• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    rozbalit záhlaví
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    COLOMAN: ja jsem te jen opravoval, osobne mi prijde dost ulitle vyrabet si surove zelezo jen kvuli tomu aby se dobre leptalo. ja bych sel do ferony, a chtel po nich plech z co nejmekciho materialu jaky maji, pripadne bych roztavil v kelimku nejaky drat (ten mekky zahradnicky je taky v podstate ciste zelezo)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    COLOMAN: Ja osobne Ti nemuzu potvrdit ani jedno :D ale termit proste funguje, to vim z osobni zkusenosti, jestli autogenem nestavis prasek, to uz nevim, ale podle me kdyby jsi vzal grafitovy kelimek, nasypal do nej pul kg zeleza, pod kelimek nejak nainstaloval treba ten acetylen/kyslikovy horak, tak si vyrobis takovou improvizovanou picku, kde by se to zelezo imho proste rostavilo, ale nevim, faaakt nevim, nezarucuju....
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    fajn,, ked mi teda potvrdite, ze ten Fe prasok nestavim s plamenom a zarucite, ze vyslene Fe sa bude dat leptat, tak sa pustim do toho "kvetinacoveho procesu",, ALE treba mi ten postup procesu dokladne a trpezlivo vysvetlit, lebo som panic a mam strach...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    XCIDER: Jj, protoze je v zeleze nerozpustna a jak rikas, je lehci, ale stejne to nebude xtra purissimum gold label zelezo .)
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    "kvetinacovou" technologii nebudes tavit Fe prasek, ale Al + Fe2O3- zelezo ti vznikne z toho oxidu zeleziteho, kyslik si "preleze" z zeleza na hlinik a zustane ti tam tavenina kovoveho zeleza se struskou Al2O3. ktera je lehci a zustane nahore....
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    kedze piliny-prasky kovov sa tavia bez piecky tazko a dlho trvajuco a malo kvalitne, mohol bysom najprv tou kvetinacovou technologiou stavit to Fe prasok iba priblizne, nech je to pokope a potom tavit az s acetylenom a az potom odliat do tycoveho ingotu 10x10x100mm ???
    ..tavit ten Fe prasok hned s acetylenovym plamenom sa mi zda byt nerealne...
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    COLOMAN: neco takovyho : http://www.youtube.com/watch?v=FEmHJORTlqk
    koukam ze kvetinac je na termit skutecne prakticky, asi to budu muset brzo vyzkouset :)
    ATREY
    ATREY --- ---
    COLOMAN: Smes oxidu zeleza a hlinikove krupice. Pouziva se to na svarovani kolejnic. (Mistne to dokaze vytvorit teplotu az 3 000) Z duvodu takrka nuloveho odvodu tepla kourem, spalinami.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    WILDENBURY_SQ: na tavenie mam vsecko okrem piecky. mam rozne horaky a plyny a tegliky a formy..
    je mozne teda ten prasok z tej webstranky s kysl.-acetylenom roztavit a odliat jednoduchy ingot?? pliesky si uz porobim barsjake, len ci je to fpoho tavitelne aj bez piecky??

    cotoje ten termit proboha??
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    COLOMAN: Hmmm.. Tyjo nevim, Fe pozink plechy zrejme budou vyrabeny tak, aby mely "dobre" mechanicke vlastnosti, tedy ne dobre pro Tebe :)

    Takze bud nekdo bude mit lepsi napad a nebo opravdu zakoupit to zelezo z praskovych kovu, ktere je proste opravdu hodne ciste.. a nejak ho roztavit a udelat z nej plisky, hehe, to si teda nedokazu predstavit :D ale ze by nekdo delal prumyslove takovehle plisky, oni afaik nemaji takrka zadne vyuziti prave kvuli mizernym mechanickym a chemickym (nachylnost ke korozi) vlastnostem

    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..ked je to Fe tvrde, pocas valcovania sa Ag vytlaci jak maslo zo sendvicu, pritom Fe ostane rovnakej hrubky. ak je Fe tvrde, neni mozne ani dostatocne krutit polotovar, skratka tazko sa opracovava a nakonec teda niektore druhy Fe neni mozne ani leptat..
    takze treba urcite co najryzejsi Fe aj kvoli mechanickym vlastnostiam aj kvoli farbe..
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    potrebujem vrstvit Fe a Ag takto:
    http://programmerblacksmith.files.wordpress.com/2007/07/mokume1.jpg
    preto treba co najryzejsie Fe, lebo tento "sendvic" bude dalej valcovany, kruteny, rezany, vyklepavany, leptany a patinovany...
    vsetko rucne a treba aspon priblizne rovnaku tvrdost Fe ako je aj Ag tvrde..
    ..o cenu nejde, spis o pracnost a nenarocnost pripravy toho cisteho Fe...
    v akych suciastkach asi taketo pozadovane Fe najdem,??
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    COLOMAN: Pliešky by urcite šly z volakych sučiastok.. Opet zalezi, coze to chces.

    Pokud OPRAVDU PEKNE pliešky, sehnat si co nejlevnejsi plech pozadovanych rozmeru a pozink sundat nalozenim do zredene chlorovodice, opticky poznat, az bude odleptany (event. prinejhorsim az HCl zacne trochu zrzavět:), otrit a nechat oschnout, povrch hodne orezne, rozlestit flexou a dratenym kotoucem a honem nejak zpracovat, opatinovat, buhvico..

    Pokud zalezi na nizke cene a co nejmin prace, zasel bych na vrakac / srotak a kouknul po peknym kusu zeleza, ktery chces .. ze obalu stary pracky, stary kastle auta, .. flexou narezat pozadovany kusy ... obrousit flexou (dratenym kotoucem) a hned s tim neco delat, nez to zas zrezne.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    COLOMAN: Zadne prisady, to, co tam prodavaji, je proste ciste zelezo s velmi nizkym obsahem uhliku. Tavit a odlejvat si myslim, ze pujde, ackoli pokud to budes delat nekde na ohni v panvi od rizku, tak to bude imho ten proces, kdy si tam naseres bordel, ale furt nic zavaznyho.

    No a dalsi moznost je teda zmineny termit, no, pokud chces kus +- cisteho zeleza (az tak ciste nebude a tezko budes "odlevat" nejake tvary, ale je to jednoducha metoda :)). Udelas termit praskovy Al + praskovy Fe2O3, das do kvetinace s dirou, povesis nekam nad nehorlavou desku a pod tu diru ve kvetinaci s termitem das vetsi kvetinac bez diry. Kusem Mg zapalis termit, odbehnes 10 metru daleko, budes koukat na ohnivy dest a jak Ti roztavene zelezo kape tou dirou do dolniho kvetinace... nechas vychladnout, vyklepnes a mas kus zeleza, s obsahem strusky (Al2O3 hlavne) ..
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    XCIDER: Strudl s Fe2O3 nefunguje, ani nahodou, jakoze pokud to prazis v kahanu, hori a sviti to hezky, ale samo od sebe to nema dostatecne kladnou energetickou bilanci, aby to samo po zapaleni horelo..

    Funguje ovsem s MnO2 (ale furt nic moc), KMnO4 (to uz je normalni férová svetlice, musis ale jemne rozmlety KMnO4 dobre rozprostrit, resp. nejlepsi je udelat kasi 10% dextrin, 90% KMnO4 a zalit trochou špíra, aby to udelalo pastu, tu pak namazes na alobal jak maslo na chleba a omotas kolem nejakeho dratu do pozadovane tloustky štrůdlu.. Za ten drat to muzes nekam povesit, kdyz to mas dost dlouhy, tak i drzet v ruce:).
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    all: takze pokial to Fe chcem leptat a patinovat a riesit jemne mechanicke upravy, nemam to kupovat z tej spominanej stranky..?? lebo maju sice malo C, ale vela takych prisad kvoli ktorym sa tazko lepta??
    ..odkial zozeniem teda Fe co najcistejsie, ktore sa fajnovo lepta a je makke..??
    ..potreboval bu pliesky hrube cca 0,5mm a siroke cca 10mm a dlhe cca 100mm...
    z volakych suciastok by to neslo???
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    nevite, jak moc je pro funkci termitu dulezity to, ze hlinik je ve forme prasku ? uvazoval jsem, jestli by fungoval "strudl" vyrobeny z listu alobalu,pokrytem vrstvickou Fe2O3 a srolovanem do rulicky... je mi jasny, ze prasek ma mnohem vetsi reaktivitu, coz by ovsem nemuselo byt tak dulezite v momente, kdy uz to hori. druha vec je aspekt energeticky, mlety prasek ma vetsi vnitrni energie nez kompaktni kus kovu, a ten prave nedokazu odhadnout. zkousel nekdo neco podobneho ?
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CHEMIK: Mno jakoze ta firma je samozrejme zamerena na dodavani surovin na prevazne pyrotechnicke ucely.. Vsak oni brzy prodej siroke verejnosti zakazou, imho :)
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    O legovanych ocelich bych pri patinovani moc neuvazoval. Nejhorsi jsou nektery nerezi, ja to pouzival jako elektrody pro vsechno mozny a prezijou vsechno, dokonce ani neztrati lesk, vyvin nascentniho chloru OK, jakakoliv kyselina taky OK.
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    XCIDER: Nedavno byl v televizi na discovery porad, kde do auta nacpali pul tyny zelezityho termitu a zapalili to, v podstate to auto skoro zkapalnili. Smes michali v michacce na beton, cpali ji do latkovych pytlu a pak do auta.
    Nic to ale nebylo oproti tomu, kdyz ukazovali, ze nelze rozstrelit beton zatuhly v tom aute na prevoz betonu, tam nacpali asi tunu ammonoledkovy trhaviny v lomu to odpalili za asistence FBI a auto zmizelo z povrchu zemskeho, doslova. Tedy kousky byly tak maly ze se nic nenaslo..
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    WILDENBURY_SQ: Ta firma se spis mela jmenovat rakety a delbuchy vseho druhu ;-). Jeji tematika mi prijde az prilis povedoma, skoda ze za mych mladych let jeste neexistovala, ty ceny jsou docela priznivy.
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    MASAKRATORIST: jen jsem opravoval tvoje spatne nazvoslovi, to nema s metalurgii nic spolecneho, rozdil mezi litinou a oceli zna prumerny 10-lety ctenar verneovek :)
    WILDENBURY_SQ: nikl a chrom zvysuji odolnost proti kyselinam, cili legovana ocel se bude rozhodne mnohem dele leptat, a zrejme i barvit...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam