• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MILAZAJICEKs detmi a pro deti ...tvorba, volny cas, rodicovstvi, cinnosti, vyroba, uceni, vychova
    JELLYBEAN
    JELLYBEAN --- ---
    Spíš jsem reagovala na to, ze prostě tábor nesamostatné nebo jinak problémové dítě nezmění...a nemyslím si, ani, ze je to challange pro vedoucího, že i kdyby 100x chtel, tak má pouze minimum času na dítě nějak zapůsobit. Spíš bych řekla, že je to osobní challange, jak se takovým dítětem nenechat otrávit a zůstat nad věcí. A jsem více méně přesvědčena, že i když dítě na táboře pochytí nějaké dobré návyky, tak po návratu domů se okamžitě vrátí do starých kolejí.
    Každopádně tím nemyslím, že by se tyto děti na tábory nemely posílat nebo jinak vyřazovat....prostě ale neveřím, že je to nějaké řešeni samotného problému.
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    ADD: není snem a nebo je to challenge.
    ADD
    ADD --- ---
    JELLYBEAN: Jasně, že dostat takovéhle dítě do oddílu není snem každého vedoucícho; na druhou stranu, nikdo není tak naivní, aby si myslel, že lze do oddílu přijmou jen děti zcela samostatné, optimistické a týmově založené. A byla by to nakonec i dost nuda. Bezproblémové děti přijdou a odejdou, ale tyhle, které má na začátku člověk chuť uškrtit, pokud to neudělá, si zamiluje a vzpomíná na ně dlouhé roky. A fungující oddíl pár takových dětí vždycky snese. Rodiče se holt musí smířit s tím, že dítě občas přiveze jen půlku věcí, s kterými odjelo, občas si způsobí puchýře, protože si do pohorek zapomnělo obléct ponožky a občas nejí, protože mu přece nikdo neřekl, aby jedlo. Ale přežily to nakonec všechny a většina bývá zpětně ráda, že měly příležitost se trochu zocelit. :-)
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    ADD: Hluboce je možná přehnané, bylo to myšleno s nadsázkou. Každopádně můj pohled je ten, že pomoct potřebují rodiče. Jestli má problém i to dítě, to nevím, o tom se tu vůbec nepsalo. Ale je to jen názor :)
    ADD
    ADD --- ---
    SANCHA: A proto se mají jít hluboce psychologicky rozebrat? Já zase pochopila, že jde o to, pomoci tomu dítěti, aby zbytečně nelezlo na nervy všem okolo sebe a nepáchalo škody větší než je nutné. Protože když všichni nasadí otrávený obličej, jakmile vstoupíš do dveří, tak to není nic příjemného, a rodiče pochopitelně nechtějí, aby jejich dítě bylo ostatními odmítané.
    JELLYBEAN
    JELLYBEAN --- ---
    myslim si, ze zadny tabor dite samostatnosti nenaučí...ze takové dítě bude akorat pruda pro taborovy tým
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    ADD: Na základě toho mála co Vesper_Indigo psal jsem pochopila, že jsou to především rodiče, koho trápí ta nesamostatnost dítěte.
    ADD
    ADD --- ---
    VESPER_INDIGO: Řekla bych, že v tomto věku je to na poslední chvíli, ale rychle bych projela stránky oddílů, a rozeslala alespoň sms. V době táborů není ideální chvíle, ale čím dřív, tím větší šance dítko někde umístit. Na to, že zavedou povinnou vojenskou službu, bych nespoléhala. :-) A i tam je lepší jít už proškolený. :-)
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    ANNAWA: tuším, že 12
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    VESPER_INDIGO: kolik ze mu je?
    ADD
    ADD --- ---
    SANCHA: A to tvrdíš na základě čeho? Když nějaký chlapec zapomíná pomůcky do školy a nedává pozor na hračky kamarádek, tak jeho rodiče potřebují psychologa?
    VESPER_INDIGO: Myslím, že nic lepšího než skautský oddíl (dobrý, pečlivě vybraný, s předchozím rozhovorem s vedoucími) nenajdeš. Za týden se nikdo samostatnosti nenaučí; to, co je na skautu fajn je právě ta dlouhodobá práce s dětmi, kdy vedoucí dávají dětem důvěru, dítě se nesnaží kvůli požadavku dospělých, ale solidaritě s vrstevníky... U nás v oddíle jsem podobné "mimoně" zažila a ti, co v oddíle vydrželi, jsou dneska velmi zodpovědnými vedoucími, studují v jiných městech, cestují po celém světě a kdo je jako malé nezažil, určitě by nehádal, že byli schopní šlápnout do kotlíku s večeří pro celý oddíl a tvářit se, že to není jejich chyba. :-)
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    VESPER_INDIGO: Já bych to viděla na nějaký hlubší psychologický rozbor rodičů. Nejspíš potřebují pomoct oni ne to dítě:) Ale to už jsem trochu OT kdyžtak pošta
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    SANCHA: zajímám se o to. Sám nevím. Jj, určitě jo, ale tak musí i tobě být jasné, že kroků udělali ne ten jeden první, ale už spousty a furt nic. Jak říkam - dřív nebo později to bude jedno - dítě odroste, bude z něj dospělej a ať se stará sám. Jde ale o to, aby do tý doby nebyli lidi za něj zodpovědní celou dobu s nervama na půl cesty v háji a nejlépe žili šťastně.
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    VESPER_INDIGO: Ono to bude asi těžký pochopit, ale z mého pohledu je potřeba aby právě ten první krok udělali rodiče. Ale určitě jsou tu tací, kdo mají jiný názor a možná by byli schopni poradit spíše něco v souvislosti s tím 'zážitkovým kurzem' pro chlapce.

    Nevím, jak moc se chceš v dané situaci ty osobně angažovat. Jestli jo, zkusila bych se zeptat ještě tady [ Šťastný rodič, šťastné dítě. ].
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    SANCHA: no, tak v těhle případech asi neexistuje ani případ, kdy by to potřeboval ten chlapec. Jasně, že jde o rodiče a o jejich peace of mind a 2x násobný výdaje za zbytečně zničený a zapomínaný věci a snášení vší tý unwanted pozornosti od okolí typu váš syn zase naší Pavlínce rozbil koníka, to už je podruhý co s tim hodláte dělat - teď si vymýšlím, ale tak něco.
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    VESPER_INDIGO: A jak to vidí chlapcovi rodiče? Kdo vlastně potřebuje, aby byl samostatnější? Chlapec? Rodiče? Okolí? Zdá se mi, že tohle bude trochu oříšek, zjistit komu o co jde a to jako doopravdy. Přijde mi, že když se zjistí tohle, bude snažší najít padnoucí řešení. Trochu se obávám, že to může být něco ve stylu co psal POHODAVOLE:, to pak nepomůže ani zážitkový kurz
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    VESPER_INDIGO: ona to taky neni zadna prdel. Sam jsem mel naprosto jasno, jak bude probihat vychova. Sledoval jsem i kamarady rodice v mem okoli, abych si ujasnil, co se mi libi a co ne a musim potvrdit, ze clovek uplne nevi, nez to zazije na vlastni kuzi. Samozrejme takovejch tech zasadnich veci se clovek drzi, ale je to jiny, nez jsem si puvodne myslel. U tebou popsaneho problemu to dle me stejne nejvic ovlivni rodina, protoze se muze vratit z tabora a kdyz mu mama rekne, ze je to chudacek, ze se tam mel spatne, tak to stejne nicemu nepomuze.

    Jinak ja bych do toho rozhodne nesel. Hrozne by mi vadilo, kdybych zil s tim, ze mi nekdo spatne vychoval dite. To si radsi budu nadavat sam sobe :)
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    POHODAVOLE: se vším respektem k člověku jako takovému co je zrovna rodičem mi totiž přijde, že rodič často nemá energii, čas a tim spíš ani nadhled se nějak k věcem kolem emocí a vztahů s potomkama postavit po svém. Tak jak by se rád viděl.

    A pak je na snadě, že lidé právěže mimo tu uzavřenou společnost, v tomto případě rodinu, mohou právě pro svoji nezaujatost a to, že nejsou dnes a denně fakt debilně zkoušeni předat něco tomu dítěti mnohem rychleji, efektivně, smysluplně a tak.

    Já mít děti a mít tu možnost, že by za mě někdo z nich udělal fér a šikovný lidi a já s nima byl "jenom kamarád a ten co platí za jejich potřeby" a netrpěl tim všim okolo, tak do toho jdu.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    VESPER_INDIGO: ja se obavam, ze tohle zadnej kurz za tyden nezachrani. Co se tyce skautu, tak nevim, jak to funguje dnes, ale kdyz jsem tam chodil asi pred dvaceti lety, tak to byla rozhodne cenna zkusenost. Nejvic se mi tam libilo, ze nebyl opravdu NIKDO, kdo by mel jakekoliv vyhody oproti ostatnim. Samo takove ty schuzky 2x tydne ho nezoceli, ale vikendove vypravy byly kolikrat slusny peklo a to nemluvim o tabore, ktery trval 14 dni. Byt tebou, tak hledam neco takoveho, ale bez podpory doma to dle me stejne k nicemu nebude. Kdyz to vztahnu na sebe, tak jsem byl opravdu hodne rozmazlenej, ale to jsem byl jen doma, kdyz jsem mel vedle sebe mati. Na druhou stranu jsem nemel problem ve 13 vyrazit sam na vikend a vic na chatu, kde jsem se o sebe bez problemu postaral. V cem je konkretne problem? Nechce byt samostatny, protoze si neveri, ze by tu konkretni vec udelal spravne nebo je proste zvykly na spolecnost a samotneho ho to nebavi? Ono je to treba jen otazkou casu, nez dojde do puberty a zacne vyhledavat jinou spolecnost :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam