• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ELIDORKalendarium - zajímavé události a výročí - bez ohledu na datum
    rozbalit záhlaví
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Polská námořnice jako první obeplula Zemi. Po návratu ji čekalo odvržení

    Byla odvážná, nezávislá a tvrdohlavá. Díky tomu se Krystyna Chojnowska-Liskiewicz stala nejvýznamnější polskou námořnicí a první ženou na světě, která sama obeplula Zemi na plachetnici. Její sólová plavba kolem světa byla triumfem lidského ducha.

    Krystyna Chojnowska přišla na svět 15. července 1936 ve Varšavě. Její rané dětství nebylo příliš veselé. Když jí byly tři roky, začala druhá světová válka a polskou metropoli začali okupovat Němci. Útlak obyvatelstva vyvrcholil Varšavským povstáním, které holčička zažila ve čtvrti Śródmieście. Vzpoura byla krvavě potlačena a osmiletá Krystyna měla štěstí, že přežila. Po konci války se ze zničené Varšavy s rodinou přestěhovala do Ostródy. Město leželo v blízkosti velkých jezer, která se stala arénou jejích prvních jachtařských zážitků. Lodě jí učarovaly a rozhodla se, že budou jejím osudem.

    V polovině 50. let zahájila studium na Fakultě stavby lodí Technické univerzity v Gdaňsku, kde se také seznámila s Wacławem Liskiewiczem, svým budoucím manželem. Patřila k deseti nejlepším absolventům a po škole našla zaměstnání v loděnicích v Gdaňsku, kde navrhovala a konstruovala lodě. Kromě práce se věnovala plachtění v Akademickém námořním klubu. V roce 1966 získala jachtařský kapitánský průkaz a o dvanáct měsíců později už byla členkou prvních expedic na Špicberky, do NDR a Skotska.

    Na moři získávala bohaté zkušenosti, které později zúročila ve velkém dobrodružství. OSN totiž vyhlásila rok 1975 Mezinárodním rokem žen. Polský svaz jachtingu se v rámci propagace tohoto sportu rozhodl, že bude sponzorovat ženu, která se vydá na plavbu kolem světa. Volba padla na Krystynu – a ta s nabídkou souhlasila.


    Její manžel tedy navrhl jachtu a dohlížel na stavbu devět a půl metru dlouhého a téměř tři metry širokého plavidla. Loď dostala jméno Mazurek, podle tradiční polské hudební skladby mazurka, a byla plně přizpůsobena potřebám odvážné kapitánky. Jachta vezla vše, co bylo na dlouhou cestu potřeba – zásobu potravin, nářadí, radiotelefon, mapy, navigační knihy, návody k obsluze různých palubních systémů a brokovnici na ochranu.

    Trasa vedla přes Atlantik, Panamský průplav, Tichý oceán, Austrálii, Indický oceán a kolem Afriky, přičemž doba plavby byla naplánována s ohledem na maximální bezpečnost osamělé námořnice – například aby se vyhnula extrémním povětrnostním podmínkám. Proto byla jachta převezena lodí z Gdaňsku do Las Palmas na Kanárských ostrovech, odkud se 28. března 1976 vydala na svou pouť.

    Přes vlny osudu
    Krystyně trvalo téměř celý měsíc, než dosáhla svého prvního cíle, Bridgetownu na Barbadosu. Dlouhé úseky nebyly na její plavbě ničím výjimečným. Vzdorovala pocitu osamělosti a během týdne se snažila něčím zaměstnat. V pondělí a v pátek se věnovala údržbě stěžňů, lanoví a plachet, ve středu elektrickým přístrojům a v sobotu uklízela interiér jachty. Každých pár dní mluvila se svým manželem přes radiotelefon, obvykle o technických a námořních záležitostech. Když bylo spojení slabé, spojila se s nejbližšími polskými loděmi se silnějšími vysílačkami, které fungovaly jako prostředníci.

    Na Barbadosu si chtěla nechat opravit motor, který nepracoval na plný výkon. To se však nepodařilo a jachtařka se na cestě do Cristobalu v Panamě musela spolehnout jen na své plachty. S velkým úsilím se dostala do přístavu, kde čekala pět týdnů, než se potíž s motorem vyřešila. Nakonec 12. července překročila Panamský průplav a vplula do Tichého oceánu. Poté jela na Markézské ostrovy, na Tahiti a v říjnu dorazila na Fidži. Tam vzbudila podezření tamních úřadů, zda na své jachtě nepřeváží drogy. Kontrola nic neprokázala a 10. prosince přistála Krystyna v Sydney. V Austrálii oslavila Štědrý večer společně s rodinou Zdanowských, Poláky, s nimiž se ve městě potkala. Ostatně během celé své plavby měla v přístavech štěstí na laskavé a ochotné lidi, ať už to byli místní obyvatelé, námořníci nebo Poláci žijící v zahraničí.

    Během své vzrušující pouti také přitahovala pozornost médií, která byla zvědavá na její počínání. V Sydney uspořádala tiskovou konferenci a stala se hlavním tématem několika televizních pořadů. Po dlouhém odloučení se konečně dočkala svého manžela, který za ní k protinožcům přiletěl, aby jí pomohl s nezbytnými opravami jachty. Dvojice na sebe měla dost času – renovace nefunkčního generátoru trvala tři měsíce.

    Na hranici možností
    Jednadvacátého května 1977 Krystyna opustila Sydney. Zamířila na sever a brzy se musela potýkat se zrádnými nástrahami Velkého bariérového útesu a se silným pasátem s lijáky. Když za dva měsíce dorazila do Portland Roads, ozvaly se ledvinové kameny a vrtulník ji musel transportovat do nemocnice. Po návratu do přístavu zjistila, že se kotva její jachty uvolnila a ta odplula na moře. Naštěstí se podařilo rychle zorganizovat pátrání a skupina námořníků našla Mazurka těsně před nárazem do skal. Krystyna tak mohla znovu vyrazit na cestu. Brzy doplula do Indického oceánu a přes Mauricius dorazila v prosinci do Durbanu v Jižní Africe, kde další Štědrý večer oslavila opět s Poláky, s rodinou Orzechowských.

    Na poslední část plavby vyrazila na počátku ledna, ale osud jí nepřál, zanedlouho se jí porouchal autopilot. Rozhodla se tedy řídit jachtu ručně. To vyžadovalo zvýšenou bdělost, a tak námořnice spala jen dvě hodiny denně. Vyčerpanou ji zasáhla bouře, když míjela Střelkový mys, nejjižnější místo afrického kontinentu. Rychlost větru se pohybovala kolem 40 uzlů (20 m/s) a vlny byly větší než stěžně jachty. Bůh moří ale Polku ochránil, 21. ledna zakotvila v Kapském Městě.

    Na odpočinek však nezbýval čas, protože Krystyna zjistila, že Novozélanďanka Naomi James má stejný cíl a dělá rychlé pokroky. Chtěla-li být první, musela si pospíšit. S opraveným autopilotem opustila Kapské Město počátkem února a bez zastávky plula dál. Nakonec 20. března 1978 dokončila celý okruh kolem zeměkoule. Přesně 21. dubna vplula do Las Palmas, kde ji přivítal jásající dav včetně polského velvyslance ve Španělsku a guvernéra Kanárských ostrovů. Oficiálně se stala první ženou na světě, která sama obeplula Zemi. Naomi James dokončila svou plavbu jen o třicet devět dní později.

    Zpět do bouře
    Když později vplula Krystyna s Mazurkem do gdaňského přístavu, přivítalo ji také mnoho příznivců, filmových štábů a novinářů. Za svůj úspěch byla vyznamenána Řádem znovuzrozeného Polska, dostala nový automobil Fiat 131 Mirafiori a byla zvolena gdaňskou občankou roku 1978. Námořnice ale brzy zjistila, že se vrátila do jiné země. V gdaňských loděnicích totiž začaly první aktivity hnutí Solidarita, které otevřeně kritizovalo sovětskou moc a chtělo v Polsku svrhnout komunistický režim. Spolupráci Krystyny s úřady odsoudilo a odborový svaz dělníků inženýrce sdělil, že není žádoucí, aby se vrátila do své práce v loděnici. Krystyna se tedy pustila do psaní své knihy Pierwsza dookoła świata (vyšla v roce 1979), kde popsala svá dobrodružství.

    Později našla zaměstnání v loděnici Radunia a zabývala se zaváděním evropských norem pro lodě během vstupu Polska do Evropské unie. Na moře se vydávala na rekreační plavby a své slavné jméno a čas propůjčovala propagaci jachtingu. Povzbuzovala zejména ženy, aby se tomuto sportu věnovaly, protože jachting byl v té době převážně doménou mužů. Sama se na „plavbu na věčnost“ vydala 12. června 2021, kdy po dvouletém boji s rakovinou zemřela ve svém domě v Gdaňsku. Na poslední cestě na hřbitov Srebrzysko ji kromě manžela, rodiny a přátel doprovázeli i námořníci. Všichni pak vyslovili jedno přání: „Krystyno, ať mořský vítr šumí nad tvým hrobem.“

    Zdroj: https://www.idnes.cz/
    Autor: Pavla Apostolaki
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Jak jsme přišli ke krevním skupinám. Pohled do dávné minulosti

    Současné lidstvo hýří stovkami krevních skupin
    Kde se vzaly a jaký měly pro naše předky význam?
    Některé si pravěký Homo sapiens vypůjčil od neandrtálců a šly mu k duhu
    A+, B-, 0+ či AB-… výčet krevních skupin systémů AB0 a Rh těmito čtyřmi kombinacemi nekončí. Současné lidstvo má dalších 45 systémů krevních skupin určených variantami celkem 52 genů. Na povrchu lidských červených krvinek tak lze nalézt 366 molekul, tzv. antigenů. Krevní skupiny vnímáme především jako zásadní faktor pro bezpečnost krevních transfuzí. Ve skutečnosti sehrávají v našem zdraví podstatně komplikovanější roli.

    Jasná je spojitost krevních skupin s účinností imunitního systému. Geny, které stojí v pozadí krevních skupin, tak například promlouvají do odolnosti vůči infekčním chorobám. Není to vždycky jednoznačný přínos nebo naopak handicap. Například krevní skupina 0 s sebou nese vyšší odolnost k malárii.

    Červené krvinky lidí této krevní skupiny jsou podstatně odolnější vůči poškození původcem malárie prvokem zimničkou Plasmodium falciparum. Na druhé straně je ale s krevní skupinou 0 spojeno vyšší riziko těžkého průběhu onemocnění cholerou. Při epidemii cholery, jež postihla Peru v roce 1991, byli nemocní s krevní skupinou 0 hospitalizováni osmkrát častěji než pacienti s jinými krevními skupinami.

    Pohled do dávné minulosti
    Kromě notoricky známých systémů krevních skupin AB0 nebo Rh jsou pro nás významné třeba i systémy Kell, Duffy, Kidd, MNS, Diego či Lewis. Vědci si stále lámou hlavu nad tím, kde jsme k tak pestrému spektru krevních skupin přišli. Nový náhled na tuto nevyřešenou záhadu přináší studie týmu vedeného Stephanem Mazieresem z marseilleské university publikovaná ve vědeckém časopise Scientific Reports.

    Vědci využili kompletně přečtené genomy 22 pravěkých lidí druhu Homo sapiens, kteří žili před 46 000 až 16 000 roky. K tomu přidali 14 kompletních genomů neandrtálců z doby před 120 000 až 40 000 lety. A nakonec se podívali i do genomu děvčete, které žilo před 98 000 lety. Za matku mělo neandrtálskou ženu a její otec patřil k záhadnému druhu člověka, který označujeme jako denisovany.

    O denisovanech toho víme jen velmi málo. Známe jejich DNA izolovanou z několika mála kostí či zubů, ale ostatky tohoto vyhynulého druhu člověka jsou natolik vzácné a neúplné, že nemáme jasnější představu, jak vypadal a jak žil. Můžeme si však být jistí, že kromě neandrtálců se křížil také s našimi přímými předky pravěkými Homo sapiens.

    Některým etnikům dodnes koluje žilami kolem 6 % denisovanské krve (přesněji v DNA mají až 6 % sekvencí pocházejících od denisovanů). Naši předkové se křížili také s neandrtálci. Po těch nám zůstala v genomu asi 3 % neandrtálské DNA. Genomy studované Mazieresem a spol. pocházely od pravěkých lidí žijících na rozsáhlém území od Německa na západě po Sibiř a Čínu na východě.

    Neandrtálci se neměnili, Homo sapiens ano
    Mazieres a jeho spolupracovníci se zaměřili na 10 systému krevních skupin, které jsou důležité z medicínského hlediska. Při transfuzi krve pacientovi, který se krevní skupinou v některém z této desítky systémů liší, může dojít k fatálním zdravotním komplikacím.

    Vědci zjistili, že neandrtálci, kteří zmizeli ze světa před 40 000 lety, si minimálně po dobu 80 000 let drželi své krevní skupiny bez velkých změn. Nic na tom nezměnilo ani jejich křížení s pravěkým Homo sapiens. Krevní skupiny zděděné od našich předků pro ně nebyly důležité nebo je dokonce znevýhodňovaly, a tak se v dědičné informaci neandrtálců neudržely.

    Krevní skupiny pravěkých Homo sapiens prodělávaly poměrně dramatické proměny. Vypadá to tak, že Homo sapiens po příchodu z Afriky obsadil rozlehlé prostory Evropy a Asie s vydatnou pomocí nových krevních skupin. Tyto inovace krevních skupin se v současnosti vyskytují výhradně u neafrických populací.

    To podle Mazierese naznačuje, že ke změnám v dědičné informaci kódující antigeny červených krvinek došlo záhy poté, co Homo sapiens odešel z Afriky, tedy zhruba před 70 000 až 45 000 lety. Mezi 22 zkoumanými genomy pravěkých lidí Homo sapiens se nenašly dva, které by měly shodné geny pro krevní skupiny vybraných deseti systémů.

    Vědci předpokládají, že na cestě z Afriky na další kontinenty se pravěký Homo sapiens zastavil zhruba na 15 000 let na Íránské vysočině. Za tu dobu prodělal genetické změny, jež kromě jiných částí genomu postihly i geny určující antigeny na červených krvinkách, a tudíž krevní skupiny. Změny dědičné informace si zřejmě vyžádal kontakt s chorobami, jaké lidé během dlouhé evoluce na africkém kontinentu nepotkali.

    K podobnému rozrůznění krevních skupin mohlo dojít také v době, kdy obyvatelé Asie pronikali do Ameriky přes pevninský most Beringie. Dnes je jasné, že pravěký Homo sapiens se v Beringii zdržel. První lidé tam zřejmě přišli už před 30 000 lety, ale na americký kontinent vyrazili až před 15 000 roků.

    Vzácné a ztracené krevní skupiny
    Mazieresův tým vysledoval také původ vzácné varianty krevní skupiny v systému Rh známé jako RHD DIII typ 4. Tuto původně neandrtálskou krevní skupinu získalo současné lidstvo před více než 65 000 lety křížením pravěkých lidí Homo sapiens s neandrtálci. Získaná krevní skupina zřejmě pomohla pravěkým lidem Homo sapiens zdolávat nástrahy nového životního prostředí během migrace do jihovýchodní Asie. Dnes ale stojí tato varianta Rh faktoru v pozadí některých život ohrožujících zdravotních komplikací novorozenců, kteří se liší Rh faktorem od krevní skupiny matky.

    Naši předci měli zřejmě podstatně širší rejstřík krevních skupin, než jaký můžeme pozorovat u dnešního lidstva. Prozradil to jeden z nejstarších genomů pravěkých Homo sapiens zahrnutých do studie. Tato DNA patří člověku, který žil před 45 000 lety v sibiřské lokalitě Usť-Išim. Mazieres a jeho spolupracovníci odhalili u tohoto muže tři varianty krevních skupin, které se v krvi dnešního lidstva nevyskytují.

    „Genetické dědictví lidí z Usť-Išimu se v průběhu tisíciletí ztratilo. On a jeho příbuzní představují slepou uličku vývoje lidstva,“ vysvětluje Jacques Mazieres a dodává: „Krevní skupiny, které „přežily“ až do dnešních dní, mohly lidem přinášet nějaké výhody. Mohly být součástí „starověkého arzenálu“ lidí, když migrovali na velké vzdálenosti. Před jakými původci infekčních chorob své nositele chránily? To zatím nevíme."

    Kde se vzaly dědičné poruchy krvetvorby?
    Mazières a jeho tým nyní zkoumají další genetické změny související s dědičnými vlastnostmi lidské krve. Vědce například zajímá, zda si pravěcí lidé nesli ve své DNA specifické mutace, které vyvolávají dědičná onemocnění červených krvinek, jako je beta talasémie nebo srpkovitá anémie. Víme, že výskyt těchto dědičných poruch krvetvorby sahá daleko do historie lidstva.

    Ale kdy se objevily poprvé, o tom nemáme bližší představu. Obě choroby představují pro své nositele citelný handicap. Na druhé straně ale přinášejí i některé výhody. Například lidé nesoucí dědičnou vlohu pro srpkovitou anémii jsou odolnější vůči malárii. V subsaharské Africe, kde i dnes onemocní malárii 260 milionů lidí a 600 000 jich na tuto nemoc zemře, představovala srpkovitá anémie tak velkou výhodu, že se vlohy pro ni udržely v populaci dlouhá tisíciletí. Podobně tomu bylo s ochranou proti malárii v jihovýchodní Asii. Tam zase přinášely výhodu mutace vyvolávající beta-talasémii.

    autor: Jaroslav Petr
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Na Turnovsku se našla neandertálská osada. Objev je ve střední Evropě unikátní

    Turnovští archeologové oznámili jedinečný objev – našli důkazy, že v Českém ráji sídlili před 126 až 115 tisíci lety neandertálci. A to nikoliv v jeskyních, jak je u nich obvyklé, ale „pod širým nebem“.

    Jednalo se o oválné a kruhové jámy, ale také o několik artefaktů. Pro nearcheologa by byly nezajímavé a asi by je přehlédl. Jenže turnovští vědci věděli, že se dívají na něco výjimečného. Tyto nálezy totiž ležely pod 0,5 až 1,8 metru mocnou vrstvou jílovité spraše pocházející z poslední doby ledové. Odkrytá oblast pod ní pocházela z takzvaného Eemského interglaciálu, což je poslední doba meziledová a současně období, kdy na území současného Česka žil jediný prozatím předpokládaný druh bytosti, který by po sobě takové artefakty mohl zanechat. Člověk neandertálský.

    Moderní lidé v té době byli ještě na dalších víc než padesát tisíc let v Africe, neandertálci v prostoru dnešního Česka neměli jiného inteligentního konkurenta.

    Důkazy o stáří objevu archeologům později dala moderní datovací metoda, takzvaná opticky stimulovaná luminiscence.

    Prozkoumané jámy archeologové interpretují jako pozůstatky ohnišť, a některé také jako konstrukční prvky pro přístřešky či obydlí. Zahloubené objekty byly rozesety na ploše osmdesát krát sto metrů. Počet zahloubených objektů – ohniště a menší jámy, které mohly sloužit jako součásti nějakých přístřešků – naznačuje, že se zde neandertálci mohli vyskytovat po delší dobu. Nicméně vzhledem ke stáří nálezových situací je možné, že na otázku délky jejich pobytu se nepodaří odpovědět.

    Vědci nalezli ve štěrkopísku mezi jámami nástroj, který podle nich vytvořily ruce neandertálců. Konkrétně jde o jaspisové škrabadlo, které v pravěku sloužilo podobně jako moderní švýcarský kapesní nůž: šlo o do značné míry univerzální nástroj, který se využíval hlavně na škrábání kůže ulovených zvířat, ale podle Romana Sirovátky také možná na otloukání nebo opracování dřeva.

    Tato surovina se podle archeologa nachází v oblasti okolo Kozákova hojně, je tedy pravděpodobné, že ho zdejší tlupa nalezla právě v blízkosti lokality a na místě opracovala do podoby nástroje.

    Kromě tohoto předmětu se podařilo v „osadě“ nalézt také několik dalších drobných kamenných fragmentů, u nichž však není jasné, zda byly člověkem záměrně opracovány.

    Výzkum zatím není dokončený. Nyní archeologové teprve začnou se zpracováním a laboratorními analýzami odebraných vzorků. Takový výzkum trvá mnohdy i roky, ale základní fakta jsou jasná, a právě z nich vyplývá unikátnost objevu.

    Z této doby nejsou prozatím na území dnešní České republiky – a podle Sirovátky dokonce ani nikde jinde ve střední Evropě – důkazy o podobném mimojeskynním neandertálském sídlení. To je způsobeno nedostatečným archeologickým sledováním staveb zasahujících do štěrkopískových teras, kde se podobné nálezové situace mohou nacházet.

    ---
    vysvětlivky:
    Eemský interglaciál je nejmladší doba meziledová, která začala asi před 126 tisíci lety a skončila asi před 115 tisíci lety. Je pojmenována podle holandské řeky Eem, v jejímž korytě byly roku 1875 nalezeny ulity mořských plžů rodu Bittium, kteří se vyskytují ve Středozemním moři. Z toho vědci usoudili, že v té době muselo být klima teplejší než dnes.
    To umožnilo bouřlivý rozvoj života i v podmínkách Střední Evropy, čehož využili právě neandertálci, kteří měli dostatek potravy.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Stíhač se vrátil domů aneb Pomníčky pilota RAF Františka Louckého • mujRozhlas
    https://www.mujrozhlas.cz/stopy-fakta-tajemstvi/stihac-se-vratil-domu-aneb-pomnicky-pilota-raf-frantiska-louckeho

    Patřil mezi více než tisícovku československých letců, kteří v čase druhé světové války působili v řadách britského královského letectva. Bojovali a umírali. Každý druhý skončil v náruči smrti. On přežil. Své přežití považoval za dar, který musí stůj co stůj splatit. A tak celá poválečná desetiletí stavěl coby badatel a spisovatel pomníčky svým kamarádům, kteří se nevrátili. Jedinečnost jeho díla dodnes fascinuje. Jmenoval se František Loucký.
    Stanislav Motl

    Autor: Stanislav Motl
    Účinkují: Libor Vacek, Zdeněk Ptáček
    Dramaturgie: Magdalena Šorelová
    Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
    Zvukové efekty: Petr Šplíchal
    Premiéra: 6. 1. 2025

    k poslechu jen do 1.2.2025
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Uplynulo 40 let od smrti československého diplomata Vladimíra Vochoče

    4. ledna 2025 uplynulo 40 let od smrti československého diplomata a právníka Vladimíra Vochoče. Za druhé světové války zachránil více než dva tisíce lidí před koncentračními tábory.

    „Obdivuhodný příběh diplomata Vladimíra Vochoče ukazuje, že k české duši patří solidarita a vůle pomoci druhým. Ve své diplomatické misi v Marseille v době druhé světové války pomohl zachránit tisíce lidí před jistou smrtí v koncentracích. Bohužel komunistický režim jeho statečnost potrestal vězením, a zlomil tak dalšího slušného člověka. Proto je třeba si Vochočovu statečnost připomínat, je to příběh hrdiny, jehož odkaz žije dál,“ uvedl k výročí diplomatovy smrti ministr Jan Lipavský.

    V letech 1939 – 1941 jako československý konzul v Marseille navzdory hrozbě zatčení vydával Vochoč falešné pasy a další potřebné dokumenty československým i zahraničním uprchlíkům ve Francii, kterým hrozila deportace do nacistických táborů. Mezi zachráněnými byla celá řada významných intelektuálů a umělců jako například Franz Werfel, Alma Mahler, Lion Feuchtwanger, Heinrich Mann, Adolf Hoffmeister a další.

    Uprchlíkům a československým vojákům zajišťoval rovněž sociální a finanční pomoc. V dubnu 1945 jej ministr zahraničních věcí Jan Masaryk jmenoval jako právního experta do československé delegace na zakládající konferenci OSN v San Francisku.

    Komunistickým režimem byl v roce 1953 zatčen a následně odsouzen ke 13 letům vězení za domnělou velezradu. Zemřel prakticky zcela zapomenutý.

    V roce 2016 byl za záchranu stovek židovských uprchlíků izraelským muzeem holokaustu Yad Vashem uveden mezi tzv. Spravedlivé mezi národy.


    26. ledna 2024 byla v Marseille na jeho počest odhalena pamětní deska a v prosinci 2024 americký kongres schválil jeho zařazení mezi šedesát tzv. zachránců (rescuers), kterým bude udělena společná Zlatá medaile Kongresu USA.

    zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Alma Mahlerová (31. 8. 1879, Vídeň – 11. 12. 1964, New York)

    Vídeňská femme fatale a umělkyně. To jsou jen jedny z mnoha přívlastků pro Almu Mahlerovou. Žena, která sama skládala hudbu, byla předlohou mnoha hudebních symfonií, obrazů a kreseb dokumentujících její životní peripetie.

    Alma se narodila jako dcera krajináře Emila Jakoba Schindlera a zpěvačky Anny Sofie Bergenové. V dětství trávila celé hodiny v otcově ateliéru. Zbožňovala ho, zatímco on podporoval její hudební talent a zájem o literaturu. Zemřel náhle, když bylo Almě třináct let, a její matka se provdala za svého dlouholetého milence, malíře Carla Molla. Alma sňatek vnímala jako neomluvitelnou zradu. Zároveň jí ale otevřel dveře do světa vídeňské smetánky.

    První lásky
    Salonní společenský život a hudbu Alma milovala. Účastnila se společenských událostí a jako pohledná mladá žena se poprvé těšila pozornosti mužů. V sedmnácti letech upoutala pozornost významného a bohatého malíře Gustava Klimta. Stal se její první láskou. Považoval ji za esenci ženskosti a namaloval ji jako smyslně odhalenou řeckou princeznu Danaé (1907), symbol božské lásky a transcendence.

    Další láskou byl její učitel hudby, skladatel a dirigent Alexander Zemlinsky, jehož popsala velmi kontroverzně: „Ohavný trpaslík. Malý, bez brady, bezzubý, na němž ulpíval odér kavárny, nemytý - přesto ho bystrost a síla jeho mysli činí nesmírně přitažlivým.“ Nikdy se mu neoddala.

    Alma fascinovala svým zjevem, ale také vtipem, intelektem a hudebním talentem, a byla tak považována za nejkrásnější ženu ve Vídni. Ve věku dvaceti let napsala více než 100 písní a instrumentálních skladeb. Snila o tom, že se stane skladatelkou a dirigentkou, tehdy to byla typická mužská profese zapovězená ženám.

    Svět hudby jí ale učaroval, a i proto si v roce 1902 vzala za muže skladatele Gustava Mahlera, ředitele vídeňské opery. Byl výrazně starší, fyzicky ji nepřitahoval, ale sdíleli vášeň pro hudbu, jmenovitě Richarda Wagnera.

    V manželství se však cítila jako ve vězení, s přistřiženými křídly. Musela zanechat své kariéry a podřídila se přísnému řádu manželova života.

    „Mahler je průměrný, tak děsivě průměrný, že budu muset celý život lhát.“ Znuděna a nenaplněna se postupně oddávala aférám s mnoha muži, tvůrčími génii, jejichž talent vycítila šestým smyslem.

    Mahler se více než své manželce věnoval hudbě. Měli spolu dvě dcery. Manželství postupně poznamenala smrt pětileté dcery, Almy vynucená rezignace na uměleckou dráhu a v neposlední řadě i její milostné avantýry. Žili spolu ale až do Mahlerovy smrti v roce 1911.

    Ubíjející vášeň
    Rok po Gustavově smrti poznala malíře Oskara Kokoschku známého jako enfant terrible vídeňské umělecké scény. Když byl Kokoschka pověřen, aby namaloval portrét vdovy po skladateli Mahlerovi, bylo jasné, že setkávání těchto dvou bude fatální. Začal intenzivní milostný vztah. Oskar maloval pouze ji, vytvořil celkem na 450 kreseb a obrazů, které zpodobňují Almu nebo vyjadřují jeho vášeň pro ni. Musela mu psát každý den, sledovat jej při práci, každou noc strávit pouze u něho.

    „Musím tě mít za manželku, jinak se můj génius zničí. Každou noc musíš resuscitovat mou duši jako elixír,“ požadoval v jednom ze svých dopisů, který naznačuje, že se vztah proměnil v posedlost.

    Bauhaus a básník
    Během války Alma Oskara opustila, v roce 1915 se provdala za architekta Waltera Gropia, s nímž udržovala vztah již od roku 1910. Oskar, zraněný na bojišti, byl několik let trýzněn halucinacemi. Rozchod s Almou jej sužoval. Maloval ji vytrvale dále.

    Když se mu její obraz vytratil z paměti, nechal si zhotovit pannu v životní velikosti vypadající jako Alma. Té pak během divokého večírku usekl hlavu. Vypadala tak reálně, že ho druhý den ráno probudila policie v domnění, že zavraždil ženu ležící na trávníku před domem.

    Alma zůstala po boku Gropia po klíčové období, kdy formoval uměleckou školu Bauhaus. Ani toto spojení ale nevydrželo. Almu okouzlil další muž, německy píšící spisovatel a básník Franz Werfel, který pocházel z Prahy. Sňatek uzavřeli až v roce 1929, kdy bylo Almě padesát let. Werfel byl o jedenáct let mladší.

    „Pouze sama nebo s Franzem Werfelem se cítím zcela sama sebou,“ napsala o jejich vztahu. Kvůli jeho židovskému původu museli po nástupu nacismu utéct do Spojených států a usadit se v Kalifornii, kde se stala roku 1945 nečekaně vdovou.

    Útěk do USA
    Po Werfelově smrti se Alma přestěhovala do New Yorku a získala označení vdova čtyř umění. Záhy byl ale tisk plný jejího vztahu se skladatelem a dirigentem Brunem Walterem. Plně se však ztotožnila s rolí vdovy po velikánech.

    Pronikla také do české komunity, navázala přátelství s Janem Masarykem a intenzivně spravovala Mahlerův hudební a Werfelův básnický odkaz. Začala sepisovat memoáry a rekapitulovat život svůj, svých manželů, milenců a obdivovatelů, zároveň kulturní a společenskou atmosféru Vídně na přelomu 19. a 20. století.

    Zpětně přiznala, že Mahlerovu hudbu neuznávala, Werfelova literární tvorba ji neoslovila a Gropiovu architekturu vnímala jako nesrozumitelnou a cizí. Jediné, co na ni dokázalo zapůsobit, byly podle jejích slov Kokoschkovy obrazy.

    Autor: Barbora Půtová

    Video pořad v Životy slavných:
    Nejsvůdnější žena 20. století. Alma Mahler byla pozoruhodnou milenkou geniálních umělců | Stream
    https://www.stream.cz/zivoty-slavnych/nejsvudnejsi-zena-20-stoleti-alma-mahler-byla-pozoruhodnou-milenkou-genialnich-umelcu-64962630

    Reflex:
    Snímek Alma a Oskar jde za pár dní do kin. Kdo vlastně byla krásná femme fatale a semetrika Alma Mahlerová? | Reflex.cz
    https://www.reflex.cz/clanek/kultura/73566/snimek-alma-a-oskar-jde-za-par-dni-do-kin-kdo-vlastne-byla-krasna-femme-fatale-a-semetrika-alma-mahlerova.html


    Český televize + Video: Zdeněk Mahler vypráví o vztahu Gustava Mahlera a jeho ženy Almy:
    Věčná milenka Alma: Učiň mě šťastným, žádal Mahler. Kokoschka z ní chtěl mít loutku — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/kultura/vecna-milenka-alma-ucin-me-stastnym-zadal-mahler-kokoschka-z-ni-chtel-mit-loutku-28860


    Film:
    Alma a Oskar (2022) | ČSFD.cz
    https://www.csfd.cz/film/1268334-alma-a-oskar/prehled/
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---

    Archeologové rozluštili tajemné jeskynní malby. Jsou to čmáranice malých dětí – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/archeologove-rozlustili-tajemne-jeskynni-malby-jsou-to-cmaranice-malych-deti/sc-870-a-232213/default.aspx

    Dětské čmáranice
    ...
    Wisherová pořídila velmi detailní 3D skeny záhadných kreseb a z těch pak zjišťovala, jak se měnil tlak na uhel během kreslení a kterým směrem byly linie vedené. Výsledek analýzy pak vědci porovnali se stejným rozborem kreseb současných dětí. Využili skutečnosti, že se schopnost kreslit u dětí vyvíjí zcela typicky v závislosti na rozvoji jemné motoriky ruky a bez ohledu na kulturu, v jaké děti vyrůstají. Došli k závěru, že „záhadné znaky“ nesou charakteristiky typické pro kresby dětí ve věku od 3 do 6 let.

    Pohled do světa pravěkých dětí
    Vše nasvědčuje tomu, že si v koutě jeskyně Las Monedas čmárala pravěká děcka a kreslilo jich tu hned několik najednou. Mohlo jít o různě staré sourozence nebo o děti několika rodičů, které si tu společně hrály.

    Byly zřejmě pod dozorem dospělých. Ti museli dětem zajistit osvětlení ohněm nebo pochodněmi, protože bez toho by si děti ve tmě jeskyně neviděly na špičku nosu a rozhodně by nemohly malovat. Do výtvarných aktivit však dětem nikdo nezasahoval. Dělaly si, co chtěly – nenapodobovaly malby dospělých, jen si tak zkoušely, co asi s uhlem zvládnou.

    Vědci touto studií nahlédli do života pravěké omladiny, což nebývá časté. Drtivá většina výzkumu je zaměřena na dospělé členy tlupy – muže a ženy. Děti ale hrály v životě pravěkých lidí velmi důležitou roli.

    Tvořily například víc než polovinu z celkového počtu členů tlupy. Izzy Wisherová je přesvědčena, že podobným přístupem by se vyplatilo prozkoumat i další záhadné jeskynní malby. Možná měly i ony tvůrce předškolního věku.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---

    Jaroslav Celba (26. prosince 1924 Kramolna u Náchoda – 27. února 2013 Benešov) byl český hudební skladatel a hudebník (klavírista, kytarista a kapelník). Nejrozsáhlejší a zároveň nejznámější část jeho tvorby představuje hudba k večerníčkům a animovaným filmům. Ačkoliv jeho hlavním oborem byla především filmová a scénická hudba, věnoval se i komponování vážné hudby.[

    Jaroslav Celba se narodil 26. prosince 1924 v obci Kramolna u Náchoda. Od mládí miloval jazz a stal se členem místní studentské kapely, kterou vedl jeho kamarád, budoucí spisovatel Josef Škvorecký. Celba se ostatně později stal předobrazem literární postavy – kytaristy Harýka – v jeho nejznámějším díle Zbabělci.

    V roce 1949 byl Celba po vykonstruovaném obvinění zatčen a odvezen do nechvalně proslulého „domečku“ v Praze na Hradčanech, známé mučírny komunistické tajné policie. Byl označen za tajného agenta nepřátelských států a byl pro něj navržen trest smrti. Během soudního procesu však vešly ve známost zřejmé nesrovnalosti. Nakonec dostal dva roky, které si odpykal v Plzni na Borech a pak v uranových dolech v Jáchymově.

    Po návratu z vězení se Jaroslav Celba usadil v Praze, kde studoval na Lidové škole umění. V uvolněných 60. letech se opět jako hudebník i skladatel věnoval jazzu. Poté, co se náhodou seznámil s výtvarníkem a animátorem Zdeňkem Smetanou, jím byl osloven ke spolupráci na animovaném filmu. Jmenoval se Jediná radost a byl to úkol vskutku osudový.

    Podle filmového portálu CSFD.cz vytvořil Celba hudební doprovod ke 24 snímkům včetně seriálů. Byl skladatelem, který se věnoval téměř výhradně filmu animovanému. Byly mezi nimi například snímky Drátovat, flikovat (1979), Supermyš (1980), Všehochlup (1980), Prak darebák (1982) a Had je mašinka (1986).

    Kromě hudby pro animovaný film a televizní seriály je autorem skladby Harlekýn pro smyčcový kvartet, baletních pohádek Děvčátko se sirkami podle Hanse Christiana Andersena a O dvanácti měsíčkách na motivy příběhu Boženy Němcové.

    V roce 2009 převzal čestné uznání za přínos české kultuře při oslavách 90 let Ochranného svazu autorského (OSA). V červnu 2012 byl Celba vyhlášen nejúspěšnějším domácím autorem OSA v zahraničí v roce 2011.

    ---

    Od počátku 60. let spolupracoval s režisérem a výtvarníkem Zdeňkem Smetanou, s nímž bydlel ve stejném domě. Nejprve šlo o hudbu k jeho autorským krátkým filmům (Zdraví místo centů, Jediná radost, Romaneto, Voda čerstvosti), následně o večerníček Pohádky z mechu a kapradí (premiéra první řady 1968). Fenomenální úspěch titulní melodie umožnil autorovi vstup na profesionální dráhu (její písňovou verzi později nahrál orchestr Václava Hybše s Karlem Gottem pod názvem Cestu znám jen já, autorem textu byl Ivo Fischer).

    V 70. a 80. letech složil hudbu k řadě večerníčků realizovaných v Praze (Příhody kluka z plakátu, Štaflík a Špagetka, O makové panence, Šavlojedy, Byla jednou koťata, O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi, Ťuk a Bzuk, aj.) a v Bratislavě (Pásli ovce valaši, V chalúpke a za chalúpkou, Maťo a Klinček, Deduško večerníček – znělka slovenského večerníčku aj.). Hudbu skládal i v programové větvi Krátkého filmu pro řadu režisérů (Všehochlup, Drátovat, flikovat, Toulavé telátko, Namalovaná písnička, Duhový koberec, Sněhová královna aj.), gottwaldovskou produkci (Rozpustilí bráškové, Prak darebák aj.) a pro v Praze působícího amerického režiséra Gene Deitche (Klobouk, Svatba prasátek aj.). V žánru hraného filmu se uplatnil v seriálech Nikdo není doma a Jedno malé sídliště. Celosvětový věhlas mu zajistila hudba ke „klasické“ animované Miffy Dicka Bruny, kterou režíroval Gene Deitch.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/pred-100-lety/pred-100-lety-celba-vecernicky-hudba.A241226_171221_pred-100-lety_vov

    Jaroslav Celba – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Celba

    #audio znělka: Pohádky z mechu a kapradí
    Pohádky z mechu a kapradí - Jak našli pod borůvkou housličky - Hudba - Konec - Jaroslav Celba
    https://www.youtube.com/watch?v=qfRsyQfd1sY


    #video s panem Celbou:
    iDNES.cz – s námi víte víc
    https://tv.idnes.cz/domaci/zemrel-jaroslav-celba-autor-hudby-ke-kremilovi-a-makove-panence.V130228_143426_tv-zpravy_krr
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Studie
    https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adn9310

    Článek
    Neandertálci se starali o dítě s Downovým syndromem. Naznačuje to empatii a lásku — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/neandertalci-se-starali-o-dite-s-downovym-syndromem-naznacuje-to-empatii-a-lasku-350685
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ELIDOR: pekne upresneni, respektive revize. tyhlety NEJ- jsou poplatny svy dobe a bud nemaji trvani nebo stoji na urcitych premisach, ktery muzou bejt dost sporny, nebo jsou opet poplatny dobe. vis wankel a halstatsky pohreb v byci skale, takze pro me je to naprosto okrajova vec. ale chapu, ze z hkediska popuarizace vedy je poteeba delat takovyhle achievementy.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    PALEONTOLOG: no pro jistotu jsem se snazil najit chybu v dalsich bodech clanku
    otaznik muze byt u trojrobu, kde neni jiste, ze slo o ucel, ale protoze to nejde vyvratit tak se to povazuje za platný a otazník může být u (schématické) mapy.

    Nejstarší soška tváře: Zatím nejsou známy žádné rytiny ani figurky s vyobrazením lidské tváře, které by byly starší než soška z hrobu šamanky v Dolních Věstonicích, datovaná na přibližně 27 000 let. Takže platí.

    Nejstarší mapa: Kel z Pavlova, datovaný na stáří cca 25 000 let, je obecně považován za nejstarší dochovanou mapu na světě. Nejbližší mladší nálezy jsou rytiny z Abauntz (Španělsko, cca 13 000 let), které připomínají mapy krajiny, a malby z Lascaux (Francie, cca 17 000 let), ale ani zde není jisté, zda jde o mapy. U klu z Pavlova se předpokládá, že jde o schematickou mapu okolí, takže zůstává prostor i pro jiné interpretace.

    Použití černého uhlí: Platí. Landek (cca 25 000 let) opravdu představuje nejstarší doložené použití černého uhlí jako paliva. Starší nález pochází z Francie, kde bylo použito hnědé uhlí před cca 30 000 lety.

    První loutka: Loutka šamana z Brna, datovaná na 27 000 let, je považována za nejstarší loutku na světě. Nejbližší mladší nálezy zahrnují různé figurky, jako je Maska z Brassempouy (cca 25 000 let, Francie) nebo figurky z Pavlova a Dolních Věstonic, ale ty nejsou pohyblivé ani technicky tak propracované.

    je potřeba si přiznat, že u nejstarších (datovaných) nálezů je to často o interpretaci a určení tak může být spekulativní.
    příkladem mohou být kresby zvířat v jeskyni Lascaux, kde za tím někdo vidí i zobrazení souhvězdí, díky uspořádání do geometrických vzorů.
    Nebo kresby býků a koní v jeskyni Altamira, kde za tím někdo vidí vyobrazené lunární cykly.
    atd ..

    btw podle tvého nicku, tuším, že by ses mohl odborně rozepsat a dát sem spoustu zajímavostí
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ELIDOR: je to tak, celkove mi pri cteni prislo, ze to cerpa z hodne starejch textu. dnes je spousta novejch objevu a redefinic. myslim ze z kresby palavskych vrchu na kosti taky neudelame mapu, nejstarsi co by ji pripominala je z ukrajiny 11-12k bp

    http://www.infoukes.com/history/images/inventions/figure02.gif
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    PALEONTOLOG: Máš pravdu, v článku chybí důležitá informace: že nejstarší objevená byla v době objevu. Teprve později se našly starší. V roce 1925 byly známy podobně staré jen Willendorfská venuše a Venuše z Lespugue (obě mladší).
    Tak jak je to napsané, je to chybné a zavádějící.

    ty starší byly objeveny až poté
    Venuše z Kostenki (1936)
    Moravanská venuše (1938)
    Venuše z Galgenbergu (1988)
    Venuše z Hohle Fels (2008)

    Ono obecně by se imho v článcích o archeologii a třeba i astronomii mělo používat slovo "dosud / k dnešnímu dni" .. ty objevy se tak posouvají, že co bylo platné před rokem, dnes platit nemusí.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ELIDOR: tam jsou nektery udaje dost prezity, treba vestonicka venuse neni nejstarsi apod.
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    První mapa, loutka, ale i použití černého uhlí na světě. Morava byla kolébkou pravěkých vynálezů | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/prvni-mapa-loutka-ale-i-pouziti-cerneho-uhli-na-svete-morava-byla-kolebkou_2412281106_tkz
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Po půl století vypátrali, kdo dal bombu do letounu zříceného na Děčínsku - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pad-letadla-atentat-decinsko-vinik.A241112_083842_domaci_mul#cxrecs_s
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    Co způsobilo rozkvět života na Zemi? Planetka o velikosti čtyř Everestů - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-co-zpusobilo-rozkvet-zivota-na-zemi-planetka-o-velikosti-ctyr-everestu-40494733
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam