BARUSSS: cituji z knihy
J. Heřt - Alternativní medicína (strana 39), protože sama bych to nenapsala lépe:
Breussova metoda je jednou z mnoha diet určených k léčbě rakoviny, a z nich pravděpodobně nejabsurdnější. Rudolf Breuss (1899-1980), rakouský léčitel, vyšel z primitivní intuitivní představy, že nádory lze vyléčit vyhladověním. Pacient se má proto živit po dobu 42 dnů jen zeleninovými šťávami, veškerou tuhou stravu musí vyřadit a pít má jen bylinkové čaje. Šťáva se vyrábí v Rakousku průmyslově, připravit ji lze i v domácích podmínkách. Obsahuje šťávy z červené řepy, mrkve, celeru, černé ředkve a brambor. Nemocný smí vypít pouze 125 až 500 ml této šťávy za den. Ke šťávám lze v malém množství pít bylinkové čaje (urologický, kakostový a šalvějový s třezalkou, mátou a meduňkou), rozsah i pořadí je také pevně stanoveno. Během kůry nesmí být prováděna žádná onkologická intervence. V zahraničí jde o metodu zcela okrajovou a ve většině publikací o metodách alternativní medicíny není ani zmiňována. Naproti tomu v České republice byla před několika léty intenzivně propagována a psalo se o ní snad ve všech médiích.
Hodnocení: Princip metody je mylný a nebezpečný. Nádor se totiž chová podobně jako plod, živiny z těla matky dostává přednostně. Nádor plně využívá nabídnuté zdroje, nereaguje na regulační mechanizmy organizmu a roste autonomně. Naproti tomu buňky zdravých tkání zareagují na hormonální signály organizmu, sníží svůj metabolizmus a přijímají méně živin z krve. Onkologický pacient tak zemře dříve než odumře nádor. Organizmus pacienta, trpícího rakovinou, potřebuje tedy bohatou výživu, která by zamezila výraznému hubnutí, provázejícímu onemocnění rakovinou. I druhý Breussův názor, že zeleninové šťávy mají protirakovinné působení, je mylný. Bylo sice prokázáno, že požívání většího množství zeleniny vede k pozitivnímu ovlivnění poškozených tělních buněk před rakovinným zvratem, avšak na buňky nádorové to již vliv nemá. Nádor vyhladovět nelze a ve svém růstu na úkor organizmu pokračuje.
Někteří léčitelé ovšem kritiku nepřipouštějí, dieta je podle nich vždy účinná a selhání nebo dokonce úmrtí je vždy chybou nemocného. Podle Breusse za případné selhání může vždy nedodržení pravidel diety nebo kombinace diety s jinou terapií.