• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN:
    LIBRIUM:
    som to poplitol s tou chalko a lithofiliou.
    chalkofilne su kovy, ktore tvoria rady sulfidy (vyskytuju sa v rudach ako pyrity); lithofilne su tie ktore rady tvoria silikaty (napr. zeolity)

    je to tzv Goldschmidtova klasifikacia kovov, vid:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Goldschmidt_classification

    http://de.wikipedia.org/wiki/Goldschmidt-Klassifikation

    chalkofilne su napriklad: striebro, med, ortut, olovo, cin, zinok, bizmut...

    lithofilne su napriklad: vapnik, sodik, draslik, litium, horcik, chrom, zirkonium, wolfram, yttrium, tantal, titan...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---

    "ultrapure caesium stored under argon"
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    z "kyseline mravčej" jsem uplne unesenej, to je proste uzasny! :)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: *reaktivita s vodou? *korozivita? *rozpustnost v luhoch? +toxicita?
    ----------------------------------------------
    chalkofilia je obrazne povedane, nachylnost na tvorbu halogenidov, resp. vyskyt kovu v rudach vo forme halogenidov, ci inych ionizovanych soli (chalkós, gr. = sol).
    lithofilia je "nachylnost ku kamenu";), je to v podstate, ze ci kov sa v rudach vyskytuje skor vo forme takych tych roznych zmesnych/komplexnych oxidov, sulfidov apod. s inymi kovmi.

    COLOMAN: hm. neviem, ci ten odtien nie je sposobeny skor zlozenim medi (obsahom inych kovov), ale keby som mal uplne odboku strielat, ze co, tak by som skusil ten medeny povrch lestit kuskom vaty namocenym v kyseline mravcej (normalnu 85 - 95%, zrideneu destilovanou vodou 1:1 az 2:1, v prospech kyseliny).
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..este jedna vec:

    ake vlastnosti mozu mat kovy este okrem tychto:? nezabudnite, ze riesime tie hore uvedene klasicke...
    mam zatial tieto:

    Protónové číslo:
    Relativna atómova hmotnosť:
    Elektronegativita:
    Elektronova konfiguracia:
    Elektr. vodivosť: % z vodivosti medi
    Teplota tavenia:
    Teplota varu:
    Teplota vyparovania:
    Hustota:
    Tvrdost:
    Lom:
    Farba:
    Struktúra:
    Zastúpenie v zemskej kôre:
    cholkofilný a litofilný prvok ?? co znamenaju tie filnosti??
    Rozpustnost v kyselinach
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..cim natriet Cu plech, aby to Cu bolo fajnove ruzovuce.. mame zaujem dosiahnut taku farbu, ako ked Cu plech zohrejeme a ponorime do liehu. Vtedy Cu bude take cistucke a ruzovucke. My to vsak nechceme tepelne upravovat, aby to nezmaklo. Preto by bolo najlepsie za studena..
    ..skratka cim tu Med ocistit do ruzova za studena??
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    sorry za tie papieriky:)..

    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    WILDENBURY_SQ: nie
    COLOMAN: univerzalne lakmusove papieriky, 100 kusov, s farebnou skalou na obale. ale potrebovat ich budes len pre istotu;)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    lakmusove se slovensky rekne Lankusove?
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..na tu svoju operaciu ake Lankusove papieriky mam pouzit?? maju ich v ponuke 3 druhy.. volake stredne a este dve volake...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    .. Nebo si zajed do ČR pro HNO3, tady ji v kazde lepsi drogerii prodaji i detem :)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: ale vsak ja som pred par rokmi v Ba napriklad nemal ziaden problem ako laik na obcianku kupit litre 68% kys. dusicnej p.a., to nie je mozne, ze by sa nedala zohnat...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..tak to ulet..
    to, ze nedostat, mi zatial povedal kazdy, nezavysle od seba, koho sa pital nato.. urcite ale pozhanam za kazdu cenu. ked sa uz tym drbem tolko..
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK: v Bratislave nie je problem kupit konc. HNO3 65 - 68% najroznejsich cistot.
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Pouzitou NEDOPORUCUJU! Minimalne bude slaba, v horsim pripade si to za.eres nejakejma necistotama a nevis jakejma.
    Kde u Vas? Na Slovensku neprodavaj kyselinu dusicnou?? Zkusil jsi nejaky dobre zasobeny drogerie? Co nejaky elektrotechnicky potreby pro kutily, treba si jeste nekdo dela tisteny spoje doma jako konicka, hm??
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..unas neni dostat kyselinu dusicnu... iba keby som poznal volakoho z certifikovaneho labaku a cez neho volako... zhanam teda..
    mozem aj pouzitu kys.dusicnu??? zabereto?? to by este slo,,,
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK: pravdu povediac, sice...sme to drzali v normalnom hnedom, ale samotny, cisty AgNO3 bez potencialnych redukcnych znecisteni nie je v skutocnosti fotosenzitivny..teda, asi 5 rokov som to mal v obycajnom skle zavrete a ziadna diskoloracia napriek svetlu. ale ano, do hnedeho a alobal;)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    A tmavy sklo, na uchovani AgNO3. Jeste lip zabalit nakonec celou flasku do alobalu.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: ale z toho AgNO3 si odloz tak 5 - 10 g do suchej, cistej sklenej nadobky dobre uzatvaratelnej. ak je analytickej kvality, nikdy nevies, ci sa ti este nezide par gramov, aj ked si "len" zlatnik a nie chemik. ;)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK: ba jo, mas pravdu, som pozrel do Römpp-a a pise, ze pri 25°C je nasyteny roztok AgNO3 vyse 70% (hmot.), takze to pojde brnkacka na jeden tah cele...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam