• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    MASAKRATORIST: no stoji to za uvahu co hovoris,,, tak teda zacnem sa obhliadat o inom frezovacom robotovy,, ale kupa takeho je daleka udalost.. uz len preto, ze konecne by som si uz mal zohnat vlastny lis.. (konkretne "kopaci lis", teda, ked uz hovorime o kovoobrabacich strojoch).
    ..aky by si mal konkretnejsi typ na cnc??
    ..lis mam na mysli takyto:
    http://www.i-bazar.sk/pictures/pics/zlatnicke-naradie-2.jpg
    MASAKRATORIST
    MASAKRATORIST --- ---
    COLOMAN: ja temhle rotacnim moc neverim, je to takove osizene, stopa po nastroji tam bude vzdy, kolik to stoji? roland vseobecne u tehle mensich potvurek byva dost predrazenej

    nezda se mi na tom, vykon vretene, pro valcove frezy bude nedostatecnej 50k ot/m je na gravirovani fajn, jenze je to zase dost pomale 5,5mm/s je fakt ukrutne pomale,to v praci graviruju 0.35mm gravirovaci jehlou pri 18k ot/m pri hloubce zaberu 0,3mm, s 50k ot/m bych mohl jet 10mm/s (rychloposuv mam 120mm/s

    72w je pri tech 50k ot/m, s klesajicima otackama dost klesa a pro frezovani 2mm stopkvou frezou pri 20k ot/m je 100w na hranici pozitelnosti

    navic roland u tehle mrnousu ma ve zvyku to delat z lisovaneho plechu, takze na nejake frezovani velice nedostatecna tuhost,, i kdyz u tohodle kdo vi, je to mrnave treba to bude tuhe dost, v kazdym pripade diky pracovni plose na tom nic moc delat nepujde, je to spis jen draha hracka
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ..mne by ozaj stacilo aj volaco 3D do makkych materialov (vosk), pokial si uz tu raznicu na zopar pouzite budem moct z volacoho odliat..
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    MASAKRATORIST: ten Roland je vcom spatny?? ja to ozaj uvazoval kupovat, kebyze to neni tak drahy.. umi to frezovat i do tvrdych oceli a navyse vdaka rotacie bez zanechani stop po freze, umi to do hladka vypracovat... mne stacili by aj rozmery ktore dokaze obrabat..
    ...rucna vyroba raznic, najma vystriznikov je makacka a casto potrebne, ale se to nevyplati. Bud teda volake CNC (ake teda??), alebo odliatky z vhodneho materialu (z materialu, ktory roztopim aj bez el.pece a vydrzi cca.100 narazov)..
    MASAKRATORIST
    MASAKRATORIST --- ---
    COLOMAN: to prvni je k nicemu a to druhe je dobre jen jako hracka, ani na jednom z toho nic poradneho neudelas

    poznavani meterialu se neztraci, spis jeste rozsiruje, zjistis ze ma mnohem vic dalsich vlastnosti
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    MASAKRATORIST: jasne,, istu dobu som mal vysnivanu tuto vec: http://www.rolanddg.hu/termekek/RX-50 ,na vyrobu raznic idealna pomocka, ale stoji to majland a okrem ineho viac preferujem tradicnejsi pristup. robot je super, ale potom sa vytrati plno inych faktorov z procesu.: poznavanie materialov, zrucnost, zabava, vztek pri praci:))...
    alebo trebars toto, ked sme uz OT: http://www.mojevideo.sk/video/1e9d/cnc_gravirovaci_stroj.html je lakave mat doma taketo "steniatko", ale potom sa vytrati romantika kovorytca-metalistu;;
    MASAKRATORIST
    MASAKRATORIST --- ---
    COLOMAN: nemas nahodou model v nejakem rozumnem formatu? 3dm je dneska moderni, jedinym poradnym resenim cehokoliv je totiz cnc
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    MASAKRATORIST: skusim aj hlinik teda, ale neviem ako sa mi to podari odliat... idealne by bolo do stratenej formy s kyvetou, popripade dajake nepresnosti dofrezovat. Podobne by bolo fajn si odliat aj protikus.. hmm, tak teda treba skusat tie materialy..
    jednoduche tvary zvykol robyt do makkej ocele frezovanim a rytim, a lisovat bez protikusu pomocou hrubej gumy,, ale ja by chcel usetrit vyrobu tej raznice, najma tych zlozitych tvarov, najma ked uz mam silikonove odtlacky hotovych plastik-ornamentov...
    MASAKRATORIST
    MASAKRATORIST --- ---
    COLOMAN: v tom pripade teda nejakou hlinikovou slitinu
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    MASAKRATORIST: jasne ze sa to robi z ocele. najma vystrizniky. ty mas na mysli vystriznik, co vystrihava polotovary. ja potrebujem raznice na plastiky. na limitovanu seriu plastik staci aj volaky odliatok z vhodneho materialu. na plastiky je casto zbytocne robyt narocne formy z ocele.,,
    MASAKRATORIST
    MASAKRATORIST --- ---
    razidla se vetsinoudelaji triskovim obrabenim z nastrojove oceli a nechavaji se pripadne zakalit, vsechno ostatni vetsinou moc dlouho nevydrzi, jak hrany trochu zakulati tak to prestava fungovat
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ok,, diky za informace majstry;;
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    XCIDER: devardava zliatina je hlinik s medou a zinkom, pouziva(l) sa ako redukcne cinidlo (silne redukujuce vlastnosti vo vodne-alkalickom prostredi). mechanickymi vlastnostami asi bude podobny duralom, aj ked obsahuje o dost viac medi, cize asi az tak tvrdy/pevny nebude.
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    aha, tak dewardovka asi ne, myslel jsem porad na ty vizmutovy zalezitosti :)
    btw dewardovka se pouziva k cemu ? zadny mechanicky parametry se mi vygooglit nepodarilo
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Dewardovka se tavi nekdy pri 550 °C, to uz neni uplne nizkotavitelny, to bude podobny te Tve literine... imho.
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    WILDENBURY_SQ: tyhle nizkotavitelny slitiny imho nikdy moc tvrdy nebudou....

    COLOMAN: na takovou raznici by se mozna hodila liteřina, preci jen pri tisku se taky kladou obdobne pozadavky na odolnost vuci oteru...
    je to slitina olova, cinu a antimonu, pricemz nejtvrdsi typy (na vyrobu liter do tiskarskych stroju na noviny) maji slozeni Sn 9 procent,Sb 19 a zbytek Pb a odlevaji se za teplot 300-400°C. Samotny antimon se asi shani tezko, ale literinu by mohli mit v nejake tiskarne....
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Ted mozna kecam, ale Dewardowa slitina je celkem tvrda a odolna proti štěpu, lomu, otěru, ... Ale nejsem si jistej, vyhledej!
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    WILDENBURY_SQ: ciwo, tak toto mi uplne uniklo...
    ..ktoru zluceninu byste doporucovali, aby dana zlucenina bola po odliati co najtvrdsia a najviac odolavala narazom a naslednym treniam???
    budu z nich odlievane cca 30x30mm plastiky a nasledne pouzivane ako raznice na Ms,Au,Ag... (negativ+protikus)
    teplota tavenia moze kludne do 1000°C..
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    COLOMAN: to mam na zaklade znalosti, ale presny procenta jsem vyhledal v literature.

    podobna, chronicky znama slitina je wooduv kov.. a variaci na danych tema je hromada.

    http://shop.normy.biz/show.php?categoryID=4239
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    WILDENBURY_SQ: paráda!
    ..to máš na základe dedukcie, alebo poznáš konkrétne zliatinu???
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam