29. dubna 1975, Vietnam
Třicet let žil celý svět v domnění, že ta helikoptéra evakuuje dav lidí utíkajících ze Saigonu těsně před koncem války ve Vietnamu. Symbol amerického selhání v jihovýchodní Asii pořídil v dubnu 1975 fotograf Hubert van Es. A dlouho trvalo, než napravil omyl kolegů.Armáda USA se stáhla z Vietnamu už před dvěma lety, ale v metropoli obklíčené severovietnamskými jednotkami stále zůstávaly stovky Američanů. Saigonské letiště se 28. dubna kvůli bombardování uzavřelo, takže evakuace běžnými letadly nepřipadala v úvahu. Prezident USA Gerald Ford následující den vydal rozkaz zahájit největší evakuaci pomocí vrtulníků v dějinách.
Operaci
Frequent Wind odstartoval signál odvysílaný rozhlasem. "Teplota v Saigonu je 105 stupňů a stoupá," oznámil hlasatel a poté zazněly tóny písně White Christmas. Tajný kód, o němž měli vědět jen lidé vybraní k evakuaci, ale který dávno znal celý Saigon. Před branami americké ambasády se tísnily tisíce doufajících Vietnamců.
V ulicích města dokumentoval chaotický průběh evakuace fotograf agentury UPI Hubert van Es. Za sedm let práce ve Vietnamu si vydobyl pověst neohroženého fotografa.
Drama na střeše apartmánů PittmanSpokojený van Es se vrátil do hotelu Peninsula, aby fotografie vyvolal. Ve chvíli, kdy materiál zpracovával, na něj křikl kolega: "Všeho nech a pospěš sem, právě tu přistává vrtulník!"
Van Es popadl foťák s objektivem 300 mm a vyběhl na balkón. Na střeše budovy o čtyři bloky dál seděl vrtulník, ke kterému stoupal dřevěný žebřík. Na něm se tísnilo asi třicet lidí - vrcholní představitelé jihovietnamské vlády.
Dobře věděl, co je to za budovu. V tzv. apartmánech Pittman bydleli důstojníci CIA a střecha výtahové šachty byla nedávno vyztužena ocelovou deskou, aby unesla váhu helikoptéry.
"Bylo naprosto jasné, že do vrtulníku se všichni nevejdou. Na palubu se jich dostala asi polovina, zbytek zůstal na střeše a hodiny čekal na další vrtulník. Zbytečně, žádný další nepřiletěl," vzpomínal fotograf.
Popletený popisekVan Es pořídil asi deset snímků. Vyvolal je, popsal a odeslal do centrály v Tokiu. Editoři si ale doprovodný text pozorně nepřečetli a vydali je s chybným popiskem, že se jedná o evakuaci americké ambasády. Omyl provázel fotografii řadu let, byť se její autor snažil o nápravu. Po několika letech marné úsilí vzdal.
Když severovietnamské jednotky Saigon dobyly, odmítl odjet a zůstal ve Vietnamu.
Světové pozornosti a všeobecných oprav v databázích se dočkal až v roce 2005, přesto si chyba žije dál a i dnes je často uváděn chybný popis.
zdroj: idnes, zkráceno, upraveno