COLOMAN: A aby se ti to trochu vyjasnilo, napisu sem tzv. Becketovovu radu kovu (z hlavy, tedy drobny chybky mi odpustte).
Li, K, Ca, Na, Mg, Al, Mn, Zn, Fe, Ni, Co, H, Cu, Pd, Ag, Hg, Au, Pt.
Kovy jsou serazeny podle svych redox. potencialu. Kov vlevo z roztoku vyredukuje kov od nej v pravo. To znamena, ze napriklad kovove zelezo zredukuje Cu2+ ze siranu mednateho na med, stejne tak kovova med ti vyredukuje kovove stribro z roztoku AgNO3. H je vodik z kyseliny. Tedy kovy vlevo od vodiku reagujou s neoxidujicima kyselinama tak, ze kov rozpusti a vylouci se vodik jako plyn. Kovy vpravo od vodiku s takovejma kyselinama nereagujou.
Kovy hodne vlevo reagujou rychle i s vodou jako s kyselinou, proto sodikem z roztoku CuSO4 nedostanes med, ale H2.
Oxidujici kyseliny (musi byt koncentrovane) na to jdou od lesa, kdyz potkaji uslechtily kov, nereagujou s nim klasicky za vyvoje H2., ale cast kyseliny se sama rozlozi aby nejdriv med zoxidovala a dalsi cast teprv udela sul.
Tedy reakce Cu s HNO3 je takhle: Cu+4HNO3=2NO2 + Cu(NO3)2 + 2 H2O
Naopak reakce zredene HNO3 s Zn vypada takhle:
Zn+2HNO3=Zn(NO3)2 + H2
Zredena HNO3 s medi reagovat nebude, stejne jako HCl (ta ani koncentrovana)
Reakce koncentrovane HNO3 se Zn naopak bude neco mezi. Cast HNO3 to neda a zredukuje se na oxidy dusiku a cast zreaguje jako normalni kyselina, tedy obe dve reakce budou do urcity miry (a nediovedu rict do jaky) zastoupeny:
Zn+2HNO3=Zn(NO3)2 + H2
Zn + 4HNO3 = 2NO2 + Zn(NO3)2 + 2 H2O