• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    tiez sa chcel opytat co to je REACH, ale kedze jeto OT, tak iba strucne a jasne:)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    LIBRIUM: <OT>Jaký je Tvůj názor na REACH? My to teď probírame v nějakým předmětu, v Legislativě, .. A připadá mi, že s tím bude příšernýho sraní a jestli se vůbec do r. 2020 splní ta přesevzetí, jestli vůbec ten finální efekt bude za to všechno sraní s tím stát...</OT>
    VERNY
    VERNY --- ---
    ja sem se s ní setkal teprve tak před měsícem, ale je pravda že design na lahvi vypadal dost oldschoolově :-)))
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ona je Sulka polysulfid vapenaty, vapenne-sirna pecen.
    len neviem, ci sa este bude dat zohnat, lebo kto by vyhadzoval miliony na to, aby ju pretlacili cez REACH kraviny...
    VERNY
    VERNY --- ---
    jo až teď mi došlo že máte na mysli sirný játra_ty se daj skvěle nahradit SULKOU - je to nejakej postřik proti škůdcům_takže drogerie a nemusí se nic vařit

    ale nejlepší cěrný patiny maj stejne ve šperkařských obchodech a nejsou ani moc drahý_nevím jestli to jenom tím že za to platím ale příjdou mi ty barvy nějak ušlechtilejší
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ja by som tanín kludne zhanal cez lekaren, je tusim stale liekopisny, cize by ho lekaren na objednavku mala vediet zohnat.
    a ked nie, tak firma na laboratorne chemikalie.

    "sirna pecen" je v podstate, ze k 1 dielu alkalie (vapno, luh, soda, potas) vo vriacej vode pridas n dielov praskovej siry a varis do rozpustenia. vznikne ti oranzovozlty roztok polysulfidov, ditionitov apod..
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    VERNY: to jasne ze radsej tak, ale mnesa nechce-neoplati najprv zohrievat kyselinu az potom zacat odlievat ingoty.. okrem toho ten borax sa ani nelepi stale, takze zohrievat a potom ani nepouzit by ma vytocilo.. tak ked treba, tak to tam hodim este za tepla, necham chvylu a je to prec...
    ..ine to bolo, ked potreboval Ag predmety pred vylestenim vybielit. To som uz prevaral v H2SO4. ale uz ani to, ked idem vybielit Ag, zoxidujem povrch a za studena necham v HCl. bez energie, bez smradu a veci su aj bledsie ako od sirovej..
    VERNY
    VERNY --- ---
    COLOMAN: uplne nejlip vycistis stribro kdyz ho nehazis horky do kyseliny, ale mas ohřatou kyselinu a davas do ni stribro uz studene_delal jsem to takhle v anglii a k memu uzasu nebyla nad kourici kyselinou ani digestor_a to si na bezpecnost dost potrpeli
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    CHEMIK:
    Tanin- ahha,, je mi divna ta aktivizacia nateru s podpazusnym potem.. cim inym je to mozne este? ked to robil, vtedy bolo leto +35 v dielni, to este vpoho.. co ked to budem robit teraz v zime??
    tanin je az taky poklad?????? preco je toho malo? preco to zohnal tazkostami od kamosovej-kamoskinej-sersternicinej-kamosky z druheho konca republiky??

    ..nevjem ci to Ag v tej H2SO4 mam rozpustene ci vyrazane, nepoznam terminologiu,,
    na spodku mam okom viditelne ciastocky bieleho alebo leskleho jemneho kovu.. pouzival casto tu k.sirovu nato, aby z odliatkov odstranoval borax a tak horuce odliaty hadzal do H2SO4. zrejme zpovrchu predmetov sa odleptali volake ciastocky a casom sa nazbierali...
    ako inak este odstranim borax z povrchov namiesto toho vhazovania horucich odliatkov do k.sirovej?? volaco za studena aby nebol smrad. Iked nadobu uzatvaram, prska to a mam derave monterky furt..

    nad "sirnymi pecenami" sa tiez zamyslal.. jeto daky ludovy ulet..
    ..jasne ze vyskusam recepty, ale najprv to preberiem svama, aby nekupoval zbytocne veci, ppripade ci neciha dajake nebezpecie a ci su vobec tie postupy realne a tak...

    volaco vymyslete aj na patinovanie tej ocele pliz,, aj mna by to zaujimalo.. volaco sa mi zda ze videl na knife.cz, ale vo svojom kompe nic nenasiel...


    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Miluju slovenstinu, sirne pecene mi zni silene smesne (u nas je pecen peceny maso, vase pecen jsou u nas jatra ;-)).

    U prvniho, muze byt, muj osobni typ by byl ze to vsechno zcerna, ale chce vyzkouset. Sira (polysulfid) zreaguje s kovy na sulfid na povrchu, to vypada uplne.

    Taky vypada rozumne, uz Librium ti radil na zelenou med podobnej postup, v kvasu budou dasli organicky kyseliny, melo by jit.

    Neni to nejakej navod na cisteni stribra, mosazi, naopak aby se vsechny povrchovy necistoty odstranily??? To vsechno smeruje k amonnym komplexum. Mozna to muze vytvorit povrch vhodny pro oxidaci v plameni. Tezko rict.

    Prvni tri chemikalie ti odstrani nanosy na povrchu a posledni, nnema to byt uhlicitan sodny? Vytvoril by malachit/azurit na povrchu, tedy zelena, modra spis tedy zelena.

    Posledni, zase oxidace povrchu, melo by fungovat ftak jak to je.

    Ale vsechno asi musis vyzkouset...
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Mas tam ty soli jen rozpusteny a nebo vysrazeny? Jestli mas na dne srazeninu Ag, tak ti jeste reknu jak recyklovat tu. Jinak tri deci mesicne to fakt neres, nasbirej toho pullitr, vyredukuj stribro a vylej to do odpadu snad i s tou medi.
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Jinak skoro urcite tenhle poklad mam ve svy sbirce chemikalii, vedle ruznych starych pryskyric apod. Kdybys to sem nenapsal, uplne bych zapomnel ze to nekde ve sklepe je. I bych ti to dal, ale nejsem ted v CR.
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Tanin je organicka sloucenina, puvodne se tusim ziskavala z dubenek a delal se z ni cerny inkoust. Ten se delal tak, ze se tanin rozpustil ve vode pridal siran zeleznaty. Patrne to udela nejaky komplex. Respektive extrakt z dubenek (je tam krom taninu jeste kyselina gallova - trihydroxybenzoova) se smichal s roztokem siranu zeleznatyho a aby to drzelo na papiru, pridala se arabska guma.

    Takze to, ze nechas zelezo reznout ti tvori zelaznaty ionty a ty s taninem reagujou za vzniku cerny barvy. A vlastne tak maji stary, opotrebovany zelezny veci, ktery byly castecne vystaveny rezaveni a pak zase dobre osetreny, asi vypadat.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..a mam pre Vas uletenu ulohu, da sa povedat skladacku a hadanku...
    nasiel v skolskom zosite jednom poznamky v dezolatnom stave..
    jedna sa tam o patinovacnych receptoch, ale chybaju niektore klucove udaje..
    kde su aj uplne, tak mozno neviruhodne, popripade zle spoznamkovane..
    skuste ich vyluskat ked sa vam chce alebo mate napad ako je to spravne...

    Nasledujucou zmesou vraj dosiahneme nasledujuce odtiene/sfarbenie povrchu: Zlatu az tmavu na mosadz; modrocervenu na med; sivu na striebro.
    Kde sa nachadzaju znacky:#, tam nepoznam udaj...
    -Odmastnit,
    -namacat striedavo do „syrnych peceni“ ( # dielov siry a 2 diele potase –K2CO3). -
    -Oplachujeme vodou. Tak dlho, az nedosiahneme pozadovany odtien. Medzi jednotlivymi postupmi okefovat kvoli #.

    Med do zelena (prirodzeny sposob)
    Ovocny kvas + 2% octu
    Dva-tri dni nechame predmet ponoreny. Na zyskanie odtiena nemame vplyv.

    Neznamy odtien na neznamom kove
    15g chlorid amonny
    15g stavelan amonny
    1liter 4% ocot
    Niekolko krat natriet a vysusit plynovym horakom. Predmet mozeme vopred naoxidovat v „syrnej peceni“. Potom sa okefuje do odtienov. Nakoniec vosk+benzin a prelestit.

    Na med zelenu p.
    75g amoniak (cpavok)
    37g 25% chlorid amonny
    5g 30% kyselina octova
    200g uhlicitan mednaty

    Olivovo zelenu na mosadz
    22g siran mednaty
    14g dusitan sodny (pri 20 az 30 stupnovC)
    oplachnut a ihned kefovat

    ..skuste to komentovat teda pliz...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    postup na tu 100 rocnu hrdzu:

    - Nasypu do rozříznuté krabice od džusu tanin. Tanin je tříslovina, nyní už těžce sehnatelná chemikálie dříve používaná v lékárnách.
    - Naliju k němu líh v množství, do kterého se dají ponořit tsuby, čili tak 8mm. Líh s taninem smíchám a vznikne žlutá tekutina.
    - Tuto tekutinu nechám tak asi 5 hodin reagovat, dokud nezmění barvu a konzistenci podobnou ropě.
    - Do ní pomocí kleští vložím tsuby a nechám je tam přes noc. Hlídám, aby líh nevyprchal natolik, že by byly tsuby vidět.. pokud toto hrozí, doliju líh.
    - Poté tsuby pomocí kleští vyjmu a položím na co nejmenší styčnou plochu, tedy buď na dvě špejle, nebo na roh krabice s taninem.
    - Tanin po zaschnutí vypadá ne příliš hezky a k výsledku, jaký očekávám má daleko. Nejprve musím mosazným kartáčkem lehce okartáčovat zaschlý tanin tak, abych neudělal vrypy do kovu a povrch zůstal matný.
    - Poté okartáčuju jemnějším kartáčkem obvod a znovu plochu a tsubu vyčistím hadrem.
    - Aby byl výsledek ideální, zbývá poslední operace a to aktivace taninu. Ten se aktivuje paradoxně pokusem nechat tsubu zreznout. Na lehké oreznutí postačí utřít tsubu po práci vlastním potem a nechat ji tak.
    - Asi po pár týdnech ji otřu hrubším plátnem a je hotovo.

    ..co je ten tanin, co iba s vekymi tazkostami sa mi podarilo zohnat??
    ..a najma ta posledna faza ma zaujima z pohladu chemika..
    ..a preco tie obrovske casova intervali?? a ako skratit a mat rovnaky efekt?
    ci relativne je fpoho 100 rocnu vec napodobnit za mesiac??:)

    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    CHEMIK: ok, inak tie kyseliny sa mi zbieraju pomali v malych mnozstvach. Tak 3dl mesacne. Co sa mi nazbieralo tak tam mi vznikli tie soli striebra. Je to vidiet a preto mi je to luto vyhodit. Som zvedavy kolko to bude gramov. Skusim to teda tak...

    Je mozne pekne patinovat ocel urcite. Videl na fotkach. al enevjem jak.
    Jedine co skusal s ocelou bola urobenie "sto rocnej patiny". Najdem postup a rad by vedel co sa tam vlastne deje, lebo ta metoda je dost prapodivna a nezvycajna a nechapem preco to tak treba. Inak to funguje..

    VERNY: to si ako vvytvaroval tie postavy? frezoval,? sustruzil,?
    VERNY
    VERNY --- ---
    potrebuju to na oceli_ve stribre by to byly hodne drahy sachy_ale cernenou ocel jsem videl....
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Ocel? Kdyby takhle stribro... ja nevim, jestli je mozne vytvorit na povrchu oceli vrstvicku nejakych cernych sulfidu... :)
    VERNY
    VERNY --- ---
    netusite_jak nacernit nerez ocel_delam tedka sachy a to se bez barevnych rozdilu neobejde_povrch by mel byt stali precejenom se u toho hrani lidi dost poti atd atd
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    LIBRIUM: Stejne nevim co znamena ani jeden z nich ;-). Ale je logicky ze by to mohlo zabit nejaky bakterie v cisticce..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam