• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    rozbalit záhlaví
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    RANDOM_NIGHT: pokial uvnitr tej nadoby vydrží POZLÁTENÝ povrch ohrievanie kafe/caj/vodu, tak si daj pozlatit cca do 1000kč, firmy co pozlacuju sa na guglu najdu fpohode,,, vsetky starožitné kovové kalichy sa pozlacovali hlavne kvoli hygiene,, k tomu samovaru by to pozlatenie bolo i adekvatné:)

    no ale neviem kolko ten pozlateny povrch vydrží ked sa vnom bude ohrievat treba kafe/caj/voda/poléfka...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    RANDOM_NIGHT: pokial je to cista med a varis v tom len vodu, obzvlast tvrdu (vysoky obsah uhlicitanov, vapniku, horciku) a nepijes z toho 2-3 L vody denne, nechuti vyrazne kovovo (mednate iony maju vo vode nad 1-2 mg/L pomerne vyraznu, charakteristicku trpku, zvieravu kovovu pachut), tak by to malo byt ok.
    keby bol vnutorny povrch konvice potiahnuty modrozelenou patinou, bolo by to dobre vycistit kyselinou (octova, amidosulfonova, zriedena sirova) kym nebude povrch cisto lesklo kovovy a potom v tom prevarit napr. vodu s pridavkom 5 gramov sody bikarbony na liter.
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    Mám dotaz – je bezpečné používat takový samovar nebo bych si koledovala o otravu mědí?

    KRÁSNĚ ZDOBENÝ VELKÝ MĚDĚNÝ SAMOVAR-1KČ (2194319779) - Aukro - největší obchodní portál
    http://aukro.cz/krasne-zdobeny-velky-medeny-samovar-1kc-i2194319779.html
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    VRINDAVAN: je to pícovina.
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    v dokumentu "Ajurveda umění bytí" léčitel na kameru konzumuje rtut ještě s nákým černým konzistencí medu vlastním přípravkem, mluví o tom že s kombinací s tímto přípravkem rtut ztrácí jedovatost jinak že by ho otravila a stává se léčivou.

    zde ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=yAkMnyocRUg
    tady celý dokument: http://www.uloz.to/xQGEdM1/ajurveda-umeni-byti-cz-dub-avi
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    KUATO: jj potom to dopada takto
    Pink ladies: mercury poisoning in twin girls
    http://www.cmaj.ca/content/168/2/201.short

    inak, odporucam hladat data k prevalencii chronickych otrav ortutou, olovom a dalsimi tazkymi kovmi v Indii vs. napriklad Europe.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CHEMIK: S organickejma latkama rtut reaguje na ruzne velmi osklivacke dalsi slouceniny...
    KUATO
    KUATO --- ---
    CHEMIK: rozumim Tvemu skepticismu, ale sam verim, ze to jde, byt jsem to osobne dosud nezkousel udelat. neco malo tomuto tematu je zde, hlavne zarazeni do kulturniho ramce plus obecne informace. jinak ponekud obsahleji a hlavne konkretneji se tomuto tematu venuje treba prvni dil Rasa-Jala-Nidhi, ktery ma v anglicko-sanskrtskem vydani cca 350 stran. ke koupi treba na www.vedicbooks.net. i kdyz tedy nevim, proc to tady nabizeji jako petidilne, kdyz by to melo mit ctyri dily, teda aspon moje verze ma.
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    KUATO: Tedy, nechci se te nejak dotknout, ale jestli to myslis vazne, tak ja ti rikam, je to cely p**ovina.
    Rtut se cisti destilaci, pripadne prokapavanim skrz zredenou HNO3, elektrolyzou, je vic metod.. Trenim se sirou reaguje na sulfid. Sulfid rtutnaty nereaguje s nicim, ale da se zoxidovat a rtut z nej znovu ziskat zihanim. S organickejma latkama rtut reaguje na ruzny dalsi slouceniny. Nosit to primo na kuzi si rika o chronickou otravu rtuti, neco co bych nepral ani Adolfu Hitlerovi. Plny zivota a potence by pak vypadalo, ze ti vypadaj zuby, vlasy, krvacis ze vsech sliznic, mas krvavy prujmy, selhava ti organizmus, nekolik let...
    KUATO
    KUATO --- ---
    WILDENBURY_SQ: co vim, tak se bud necha po zpracovani nefixovana - ma konzistenci zvykacky, pak se pouziva vnitrne. nebo ji umi i nejak fixovat a pak je normalne kujna. z toho snad vyrabeli neco jako amulety - male kousky, ktere se nosily primo na kuzi a pry to dodavalo nositelum velmi mnoho zivotni energie (ve smyslu, ze je ti dobre, ze jsi plny sil a zivota, potence :o)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    KUATO: Co se s tou "precistenou" rtuti pak dela?? Nekonzumuje se doufam, resp. nijak se neaplikuje in vivo?
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    KUATO: Tyjo hele ale to uz je fakt nebezpecny, ... Hrat si se rtuti, to si koleduje o vazny a chronicky zdravotni potize
    KUATO
    KUATO --- ---
    Wildenbury: a co takova rtut, kdyz se cisti, aby se dala pouzit jako lek - to jsou desitky hodin treni v mozdiri s ruznyma ingrediencema jako sul, cesnek, kurkuma, sira... To je teprve tyrani. Ovsem - uz nekolik tisic let je to nejucinejsi lek pouzivany v ajurvede :o).
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    WILDENBURY_SQ: Clovece ruku do ohne nedam, mohl to byt klidne siran antimonity...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ked sme už u dajakých syntézach pohladu materialistickej chemie vs. idealistickej, tak naposledy som mal možnost sa zúčastnit na prednáške popredného sučasného slovanského sofiologa, tuto je nahráfka z prednášky. mám ktomu spoznámkované kresby z tabule keby náhodou volakdo chcel...
    jasi myslím, že má zmysel sa dívat na všeobecne známe kovy i vtomto kontexte, mna to zajíma spiš ako doplnková didaktická záležitost na školách takéhoto zamerania, ale i vobec ako vec sama osebe beztoho, aby sa nechal uniest dajakými "úletmi"...
    ..ideové záležitosti okolo chloridov atd. ocom sa bavíte mi naprosto unikajú i chápaniu, prežívaniu a každodennému skumaniu už vobec. Čo ešte stíham svojím omezeným intelektom ešte spracuvávat a relative preverovat je knižka od R.Hauschky Clovek a substance...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    KUATO: hehe :o) Jj, timhle antimon bude hodne trpet, samy tartarus emeticus myšikus ocáskus exposicus :))

    CHEMIK: :)) Tyhle historky se neomrzej... Btw, siran antimonicny, to taky existuje? Petimocny antimon mam nejak zafixovany jako sulfid, mozna halogenid... Ale proc by nemohl byt siran, zejo.
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    WILDENBURY_SQ: JJ. Tyjo, ja dostal v prvaku v anorg. laborce delat siran antimonicny, ten samej problem, to se ziha v konc. sirovce, necha ztuhnout na kasi a ta se zbavuje ty sirovky na nepalenym porcelanu (jedna z nejidiotstejsich preparaci, ktera tam byla, samozrejme v tom megatuna ty sirovky zbyde). Ale nic, nejak se povedlo, udelal jsem to rychle, tak jsem mel jen vlhkej prasek a pak dle navodu na nekolik dni do exsikatoru nad P2O5. Ty byly v tom praktiku dva, spolecny. Tak jsem si v jednom vymenil P2O5 za cerstvej a nechal pres noc. No pote co jsem odesel z praktika, tak 8 dalsich lidi si k tomu dalo vysouset nejakej podelanej burel a rano jsem mel z preparatu louzi zredeny sejrarny s oxidem na dne... Zato ten burel meli debilove suchej, uplne stejne jak kdyby ho dali na topeni, do susarny, kamkoliv...
    KUATO
    KUATO --- ---
    WILDENBURY_SQ: protoze metafyzicke, z pohledu moderni vedy smesne, blaboly :o)

    CHEMIK: jo, diky.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CHEMIK: + vaku odpareni a dosuseni nad oxidem fosforecnym ve vaku exsikatoru stejne imho nutne... :))
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    KUATO: Nejspis ho pak museli zregenerovat s konc. HCl..
    Antimony trichloride - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Antimony_trichloride
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    KUATO: E-e, ja myslim, ze chlorid-oxid antimonity bude konecny stadium, které silenym zihanim poskytne tak maximalne nejaky oxid...

    Proc btw jako "lapac vlhkosti" pouzivat vec hydrolyzujici na HCl(g), navic antimonite soli jsou jedovate a jsou to silna emetika, jsou pomerne drahe, tisic dalsich nevyhod... Kdyz existuje silikagel, siran horecnaty, siran sodny, chlorid vapenaty, molekulova sita (recyklovatelne, mild ones).... Kyselina sirova, oxid fosforecny, kyselina fosforecna.... (spatne recyklovatelne, hard ones) ?
    KUATO
    KUATO --- ---
    CHEMIK: cas je to posledni, co by mi vadilo, ze jsem ztratil :o). kdyby mi to slo ovsem. jini zase "mrhaji" casem na rybach. ale slibili, ze mi to prodaji, tak problem vyresen. kazdopadne diky za rady.

    ja se vratim jeste k chloridu antimonitemu. vim, ze jej driv alchymisti pouzivali z nejakych duvodu jako lapac vlhkosti (pro jeho silnou hygroskopicnost), tu pak z nej oddestilovali a pouzivali na nejake prace - a SbCl3 mel jit pouzit opakovane. tys ale psal, ze ve vlhkem prostredi se SbCl3 rozklada na HCl a oxychlorid antimonu. ma to znamenat, ze pri odebrani vody se to znovu premeni na puvodni SbCl3, nebo se s tim deje jeste neco jineho?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam