• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LETTADLOSBĚR LYSOHLÁVEK mykologická poradna
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    Hola, hola

    Na vědomost se dává, že dne 30.10. proběhne další ze série výprav mykologické společnosti do útrob luhů a hájů, s cílem odebrat čerstvé vzorky vzácných i méně vzácných odrůd lesních pokladů. Prosíme ještě jednou o potvrzení účasti a budeme se těšit naviděnou.

    Časoprostorová singularitní aproximace je nastavena na 10:00 na Mendlovo náměstí, návrát očekáván v odpoledních hodinách. Budeme se těšit na tradiční hojnou účast.

    S sebou: přezůvky vhodné do vlhkého podrostu, teplé oblečení, pláštěnku pro případ deště, individuálně určené nástroje na sběr a transport vzorků a svačinku (bude možnost případně zakoupit po srazu ještě před vstupem do terénu).

    Případné dotazy směřujte do mé pošty a za celý realizační tým se na vás těším

    jsem s pozdravem

    Darjeel
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    DARJEEL: presne tak. rozdupana houba vadi predevsim lidem, ne houbam. houbam nezalezi na jedinci, houbam jde o podhoubi :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    btw. ukázka z článku, co pastoval Atom, o tom nebožákovi z Hodonína... pan mykolog mluví o psychických účincích hub:

    "Houba je nebezpečná, protože konzument ztrácí pud sebezáchovy. Zlepší se mu sice nálada, ale má pak pocit, že může létat, takže se rázem nebojí skočit i z velké výšky," říká mykolog Josef Slavíček.
    Lysohlávka patří mezi podzimní houby a hojně se vyskytuje hlavně na Moravě. Aby se projevily její příjemné halucinogenní účinky, stačí sníst několik hlaviček.
    Ekologové by rádi lysohlávku zařadili na seznam zvláště chráněných hub. Takže by se pak nesměla sbírat hned ze dvou důvodů.

    Je to sice odborník, ale:
    1) mluví i o věcech, ve kterých není vzdělán (mykolog není psycholog)
    2) spousta odborníků v médiích jsou lempli, kteří jsou schopni plácnout kdejakou blbost
    a novináři ji rádi ještě přibarví...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LEF: A ještě možná pravopis by sis mohl zopakovat... :/ To jsou teda rady, panečku. Zase jsme u toho, co jedna bába povídala.

    HOBORG: jj, již to delší dobu řešíme a musím říct, že já osobně z toho mám kognitivní disonanci jak vrata. Na jednu stranu je to pochopitelný argument, na druhou stranu nějakých 8 let sbírám "uštipáváním" nad zemí a některá místa dávají pořád stejně, ba co dokonce rok od roku více, tak Ti nevím, šedá je teorie, zelený strom života. Tím nechci říct, že to co jsi pastnul není validní argument, ale praxe mi jej zatím nepotvrdila.

    Co se týče houbařů, tak ti imho ještě přispívají k rozšiřování hub! Dokonce i někteří krupanští lesáci, kteří v jakémsi maladaptivním vzteků rozdupávájí lysohlávky, pomáhají šířit jejich výtrusnice na podrážce svých bot. I vy, milí houbaři, ač vědomě či nevědomě, pomáháte šířit výtrusy všude, kde vaše se vaše noha dotkne matky Země. Díky, díky za to!

    ATOMINATOR: jj a je to tu... nasušit, rozemlít a to se pak bude orgánům panečku počítat!
    PANPOSPA
    PANPOSPA --- ---
    FAEKAL: V okolí Rančířova sme našli v neděli cca 400.

    Spíš mě znepokojujou ti policajti, jelikož sme cestou zpátky potkali dvě hlídky. Naštěstí nás nestavěli. Příště si je asi radši z košíků přemístím třeba do nějakejch plechovejch krabic a nacpu je někam, kam nevidí oko velkého bratra.
    VIOZOR
    VIOZOR --- ---
    Mel bych dotaz ohledne suseni a presuseni nebo co se me to stalo :) ... v nedelu jsme byli s kamosem na houbach a jak jsme se vratili domu jsem nechal kamose nachvili bez dozoru s houbami a on polovinu nahazel do misy s vodou ... takze je tam uplne vymachal ze si pri myslel ze se umyvaj ... mno tak aby mi nezhili jsem je dal do trouby a pustil vetrak (bez telpa) ... pak dal na noviny a nechal do rana ... a tohle je vysledek je to jak cernej papir nez houby tak by me zajimalo vas nazor ....vyhodit nebo precejenom to jeste k necemu bude ? :)

    je toho docela hodne tak me je to lito to hodit do kose ...


    FAEKAL
    FAEKAL --- ---
    V sobotu sem byl v poprvy v Rancirove, bohuzel nikde ani stopa. Po ceste zpet na hodinku do Jihlavy a nakonec s uspechem cca 100+
    ATOMINATOR
    ATOMINATOR --- ---
    KULHY: Ještě jeden úhel...

    Ty bys to měl tak na rok ;)

    Houbař nasbíral osm set lysohlávek, hrozí mu dva roky vězení - iDNES.cz
    http://brno.idnes.cz/houbar-nasbiral-osm-set-lysohlavek-hrozi-mu-dva-roky-vezeni-pq8-/brno-zpravy.asp?c=A101025_1472195_brno-zpravy_trr
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    něco z literatury
    Vliv houbaření na úbytek hub
    Specifickým a velmi diskutovaným problémem v ČR i v dalších zemích, kde je
    rozšířen sběr hub, je vztah sběru hub a úbytku jejich mycelií. Dnes lze již považovat
    za prokázané, že samotný sběr, tedy odebírání plodnic (byť nezralých a ve
    velkém měřítku), nemá praktický dopad na úbytek hub (EGLI et al. 2006). Častá
    přítomnost velkého počtu lidí v lese má však nepříznivý vliv na ekosystém jako
    celek. Pohybem samotných houbařů dochází k sešlapávání půdy a k narušování
    vegetačního krytu, další, zřejmě významnější škody, souvisejí s používáním automobilů
    pro návštěvy lesa.
    http://www.ochranaprirody.cz/res/data/172/022386.pdf
    KULHY
    KULHY --- ---
    To all: diky za vsechny uhly pohledu na tuhle problematiku
    KULHY
    KULHY --- ---
    EUR0: Jen prosim hned nehazet do pytle lidi co se chtej hlavne rechtat a haluzit a nekoukat na dusledky jednani.. Jak vidis tak se zajimam ... Vis jak, hodte kdo jste bez viny ;) diky .. Ego howgh
    SVATY
    SVATY --- ---
    HOBORG: Wow tak to je celkem zajimavý já do teď dělal tak že sem vždycky uštípl nehtama jen kloubouček a nohy sem tam nechával s tím že sem hodnej že neníčim mycelko :D ale stejně se mi to tak trochu nezdá protože na to místo kam chodím, tak to tímhle způsobem sbírá víc lidí a příde mi že jich je tam mnohem víc než minulej rok, je zase něco jinýho když člověk vythne hřib kterej má v zemi průměr +-5 cm a něco jinýho je lysohlávka která má průměr řekněm do 1cm
    PRASOMRD
    PRASOMRD --- ---
    Ahoj lidi, jsem tu novej a chtel bych vedet jestli nekdo nevi o nejaky lokalite v krusnejch horach... popr ceske stredohori. dik za info
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    HOBORG: Diky za vysvetleni, takhle mi to uz dava perfektni smysl...
    HOBORG
    HOBORG --- ---
    resilo se to treba nekolikrat v sousednim houbarskym auditku
    nasel jsem to napriklad tady
    On-Line rozhovory - Chrudimský deník
    http://chrudimsky.denik.cz/online_rozhovory/online-lastuvka-houby.html

    Zajímalo by mě, zda existuje nějaký návod, jak správně houby sbírat, aby se nepoškodilo podhoubí a mohly vyrůst další?

    Zásadní je, neuřezávat nohy a nenechávat jejich zbytky v zemi. Doporučuji houbu vyviklat nebo vydloubnout a poté díru přikrýt, aby podhoubí nezaschlo. Když se houba uřízne, kousek nožičky zplesniví a tím zahyne okolní podhoubí třeba i metr dokola.
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    LEF: Ehh, to si radsi zopakni prirodopis pro 5.-8. tridu...
    Houby se mnozi vytrusy (s tim, ze aby se nejaky vytrus skutecne uchytil v novem stanovisti, tak to musi byt neuveritelna souhra stastnych nahod), ale krome toho taky existuje neco jako podhoubi, ze ktereho plodnice vyrustaji, a ono podhoubi na tom miste zpravidla zije mnoho let (dokonce nejstarsi znamy zijici organismus na Zemi je houba - tedy mycelium - stara odhadem par desitek tisic let). Podhoubi se pomalu siri a rozrusta - tak vznikaji ony houbove kruhy ktere vytvareji nektere druhy hub - plodnice rostou jen na okraji toho kruhu.
    Nevim, jak moc je to povera, a jak moc ne, nicmene lysohlavkove podhoubi je rozhodne velmi citlive na jakoukoliv nakazu ci zmenu podminek, tedy podle meho laickeho nazoru pokud odelas diru, ktera vede az do mycelia, a kudy se tam muze dostat nejaka plisen, pripadne kudy to bude ventilovat a vysychat, tak mu rozhodne neprospejes - ale znovu rikam, ze je to jen muj nazor, a je mozne, ze to je povera jak rika Hoborg, nicmene jsem to slysel z mnoha stran, a rozhodne ne jen o sbirani lysohlavek...
    LEF
    LEF --- ---
    pokud vim, tak houby se rozmnozujou semeny, takze proc by melo vadit vytrzeni houby i s "korinkem"? to tzv podhoubi je jen prostredi ve kterym se seminku darilo a vyrostla tam houba. alespon takhle sem kdysi slysel v radiu od mikologa odbornika. je pravdou ze stjne kdyz sbiram houby (hribky a spol) tak se snazim houbu uriznout tesne u zemne a to "spalek" nejak zakrejt jehlicim aby nesvitil :-)
    EUR0
    EUR0 --- ---
    HOBORG: tak ja ti nevim, este to nakoniec bude tak, ze to robi dobrotu?
    HOBORG
    HOBORG --- ---
    ale tenhle zpusob vytahnuti cely houby myceliu vubec nevadi, to ze se musi uriznout aby tam dal rostly je obycejna povera. myceliu udajne nejvic vadi kdyz se misto prilis poslape, ale to jak se ta houba vytahne a jestli jde ven cela noha je uplne jedno.
    min hysterie prosim
    EUR0
    EUR0 --- ---
    KULHY: o tej nohe netusim, ale snad da rozum, ze ked znicim mycelium, tak tam tak skoro zasa nieco nevyrastie. je to uplne hlupe povrchne zmyslanie "sak mas pycy fero, trhaj, srat na ostatny svet, hlavne ze vecer bude haluz".. kazdopadne, keby ta noha obsahovala milion tisic psilocybinu, tak ten cm, ktory tam useknutim necham ma fakt nespasi
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam