• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: ale vsak ja som pred par rokmi v Ba napriklad nemal ziaden problem ako laik na obcianku kupit litre 68% kys. dusicnej p.a., to nie je mozne, ze by sa nedala zohnat...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..tak to ulet..
    to, ze nedostat, mi zatial povedal kazdy, nezavysle od seba, koho sa pital nato.. urcite ale pozhanam za kazdu cenu. ked sa uz tym drbem tolko..
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK: v Bratislave nie je problem kupit konc. HNO3 65 - 68% najroznejsich cistot.
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Pouzitou NEDOPORUCUJU! Minimalne bude slaba, v horsim pripade si to za.eres nejakejma necistotama a nevis jakejma.
    Kde u Vas? Na Slovensku neprodavaj kyselinu dusicnou?? Zkusil jsi nejaky dobre zasobeny drogerie? Co nejaky elektrotechnicky potreby pro kutily, treba si jeste nekdo dela tisteny spoje doma jako konicka, hm??
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..unas neni dostat kyselinu dusicnu... iba keby som poznal volakoho z certifikovaneho labaku a cez neho volako... zhanam teda..
    mozem aj pouzitu kys.dusicnu??? zabereto?? to by este slo,,,
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK: pravdu povediac, sice...sme to drzali v normalnom hnedom, ale samotny, cisty AgNO3 bez potencialnych redukcnych znecisteni nie je v skutocnosti fotosenzitivny..teda, asi 5 rokov som to mal v obycajnom skle zavrete a ziadna diskoloracia napriek svetlu. ale ano, do hnedeho a alobal;)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    A tmavy sklo, na uchovani AgNO3. Jeste lip zabalit nakonec celou flasku do alobalu.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: ale z toho AgNO3 si odloz tak 5 - 10 g do suchej, cistej sklenej nadobky dobre uzatvaratelnej. ak je analytickej kvality, nikdy nevies, ci sa ti este nezide par gramov, aj ked si "len" zlatnik a nie chemik. ;)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK: ba jo, mas pravdu, som pozrel do Römpp-a a pise, ze pri 25°C je nasyteny roztok AgNO3 vyse 70% (hmot.), takze to pojde brnkacka na jeden tah cele...
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Fakt umis vyrabet takovyhle piplacky??
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    LIBRIUM: Presne tak bych to delal i ja. Staci na to i ta litrovka s tim, ze tam ten AgNO3 muze prisypavat postupne (pak ale hodne michat) a ze mu to sezere kvantum medi a bude to trvat dyl, Cu(NO3)2 je desne rozpustna vec, za tepla vic nez 50 % roztoky, vubec bych se nebal ze se mu vysrazi sul. Hlavne dodavat novou med dokud se stara rozpousti. Ehm tak to spocitame: Celkem mi vychazi spotreba medi nejakych 91 g (je li ten plech 100%). a vytezek stribra 120 + 190 g = 310 g.

    Klidne to nekdo prepocitejte, mohl jsem se splist, zas tak mi o to nejde...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: ja by som rozpustil celych tych 120 g kovu naraz a do prefiltrovaneho roztok nasypal aj tych 300 g dusicnanu strieborneho este;)
    ze naraz to spracovat, aj ked neviem, ci ti na to postaci glassware s objemom jedneho litra....
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ok, ja si citam prispevky vzdy az doma, vzdy som pozadu s reakciami...
    ..ten Ag material idem vyvakcovat na uplne tenky plech asi 0,2mm a je toho dohromady 120g. Nebudem to naraz rozpustat hej? tak na 2x??..

    ..potom mam este volakych 300g AgNO3.. to potom takym istym postupom ako tie plechy, ci tam je volaky rozdiel vo volacom?? premna je podstatny aj detailny rozdiel... to vsak budem az potomto riesit urcite.... to mameste cas...

    ..prace zial nemam moc nafotene vsetky. Lebo som dezo.. akurat zopar akoze vychytanych sutaznych a zopar extra... ale uz asi budem muset, lebo aj volaku stranku uz treba.. volaktore sa daju aj dodatocne /npr tie gombiky../, alebo mam tento vystavny kus, co tu koluje na nyxu:
    http://www.zlatnik.sk/obr/skoba1.jpg
    http://www.zlatnik.sk/obr/skoba2.jpg
    http://www.zlatnik.sk/obr/skoba3.jpg
    http://www.zlatnik.sk/obr/skoba4.jpg
    --najma kvoli timto hovadinam ja potrebujem co najlacnejsie to Ag, lebo tieto veci nejsu predajne, tak aspon nech na materialu usetrim co najviac, keduz za pracu fpodstate nic nezarobim...
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    Ad 4. Rozpustenym stribrem jsem myslel roztok AgNO3
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    1. Nevim, to je nejaka soucast diskuse, budto podruzna nebo zamitnuta. Na to kasli. Urcite ji nedavej k roztokum AgNO3 nebo se ti to srazi. Mozna sme to uvadeli jako dukaz ze tam stribro doopravdy mas, nevim...

    2. Taky neres, zacni se ptat az se ti Ag nebude chtit rozpustit.

    3. a) Roztok je zneutralizovany pred tim nez do nej vlozis med.
    b) Az si uz myslis, ze vsechno Ag je vysrazeny, na puvodnim plechu nebo popadany na dne, pro jistotu tam strc novej lesklej plech. Jestli se na nem zacne srazet novy stribro, proces jeste neskoncil a nech to tam jeste nejakou dobu rachat. Ono na tom starym plechu to uz ke konci je blbe videt. Je to jen pojistka, aby ses zbytecne nepripravil o nejaky stribro. Moje zkusenost po pul hodce az hodce, kdyz se tedy med uplne nerozpusti, tak uz je Ag ve srazenine.

    4. Zfiltruj rozpusteny stribro po neutralizaci, tedy tesne predtim, nez do toho das tu med. Zbavis se tim zbytecnych pevnych necistot - napr. oxidu cinu z tistenych spoju, prachu, nejakych s.acek ze slitiny, ktere netvori rozpustne dusicnany. Vadi ti pevny nerozpustny veci, to co je v roztoku je OK, na medi se ti srazi jen Ag (pripadne Au a jine uslechtile kovy ale nepredpokladam ze je tam mas).

    5. Jenze odparovanim lihu se ti stribro ochlazuje, horenim ti vznika voda a srazi se na nem. Je to pak mokry, cimz vlastne krok s lihem postrada smysl. Taky me to napadlo ;-).

    6. Litrova kadinka na vsechnu chemii - vlastne dve, v jedny rozpoustis a neutralizujes, do druhy prefiltrujes roztok. Trychtyr, jakejkoliv, klidne plastovej z domacich potreb. Ne zeleznej. Treti nadoba na sbirani a promyvani uz hotovyho Ag vysoka 250 mL nebo 500 mL kadinka, nebo treba sklenice na pivo, ta vysoka, na uschnuti po promyti stribra cokoliv, treba hlubokej talir, pertiho miska.... Michat sklenenou tycinkou. Jestli nemas kadinku, kup si treba nekde v bazaru sklenenou konvici na vodu na kafe.

    Teoreticky lze pouzit i nerez, ale musi byt kvalitni a to ti po netu neporadim.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    Par uplne poslednych totalnych lamadotazov a pak si idem zhanat zvysne veci a pustim sa dotoho..:
    1- KAM pridavat a PROCvlastne tu kvapkuokrem cistej (bezfarebnej, nie zltej) kyseliny solnej???
    2- Spominali ste aj volaky peroxid vodika. Ak to ma vyznam, rozpiste to pliz?? ci to radsej nech neriesim??
    3- Z toho zneutralizovaneho roztoku tym medenym plechom akoze “prelyzickujem” to AGslyz do inej nadoby s destilovanou vodou hej? A v tej nadobe s destilovanou vodou je dalsi Cu plech? – asi ne, ale tomu celkom nechapem, neviem si to predstavit.
    4- a KEDY vlastne pouzijem tie filtrovacie papieriky??
    5- ked to budem susit tym premyvanim v tom denaturovanom liehu, ten lieh mozem aj zapalit ne? skor uschne tak..
    6- a najdolezitejsie: ake nadoby pouzijem a kolko ich potrebujem, si neviem vopred predstavit. A miesat sklenenou tycou?? Mate volake fotky idealnych nadob na tuto pracu??
    Toto cele je dost narocne na detaily, najma ked to clovek robi prvy krat v zivote. Verimtomuale, ze po tomto debude dalsie afinacie uz pojdu lahucko. Mam ale tremu, lebo nato fakt bude kukat kazdy…
    tak diky
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    LIBRIUM: ano, pulverizovat! :)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    LIBRIUM: Nojo, ale co pak dale se smesi srazenin chloridu a roztoku cehosi...Safra, pak cpavikem, rozposti se i rtutnatej nebo jen stribrnej,,,,zacinam uvazovat... Ale k experimentu se dostanu az se vratim domu, tedy tak za rok a pul nejdriv ;-)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK: v nemcine je taky Spruch, ze "Lernen geht über Versuchen";)
    takze -- lucavkou na to najblizsie;)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    LIBRIUM: Ten amalgam je prachovej, jen se z nejakyho duvodu v samotny dusicny nechtel rozpoustet. Ja si rikal ze chloridy z lucavky od sebe pak budu oddelovat hur nez treba ty iodidy..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam