Tisková zpráva občanské iniciativy Klinika
Úřad odmítl nabídky občanské iniciativy Klinika – jednání selhala
Dnes proběhlo jednání o situaci kolem objektu bývalé polikliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Jednání mezi vlastníkem, Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), a lidmi z občanské iniciativy Klinika zprostředkoval radní Magistrátu hl. města Prahy Matěj Stropnický. Jednání skončila fiaskem, protože zástupci ÚZSVM odmítli jakékoliv nabídky ze strany Iniciativy k řešení. O dlouhodobém využití údajně jednají představitelé ÚZSVM s Generální inspekcí bezpečnostních složek, a přestože ještě není o osudu domu definitivně rozhodnuto, odmítli návrh Iniciativy v objektu setrvat a svoji přítomností a aktivitami objekt oživit i chránit před tím, aby se znovu dostal do neutěšeného stavu.
Klíčovým argumentem ÚZSVM je, že musí jednat podle zákonů a standardních postupů. Občané z Iniciativy upozornili, že stav bývalé polikliniky nebyl v posledních letech standardní, a proto vyžaduje i nestandardní jednání a řešení. ÚZSVM ale důsledně trvá na liteře zákonů, přestože se generální ředitel o projektu vyjádřil jako o „bohulibém“.
ÚZSVM dále argumentovalo tím, že policie tlačí na okamžité vystěhování občanů z Iniciativy z objektu. Z jednání vyplynulo, že policie zahájila trestně právní úkony. Je paradoxní, že tlaky na vyklizení pocházejí nejspíše z vedení celopražské policie a nikoli ze strany místního oddělení, kam objekt spadá. Policejní oddělení Prahy 3 situaci bývalé kliniky dlouhodobě monitoruje a z osobního kontaktu vyplývá, že přítomnost občanů Iniciativy považuje za prospěšnou.
Projekt autonomního sociálního centra má širokou podporu. Internetovou petici za tři dny podepsalo téměř 900 lidí, papírovou petici, která se šíří po Žižkově, podepsalo za 24 hodin více než 300 lidí. Podporu projektu vyjádřila i řada známých osobností, například ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová, radní magistrátu Matěj Stropnický, či kavárník a občanský aktivista Ondřej Kobza, ale také třeba Strana zelených na Praze 3. Včerejší sousedskou slavnost v bývalé klinice navštívila také řada lidí ze sousedství a vyjádřila jim podporu.
Celá kauza kolem bývalé polikliniky podle občanů z Iniciativy upozorňuje na dvě nebezpečné skutečnosti. Zaprvé, slepý důraz na literu zákona může vést k tomu, že lidé, kteří dělají bohulibé projekty s poměrně širokou podporou veřejnosti, budou policejně perzekuováni a mohou až na dva roky skončit ve vězení. Druhé nebezpečí se týká podivné role vedení pražské policie, které se snaží rozhodovat o tom, kdo s kým bude jednat, či v tomto případě nejednat. Je to policie, jež se v momentu, kdy projekt aktivních občanů získává veřejnou podporu, snaží debatu, kterou vyvolávají, umlčet a občany kriminalizovat.
Může to být varování i pro zbytek aktivní veřejnosti. O to symboličtější u nedávného pětadvacátého výročí „vítězství“ svobody a demokracie. Ale také o to paradoxnější, protože i v průběhu Sametové revoluce docházelo k projevům občanské neposlušnosti, včetně obsazování univerzit či divadel. Napětí mezi legitimitou a legalitou je stále stejně aktuální.
Občanská iniciativa Klinika
asc-klinika@centrum.cz; klinika@451.cz