zaznamenali lidé v okruhu tisíce kilometrů. Pozdější výpravy zjistily, že došlo k vymýcení více než 50 milionů stromů na ploše kolem 2000 kilometrů čtverečních. Jak uvádí server BBC, síla výbuchu odpovídala počtu zhruba tisíci atomových bomb svržených na Hirošimu, tedy 20 milionům tun klasické trhaviny TNT.

    Právě nebývalý rozsah škod, pozorování letící ohnivé koule a především to, že doposud nebyly objeveny žádné části tělesa či kráter po něm, vyvolalo řadu spekulací o původu zkázy. Na řadu se tak dostaly mimozemské civilizace, elektrické výboje, antihmota či černá díra.
    ...
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Každý, kdo se v Česku zajímá o archeologii či speleologii, musí dříve či později narazit na jméno Karla Absolona. Tento moravský vědec světového významu, od jehož narození uplynulo 16. června 130 let, mimo jiné prozkoumal a pomohl zpřístupnit jeskyně Moravského krasu, vedl výzkum pravěkého sídliště lovců mamutů v Dolních Věstonicích, které proslavil především nález Věstonické venuše, či prozkoumal rozsáhlé krasové terény v Chorvatsku a popsal desítky neznámých živočišných druhů z jeskyní.
    http://www.ceskenoviny.cz/magazin/zajimavosti/index_view.php?id=257498

    Absolon byl jedním z prvních vědců, který namísto pouhého bádání v knihách sestoupil do podzemí, potápěl se v podzemních vodách, razil tunely a jako první slanil na dno propasti Macocha. Mimo jiné prozkoumal jeskyni Pekárna, objevil Punkevní jeskyně a prorazil odvodňovací štoly na Punkvě, což umožnilo podzemní plavbu z Macochy do Pustého žlebu.

    Těmito objevy Moravský kras zařadil mezi největší speleologické lokality v Evropě a Brno se díky němu stalo jedním z center archeologického, antropologického a speleologického výzkumu. Vedle Moravského krasu však zkoumal také krasová území v Chorvatsku, ve Francii i Anglii. V podzemí objevil desítky drobných živočichů, z nichž některé nesou jeho jméno.

    Druhou významnou oblastí Absolonova zájmu byla pravěká archeologie. Vedl výzkum naleziště v Dolních Věstonicích, kde se našly kosti a opracované pazourky a dokonce plastika mamuta. Z lokality učinil jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť své doby. I když byla mnohá věstonická prvenství následnými objevy ve světě překonána, kosterní pozůstatky lovců jsou stále největším dochovaným vzorkem moderního Homo sapiens starším více než 20.000 let.

    V červenci 1925 tam jeho tým objevil v jednom z ohnišť sošku ženy z pálené hlíny - Věstonickou venuši. Zhruba 25.000 let stará soška, nejstarší známé použití pálené hlíny, a tedy i možný doklad počátků keramiky, se stala světovou senzací. A ač se stejně staré plastiky z pálené hlíny našly i v sousedních Pavlovicích a v Předmostí u Přerova, stala se nejslavnějším archeologickým nálezem v Česku. Absolon totiž uměl své objevy náležitě propagačně využít, čehož mimo jiné využíval při shánění sponzorů. Kolem věstonické sošky například prý rozšířil mýtus, že mu za ni někdo z Ameriky nabízel 40 milionů korun.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Zemřel bankéř Guy de Rothschild
    http://www.novinky.cz/ekonomika/zemrel-banker-guy-de-rothschild_117044_2vduu.html



    Baron Guy Edouard Alphonse Paul de Rothschild, jak zní jeho celé jméno, byl představitelem francouzské větve rozsáhlé rodiny a mezi jeho přátele patřili ve své době i známí politici. Rothschildův majetek ale v určitých okamžicích kolidoval s událostmi, které utvářely 20. století.

    Narodil 21. května 1909 v Paříži, kvůli židovskému původu ji ale za druhé světové války opustil a útočiště našel ve Spojených státech. Později se přesunul do Londýna, kde se přidal k organizaci Free French generála Charlese de Gaulla.

    Po válce se Rothschild do Francie vrátil a podařilo se mu rodinné jmění obnovit. V roce 1967 zasedl do čela rodinné banky Rothschild Freres, kterou řídil do roku 1979. O dva roky později se však banka stala obětí rozsáhlého znárodňování, které prosadil tehdejší prezident François Mitterand. Podobný osud postihl většinu soukromých bank ve Francii.

    Rothschild v roce 1982 Francii opustil podruhé, o tři roky později ale hořkost odložil a vrátil se z New Yorku zpět do Paříže. Rothschildův syn David později následoval příkladu svého otce a začal s obnovou rodinné sítě bank. V roce 1987 byla jeho snaha završena vytvořením ústavu Rothschild & Cie Banque.

    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    V Peru objevena nejstarší sluneční observatoř západní polokoule
    Tvoří ji třináct kamenných věží, které jsou 2300 let staré a jsou poskládány od severu k jihu v řadě na hřbetě jednoho z kopců při peruánském pobřeží.

    http://www.novinky.cz/koktejl/v-peru-objevena-nejstarsi-slunecni-observator-zapadni-polokoule_110720_e9gbo.html

    Chankillo, ležící v poušti asi 400 kilometrů severně od peruánské metropole Limy, je již dlouhou dobu známé jako rozsáhlé obřadní centrum předincké kultury, které zahrnuje mohutné opevnění, řadu náměstí a budov včetně chrámu. Doposud však nikdo přesně nechápal, k čemu v tomto středisku sloužila 300 metrů dlouhá řada věží, posazených na nedalekém nízkém kopci.

    Věže, které mají pravoúhlý půdorys a z nichž každá se rozkládá 75 až 125 metrech čtverečních, jsou v relativně dobrém stavu a na vrcholovou plošinu každé z nich vedou dvě schodiště. Mezi nimi jsou pravidelné, asi pětimetrové mezery.

    Psané záznamy ukazují, že Inkové prováděli pozorování slunce před rokem 1500 našeho letopočtu a že jejich náboženství bylo založené na uctívání slunce. "Víme, že v době Inků byly takovéto věže používány k pozorování slunce kolem doby slunovratu, což naznačuje, že se jisté prvky tohoto kultu objevovaly podstatně dříve," uvedl odborníka na archeoastronomii Clive Ruggles.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Za vyhlazením neandrtálců stála velká sucha a mrazy
    http://www.novinky.cz/koktejl/za-vyhlazenim-neandrtalcu-stala-velka-sucha-a-mrazy_109914_u93r6.html

    Zdá se, že to byly právě mrazy a sucha, která stála za ukončením etapy člověka neandrtálského. Tvrdí to alespoň studie Gibraltarského muzea ve Španělsku. Příbuzní dnešního člověka vymizeli z povrchu zemského ve většině částí Evropy přibližně před 35 tisíci lety.

    Data z posledního výzkumu muzea v jižní oblasti Pyrenejského polostrova ukazují, že tamější populace byla vymýcena následkem ochlazení přibližně před 24 tisíci lety. Prudká změna klimatu způsobila zřejmě velká sucha a tím na neandrtálce vytvořila velmi nepříjemný tlak. Sucha pak snížila zásoby čerstvé pitné vody a zabila zvířata, která neandrtálci lovili.
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    Miroslav Zikmund (1919)

    Český cestovatel, prozaik a publicista Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919. Společně s Jiřím Hanzelkou uskutečnili v letech 1947 až 1950 vozem Tatra cesty do Afriky a Latinské Ameriky, v letech 1959 až 1964 pak do Asie a Oceánie. Natočili řadu fi lmů a psali cestopisy. V sedmdesátých letech nesměli publikovat, jejich práce zůstaly v rukopisech. Až v roce 1990 vyšla ekonomická a politická analýza bývalého Sovětského svazu s názvem Zvláštní zpráva č. 4, vypracovaná v roce 1964. Už bez Hanzelky navštívil Zikmund v letech 1992 a 1994 Austrálii, kde natočil dokument o skalních malbách domorodců.

    1394 - zemřela Alžběta Pomořanská (narodila se v roce 1347), v pořadí čtvrtá manželka Karla IV.
    1477 - byla zaslána první známá valentýnka na světě - Margery Brews ji napsala svému snoubenci Johnu Pastonovi.
    1483 - narodil se Zahíruddín Muhammad Bábur, indický politik, spisovatel a vojevůdce, zakladatel Mughalské dynastie a říše v Indii. Zemřel v roce 1530.
    1779 - zemřel James Cook (narodil se v roce 1728), britský mořeplavec a objevitel.
    1870 - narodil se Ludwig Czech, politik, jeden z hlavních činitelů pročeskoslovenského německého aktivismu. Zemřel v Terezíně v roce 1942.
    1876 - Američané Alexander Graham Bell a o dvě hodiny později Elisha Gray podali patent na vynález telefonu.
    1878 - narodil se Bohumil Kafka, sochař. Zemřel v roce 1942.
    1919 - narodil se Miroslav Zikmund, český cestovatel, prozaik a publicista.
    1929 - členové Al Caponeho gangu postříleli v podzemní garáži v Chicagu sedm neozbrojených členů konkurenčního gangu Bugse Morana - takzvaný svatovalentýnský masakr.
    1932 - narodila se Harriet Andersson, švédská herečka.
    1932 - narodil se Alexander Kluge, německý režisér, scenárista, producent a spisovatel.
    1933 - narodila se Míla Myslíková, herečka. Zemřela v roce 2005.
    1935 - narodil se Otakar Chaloupka, spisovatel.
    1942 - narodil se Michael Bloomberg, americký mediální magnát a starosta New Yorku.
    1943 - narodil se Petr Oliva, herec.
    1945 - spojenecká letadla bombardovala Prahu; zahynulo na 700 lidí, dalších 1000 bylo zraněno; zasaženy byly i obytné čtvrti, poškozeny budovy Emauzského kláštera a Palackého most.
    1945 - narodil se Hans Adam II., lichtenštejnský kníže.
    1946 - na Pennsylvánské univerzitě v USA byl spuštěn první čistě elektronický počítač ENIAC.
    1946 - byla znárodněna britská centrální banka Bank of England.
    1947 - narodil se Pham Tuan, první a jediný vietnamský kosmonaut.
    1954 - narodila se Lenka Filipová, zpěvačka a kytaristka.
    1956 - byl zahájen 20. sjezd KSSS, na kterém generální tajemník ÚV Nikita Sergejevič Chruščov v tajném projevu odhalil zločiny Stalinovy éry; sjezd skončil 25. února 1956.
    1956 - narodil se Michal Pavlíček, kytarista a skladatel.
    1963 - narodil se David Matásek, herec.
    1966 - narodil se Petr Svoboda, hokejista.
    1970 - Československá televize vysílala první barevný přenos (z Mistrovství světa v lyžování ve Vysokých Tatrách).
    1975 - zemřel sir Julian Sorell Huxley (narodil se v roce 1887), britský biolog a spisovatel, první generální ředitel UNESCO.
    1988 - zemřel Frederick Loewe (narodil se v roce 1901), americký hudební skladatel, autor muzikálu My Fair Lady.
    1989 - vůdce íránské islámské revoluce ajatolláh Chomejní vyzval své stoupence, aby zavraždili britského spisovatele Salmana Rushdieho, jenž svou knihou Satanské verše údajně zhanobil islámské náboženství.
    1990 - papež Jan Pavel II. jmenoval pět nových sídelních biskupů - po desetiletích bylo obsazeno všech 13 československých diecézí.
    1997 - Poslanecká sněmovna schválila českoněmeckou deklaraci usnesením, které navrhla ČSSD.
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    Středa 14. února je 45. dnem roku 2007, do konce roku zbývá 320 dní.

    Svátek má Valentýn.

    Je to jméno latinského původu a znamená "zdravý, silný". K jeho známým nositelům patří ruský spisovatel Valentin Rasputin či běloruský pěvec Valentin Prolat. Patronem tohoto jména je biskup a mučedník Valentin z Terni, který byl podle legendy 14. února 269 sťat za to, že proti vůli císaře tajně oddával milence. Čtrnáctý únor se zejména v anglosaském světě slaví jako svátek zamilovaných.

    František, prvorozený syn císaře Leopolda II., který se narodil 14. února 1768, byl císařem prvním a zároveň posledním. Po smrti svého otce se stal jako František II. císařem Svaté říše římské národa německého, kterou však v roce 1806 pod Napoleonovým tlakem rozpustil. Již o dva roky dříve se však prohlásil prvním císařem rakouským a stal se Františkem I. Za jeho více než čtyřicetileté vlády v monarchii zakotvil konzervativní, byrokratický politický systém, uzavírající se všem novým myšlenkám.

    Jeden z nejvýznamnějších českých sochařů Bohumil Kafka je znám především díky své jezdecké soše Jana Žižky na pražském Vítkově. Kafka je autorem i několika dalších monumentálních realizací, jakými jsou pomníky Josefa Mánesa v Praze či Milana Rastislava Štefánika v Bratislavě. Krom toho vytvořil například řadu radikálních symbolických plastik (Somnambula, Šílení, Mumie) či portrétních plastik, plaket a náhrobků. Kafka se narodil 14. února 1878, zemřel 24. listopadu 1942.

    Rýma a nachlazení, žloutenka typu C nebo AIDS jsou nemoci, které mají jedno společné - vyvolávají je viry. Poprvé viry od bakterií odlišil až ruský botanik Dmitrij Ivanovskij, který hledal původce takzvaného mozaikového onemocnění tabáku. V žádném vzorku nakažlivé mízy však nic nenašel, až prohnal mízu takzvaným bakteriálním filtrem. Bakterie, které bývají několikrát větší, se zachytí, filtrát byl měl být tím pádem nenakažlivý. Když jím ale badatel zalil zdravé rostliny tabáku, tak mozaikovou nemoc přesto dostaly. To dokazovalo existenci ještě menších původců nemocí než jsou bakterie. O svém objevu poprvé informoval na mimořádném zasedání Imperátorské akademie věd 14. února 1892. Ještě před skončením 19. století pak Holanďan Martinus Beijerinck nazval neznámý infekční činitel virus (latinsky jed).

    Již osmaosmdesáté narozeniny oslaví 14. února český cestovatel Miroslav Zikmund. Zikmund se svým parťákem Jiřím Hanzelkou, který zemřel před čtyřmi lety, projezdil svět bez nadsázky křížem krážem. Vždyť byl ve více než sto zemích Evropy, Asie, Ameriky, Afriky, Austrálie a Oceánie. Na první cestu se Zikmund s Hanzelkou vydali vozem Tatra 87 v roce 1947. Během jejich putování vznikaly desítky poutavých reportáží, filmových dokumentů a knih zachycujících atmosféru života v exotických zemích. Po roce 1968 však upadli v nemilost tehdejšího komunistického režimu a na veřejnosti se tak začali objevovat až po roce 1989.

    Narozeniny slaví:

    herec Petr Oliva (1943)

    britský režisér Alan Parker (1944)

    zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová (1954)

    hudebník Michal Pavlíček (1956)

    herec David Matásek (1963)
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    14.února

    "NAD VŠÍM VÍTĚZÍ LÁSKA: I MY SE PODŘÍDÍME LÁSCE."
    (Vergilius)

    Svátek mají Valentin (z Terni), Jan (Křtitel od Početí).

    Dnes se shodují kalendáře v tom, že má svátek Valentin/Valentýn. Toto jméno je latinského původu od slova valere a znamená "zdravý, zdravým kypící", či dokonce "silný".

    Patronem tohoto jména je biskup a mučedník ze 3. století, který zemřel mučednickou smrtí asi roku 268. Jeho sláva a úcta k němu dosáhla už ve 4. století Říma. Ve Valentinově bazilice u druhého milníku na via Flaminia na obvodu Říma byly možná uchovávány biskupovy ostatky, ale s jistotou to tvrdit nemůžeme. S Valentinem byly stále nějaké potíže. Valentin z Terni byl znovu a znovu zaměňován s jinými nositeli tohoto jména, shody ve znázornění jsou například s biskupem Valentinem z Rätienu. Oba jsou často zobrazováni se zmrzačeným dítětem u nohou. Lidé si jej také pletou s jiným mučedníkem, Valentinem Římským. I tento Valentin mohl mít ve 4. století domnělý hrob na Flaminiově silnici. Jisté je, že Valentin z Terni je patronem mládeže, cestujících, včelařů, přimlouvá se za dobrý sňatek a je vzýván proti moru.

    V anglosaských zemích se posílají o Valentinově svátku anonymní milostné dopisy. Ve Francii a Belgii (později i v Americe) byl od 14. století zvyk losovat Valentina a Valentinu, kteří pak žili po celý rok jako snoubenci. V mnoha zemích se o Valentinově svátku dodnes darují květiny jako výraz vzájemné lásky. Kořeny tohoto obyčeje sahají daleko do minulosti. Ve starém Římě se slavila 14. února bohyně Juno, považovaná za ochránkyni manželství a rodiny. Ženám v rodině bývaly toho dne dávány květiny. V hanzovních městech míval Valentinův svátek ještě jeden, docela jiný význam. Cechy mořeplavců, kupců a řemeslníků i jiná bratrstva se 14. února scházely ke společnému přátelskému stolování. Tento den býval nazýván v dřívějších dobách také miláčkův den. Upomínal na to, že se na polích sázel "miláčkův salát" (polní salát). A ještě jedna stará pověra se váže k Valentinovu svátku. Dříve se věřilo, že svobodná dívka si vezme za manžela chlapce, kterého 14. února spatří jako prvního. Z toho plyne dobrá rada pro mladé muže: hned časně ráno popadněte kytici a běžte naproti své vyvolené.

    V kalendáři bychom dnes také nalezli Jana Křtitele od Početí, vlastním jménem Jana Garcíu Jijóna. Narodil se 10. července 1561 ve Španělsku. Stal se knězem a členem řádu trinitářů. Byl to velice schopný člověk a jeden z nejžádanějších kazatelů své doby. Roku 1594 se stal spoluzakladatelem reformované větve svého řádu - při jedné cestě do Říma k papeži KIementu VIII. dostal schválení "bosých trinitářů" (1599), jejichž prvním provinciálem se stal roku 1605. Již v roce 1612 následovalo v Granadě založení ženské větve řádu. Jan zemřel 14. února 1613 v Córdobě (Španělsko), k jeho svatořečení došlo 25. května 1975.
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    Krátce z let 1947- 1952

    Motorová zoologie
    Svět motorů vznikl jako „Obrázková revue českých motoristů''. Nechtěl čtenáře pouze poučovat, ale také bavit. O tom svědčí značné množství psaných a kreslených vtipů v prvních číslech. Jako důkaz přinášíme „Motorovou zoologie'' neboli typologii řidičů inspirovanou živočišnou říší.
    „Tuteň tetřevovitý (hrdloploutvý, srostločelistý - viz obr.); vyskytuje se hlavně z jara, a to na cestách více méně opuštěných; odváží-li se na frekvenci, stává se nebezpečným okolí, sobě i své ulitě, jež je převážně dvoumístná. Vyznačuje se hlavou otočenou k jedné straně. Dopředu nevidí. Končívá sňatkem, žalobou nebo pohřbem.
    (SM 8/1947)

    Strhující příklad pro naše pracující
    „V těchto dnech žijeme pod dojmem právě skončeného historického XIX. sjezdu Všesvazové komunistické strany bolševiků a blížícího se 35. výročí Velké říjnové socialistické revoluce, která znamenala začátek nové epochy v dějinách lidstva.
    (SM 132/1952)

    Krátce z let 1953-1958

    Vytápíme vozidlo
    Topení ve voze nejen zpříjemňuje jízdu v zimě, ale hlavně zvyšuje bezpečnost řízení, která trpí přestydnutím řidiče.
    (SM 01/1963)

    Svlažovač stěrače
    Za jízdy prašnými vozovkami a v městském provozu, kdy stěrač otírá prach s ochranného skla, je nebezpečí, že sklo časem utrpí na průhlednosti. Tomu čelí svlažovače stěrače, jejichž konstrukce je složena ze skleněné nádobky s vodou nebo její směsí s lihem.
    (SM 9-10/1954)

    Upozornění čtenářům SVĚTA MOTORŮ
    V posledním čtvrtletí roku 1954 byl již úplně rozebrán náklad časopisu Svět motorů. Od 1. ledna 1955 je možno přijmout pouze omezený počet nových odběratelů. Není však zaručeno, že se na všechny přihlášené odběratele dostane.
    (SM 01/1955)

    Zapalovač na rozvodné desce
    V motorových vozidlech si můžeme upevnit obyčejný benzinový zapalovač na rozvodné desce příssavnou gumičkou. Zařízení má tu výhodu, že nemusíme při jízdě shánět zapalovač po všech kapsách.
    (SM 03/1955)

    Žvýkáním proti únavě
    Žvýkavé pohyby zlepšují prokrvení lebečních svalů, což vede i k lepšímu prokrvení mozku. Proto se doporučuje za jízdy dlouho žvýkat žvýkací gumu, sušené maso, sušené ovoce, oříšky a podobně.
    (SM 05/1968)
    SINGULARITA
    SINGULARITA --- ---
    Svět motorů slaví 60. let

    Svět motorů se neustále vyvíjel a vyvíjí. Za šedesát let své existence zažit několik přelomů českých dějin. Svědkem budiž přehled změn v tom, jak často vycházel, kolik stál a jak sám sebe označoval.

    SM 1 -8 (leden-duben 1947) Obrázková revue českých motoristů, čtrnáctideník, občas ale dvojčíslo, takže i měsíčník. Cena 10 Kčs.
    SM 9-118 (duben 1947-prosinec 1951) Čtrnáctidenní motoristická revue. Čtrnáctideník, občas měsíčník. Cena 10 Kčs, u dvojčísel většinou 20 Kčs.
    SM 119-121 (leden-březen 1952) Třítýdenní motoristická revue. 10 Kčs.
    SM 122-130 (březen-září 1952) Bez podtitulu. Vychází jednou za 3 týdny. Stojí 10 Kčs.
    SM 131-135 (září-prosinec 1952) Orgán dobrovolného svazu lidového motorismu. Třítýdenní periodicita. 10 Kčs.
    SM 136-147 (prosinec 1952-červen 1953) Časopis Svazu pro spolupráci s armádou. Čtrnáctideník. 10 Kčs.
    SM 147-163 (červen 1953-leden 1954) Časopis Svazu pro spolupráci s armádou. Čtrnáctideník. 1,80 Kčs, dvojčíslo 3,60 Kčs.
    SM 163-266 (leden 1954-prosinec 1957) Časopis Svazu pro spolupráci s armádou. Čtrnáctideník. 2 Kčs.
    SM 1/58-52/64 Časopis Svazu pro spolupráci s armádou, čtrnáctideník. 2 Kčs.
    SM 01-26/65 Časopis Svazu pro spolupráci s armádou. Čtrnáctideník. 2 Kčs.
    SM 01-26/66 Motoristický časopis Svazarmu. Čtrnáctideník. 2,50 Kčs.
    SM 01 -26/68 Motoristický časopis. Čtrnáctideník. 2,50 Kčs.
    SM 01/69-52/71 Motoristický týdeník. 1,50 Kčs, dvojčíslo 3 Kčs.
    SM 01-52/72 Bez podtitulu. Týdeník. Cena: 1,50 Kčs
    SM 01/73-51/74 Bez podtitulu. Týdeník. Cena: 3 Kčs. Od ledna 1973 celobarevná titulní strana.
    SM 01/75-51/82 časopis ÚV Svazarmu. Týdeník. Cena: 3 Kčs.
    SM 1/83-5/87 Týdeník Svazarmu, nositel vyznamenání Za brannou výchovu. Cena: 3 Kčs.
    SM 6/87-52/88 Týdeník Svazarmu, nositel vyznamenání Za brannou výchovu I. stupně. Cena: 3 Kčs.
    SM 1/89-52/89 Týdeník ÚV Svazarmu, nositel vyznamenání Za brannou výchovu I. stupně. Cena: 3 Kčs.
    SM 1/90-3/90 Týdeník ÚV Svazarmu. Cena 3,50 Kčs.
    SM 4/90-52/90 Nezávislý týdeník. Cena 3,50 Kčs. Časopis doča6ně změnil jméno na Nový Svět motorů.
    SM 1/91-15/91 Týdeník motoristů. Cena 5,80 Kčs.
    SM 16/91-52/92 Týdeník motoristů. Cena 6,50 Kčs.
    SM 1/93-52/93 Týdeník motoristů. Cena 8 Kčs.
    SM 1/94-52/95 Týdeník motoristů. Cena 12 Kč.
    SM 01/96-52/97 Týdeník motoristů, 15 Kč.
    SM 01/98-52/99 Týdeník motoristů, 18 Kč.
    SM 01/00-48/02 Týdeník motoristů, 20 Kč.
    SM 49/02-dosud Nejčtenější (nejprodávanější) motoristický časopis. Týdeník. Cena: 20 Kč.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Jakub Jan Ryba
    zdroj: www.municipal.cz; www.baranicova.cz;


    Jakub Jan Ryba, pedagog, skladatel, spisovatel a básník. Rod Rybův pochází z jihozápadních Čech, z Klatov a Nepomuku. Jakub Jan se narodil 26. října 1765 v Přešticích. Zde mu začal jeho otec, učitel a hudebník, dávat základní hudební vzdělání. Když bylo Jakubovi šest let, přestěhovali se Rybovi do Nepomuku, rodného města jeho otce. Zde zpíval ve sboru, hrál na housle i klavír, později na varhany a otec jej zasvětil do základů harmonie. Jakub zde také začal skládat. Jakubův strýc Jan Vaněček poznal v chlapci talentovaného hudebníka a navrhl rodičům, že jej vezme do Prahy. V Praze Jakub studoval v bezplatném piaristickém semináři, navštěvoval produkce tehdejších vynikajících výkonných hudebních umělců a se svým třídním profesorem provozoval hudbu i aktivně. Složil zde 12 klavírních koncertů, 24 kvartety, kvintet, 4 koncerty, 8 serenád, množství menuetů a německých tanců, četné písně, zpěvohru, mši a jiné duchovní skladby. Některé jeho skladby byly prováděny v kostele sv. Jindřicha. To vše svědčilo o jeho ohromném hudebním nadání. Některé skladby psal bez partitury rovnou do hlasů, během dne složil i rozměrnější dílo, jež pak bylo ještě týž den prováděno. Tak si Jakub začal vydělávat účinkováním na kůrech, hraním na varhany u Salvatora a prodejem svých skladeb. V r. 1785 musel Jakub na přání svého otce Prahu s hořkým srdcem opustit. Poté krátce pobýval v Nepomuku a později v Mníšku pod Brdy u svého příbuzného Josefa Jana Jakoubka. Zde uplatnil i své vlastní kompozice a také se zde pravděpodobně seznámil i s některými díly Wolfganga Amadea Mozarta.
    V r. 1788 se Jakub odebral do Rožmitála, kde se za onemocnělého starého učitele hledal nástupce. V Rybově době sídlil na zámku hospodářský, berní a soudní úřad správy arcibiskupského panství. Farním chrámem byl kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále. Hudba se provozovala také v novějším rožmitálském kostele sv. Jana Nepomuckého na náměstí. V r. 1790 se oženil s Annou, dcerou rožmitálského purkrabího Jana Laglera. Svatba se uskutečnila v Třebsku. Nevěstě bylo 18 let a ženichovi 24 let. Jakub se stále více dostává do rozporu s místní duchovním správcem Kašparem Zacharem (+1803): Farář není přítelem nového školního zřízení. Nemá zájem o úřední nařízení, nečte je a neřídí se jimi. Stačí mu, umějí-li děti ministrovat, zpívat a odříkávat křesťanskou nauku ... Neptá se, zda děti vše chápou... Zásady mé a farářovy se liší jako černá a bílá barva, píše Jakub. Vleklé spory s farářem se však, zejména po intervenci farářových nadřízených, postupně ukončily, pokračovaly však spory s vrchností. V letech 1788 - 95 napsal Jakub přes třicet mší různých typů. Nejznámější se stala česká vánoční mše Hej, mistře, vstaň bystře. Vznikla v r. 1796 a byla zřejmě poprvé uvedena právě v Rožmitále, i když její provedení vyžaduje poměrně zkušené hudebníky. Ti však mezi Rybovými žáky byli. Ve svých dalších hudebních dílech se stále více přikláněl k českému jazyku. V závěru svého života byl Jakub nemocen, častěji se stranil lidí, chodil na procházky po okolních lukách a lesích, většinou sám. Nic však nenasvědčovalo tomu, že by chtěl ukončit svůj život. V sobotu 8. dubna 1815 vstal časně ráno, políbil ženu jako obvykle, vzal si s sebou knížku a odešel. Zúčastnil se jitřní mše v kostele Povýšení sv. Kříže jako obvykle a nikdo na něm nepozoroval nic neobvyklého. Domů se však již nevrátil. 10. dubna jej našli v lese nad Voltuší mezi hustým, téměř neproniknutelným houštím. Podřezal si břitvou tepny na krku a obou zápěstích. Hrob byl Jakubu Janu Rybovi jako sebevrahu vykázán na "starém krchově", někdejším morovém hřbitově, severozápadně od Starého Rožmitála. V r. 1855, z podnětu jeho syna Josefa Arnošta Ryby, universitního profesora a očního lékaře, se farář Jan Fähnrich postaral o přenesení ostatků na nový starorožmitálský hřbitov.
    ...

    Ryba napsal kolem 1500 skladeb, do dnešního dne se jich dochovalo asi 600. Proč jej proslavila právě vánoční mše? "Je to skladba, kde autor nic nepředstírá, tvoří jasně a prostě, nemyslí na kontrapunkt a mistrovskou skladbu, ale na posluchače, a pod rukama - možná aniž to sám tuší - mu vzniká opravdu geniální kus," říká Robert Hugo. Dějovost mše, dialogy pastýřů připomínají dobovou operu, kterou Ryba tolik miloval. "A že jej proslavila jedna jediná Rybovka? To, myslím si, není tak neobvyklé: Mozart napsal hlavně Requiem, Vivaldi Čtvero ročních období, Bach hlavně Toccatu d moll a Ryba Rybovku..."

    ukazka z "Hej mistre" : http://municipal.cz/osobnosti/images/hej_mistre.wav
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Bývalý chilský diktátor Pinochet zemřel
    http://zpravy.idnes.cz/byvaly-chilsky-diktator-pinochet-zemrel-ffw-/zahranicni.asp?c=A061210_184852_zahranicni_dp

    Ve věku 91 let zemřel bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet. Před týdnem prodělal infarkt. Jeho smrt potvrdili zástupci chilské vojenské nemocnice. Pinochet v Chile vládl v letech 1973 až 1990. Čelil obvinění z únosů, vražd a potlačování lidských práv.

    Režim připravil o život tisíce lidí
    Pinochet se narodil 25. listopadu 1915. Na přání své matky vstoupil do armády. Upozornil na sebe už v 50. letech minulého století bojem proti komunistům.

    Jeho hvězda stoupala a v roce 1968 se vypracoval na brigádního generála. Začátkem 70. let se stal spojencem prezidenta Salvadora Allendeho. Ten ho v roce 1973 jmenoval vrchním velitelem chilských pozemních vojsk. Osmdesát dní poté, v září 1973, Pinochet marxistu Allendeho násilím svrhl.
    ...
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Maďarsko si připomíná krvavé povstání
    http://zpravy.idnes.cz/rozpolcene-madarsko-si-pripomina-krvave-povstani-fse-/zahranicni.asp?c=A061023_073042_zahranicni_tha

    Maďarsko si připomíná padesát let od povstání, které chtělo svrhnout sovětskou nadvládu. Tehdy ho rozprášily ruské tanky.
    Během bojů zemřelo 2600 lidí. Na dvě stě dalších bylo popraveno v souvislosti s rolí, kterou v povstání hráli. Mezi popravenými byl i tehdejší premiér Imre Nagy.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Zmizelé sudetské obce. Smrkovec, jeden z mnoha
    http://cestovani.idnes.cz/zmizele-sudetske-obce-smrkovec-jeden-z-mnoha-f3o-/igcechy.asp?c=A061004_123232_igcechy_tom

    Toto je příběh Smrkovce, obce, která už neexistuje. Místo Smrkovce se ovšem může zařadit jiné jméno vsi z českého pohraničí, které zanikly nedlouho po konci druhé světové války. Třeba Vranov (Frohnau) nebo Vítkov (Wudingrün). Jejich konec začal v okamžiku, kdy z obcí museli odejít původní němečtí obyvatelé. ...
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Zemřel stíhací pilot František Fajtl
    http://zpravy.idnes.cz/zemrel-legendarni-stihaci-pilot-frantisek-fajtl-fue-/domaci.asp?c=A061004_112047_domaci_tha

    Ve druhé světové válce bojoval ve Francii, Velké Británii a podílel se na osvobozování Československa. Čtyři letadla sestřelil a sám byl sestřelen dvakrát. Dožil se 94 let.

    Byl prvním Čechoslovákem a možná i cizincem vůbec, který kdy velel britské peruti. Fajtlova 122. peruť nesla jméno City of Bombay.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Nobelova cena za fyziku letos do USA za "velký třesk"
    http://www.novinky.cz/zahranicni/nobelova-cena-za-fyziku-letos-do-usa-za--velky-tresk-_97359_8u6su.html

    Letošní Nobelova cena za fyziku byla udělena dvěma Američanům. John Mather a George Smoot ji získali za objevy v oblasti kosmické radiace. Jejich měření podpořila teorii "velkého třesku" jako původu vesmíru
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Superpočítače se jmenovkou Cray
    Na poli čistě počítačového dění si lze tento týden připomenout výročí jednoho z nejslavnějších představitelů dvacátého století, řeč je o Seymouru Crayovi. Tento americký inženýr se narodil dne 28. září v roce 1925, zemřel 5. října 1996 a právem je považován za otce superpočítačů.

    -----------------------------------
    Pí vedle Möbiovy pásky
    Ani tento týden nesmí chybět malá pozvánka do světa matematiky, a to v podobě připomenutí výročí dvou známých osobností – řeč bude jmenovitě o Augustu Möbiovi a Johannu Heinrichu Lambertovi. První z jmenovaných se narodil 17. listopadu roku 1790, do kalendária se však dostává vzhledem k datu úmrtí, jež přišlo 26. září v roce 1868. Möbiovo jméno se do mysli lidí zřejmě nejvíce dostalo díky takzvané Möbiově pásce. Zvláštní je tím, že se ve svém ztvárnění jedná o dvourozměrnou plochu, která má však pouze jednu stranu.

    Dalším z výše uvedené dvojice matematiků je Švýcar Johann Heinrich Lambert, jenž se narodil dne 26. srpna roku 1728. Do kalendária se tak dostává datem své smrti, jelikož zemřel 25. září 1777, podlehl tuberkulóze. Lambert si získal matematickou pozornost tím, že v roce 1761 dokázal iracionalitu čísla pí. Jak jsme již psali v dřívějším kalendáriu nazvaném Obří baterie a transcendentní pí, o více jak sto let později (v roce 1882) jeho výsledky doplnil Ferdinand von Lindeman, který navíc podal korektní důkaz transcendentnosti pí.
    -----------------------------------
    Amorfní polovodiče a Edisonovy patenty
    Dne 30. září v roce 1905 se narodil anglický fyzik Nevill Francis Mott, který se výrazně zasloužil o výzkum v oblasti amorfních polovodičů. Jedná se o takové polovodiče, které dle svého původního označení nemají pravidelnou vnitřní strukturu. Nevill Francis Mott získal za jejich zkoumání Nobelovu cenu za fyziku, a to v roce 1977. Již předtím byl však povýšen do šlechtického stavu a vysloužil si tak titul sir. Pro úplnost základních biografických fakt ještě uveďme, že zemřel 8. srpna v roce 1996.


    vsechny clanky: http://zive.cz/h/Byznys/AR.asp?ARI=131272
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    NATO se pustilo do protiraketové obrany
    http://www.natoaktual.cz/nato-se-pustilo-do-protiraketove-obrany-fds-/na_zpravy.asp?c=A060921_140807_na_zpravy_m00

    Severoatlantická aliance chce vybudovat systém protiraketové obrany, který by měl chránit vojáky při nasazení v misích. NATO už vybralo konsorcium firem, které začne stavět základy celého systému. Zakázka má hodnotu zhruba pětasedmdesát miliónů eur.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Zemřel Malcolm Arnold - autor melodie z Mostu přes řeku Kwai
    http://show.idnes.cz/zemrel-autor-melodie-z-mostu-pres-reku-kwai-fel-/show_aktual.asp?c=A060924_104638_show_aktual_zra

    Ve věku 84 let zemřel britský skladatel Malcolm Arnold. Za svůj život složil devět symfonií, osm baletů, dvě opery a hudbu ke 132 filmům. Do povědomí veřejnosti se dostal jako skladatel filmové hudby ke slavnému snímku Most přes řeku Kwai z roku 1957, za který dostal Oscara.

    Arnold měl několik dirigentských příležitostí v Londýnské i Královské filharmonii. Za jeho hudební zásluhy ho britská královna v roce 1993 povýšila do šlechtického stavu.

    Ke konci života se hudebník přestěhoval zpět do Anglie, kde dokončil svou devátou symfonii. V sobotu 23. září Malcolm Arnold podlehl plicní infekci v nemocnici.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam