• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LETTADLOSBĚR LYSOHLÁVEK mykologická poradna
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    Byl jsem se podívat k Sázavě na flek, kde byly loni žně. Něco málo tam bylo, ale chce to imho ještě týden, dva počkat. Každopádně v návaznosti na MAUGLI7 jsem omylem přimíchal mezi ty správné i ty, které opravdu nechcete, čepičatky (pokud se nepletu a případnou opravu uvítám). Uvědomil jsem si to až ex-post z fotek a následně je vyseparoval, nicméně při sbírání jsem si toho naprosto nevšiml a ta zámněnnost může být opravdu veliká. Klobouky byly téměř identické, čepičatky jsou víc do oranžova, lupeny a nohy jsou vcelku odlišné, jinak barevné, jenže ty jsou seshora v husté trávě celkem blbě vidět. Když je máte s lysohlávkama vedle sebe, tak je poznáte, ale samostatně to může být hodně tricky. Jednozančně poznat jsou při sušení, lysohlávky zbělají a jsou na nich zpravidla modročerné fleky tam, kde se omačkají. Čepičatky zůstanou plusmínus oranžové. V dané oblasti bylo čepičatek opravdu hodně a ty, které jsem sebral, byly kousek od lysohlávek, nicméně ne tak blízko, abych si toho na první dobrou všiml. Minulý rok na tomhle fleku nebyla čepičatka jediná. Pro všechny hledače přikládám fotky a srovnání:

    Čepičatka


    Čepičatka


    Čepičatka


    Čepičatka


    Čepičatka


    Lysohlávka










    ISHY
    ISHY --- ---
    MAUGLI7: Možná, pro jistotu, by bylo dobré napsat, které jsou ty špatné a proč...
    MAUGLI7
    MAUGLI7 --- ---
    Život a smrt na jedné fotce.

    SLAPPY
    SLAPPY --- ---
    Úplňkové pozdravy z Drahanské vrchoviny.. Viděli jste zatmění?

    GUMIDEK30
    GUMIDEK30 --- ---
    JIRKA_AKA_HOUBA: Hm myslím, že ne :)
    TRISMEGISTOS
    TRISMEGISTOS --- ---
    Tak letos se konečně zadařilo. Sedlčansko

    JIRKA_AKA_HOUBA
    JIRKA_AKA_HOUBA --- ---
    Tuším, ze rozpoznávání nepatří ke zdejšími koloritu, ale jako začínajícímu sběrači by my pomohlo ujištění, ze jsem teorii správně překlopil do reality. Díky

    SICKBOY4000
    SICKBOY4000 --- ---
    THERESZ
    THERESZ --- ---
    Krušné hory 🤠

    GUMIDEK30
    GUMIDEK30 --- ---
    SMYSLOV: Ty upe lákají sníst, jak karamel :)))
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    SMYSLOV: Second flush now! Brdy
    MAUGLI7
    MAUGLI7 --- ---
    MATT
    MATT --- ---
    tady teprv zacinaj.. Železné hory

    MAUGLI7
    MAUGLI7 --- ---
    Pelhřimovsko jede, za pár hodin stovky plodnic
    FAEKAL
    FAEKAL --- ---
    JAYBEE: Zatím se to spíš pořádně nerozjelo, včera zase 20 stupňů, to je děsně moc. Okolí Turnova ani jeden klobouk. Touhle dobou vloni žně.

    Ví někdo jak je na tom Stříbrná Skalice, Jihlava?
    JAYBEE
    JAYBEE --- ---
    Budto letošní sezona nic moc, nebo si letošní úlovky necháváte pro sebe :D A nebo naplno nezačala...
    Já jedu lovit zítra...
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    MAZZAK
    MAZZAK --- ---
    Zaječov nic.
    AGRICULTEUR
    AGRICULTEUR --- ---
    ROLEX: ganja vsude.. ruderalis.. jako koprivy.. a muchomurka se najde i kdyz vzacne.. a jsou jiste zvesti ze by se mohly vyskytovat lysohlavky pravdepodobne vede neznamy druh na Khovsgole.. ale ja ucim od pulky srpna tak jsem to nemoh verifikovat. doufam ze se na tuto podzimni expedici vsak jednou dostane casoprostoru
    HONZAK89
    HONZAK89 --- ---
    Praha-východ, první vlaštovky. Třetí rok po založení. Mám radost, ale je tu dost sucho.

    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    Tak Brdy taky jedou.
    ROLEX
    ROLEX --- ---
    AGRICULTEUR: a v Mongolsku se něco psychoaktivního a volně rostoucího sbírá?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam